Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hisense se pochlubil první „herní TV“, dostupná je zatím jen v Číně

23.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Hisense E75, kterou výrobce označuje jako první herní televizi, údajně nabídne kvalitní obraz vytvořený na míru hráčům. Nepůjde ovšem jen o konzolisty, ale díky podpoře cloudových platforem si bude možné zahrát i bez dalšího hardwaru.
Hisense patří k největším výrobcům televizorů na světě. Společnost se mnohdy nebojí zaexperimentovat a vstoupit do neprobádaných vod. Před pár týdny jsme psali o 8K TV se dvěma displeji a nedávno následovala i první herní TV. Tímto přídomkem je označována novinka Hisense E75F, která byla uvedena na čínském trhu. Jedná se o 4K LCD TV, která bude dostupná v úhlopříčkách 55 a 65 palců. Obě varianty nabídnou několik funkcí, které údajně zlepší zážitek při hraní her. Zaprvé se jedná o použití panelu s obnovovací frekvencí 100/120 Hz a technologie variabilního obnovování obrazovky (VRR), která automaticky přizpůsobí hodnotu zdroji, nejčastěji herní konzoli.
 
 
Připojena byla také kontroverzní technologie MEMC, která by měla zabránit trhání obrazu. Vylepšení obrazu i během hraní her zajistí umělá inteligence starající se o optimální úpravu jasu, kontrastu nebo dalších hodnot, a to v závislosti na okolním prostředí i konkrétních scénách. Výrobce se nezmiňuje o použití HDMI 2.1, proto můžeme očekávat spíše použití starší verze 2.0. To by bylo v případě „herní TV“ docela překvapivé, neboť by uživatelé nemohli využít všechny možnosti nové generace herních konzolí – PlayStation 5 a Xbox Series X. Na druhou stranu s plnou podporou HDMI 2.1 zatím nepočítá ani většina ostatních výrobců. Dokonce i Sony, který stojí za konzolí PlayStation, nabízí HDMI 2.1 pouze u jediné řady televizorů – XH90.
 
Vzhledem k podpoře VRR se ovšem zdá, že Hisense implementoval alespoň některé funkce z HDMI 2.1. Televizor tak možná cílí spíše na hráče, kteří si chtějí užít hraní i bez nákupu drahého počítače nebo konzole. Podporována totiž bude platforma od čínského gigantu Tencent, která umožňuje streamovat hry z cloudu. Jedná se tedy o obdobu Nvidia GeForce Now a několika dalších podobných služeb. Mezi podporované hry patří třeba starší tituly od EA Sports ze sérií FIFA nebo NBA. Kromě toho televizor podporuje HDR a je vybaven čtyřjádrovým procesorem, 3GB RAM a 64GB vnitřním úložuštěm.
 
Na čínském trhu se řada Hisense E75F prodává za cenu od 4 499 juanů, v přepočtu necelých 16 000 Kč. S mezinárodní dostupností to zatím příliš nadějně nevypadá. Hisense ovšem na český trh brzy přinese novou generaci svých ULED TV, které kombinují technologii Quantum Dot a relativně příznivou cenu.