Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nečekaně vyšel přehrávač Kodi 18.9, opravil významnou chybu

29.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Vývojáři oblíbeného multimediálního přehrávače Kodi se chtěli soustředit na verzi 19, ale nakonec museli přidat ještě verzi 18.9. Důvodem byla jedna zásadní chyba, kterou způsobila změna provedená třetí stranou.
Když vývojáři letos v létě vydali multimediální přehrávač Kodi verzi 18.8, tvrdili, že se jedná o poslední sestavení z řady 18.x Leia. Své síly totiž chtěli plně soustředit na připravovanou verzi 19.x Matrix, která by měla přinést zásadní novinky. Okolnosti ovšem autory donutily neplánovaně vydat verzi 18.9, kterou měli původně přeskočit. Důvodem byly technické změny provedené společností Cloudflare vyžadující rychlý zásah. Čekat až na vydání stabilní verze 19 si totiž vývojáři nemohli dovolit čekat – práce na nové verzi přehrávače totiž mohou zabrat ještě týdny nebo měsíce času.
 
 
Uvedená změna způsobila významné problémy s přístupem HTTP na jakýkoli web, který používá řešení od společnosti Cloudflare, což se v praxi projevilo třeba chybami se zdroji metadat. Vývojáři nakonec usoudili, že když už se pustili do úprav kódu, mohou rovnat opravit i další chyby v přehrávači. Jedná se třeba o vyřešení úniků paměti týkající se kompilačního nástroje TexturePacker, opravu navigace v adresářích a nesprávně nastavených počátečních adresářů nebo opravené renderování MediaCodec OES/EGL. Pokud vás zajímají technické detaily a kompletní seznam změn, najdete je na portálu GitHub.
 
Kodi 18.9 Leia si můžete stáhnout z oficiálních stránek pro různé platformy včetně Androidu, Linuxu nebo Windows. Stále platí, že můžete v předstihu otestovat chystanou verzi 19 Matrix. V srpnu vyšlo sestavení Alpha 1, které začátkem října následovala Alpha 2. Ačkoliv přinesla spoustu oprav chyb a drobných vylepšení, nadále se jedná o alfu, která obsahuje velké množství dosud neopravených chyb. Tato verze se proto nehodí pro každodenní používání a její instalaci by měli zvážit pouze zkušenější uživatelé, kteří se nebojí experimentů.
Připomeňme, že Kodi 19 Matrix začal pro doplňky využívat Python 3, proto některé z nich mohou po aktualizaci přestat fungovat. Jejich autoři ovšem nyní mají dostatek času, aby doplňky připravily na novou verzi multimediálního přehrávače.
 
Zdroj: Kodi.tv