Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony XH90: kolik stojí televizory s plnou podporou HDMI 2.1?

19.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Sony prozradilo, kolik budou stát a kdy se začnou prodávat prémiové 4K LCD TV z řady XH90. Jako jediné modely z letošní nabídky výrobce plně podporují HDMI 2.1 a jsou tedy připraveny na novou generaci herních konzolí.
Sony již oznámilo cenu a dostupnost všech svých letošních řad 4K LCD TV s jedinou výjimkou. Ale to se nyní mění, neboť japonský výrobce konečně prozradil i detaily o sérii XH90. Jedná se high-endové modely, které budou dostupné ve čtyřech úhlopříčkách: 55, 65, 75 a 85 palců. Všechny podporují rozlišení 4K na panelech s podsvícením Full Array LED, které pro zlepšení kontrastu používá stmívatelné zóny. Z hlediska vysokého dynamického rozsahu je prezentováno především Dolby Vision, ale kromě něj televizory podporují také HDR10 a HLG.
 
 
O zpracování obrazu se stará procesor X1, zatímco ve vyšších řadách nalezneme výkonnější X1 Ultimate. I tentokrát Sony přibalilo celou řadu funkcí za účelem zlepšení kvality obrazu včetně režimu kalibrovaného pro Netflix. Z hlediska zvuku byly televizory (od úhlopříčky 65" a více) osazeny dvěma výškovými reproduktory Acoustic Multi-Audio v zadní části televizoru, díky kterým by měl zvuk vycházet přímo z obrazu. Jedná se tedy o levnější obdobu systému Acoustic Surface z OLED TV od Sony, ve kterých je jako reproduktor používána celá obrazovka.
 
 
XH90 je vůbec první řada televizorů od Sony, která plně podporuje standard HDMI 2.1 se všemi jeho funkcemi. Kromě přenosu videa ve 4K při 120 fps se jedná o automatický režim nízké odezvy (ALLM) a adaptivní obnovování obrazovky (VRR). To jsou všechno funkce, které bude možné plně využít po příchodu nové generace herních konzolí: PlayStation 5 a Xbox Series X. Vzhledem k tomu, že právě Sony, které vyrábí PlayStation, nenabídne plnou podporu HDMI 2.1 u většího počtu letošních modelů. Z další výbavy série XH90 stojí za zmínku systém Android TV, vestavěný Chromecast nebo hlasové ovládání přes Asistenta Google.
 
Zatím nemáme k dispozici české ceny, ale poměrně přesné obvykle bývají evropské. V sousedním Německu se televizory začnou prodávat 1. června, respektive 8. června (dle úhlopříčky). Ceny uvádíme v tabulce níže.
 
Úhlopříčka Evropská cena Česká cena (přepočet)
55"/139 cm
1 399 eur 38 700 Kč
65"/164 cm
1 799 eur 49 800 Kč
75"/189 cm 2 499 eur 69 100 Kč
85"/215 cm 3 499 eur 96 800 Kč
 
 
Zdroj: Sony.de