Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hisense uvádí na trh první 8K TV se dvěma displeji

20.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nová vlajková loď mezi televizory Hisense se dostává na čínský trh. Zatímco rozlišení 8K dnes nabízí řada výrobců, model 85U9E Pro k tomu přidává ještě druhou, menší obrazovku, která ukazuje notifikace nebo usnadňuje hlasové ovládání.
Čínský výrobce Hisense, který patří mezi pětici největších výrobců televizorů na světě, se rozhodl zaexperimentovat a přinést na trh model se dvěma displeji. Hisense 85U9E Pro totiž využívá hlavní 85" obrazovku, která si poradí s obsahem v kvalitě 8K HDR. Pod ní se ovšem nachází ještě druhá, tentokrát 28" obrazovka, která svým designem připomíná stolek, na kterém televizor stojí, takže lépe zapadne do interiéru. Úkolem sekundárního displeje je zobrazování doplňkových informací mimo hlavní obsah, jako jsou notifikace, čas nebo předpověď počasí. Všechny tyto informace tedy může mít divák stále na očích, aniž by musel přerušovat sledování filmu. Spodní obrazovka podporuje také hlasové ovládání a zobrazovat údaje o ostatních chytrých spotřebičích v domácnosti.
 
 
Hlavní obrazovka využívá obrazový procesor Hi-View Engine, který prostřednictvím umělé inteligenci optimalizuje barvy, kontrast, jas a pohyb. Vzhledem k minimu obsahu v nativním 8K rozlišení se bude možnost upscalingu videí z nižší kvality (výrobce tuto funkci označuje jako 8K Super Resolution Upscaler). Televizor používá 10bitový LCD panel s 1 694 stmívatelnými zónami, který zvládne pokrýt 150 % barevného gamutu Rec. 709. Každá ze stmívatelných zón se chlubí maximálním jasem 4 096 nitů, i když jako nejvyšší jas celého panelu je uváděna hodnota 2 500 nitů. O kontrolu podsvícení a jednotlivých zón se stará 113 nezávislých čipů.
 
Hisense 85U9E Pro v těchto dnech míří na domácí čínský trh, kde bude k dostání za 79 990 juanů. v přepočtu bezmála 290 tisíc korun. Později výrobce uvede ještě variantu s úhlopříčkou 75", ale její cenu ani dostupnost zatím neznáme. Otazník v tuto chvíli zůstává viset také nad mezinárodní dostupností, i když později se snad tento model dostane i mimo Čínu.
 


reklama
reklama