Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC Sestava

jakubml (1)|24.4.2013 20:13
Dobrý den, mohl bych prosím poprosit o radu:

Chtěl bych si sestavit domácí HTPC, ale nevím si rady s volbou komponent.
Mělo by sloužit pro přehrávání full HD videa,bluray disků,streamů z NASu.

Požadavky: možnost přehrávání HD Master Audio (vyplatí se koupit zvukovou kartu, nebo to zvládne integrovaná karta na desce),HDD,skříň,paměti bych si vybral sám.Hlavně nechci HTPC postavit na zastaralé platformně - jedná se mi jakou platformu volit: Intel či AMD - jaké jsou mezi nimi rozdíly, či jestli počkat na nové procesory, základní desky.


Děkuji
zorin_ce4you (4)|25.9.2014 22:18
Ahoj, navrhl jsem si tuto sestavu pro HTPC. Můžete mi prosím vy, zkušenější, k ní něco říct? Co vylepšit, popř. kde ubrat, popř. jestli to není úplně z cesty?

http://www.alza.cz/cooler-master-mini-210-cerna-300w-d470478.htm#popis

http://www.alza.cz/asus-e2km1i-deluxe-d476525.htm#popis

http://www.alza.cz/kingston-ssd-30gb-ssdnow-s200-d1940210.htm#popis

http://www.alza.cz/kingston-4gb-ddr3l-1600mhz-cl11-d503500.htm

Nebo neskládat a koupit třebas toto? http://www.alza.cz/zotac-zbox-sd-id18-barebone-d485513.htm#popis se stejnou pamětí?

Moje vize je tam mít XBMC a ovládat mobilem, proto jsem hledal desku s wi-fi, dalším požadavkem byl optický výstup pro receiver.

Jako úložiště jsem si vytipoval: http://www.alza.cz/western-digital-my-cloud-2000gb-d499028.htm

Díky
vivid.sk (11472)|25.9.2014 22:26
1) nevhodna skrinka (hlucny zdroj).
2) trosku stara doska pre dany setup, nebude dnes lepsia AMD 5350 ?
ostatne je zavisle na prvych dvoch komponentoch///
webster9 (11)|26.9.2014 05:24
Ja som kupoval Intel NUC DN2820, plus 4GB ram a SSD 60 GB, mam v ňom openELEC s XBMC, k nemu pripojený EXT. HDD 3TB. Skrinka je pripojena k sieti kablom, teda funguje mi ak cez mobil, ale zakupil som si ovladac k nemu je to pohodlnejsie. Disk vidim na sieti z mojho desktopu, takze stiahnem film na desktope a skopcim na ten ext. HDD a pozeram.. Čistý luxus.. :-)
zorin_ce4you (4)|26.9.2014 09:52
Pro mě by ten Intel NUC moc vyhovující nebyl, neboť nemá opt. výstup zvuku :(. Nebo to lze udělat jinak?
RoPo (6061)|26.9.2014 10:00
[QUOTE=zorin_ce4you;496737]nemá opt. výstup zvuku[/QUOTE]

Píši ve vlákně "nejlepší multimed. centrum 2013/2014" o nových NUCech. Optický výstup bude mít Intel v NUCech příští rok.
Gigabyte má svoje "kostky" Brix a některé modely opt.výsup mají. Ale zase nemají infraport standardu CIR.
tdlmarek (1566)|26.9.2014 11:07
[QUOTE=zorin_ce4you;496719]Co vylepšit, popř. kde ubrat, popř. jestli to není úplně z cesty?[/QUOTE]
Zbytečně velká (microATX) skříň s hlučným a žravým zdrojem. Staré APU se slabým výkonem a aktivním chlazením.

To XBMC plánuješ provozovat na Windows nebo Linuxu? V prvním případě by těch 30 GB nemuselo dlouhodobě stačit (jen složka Windows mi nyní zabírá 22 GB), v tom druhém jsou zase celkem zbytečné ty 4 GB RAM a vlastně i to SSD (pokud jde o cenu, dá se použít USB flashka nebo bootovat přímo z toho MyCloudu).

Za celkových 8400,- to dle mého názoru není moc zajímavé.


Zde přikládám jeden svůj návrh pro OpenELEC/XBMC (omlouvám se ostatním, kteří tu toto ode mě musí číst už poněkolikáté, ale mám to vyzkoušené, tak proč nedoporučit):

[table="width: 500, class: grid, align: left"]
[tr]
[td]EM-150/LOW[/td]
[td]1089[/td]
[/tr]
[tr]
[td]Patona Nabíječka 18,5V/3,5A 65W konektor 7,4x5mm + pin[/td]
[td]417[/td]
[/tr]
[tr]
[td]ASRock Q1900TM-ITX - Intel J1900[/td]
[td]2664[/td]
[/tr]
[tr]
[td]PremiumCord TOS optická redukce TOS3,5M - TOS(F) [/td]
[td]45[/td]
[/tr]
[tr]
[td]CRUCIAL 2GB DDR3 1600 SO-DIMM[/td]
[td]619[/td]
[/tr]
[tr]
[td][/td]
[td]4834[/td]
[/tr]
[/table]

Tohle je základ bez Wi-Fi a systémového disku. Moc nerozumím tomu tvému požadavku na Wi-Fi kvůli ovládání mobilem - kvůli tomu může být HTPC připojeno kabelem, akorát musí být někde v síti access point, na který se může připojit mobil. Pokud bys však na Wi-Fi trval, přihoď následující:

[table="width: 500, class: grid, align: left"]
[tr]
[td]Intel Dual Band Wireless-N 7260, 2x2 AGN, HMC[/td]
[td]472[/td]
[/tr]
[tr]
[td]MaxLink Pigtail RG178U U.FL - RSMA female (pin) 20 cm[/td]
[td]116[/td]
[/tr]
[tr]
[td]TP-LINK TL-ANT2405CL všesměrová 2,4GHz 5dBi RSMA[/td]
[td]89[/td]
[/tr]
[tr]
[td][/td]
[td]677[/td]
[/tr]
[/table]

No a pak ještě nějak vyřešit ten prostor pro systém. Pokud bys připojoval kabelem, při troše šikovnosti lze bootovat přímo ze zmíněného MyCloudu za 0,- (vyzkoušeno). Jinak lze OpenELEC nainstalovat na flashku, takže řádově stokoruny. A nebo teda nějaké plnohodnotné SSD dle vlastních preferencí.

I v případě Wi-Fi a SSD se dostáváme na nižší cenu, než u tebou navrhovaného AMD. Zařízení má víc než dvojnásobný výkon, novější hardware (takže nižší spotřebu, lepší fičury, ...) a je kompletně pasivní, tedy s nulovou hlučností. Jsou tam nějaké drobné limitace v přehrávání HD audia, ale nevím, jestli je to pro tebe kritické (a zda by na tom ono AMD bylo líp). Jinak hlavní vlákno s dalšími informacemi tady:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37441-Najvhodnejsi-HW-pre-XBMC?p=492372&viewfull=1#post492372

A sepsal jsem tu i pár postřehů ohledně MyCloudu. Určitě musím upozornit na chybějící Wake-on-LAN, může to být docela zásadní:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37817-Ext-HDD-cez-lan?p=494988&viewfull=1#post494988
vivid.sk (11472)|26.9.2014 13:12
A ja len doplnim, ze keby som ten vyssieuvedeny INTEL chcel kupovat dnes, radsej siahnem po novsej verzii dosky Q2900-ITX*


update: nie jeto celkom vhodny dip, nizsie vysvetlene.
tdlmarek (1566)|26.9.2014 13:29
Právěže kdyby jsi to chtěl kupovat dnes, tak po Q2900-ITX ještě nesáhneš, protože není k dostání :) Tedy alespoň u nás ne. Pokud bych vybíral výhledově, tak to určitě stojí za zmínku.

Ale samozřejmě je třeba zvážit, co by to vlastně přineslo. V první řadě vyšší cenu, nutnost řešit napájení přes picoPSU a zvolit vyšší skříňku. K čemu ale vlastně ten vyšší výkon? Bude Q2900 stačit na H.265? Podle cpubenchmark.net je ten výkonový nárůst spíše kosmetický. Má to tedy nějaký praktický význam?

Mám obavy, že než budeme schopni odpovědět na tyto otázky a deska se dostane na pulty obchodů, tak už tu budou Vánoce, nebo možná i nový rok. Tím to nechci shazovat, záleží samozřejmě na tazateli, jak moc spěchá.
vivid.sk (11472)|26.9.2014 13:38
[QUOTE=tdlmarek;496750]V první řadě vyšší cenu, nutnost řešit napájení přes picoPSU a zvolit vyšší skříňku. [/QUOTE]
Beriem spat, mas pravdu. Nejako mi uniklo, ze to nieje DC verzia, ktora sice bude, ale este nieje oficialne dostupna ani specifikacia.

[QUOTE=tdlmarek;496750]Bude Q2900 stačit na H.265?[/QUOTE]
bude, ale nie pri 4K :)
tdlmarek (1566)|26.9.2014 14:05
O DC verzi máš nějaké zprávy, nebo je to jen souhromý odhad, že by se mohla objevit? Sice bych ji uvítal, ale třeba u J1800 čekám na DC verzi doteď marně (od libovolného výrobce).
vivid.sk (11472)|26.9.2014 16:29
Google to uz nasiel niekde v konfuguracii drivera pre MB, takze predpokladam, ze sa to skor ci neskor objavi.
zorin_ce4you (4)|27.9.2014 08:29
2tdlmarek: Díky za info :-), to XBMC bych chtěl provozovat spíš na linuxu. Jinak wifi jsem myslel pro ovládní přes xbmc remote, zkoušel jsem to na NTB s mobilem. :-)


Jinak s tím úložištěm, tam jsem malinko změnil plán. Chtěl bych dvoudiskové, kvůli zálohování a duplicitnímu ukládání dat. WoL jsem pochopil, že je nějaké automatické zapínání? Pohledám tedy i variantu s tímto.
tdlmarek (1566)|27.9.2014 10:44
[QUOTE=zorin_ce4you;496799]2tdlmarek: Díky za info :-), to XBMC bych chtěl provozovat spíš na linuxu. Jinak wifi jsem myslel pro ovládní přes xbmc remote, zkoušel jsem to na NTB s mobilem. :-)[/QUOTE]
Ano, takže všechno sedí. Pořád ale není důvod dávat Wi-Fi přímo do HTPC, access point nebo router s Wi-Fi doma v síti máš, ne?

[QUOTE=zorin_ce4you;496799]Jinak s tím úložištěm, tam jsem malinko změnil plán. Chtěl bych dvoudiskové, kvůli zálohování a duplicitnímu ukládání dat. WoL jsem pochopil, že je nějaké automatické zapínání? Pohledám tedy i variantu s tímto.[/QUOTE]
Tomu nejde nic vytknout. Dvoušachtový NAS je přecejen už o dost dospělejší řešení, ale je třeba počítat s vyšší cenovkou (2 - 4k jenom za NAS + cena disků). Ano, Wake-on-LAN je funkce, pomocí které můžeš zařízení zapnout na dálku po síti - např. z mobilu nebo poklikáním na ikonku na PC. Je důležitá podle toho, jakým způsobem chceš NAS provozovat. Pokud má být zapnutý pořád, tak na tom nezáleží. Jestli bys jej měl někde na dosah ruky a NAS má tlačítko na zapnutí (WD MyCloud nemá), tak taky ne. V ostatních případech se to ale hodí.

Stejné je to u samotného HTPC. U toho pasivně chlazeného je to jenom o pohodlnosti, ale pokud někdo HTPC s větrákem uklidí třeba někam na půdu, tak je fajn potom před filmem jenom vytáhnout smartphone, kliknout na aplikaci a tím si HTPC nastartovat. S výše uvedenou sestavou s tímhle nebude problém (u počítačového hardwaru je to dnes samozřejmost), platí opět ale pouze pro připojení HTPC kabelem, ne přes Wi-Fi.
zorin_ce4you (4)|29.9.2014 20:26
Ano ano, router s wi-fi samozřejmě mám, i když v jiné místnosti, ale s dosahem.. Jen bych se ještě rád zeptal, co se týká těch NAS a jejich značek? Synology mám jaksi v povědomí, o Zyxel jsem jsem se dočetl až teď, co jsem začal vybírat MMC, od D-link jsem měl router, který se porouchal. Kterou zvolit?
vivid.sk (11472)|29.9.2014 21:25
Synology
vivid.sk (11472)|6.10.2014 16:11
Temu DO k HTPC mala povodne riesit tato tema, no nejako sa nikto nepochvalil so zaujimavymi rieseniami. NUC ma vlastny IR, takze tam je to jasne, skor ide o ostatne mozne riesenia, pre klasicke HTPC.

[HL]MOD KZ: [/HL]Přesunuto do zmíněného tématu, diskuzi k DO prosím veďte tam.
kotyzaf (28)|6.10.2014 17:29
Děkuju za odpovědi :)

A měl bych ještě jednu otázku uvažuji o koupi tohohle miniPC http://www.alza.cz/zotac-zbox-sd-id1...13.htm#recenze a chtěl bych na něm provozovat openelec XBMC. Půjde to nebo nikoli? A ještě zvládne to přehrát 1080p filmy? Děkuji za odpovědi
RoPo (6061)|6.10.2014 19:05
Kotyzaf: odpoved mas u tema DO pro HTPC
savko (74)|8.10.2014 12:45
[QUOTE=webster9;496728]Ja som kupoval Intel NUC DN2820, plus 4GB ram a SSD 60 GB, mam v ňom openELEC s XBMC, k nemu pripojený EXT. HDD 3TB. Skrinka je pripojena k sieti kablom, teda funguje mi ak cez mobil, ale zakupil som si ovladac k nemu je to pohodlnejsie. Disk vidim na sieti z mojho desktopu, takze stiahnem film na desktope a skopcim na ten ext. HDD a pozeram.. Čistý luxus.. :-)[/QUOTE]

Aky DO mas k tomu ?
savko (74)|8.10.2014 12:47
[QUOTE=tdlmarek;496742]Zbytečně velká (microATX) skříň s hlučným a žravým zdrojem. Staré APU se slabým výkonem a aktivním chlazením.

To XBMC plánuješ provozovat na Windows nebo Linuxu? V prvním případě by těch 30 GB nemuselo dlouhodobě stačit (jen složka Windows mi nyní zabírá 22 GB), v tom druhém jsou zase celkem zbytečné ty 4 GB RAM a vlastně i to SSD (pokud jde o cenu, dá se použít USB flashka nebo bootovat přímo z toho MyCloudu).

Za celkových 8400,- to dle mého názoru není moc zajímavé.


Zde přikládám jeden svůj návrh pro OpenELEC/XBMC (omlouvám se ostatním, kteří tu toto ode mě musí číst už poněkolikáté, ale mám to vyzkoušené, tak proč nedoporučit):

[table="width: 500, class: grid, align: left"]
[tr]
[td]EM-150/LOW[/td]
[td]1089[/td]
[/tr]
[tr]
[td]Patona Nabíječka 18,5V/3,5A 65W konektor 7,4x5mm + pin[/td]
[td]417[/td]
[/tr]
[tr]
[td]ASRock Q1900TM-ITX - Intel J1900[/td]
[td]2664[/td]
[/tr]
[tr]
[td]PremiumCord TOS optická redukce TOS3,5M - TOS(F) [/td]
[td]45[/td]
[/tr]
[tr]
[td]CRUCIAL 2GB DDR3 1600 SO-DIMM[/td]
[td]619[/td]
[/tr]
[tr]
[td][/td]
[td]4834[/td]
[/tr]
[/table]

Tohle je základ bez Wi-Fi a systémového disku. Moc nerozumím tomu tvému požadavku na Wi-Fi kvůli ovládání mobilem - kvůli tomu může být HTPC připojeno kabelem, akorát musí být někde v síti access point, na který se může připojit mobil. Pokud bys však na Wi-Fi trval, přihoď následující:

[table="width: 500, class: grid, align: left"]
[tr]
[td]Intel Dual Band Wireless-N 7260, 2x2 AGN, HMC[/td]
[td]472[/td]
[/tr]
[tr]
[td]MaxLink Pigtail RG178U U.FL - RSMA female (pin) 20 cm[/td]
[td]116[/td]
[/tr]
[tr]
[td]TP-LINK TL-ANT2405CL všesměrová 2,4GHz 5dBi RSMA[/td]
[td]89[/td]
[/tr]
[tr]
[td][/td]
[td]677[/td]
[/tr]
[/table]

No a pak ještě nějak vyřešit ten prostor pro systém. Pokud bys připojoval kabelem, při troše šikovnosti lze bootovat přímo ze zmíněného MyCloudu za 0,- (vyzkoušeno). Jinak lze OpenELEC nainstalovat na flashku, takže řádově stokoruny. A nebo teda nějaké plnohodnotné SSD dle vlastních preferencí.

I v případě Wi-Fi a SSD se dostáváme na nižší cenu, než u tebou navrhovaného AMD. Zařízení má víc než dvojnásobný výkon, novější hardware (takže nižší spotřebu, lepší fičury, ...) a je kompletně pasivní, tedy s nulovou hlučností. Jsou tam nějaké drobné limitace v přehrávání HD audia, ale nevím, jestli je to pro tebe kritické (a zda by na tom ono AMD bylo líp). Jinak hlavní vlákno s dalšími informacemi tady:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37441-Najvhodnejsi-HW-pre-XBMC?p=492372&viewfull=1#post492372

A sepsal jsem tu i pár postřehů ohledně MyCloudu. Určitě musím upozornit na chybějící Wake-on-LAN, může to být docela zásadní:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37817-Ext-HDD-cez-lan?p=494988&viewfull=1#post494988[/QUOTE]

Ma ta doska IR alebo ako riesit DO ?
webster9 (11)|8.10.2014 12:53
DO mam k tomu tento http://m.alza.sk/arctic-mcr1-media-center-remote-control-d290858.htm

Ale popravde niesom snim spokojny, ma hlboky chod tlacitok a nie vzdy reaguje na stlacenie... Pozeram po tych HP...
RoPo (6061)|8.10.2014 13:11
[QUOTE=savko;497316]Ma ta doska IR alebo ako riesit DO ?[/QUOTE]

Deska má CIR header. Znamená to tedy zakoupit CIR adaptér (dva kousky mám) a MCE ovladač. Pak přes DO desku i zapneš a vypneš.
savko (74)|9.10.2014 09:39
Tak jeden ten CIR adapter by mne zaujimal.. :-) Jaky teda konkretne mas? DO mam tento http://www.dalkove-ovladace.cz/univerzalni-ovladace-c-11/general-sada-dalkovy-ovladac-programator-software-p-1981 Je pouzitelnej ?
RoPo (6061)|9.10.2014 09:44
DO musí splňovat kompatibilitu pro MCE.
webster9 (11)|9.10.2014 09:48
Objednal som ten HP mce remote z ebayu a uvidime, bud pojde alebo nie...