Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Je tady první ochutnávka Kodi 19, může přinést problémy s doplňky

16.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Vývojáři pustili do světa přehrávač Kodi 19 s interním označením Matrix. Zatím se jedná teprve o první alfa verzi, ale už nyní máme k dispozici seznam některých změn. Jedna z nich může mít vliv na funkčnost doplňků.
Před pár týdny vyšel Kodi 18.8 Leia s drobnějšími změnami a opravami chyb, ale vývojáři mezitím pracují na zbrusu nové verzi. Jedná se o Kodi 19, který získal kódové označení Matrix a zatím je dostupný v sestavení Alpha 1. Jinak řečeno se jedná o vůbec první veřejně dostupné sestavení, které proto může obsahovat spoustu chyb a nedodělků. Instalaci tedy doporučujeme pouze odvážným uživatelům. Ostatní se zatím mohou seznámit s prvním seznamem novinek, který je poměrně dlouhý, ale zahrnuje hlavně drobnější změny.
 
Jedna z nich přece jen převyšuje ostatní svým významem. Kodi totiž začne pro doplňky využívat Python 3, proto se po přechodu na novou verzi může stát, že některé z nich přestanou fungovat. Potom bude na vývojářích, aby své addony portovaly z Pythonu 2. Podle Kodi nabídka kompatibilních doplňků v oficiálním repozitáři neustále roste. Kromě toho si bude přehrávač vynucovat cestu nainstalovaných doplňků a přidružených souborů tak, aby nedocházelo k přepisování dat od jiných addonů. To byl podle autorů častý důvod k nahlašování chyb v předchozích verzích Kodi.
 
 
Devatenáctá verze populárního přehrávače přidává softwarovou podporu kodeku AV1. Z drobnějších změn lze zmínit možnost automatického otevření vizualizace nebo okna přes celou obrazovku při spuštění přehrávání, novou hudební vizualizaci inspirovanou matrixem (fungovat by měla bez problémů i na strojích s nízkým výkonem), nastavení průhlednosti titulků Nová verze zdokonaluje také síťová zabezpečení a přináší změny pro skin Estuary. Nespočtem drobnějších změn prošlo také nahrávání videí (PVR).
 
Řada novinek se potom týká jen jednotlivých platforem. Třeba iOS nově podporuje herní ovladače a vylepšuje zobrazení na Iphonech s výřezem displejem, Android zase přidává podporu Dolby Vision pro streamovaný obsah. Zatím není jasné, kdy vyjde Kodi 19 ve finální verzi, ale jistě to bude trvat minimálně několik měsíců. Než totiž přehrávač zamíří ke všem uživatelům, objeví se ještě několik dalších alfa verzí, následovaných beta verzemi a kandidáty na vydání. Kompletní seznam změn, které přináší Alpha 1, najdete na oficiálních stránkách Kodi (viz zdrojový odkaz níže).
 
Zdroj: Kodi.tv


reklama
reklama