Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MMC přehrávání přes SAMBU z domácího NAS serveru

zelenac1 (7)|21.9.2014 18:58
Ahoj,

mám doma k routeru ethernet kabelem připojený NAS server, který přes sambu sdílí svůj veškerý obsah. Ten si (zatím) přehrávám na počítači připojeném přes Wi-Fi. Rád bych začal místo počítače na přehrávání filmů používat nějakou "televizi", která by měla jednodušší ovládání (ideálně klasický dálkový ovladač nebo aplikaci na Android telefon) a byla by k routeru připojená přes ethernet kabel (RJ-45).

Určitě bych chtěl přehrávání přes SAMBU a to nevím, jestli dnešní SMART TV zvládnou. Počítám tedy, že asi bude spíš potřeba koupit nějakou "hloupou" televizi (monitor) a k tomu nějaké MiniPC. Vůbec se nevyznám v současných TV technologiích - multimediálních centrech, ale případně bych neměl problém i s Linuxem (RaspberryPi+TV). Samozřejmě ale upřednostním už hotové řešení, pokud bude jenom o trochu dražší.

Rád bych ještě aby to umělo přehrát přiložené titulky (SRT soubor) a mělo by to být úplně tiché (žádný větrák) - zásadní rozdíl oproti teď přehrávání z počítače :) Co se týká "televize", tak tam si myslím by stačilo 32" (mám málo místa: necelé 2m).

Poradíte prosím něco?

Děkuji!
tdlmarek (1566)|21.9.2014 19:36
Je docela fajn po dlouhé době číst dotaz, kde tazatel ví co chce, má nějaký základní přehled a zvládne svoje požadavky formulovat. Díky za to :)

Obecně vzato výrobci přístup přes SMB/CIFS záměrně ignorují. Čerstvou výjimkou jsou letošní Panasonicy, kde se funkce bez jakékoliv propagace zničeho nic objevila, a je vytrvale ignorována drtivou většinou recenzí :) Já jsem se mj. o tomto trochu rozepsal zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36597-Panasonic-2014-AX800-AS800-AS7X0-AS6X0-AS5X0-A400?p=494550&viewfull=1#post494550. Je to ale pořád jenom TV, takže i když tam ta síťová funkce je, tak multimediální část má své limity. Přečti si následující příspěvky, řešili jsme to tam s uživatelem Davalda.

Pro náročnější správně naznačuješ řešení s MiniPC, docela dost se to tu řešilo v tomto tématu: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36240-Nejlepsi-MMC-pro-rok-201314. Protože má ale 50 stránek, tak ve zkratce shrnu, že oblíbeným hardwarem jsou počítače Intel NUC (generace s Haswelly) a na něm linuxový OpenELEC: http://openelec.tv/. Nevýhodou ovše je, že řešení postavené na NUCu je samo o sobě dost drahé, a požadavek na pasivní provoz to prodraží ještě víc.

I proto se zde řešil i alternativní hardware, a jednou z možností je skládačka postavená na deskách s Intel J1800/J1900. Jednu takovou konfiguraci jsem popisoval tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37441-Najvhodnejsi-HW-pre-XBMC?p=494110&viewfull=1#post494110

Je samozřejmě možnost jít i zlatou střední cestou, tzn. MMC stále ještě limitované schopnostmi grafického čipu, avšak daleko schopnější než většina Smart TV. K tomu ovšem moc vlastních zkušeností nemám, vím ale minimálně o jednom spokojeném uživateli tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/35977-Mede8er-MED-800X3D-MEDE8ER-MED-1000X3D?p=483976&viewfull=1#post483976. Mně osobně to ale cenově nepřijde moc zajímavé, protože se zde už dostáváme ke spodní hranici výše zmíněných řešení s J1900 - obzvlášť pokud je člověk šikovný a už má NAS, tak může ušetřit např. tím, že použije boot ze sítě. Ale každý má samozřejmě ty požadavky trochu jiné, možnost koupit hotový produkt má také svoji hodnotu.


Jinak tu monitorovou úhlopříčku 32" bych si ještě rozmyslel :) Ve 40" už jsou dostupné velice dobře hodnocené modely jako Panasonic AS640 nebo Samsung H6400. Paradoxně jsou právě v této nejnižší úhlopříčce většinou nejlepší, protože je snazší vyrobit menší kvalitní LCD panel.
zelenac1 (7)|22.9.2014 12:54
Díky za rychlou odpověď!

Pročetl jsem poslané odkazy a tu svou "znalost" hned napravím :) Vůbec jsem totiž nepochopil:

Pokud malé MMC typu RaspberryPi (http://www.hanselman.com/blog/Top10RaspberryPiMythsAndTruths.aspx) nebo zde recenzované eGreat U1 Android TV (https://www.tvfreak.cz/recenze-egreat-u1-android-tv-umela-inteligence-pro-vasi-tv/5152-3) v ceně kolem 1500 Kč zvládne jak po HW (1080p, spotřeba do 10W), tak SW stránce (titulky v SRT díky XBMC) v zásadě vše, tak co mi přinese navíc postavení Mini PC z HW typu: Intel NUC nebo Intel J1800/J1900? Počítám tedy s tím, že chci v obou případech "zařízení" bez disku - díky domácímu NAS.

Případně ještě jaký je praktický rozdíl mezi Mede8er MED600X3D a eGreat U1 Android TV? Co mi uníká? Vidím tam hlavně rozdíl 3000 Kč :)
KamilZ (10277)|22.9.2014 13:14
Zařízení na Androidu jsou lepší na "smart" kravinky (browser, jiné aplikace, streamy z internetu apod.), není na nich úplně vychytaná podpora (hlavně problémy s HW akcelerací) při přehrávání 1080p. Je potřeba s tím občas trochu zápasit, instalovat neoficiální verze, nebo to obcházet externím playerem. Pokud je Tvá priorita přehrávání, volil bych "čisté" mmc.
zelenac1 (7)|22.9.2014 13:56
OK, můžeš prosím doporučit nějaké čisté MMC bez disku, na které bych se měl podívat? 3000 Kč je asi max. strop.

A co výkon RaspberryPi? Pomůžu si s ním oproti Androidu třeba v eGreat U1 Android TV?
RoPo (6061)|22.9.2014 14:05
RaspberryPi je použitelné s XBMC, ale pokud video je kódováno kodekem/je ve formátu, který není RaspberryPi HW akcelerován, tak jej nepřehraješ. RaspberryPi nemá na softwarové přehrávání výkon.
tdlmarek (1566)|22.9.2014 14:26
[QUOTE=zelenac1;496546]Pokud malé MMC typu RaspberryPi (http://www.hanselman.com/blog/Top10RaspberryPiMythsAndTruths.aspx) nebo zde recenzované eGreat U1 Android TV (https://www.tvfreak.cz/recenze-egreat-u1-android-tv-umela-inteligence-pro-vasi-tv/5152-3) v ceně kolem 1500 Kč zvládne jak po HW (1080p, spotřeba do 10W), tak SW stránce (titulky v SRT díky XBMC) v zásadě vše, tak co mi přinese navíc postavení Mini PC z HW typu: Intel NUC nebo Intel J1800/J1900?[/QUOTE]
Jde hlavně o tu množinu "v zásadě vše". U zařízení, která zvládnou video přehrát pouze za pomoci hardwarové akcelerace nějakého grafického čipu, je schopnost přehrávat různá videa tímto omezena. Naopak u počítače bývá natolik silné CPU, že v případě nemožnosti použít akceleraci se prostě zapne softwarový režim a CPU to "spočítá", a schopnost video přehrát je tak daná už jen softwarem, který jde snadno aktualizovat/konfigurovat. V praxi to znamená, že když člověk vyhrabe nějaký starší DivX v 1080p, divně riplé prokládané video, nestandardní mkv či jinak exotický materiál, klasické MMC většinou končí, kdežto dostatečně silné PC si s tím poradí. Já osobně si tímto definuji rozdíl mezi MMC a HTPC, i když dnes s čím dál aktuálnějším kodekem H.265 tohle rozdělení začíná dostávat trochu trhliny (např. skládačku s J1900 bychom tradičně označili jako HTPC, avšak přehrávání H.265 může být natolik náročné, že jej ani tenhle procesor nezvládne).

Výkonovou rezervu však lze použít i jinak, HTPC bývá tradičně mnohem mocnější např. v oblastech pokročilejších algoritmů pro upscaling a vyhlazování videa, dekódování a remixování audia, nebo třeba i samotném síťovém připojení (to ale zajímá spíš uživatele, kteří chtějí použít interní disk) a vlastně i základním ovládání multimediálního prostředí (některým MMC může dělat problém už třeba jen plynulý pohyb v XBMC, přetáčení videa apod.)

A do třetice jde samozřejmě o to, že HTPC si člověk i po stránce konektivity a výbavy poskládá přesně podle vlastních představ. Takže např. není omezen na dálkové ovládání výrobce, ale zkonfiguruje si své vlastní, které používá i pro jiná zařízení, může si osadit takovou síťovou kartu jakou chce, třeba použít samostatnou zvukovou kartu pro kvalitní analogový výstup, případně celé HTPC pojmout jako víceúčelové zařízení, kde jsou namísto OpenELECu běžná Windows včetně plnohodnotného prohlížeče, flash playeru a dalších. To už ale odbíháme do úplně jiné kategorie, která konkrétně tebe asi moc nezajímá.


EDIT: Měl jsem tu ten příspěvek rozepsaný delší dobu, takže trochu opakuji již řečené. Takže samozřejmě souhlas s příspěvky výše.
vivid.sk (11472)|22.9.2014 14:47
Hlavne sa tu neriesi hlavny problem tychto playerov. Pokial to ma byt 100% nahrada interneho playera, musi vediet korektne prepinat medzi formatmi a prisposobovat vystupnu frekvenciu pre vsetky aktualne pouzivane fps.
Pokial to vediet nebude, vobec sa tym netreba zaoberat (a to nevravim o nativnom 3D a HD audio passthru).
zelenac1 (7)|22.9.2014 20:11
Tak to vypadá, že v praxi ten eGreat U1 Android TV nezvládne ani těch 1080p (ani 720p přes síť):



Můžete tedy prosím poradit ještě nějaký další hardware? Sám jsem objevil tuto stránku: http://jdem.cz/bqpv92

Existuje nějaká stránka s benchmarky procesorů na tyto účely? Rád bych viděl rozdíl mezi Rockchip (RK3066) a Realtek procesory (RTD1186), abych si udělal obrázek o jejich výkonnosti.
vivid.sk (11472)|22.9.2014 21:10
LOL, pekna parodia na player :)
zelenac1 (7)|27.9.2014 02:30
Koukal jsem dál a ideálně bych si vzal Asus Chromebox (dualboot s OpenELEC), ale ten za rozumnou cenu v ČR neseženu, takže mě ještě zaujalo toto: GIGABYTE BRIX GB-BXCE-2955 (http://www.czc.cz/gigabyte-brix-gb-bxce-2955-cerna/144887/produkt). Co tomu říkáte?
zelenac1 (7)|1.10.2014 16:42
[QUOTE=zelenac1;496795]Koukal jsem dál a ideálně bych si vzal Asus Chromebox (dualboot s OpenELEC), ale ten za rozumnou cenu v ČR neseženu, takže mě ještě zaujalo toto: GIGABYTE BRIX GB-BXCE-2955 (http://www.czc.cz/gigabyte-brix-gb-bxce-2955-cerna/144887/produkt). Co tomu říkáte?[/QUOTE]

Tak GIGABYTE BRIX GB-BXCE-2955 už není (v e-shopech stále jako "na dotaz", ale výrobce už nedodává).

Co říkáte na porovnání zde doporučované skládačky z Intel J1900 s tímto produktem: http://www.aliexpress.com/store/product/PC-fanless-Intel-Quad-Core-J1900-2-0Ghz-7-5W-Power-HDMI-VGA-dual-display-smallest/800900_2030254212.html ?

  • Intel J1900
  • 2 GB RAM DDR3 1333 MHz
  • 16 GB mSATA SSD
  • HDMI + 12-pin VGA
  • 1000 Mb LAN
  • Aluminiový case podobný předražené: AKASA EULER S

194,60 USD i s dopravou (+-4250 Kč)
tdlmarek (1566)|1.10.2014 17:36
Vypadá to velice zajímavě.

Z čistě technického pohledu jsou rozdíly spíš v drobnostech, které mají různou váhu pro různé uživatele podle způsobu použití.
[LIST=1]
  • Nepodařilo se mi bohužel zjistit, zda má to miniPC integrovaný S/PDIF výstup, což je dle mého názoru jeden z hlavních důvodů, proč sáhnout po skládačce namísto osvědčených NUCů.
  • mSATA port je super, 16 GB SSD v ceně ještě lepší. Pro někoho jiného však může být absence velkých SATA portů a možnosti osazení několika 2.5" HDD naopak nevýhodou.
  • Lepší design a chlazení, ačkoliv to první trochu narušuje napájecí kabel na předním panelu.
  • Zejména pro linuxové použití horší síťová karta, i když nevím, jestli to není problém jen pro síťařské nadšence.
  • Menší konektorová výbava, např. IR čidlo jde u skládačky vyvést nativně přímo z desky, zatímco zde se nabízí pouze USB řešení.

  • V těch ostatních ohledech si určitě zmínku zaslouží takové věci jako hotové řešení vs. nákup po komponentách, ale také záležitost záruky (přecejen je rozdíl mezi 12 měsíci od prodejce v Hong Kongu a 2-5 let u českého e-shopu).

    Hlavně bych se ale chtěl vyjádřit k ceně, protože podle mě nelze jen vynásobit udanou cifru kurzem dolaru, ale je třeba připočíst DPH a poplatek za proclení. Pokud se tedy tohle nedá nějakým způsobem obejít, ale když jsem naposledy objednával case z Taiwanu, tak to bylo přesně takhle. To už bychom se pak dostali na zhruba 5500,-, což na atraktivitě trochu ubírá.


    Mimochodem, zde je aktuálnější rozpis pro zmíněnou skládačku, zohledňující novější ceny a řešený trochu víc obecně:
    https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/34981-HTPC-Sestava?p=496742&viewfull=1#post496742
    RoPo (6061)|1.10.2014 17:45
    [QUOTE=zelenac1;496975]194,60 USD i s dopravou (+-4250 Kč) [/QUOTE]

    Připočti si DPH 21% a poplatek za celní řízení (cca. 180,- Kč).

    Mě se to jako dobrá volba nejeví vzhledem k ceně, výkonu a výbavě.
    zelenac1 (7)|1.10.2014 19:18
    [QUOTE=tdlmarek;496976]
    Hlavně bych se ale chtěl vyjádřit k ceně, protože podle mě nelze jen vynásobit udanou cifru kurzem dolaru, ale je třeba připočíst DPH a poplatek za proclení. Pokud se tedy tohle nedá nějakým způsobem obejít, ale když jsem naposledy objednával case z Taiwanu, tak to bylo přesně takhle. To už bychom se pak dostali na zhruba 5500,-, což na atraktivitě trochu ubírá.
    [/QUOTE]

    Tak koukám, že kromě DPH (CLO by v té ceně ještě nebylo) tu je další problém - protože AliExpress už nebere Paypal platby. Tak to nepůjde.

    [QUOTE=tdlmarek;496976]
    Mimochodem, zde je aktuálnější rozpis pro zmíněnou skládačku, zohledňující novější ceny a řešený trochu víc obecně:
    https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/34981-HTPC-Sestava?p=496742&viewfull=1#post496742[/QUOTE]

    Super, to už vypadá - i cenově - mnohem lépe! Pokud se ale nemýlím, tak v té základní variantě ještě chybí nějaké malé úložiště pro operační systém, ne? (16 GB mSATA SSD)

    Jak je to s velikostí té case? Je to s danou deskou "natěsno", nebo je tam ještě místo? Rád bych měl právě co nejmenší krabičku (určitě bez disku).
    Není problém, že je case "dírkatá"? Myslím tím kvůli prašnosti..
    RoPo (6061)|1.10.2014 19:45
    [QUOTE=zelenac1;496980]AliExpress už nebere Paypal platby[/QUOTE]

    Můžeš platit kartou. Používám bez problémů.
    tdlmarek (1566)|1.10.2014 20:00
    [QUOTE=zelenac1;496980]Super, to už vypadá - i cenově - mnohem lépe! Pokud se ale nemýlím, tak v té základní variantě ještě chybí nějaké malé úložiště pro operační systém, ne? (16 GB mSATA SSD)[/QUOTE]
    Rozebírám to tam v dalším odstavci:
    [QUOTE=tdlmarek;496742]No a pak ještě nějak vyřešit ten prostor pro systém. Pokud bys připojoval kabelem, při troše šikovnosti lze bootovat přímo ze zmíněného MyCloudu za 0,- (vyzkoušeno). Jinak lze OpenELEC nainstalovat na flashku, takže řádově stokoruny. A nebo teda nějaké plnohodnotné SSD dle vlastních preferencí.[/QUOTE]
    Malé mSATA SSD zde bohužel nelze, ten miniPCI-E slot na desce je bez SATA podpory. Jak už jsem tady psal několikrát, ale já preferuju ten PXE boot - pokud má člověk doma stále běžící NAS a nevadí mu trochu do-it-yourself řešení, není nad čím přemýšlet a je to zdarma. Ale i ta cesta s USB flashkou je za danou cenu naprosto v pohodě, akorát je třeba počítat s tím, že se může po roce provozu klidně rozpadnout (myslím filesystem, ne fyzicky).

    [QUOTE=zelenac1;496980]Jak je to s velikostí té case? Je to s danou deskou "natěsno", nebo je tam ještě místo? Rád bych měl právě co nejmenší krabičku (určitě bez disku).[/QUOTE]
    Kopíruje samotnou desku poměrně těsně, jen na jedné straně je tak 1 cm škvíra, ta se zas hodí pro uspořádání těch pár káblíků.

    [QUOTE=zelenac1;496980]Není problém, že je case "dírkatá"? Myslím tím kvůli prašnosti..[/QUOTE]
    Zase nemá žádný větrák, který by tam ten prach nasával. A záleží pochopitelně na prostředí a kam ji schováš. Ale v případě potřeby není problém ji jednou za rok rozdělat a profouknout.