Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nejlepší MMC pro rok 2013/14

Heartwork (2358)|30.11.2013 20:21
[QUOTE=kubrt8;474554] chcel by som ... SSD a všetko v pasíve.[/QUOTE]
To já taky, jen čekat pravděpodobně nevydržím - tohle už nám za sebou, čekat, objeví se zpráva o nových, lepších modelech, čekat až se vyrobí, naskladní, sleze trošku cena a sem v kruhu.

Nevím co bude zítra, radši si udělám radost hned, navíc ty Vánoce..., znáš to. Jinak Tě ovšem plně chápu. 8-)

to all
Neměl jsem tucha, že měl / má Intel u Ivy Bridge s 23.976 Hz nějaký problém (frame drop every 4 minutes - to je co?!).

U Haswell vypadá, že vyřešeno:
Refresh Rate Handling - 23.976 Hz Works!
http://www.anandtech.com/show/7007/intels-haswell-an-htpc-perspective/4
vivid.sk (11472)|30.11.2013 22:16
[QUOTE=Heartwork;474557] to je co?[/QUOTE]
To je jeden vypusteny snimok kazde 4 minuty :). Co je velmi dobry stav, lebo este nedavno Intel 24p (citaj 23.976) viac, ci menej ignoroval a prehravanie prebiehalo pri 24.000 = frame drop kazdych 41 sekund, co sa uz v praxi dalo pozorovat (vysvetlim: frame drop vidno len pri nejakej paning scene, pri statickej alebo rozsypanej to zanikne).

http://www.avsforum.com/t/1333324/lets-set-this-straight-no-one-can-do-24p-consistently-well



P.S. To su tie historicke chyby, na ktore doplaca vacsina konzumentov (a aj vyrobcov), lebo niekto "mudry" nevedel povedat STOP v rozumnej chvili.
Filmy sa totiz tocia pri realnych 24 snimkoch az ako finalny produkt sa nepatrne spomalia na 24 - 24/1001 fps
Heartwork (2358)|30.11.2013 22:32
[QUOTE=vivid.sk;474567]To je jeden vypusteny snimok kazde 4 minuty :). Co je velmi dobry stav.[/QUOTE]
Pokud jsem to na tom Anandtechu dobře pochopil, tak "problém" trvá, ale Haswell má drop už jen jednou za 6 hodin?

Když už si tady, prosím tě k té paměti, co bych měl koupit - je pro výkon toho HTPC výhodnější zvolit paměť s vyšší frekvencí nebo s nižším časováním?
Tedy raději 4GB 1333MHz CL9 nebo 4GB 1600MHz CL11? Já bych preferoval spíše časování CL9 než 1600MHz frekvenci - má to vůbec nějaký význam řešit?
vivid.sk (11472)|30.11.2013 22:49
[QUOTE=Heartwork;474569]nebo 4GB 1600MHz[/QUOTE]
Kupil by som 2x2GB 1600MHz. Ale zrejme tento rozdiel vobec nepostrehnes pri tomto vyuziti.
Heartwork (2358)|30.11.2013 22:56
Tos mě dostal..., já bych zase vsadil na jeden modul [FONT=Verdana]4GB 1333MHz CL9, 1 modul bude pravděpodobně produkovat méně tepla, zůstane tam volný slot pro případný upgrade a nevím proč, ale připadne mi výhodnější mít frekvenci 1333MHz a časování CL9, než frekvenci 1600MHz a časování C11, ale mýlit se je lidské. :)[/FONT]
vivid.sk (11472)|30.11.2013 23:12
2x2GB je lepsie, koli dual channel pristupu, ano bude viac tepla, ale tolko toho zasa nebude.
Co sa tyka upgrade, nebudes potrebovat nikdy viac ako 4GB na jednoucelovu krabicu s XBMC. Ja som zacinal pred x-rokmi s 512MB ram pod XP, teraz mam 2.5GB v tom istom stroji.
Myslis, ze sa nieco zmenilo? Takisto odporucam skor 32bit Windows. Ale tusim si pisal, ze tam budes davat linux.
Heartwork (2358)|30.11.2013 23:50
Možná radíš dobře, ale na 2x2GB nejspíš kašlu.

Beru co mi padne do oka, dnes je to 1 ks CRUCIAL 4GB DDR3 1600 SO-DIMM
http://www.czc.cz/crucial-4gb-ddr3-1600-so-dimm_2/120708/produkt

To se mi líbí asi nejvíc. :)

P.S.
a teď ještě koukám, že ji má navíc Intel pro tuhle desku na listu kompatibility:
http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-034586.htm
Takže otestováno a doporučeno.
vomic (671)|1.12.2013 08:35
Sel bych kvuli teplu i kvuli cene do 1x4, podle me pro xbmc nema dual channel zadny vyznam. Ono by bohate stacilo mit i 1x2gb ale pri dnesni cene pameti a pro klid v dusi tam dej tech 4gb :)
Verzi urcite openelec, velmi rychle startuje, oproti windows umi DTS audio (windows neprehraje bohuzel zatim dts audio po hdmi)
a ma take jako jedina verze automaticky update xbmc na novy verze. Pro windows nic nemluvi pokud nechces krabicku pouzivat treba jako domaci stahovaci server ci pro jine vyuziti.
romankrasty (58)|1.12.2013 09:44
Zdravím, náhodou nemáte nápad jak při dvou systémech zprovoznit dálkové ovládání. Mám dva systémy. Win 8 a XBMC centrum. Počítač dálkou zapnu ale stejně musím vzít klávesnici a vybrat. Dálka je funkční až po naběhnutí systémů. I potvrzení úvodního přihlášení ve WIN 8 musím potvrdit klávesnicí (tu úvodní obrazovku mám vypnout jen potvrzení účtu).
XBMC centrum pod win 8 je pro mě nepoužitelné. Filmy se mi sekají ( 20-30gb), zvuk občas funkční nefunkční až dva systémy tohle vyřešily. Moc nechápu jak se dá zprovoznit 3D pod win8. Prostě mě se to seká nevím. Filmy do 10gb není problém.
kubrt8 (47)|1.12.2013 10:31
nainstaloval som si vcera XBMC na notebook na odskusanie a myslim, ze prave toto bude to prave orechove pre mna. Pacia sa mi tie moznosti nastaveni. Chcem sa spytat ake rozne doplnky okrem http://code.google.com/p/xbmc-doplnky/ a http://code.google.com/p/dmd-xbmc/ pouzivate ?
vomic (671)|1.12.2013 11:30
[QUOTE=kubrt8;474595]nainstaloval som si vcera XBMC na notebook na odskusanie a myslim, ze prave toto bude to prave orechove pre mna. Pacia sa mi tie moznosti nastaveni. Chcem sa spytat ake rozne doplnky okrem http://code.google.com/p/xbmc-doplnky/ a http://code.google.com/p/dmd-xbmc/ pouzivate ?[/QUOTE]

Krom uvedenych používám doplňky:
CSFD knihovnu + Serialzone knihovnu http://ldevel.blogspot.cz/
Doplněk "XBMC subtitless" pro stahovani titulků z titulky.com/serialzone/opentitless (nainstalis primo v xbmc pomoci systém/doplnky/titulky/XBMC subtitless, pak doplňek aktivovat a nastavit z jakych vsech zdroju chces titulky stahovat a jake jazykove verze titulku) ... pri prehravani videa ti pribyde ikonka pro doplnek titulky na kterou kdyz kliknes tak se video stopne a najde ti to automaticky titulky podle jmena souboru nebo jmena adresare (zalezi jak mas nastaveno)

dalsi mnou doporucene nastaveni doplňku titulky:
jazyky: vsechny tři jazyky nastav na čeština
služby: opensubtitles.org, titulky.com, serialzone.cz
pokročilé nastavení:
výchozí pro filmy: opensubtitles
výchozí pro seriály: serialzone
stahovat do stejného adresáře
zobrazit název souboru na stránce s výsledky
použít název výchozího adresáře (zapni pokud máš videa v samostatných a dle filmu/seriálu pojmenovaných adresářích)
pokud nejsou titulky nalezeny použít další dostupnou službu
vomic (671)|1.12.2013 11:39
[QUOTE=romankrasty;474594]Zdravím, náhodou nemáte nápad jak při dvou systémech zprovoznit dálkové ovládání. Mám dva systémy. Win 8 a XBMC centrum. Počítač dálkou zapnu ale stejně musím vzít klávesnici a vybrat. Dálka je funkční až po naběhnutí systémů. I potvrzení úvodního přihlášení ve WIN 8 musím potvrdit klávesnicí (tu úvodní obrazovku mám vypnout jen potvrzení účtu).
XBMC centrum pod win 8 je pro mě nepoužitelné. Filmy se mi sekají ( 20-30gb), zvuk občas funkční nefunkční až dva systémy tohle vyřešily. Moc nechápu jak se dá zprovoznit 3D pod win8. Prostě mě se to seká nevím. Filmy do 10gb není problém.[/QUOTE]

WIN8 sekání - nepíšeš nic o hardwaru na kterém ti to běží ani jak máš nastaven v xbmc video/zvukový výstup, je možné že máš jen prostě špatně nastavené xbmc
taky nepíšeš odkud filmy přehráváš zda po síti či z kompu a jak máš připojenou síť, možná je problém v nedostatečné průchodnosti sítě ... nemáš to náhodou přes wifi?

tip: zkus nejprve vypnout v nastavení zvukového výstu DTS HD kompatibilní přijímač a True-HD kompatibilní přijímač, nevím proč ale u jedné verze i přes to že vše mám mě toto způsobovalo ohromné sekání obrazu a zvuku u některých filmů pod windows (nějak si to nerozumnělo s mým avr přestože avr oboje umí)

Jinak u win verze doporučuji nastavit automatické přihlášení uživatele do windows (jde to nastavit přímo ve windows) + zapnutí xbmc po spuštění ... prostě dálkou zapneš komp a ten se sám zaloguje do oken pod zvoleným uživatelem a spustí se automaticky xbmc
http://www.maxiorel.cz/jak-na-windows-8-automaticke-prihlaseni-do-pocitace


edit: zkusil jsem si teď v rychlosti nainstalit xbmc pod win 8.1 a přehrát pár 3D filmů velikosti od 15 - 28 GB a vše jede krásně plynule včetně zvuku ... xbmc jen v základním nastavení kdy jsem po čisté instalaci zvolil pouze CZ prostředí a přidal zdroj (z NASu po kabelu) - (u zvuku mám pouze výstup analog 2.0 stereo, nemám komp připojenej na avr)
romankrasty (58)|1.12.2013 13:37
[QUOTE=vomic;474602]WIN8 sekání - nepíšeš nic o hardwaru na kterém ti to běží ani jak máš nastaven v xbmc video/zvukový výstup, je možné že máš jen prostě špatně nastavené xbmc
taky nepíšeš odkud filmy přehráváš zda po síti či z kompu a jak máš připojenou síť, možná je problém v nedostatečné průchodnosti sítě ... nemáš to náhodou přes wifi?



tip: zkus nejprve vypnout v nastavení zvukového výstu DTS HD kompatibilní přijímač a True-HD kompatibilní přijímač, nevím proč ale u jedné verze i přes to že vše mám mě toto způsobovalo ohromné sekání obrazu a zvuku u některých filmů pod windows (nějak si to nerozumnělo s mým avr přestože avr oboje umí)

Jinak u win verze doporučuji nastavit automatické přihlášení uživatele do windows (jde to nastavit přímo ve windows) + zapnutí xbmc po spuštění ... prostě dálkou zapneš komp a ten se sám zaloguje do oken pod zvoleným uživatelem a spustí se automaticky xbmc
http://www.maxiorel.cz/jak-na-windows-8-automaticke-prihlaseni-do-pocitace


edit: zkusil jsem si teď v rychlosti nainstalit xbmc pod win 8.1 a přehrát pár 3D filmů velikosti od 15 - 28 GB a vše jede krásně plynule včetně zvuku ... xbmc jen v základním nastavení kdy jsem po čisté instalaci zvolil pouze CZ prostředí a přidal zdroj (z NASu po kabelu) - (u zvuku mám pouze výstup analog 2.0 stereo, nemám komp připojenej na avr)[/QUOTE]



Mám to v podpisu Panasonic TX-P65ST50, zesilovac: Yamaha RX-V3800, Visaton Concorde MK lll + CAV audio 5.0 , HTPC: i3 s HD4000, GIGABYTE Z77N-WIFI, 8GB RAM, SSD ADATA 64GB, case Cooler Master Elite 120 Advance, 2x HD TV USB, HDD 2TB.

Hm bohužel to vypadá na problém s AV reciverem, když to přepojím přímo přes TV tak se to neseká ale je to jen ve 2.0. Zas hapruje zobrazení jen 1080i 50hz. Ach ju. Nechápu to. Když to používám přes XBMC systém tak vše funkční nedělá to blbosti. Raději bych vše pod WIN. Mám zprovozněný i hlasový příkazy což není zas tak špatná věc pod WIN.

Moc děkuji za ten návod už jsem ho hledal holt špatně. Má smysl přecházet na WIN8.1? Moc díky.
vomic (671)|1.12.2013 14:07
2romankrasty:
nastavení/systém/zvukový výstup
HDMI 5.1
vypnout DTS-HD kompatibilní
zařízení zvukového výstupu: nastav WASAPI HDMI (zřejmě tam bude v popisu i YAMAHA) pokud nepojede plynule zkus DIRECT HDMI
zařízení přeposílání zvuku: nastav WASAPI HDMI (zřejmě tam bude v popisu i YAMAHA) pokud nepojede plynule zkus DIRECT HDMI

s jednou z možností ti to pojede korektně

win 8.0 > 8.1 nebude mít žádný vliv, přechod spíš doporučuji, ale z uplně z jiných důvodů než pro XBMC
romankrasty (58)|1.12.2013 14:37
[QUOTE=vomic;474611]2romankrasty:
nastavení/systém/zvukový výstup
HDMI 5.1
vypnout DTS-HD kompatibilní
zařízení zvukového výstupu: nastav WASAPI HDMI (zřejmě tam bude v popisu i YAMAHA) pokud nepojede plynule zkus DIRECT HDMI
zařízení přeposílání zvuku: nastav WASAPI HDMI (zřejmě tam bude v popisu i YAMAHA) pokud nepojede plynule zkus DIRECT HDMI

s jednou z možností ti to pojede korektně

win 8.0 > 8.1 nebude mít žádný vliv, přechod spíš doporučuji, ale z uplně z jiných důvodů než pro XBMC[/QUOTE]




Tak bohužel se mi to nepodařilo zprovoznit. Nakonec jsem začal mít i problém se zobrazováním a zvukem :). HDMI zvuk mi primárně nefunguje. Nevím proč ale vůbec nedetekuje Yamahu ale jen Panasonic HDMI přez něj zvuk jde jen 2.0 a nebo vůbec. Musel jsem to přepojit přes optiku. Obraz se lehce cuká mám problém s přepínáním obrazu 1080p - 1080i + frekvence. Teď pro změnu to zamrzlo celé a je to jak zpomalený cukací film :).

Zapojení: Z PC do Yamahy přes HDMI, z Yamahy do TV přes HDMI. V Yamaze nastavená automatika jak na zvuk i obraz.

Multimediální centrum Xtreamer PRO funguje úplně bez problému. Neseká se obraz zvuk se hned detekuje.
Odzkoušeno podle tvého návodu a docílil jsem jen toho, že XBMC jdu přeinstalovat. Nevím kde je chyba safra.
Musím mít něco špatně pod WIN jinak to nechápu.
KMplayer se taky seká.
vomic (671)|1.12.2013 14:45
To vypada jako by jsi nemel vubec spravne nainstalovanou grafickou kartu. Stahni a nainstaluj jako prvni ovladace graficky karty i zvukovky a nastav si v windows vystup zvuku na hdmi.
vivid.sk (11472)|1.12.2013 15:04
1080p - 1080i
Akych 1080i? Z PC vobec nemas posielat prekladany vystup. Vzdy progresivny! Naviac 1080@24i neexistuje.
Najprv sa to znaz rozbenat pod 1080@60p (vypni v XBMC zmenu refresh rate), az ked pojde A+V korektne, hraj sa so zmenami fps na 24p.
romankrasty (58)|1.12.2013 15:36
Neposilám. Samo si to přepíná. Nevím proč. Ve WIN mám nastaveno 1080p 60Hz.

---------- Doplněno v 15:36 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:32 ----------

[QUOTE=vomic;474613]To vypada jako by jsi nemel vubec spravne nainstalovanou grafickou kartu. Stahni a nainstaluj jako prvni ovladace graficky karty i zvukovky a nastav si v windows vystup zvuku na hdmi.[/QUOTE]

Tak tohle mě nenapadlo vše se tváří korektně. Přeinstalováno XBMC centrum i všechny ovladače a zfunkčněno. Musel jsem ale nastavit HDMI zvuk jako další prioritu.Dále jsme si neuvědomil, že mám Yamahu nastavenou jako průchozí detekci. Tzn., že to detekuje TV a ne yamahu.
Teď ještě rozchodit ten obraz. Lehce cuká ( jak to popsat : obraz jde v pohodě na chvilku se sekne a pak lehce zrychlí). XBMC si samo přepíná rozlišení. V základu mám nastaveno 1080p ale při přehrávání filmu se přepíná do zobrazení podle filmu.
vivid.sk (11472)|1.12.2013 15:51
Chod do nastaveni a zrus zaskrknutie pri tejto volbe:
Use a fullscreen window rather than true fullscreen

Standardne to byva z neviem akych dovodov zaskrknute.
tdlmarek (1566)|1.12.2013 15:56
[QUOTE=romankrasty;474618]Teď ještě rozchodit ten obraz. Lehce cuká ( jak to popsat : obraz jde v pohodě na chvilku se sekne a pak lehce zrychlí).[/QUOTE]
To zní jako nějaký problém s vertikální synchronizací. Nemá XBMC nějakou takovou volbu? (Nevím, toto prostředí nepoužívám)

[QUOTE=vivid.sk;474624]Standardne to byva z neviem akych dovodov zaskrknute.[/QUOTE]
Ve fullscreenu má aplikace daleko větší kontrolu nad vykreslováním obrazu, často se to doporučuje jako možné řešení problémů např. s tearingem.
vivid.sk (11472)|1.12.2013 15:57
[QUOTE=tdlmarek;474626]Ve fullscreenu má aplikace daleko větší kontrolu nad vykreslováním obrazu[/QUOTE]
To je jasne, preco to je ale standardne vypnute? (rozumej, je zaskrknuta tato volba).
Pozn. Oba rezimy su v skutocnosti fulscreen, len jeden sa tvari ako "windows okno" a druhe je skutocny fullscreen.

update: z helpu

Use a fullscreen window rather than true fullscreen ...when active (Windows only). Does not use the DirectX fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, where XBMC can be used at the same time as other applications without automatically minimizing. Uses a bit more resources and playback may be slightly less smooth.

(u mna rovnaky problem v standardnom nastaveni).
tdlmarek (1566)|1.12.2013 16:06
Promiň, otočil jsem si to :)

Každopádně na odpovědi to nic nemění. Každým režim má svoje pro a proti, takže vybrat výchozí hodnotu do nastavení je celkem ošidné. Asi bych dokázal pochopit, že windowed mode se to chová víc jako běžná aplikace, zapínání/vypínání přehrávání by mělo být o něco svižnější, takže je to asi pohodlnější pro počáteční ladění XBMC.
vivid.sk (11472)|1.12.2013 16:13
Ano, ale na druhej starne, nedosiahnes absolutne plynuly playback (bez auto-fps, je to jedno, vtedy som nepozoroval ziadny vplyv).
Ono je to trosku nestastne napisane (a obdobne aj prelozene), ze bezny uzivatel ma problem pochopit o co ide a tuto volbu nezmeni. A potom sa moze trapit aj tyzden.
tdlmarek (1566)|1.12.2013 16:31
Ty problémy s plynulostí mohou nastat a nemusí, závisí to na použité konfiguraci hardwaru a systému. A právě proto třeba MPC-HC nabízí k tomuto problému snad 15 podrobných voleb, které má uživatel možnost zapínat a vypínat, aby na svém PC dosáhl optimálního výsledku.

Ale jinak máš samozřejmě pravdu. U softwaru typu XBMC, kde se dá předpokládat HTPC nasazení, by mi také přišlo rozumnější mít tu volbu standardně vyplou.
romankrasty (58)|1.12.2013 18:33
Problém je s vertikální synchronizací. Když je vypnutá obraz se neseká. Zas má lehce vlnky v obraze ale plynulost je super. Se zvukem v XBMC je zas problém v tom, že když zapnu XBMC ( myslím tím spuštění celého HTPC) dřív než AV reciver a TV tak se automaticky přepne zvuk na sluchátka. Nevím zdali to jde udělat na tvrdo. Bohužel pod WIN používám oboje. Holt to musím ručně přepínat a nebo prostě na to myslet.

Všem moc děkuji za rady. Už jsme to chtěl hodit z okna a vybrat nějaký nový mmc :).
vomic (671)|2.12.2013 08:47
[QUOTE=romankrasty;474644] Se zvukem v XBMC je zas problém v tom, že když zapnu XBMC ( myslím tím spuštění celého HTPC) dřív než AV reciver a TV tak se automaticky přepne zvuk na sluchátka. Nevím zdali to jde udělat na tvrdo. Bohužel pod WIN používám oboje. Holt to musím ručně přepínat a nebo prostě na to myslet.[/QUOTE]
proto jsem psal aby jsi nastavil zvuk HDMI v win jako výchozí
na sluchátka by se win neměli přepnout pokud je nemáš zapojený do PC. Pokud máš zapojený sluchátka do PC a PC nedetekuje při zapnutí žádné zařízení na hdmi je vcelku logické, že se automaticky přepne do režimu připojených sluchátek ... tak je to správně. Pokud se ti přepne do režimu sluchátek i bez toho, že jsou zapojeny, pak je máš asi nastavené jako výchozí zvukové zařízení.
RoPo (6061)|2.12.2013 09:18
[QUOTE=Heartwork;474557]To já taky, jen čekat pravděpodobně nevydržím - tohle už nám za sebou, čekat, objeví se zpráva o nových, lepších modelech, čekat až se vyrobí, naskladní, sleze trošku cena a sem v kruhu.

Nevím co bude zítra, radši si udělám radost hned, navíc ty Vánoce..., znáš to. Jinak Tě ovšem plně chápu. 8-)

to all
Neměl jsem tucha, že měl / má Intel u Ivy Bridge s 23.976 Hz nějaký problém (frame drop every 4 minutes - to je co?!).

U Haswell vypadá, že vyřešeno:
Refresh Rate Handling - 23.976 Hz Works!
http://www.anandtech.com/show/7007/intels-haswell-an-htpc-perspective/4[/QUOTE]


Ano, HD grafiky Intel měli s tímto problém a vím, že bylo vyřešeno. Proto jsem psal, že se na to ještě podívám.

Link na CZC s NUC Haswellem jsi našel a touto cestou můžeš jít. Deska se dá z toho vypárat a předělat do pasivní skříně, pokud by jsi chtěl.
Zdroj bývá přibalen, jak jsem psal 19V notebookový. Těch modelů s Haswllem je více, ale CZC prodává zatím jen tento.

Modelově pro XBMC stačí z rodiny NUC to nejnižší. Vše bude dostatečnš výkonné a stabilní.
Dokoupíš SSD stačí i 32GB já bych preferoval miniPCIE kartičku např. A-Data SX...
Paměti SO-DIMM v DDR3 1600 stačí s velkou reservou 4GB (třeba i 8GB, pokud byjsi chtěl do budoucna mít vyřešenou použitelnost např. jako standardní PC). Pořídil bych jeden modul, protože DualChannel tady nemá moc význam. Značka Corsair, Kingston. Jen dávej, aby jsi nevybral model s ECC. Ten nemusí v desce chodit. Deska by musela ECC přímo podporovat.
Heartwork (2358)|2.12.2013 10:09
Díky, již mám objednáno a dnes bych to měl mít u sebe.

Intel NUC BOXD34010WYK2
SSD disk ADATA Premier Pro SP310 32GB
Pamět Crucial SO-DIMM 4GB DDR3 1600MHz CL11
Kompatibilitu paměťového modulu jsem si ověřil u Intelu:
http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/CS-034586.htm

+ sem si přikoupil za 350 Kč "možnost vrátit zboží do 2 měsíců", abych si nechal otevřená vrátka. :)

Pokud by to bylo příliš hlučné, jsem rozhodnut to přestrojit do pasivní skříňky Akasa Newton H pro Haswell (až bude na trhu), ta nebude předražená.

Vzhledem k jednoúčelovému využití jsem se rozhodl pro OpenELEC.

Nejsem žádný linux guru, je někde návod na instalaci OpenELEC (krok po kroku), který bych pochopil i já?
Stáhl jsem si OpenELEC-Intel.x86_64-3.2.4, to by mělo být ono, že?!

Co s tou rozbalenou složkou dál?
Vytvořit nějakou bootovací flashku?

Má cenu ještě před instalací OpenELEC provádět update BIOSu?
Co s tím SSD diskem? Musím ho ještě před instalací nějak naformátovat? Nebo se o to postará ten OpenELEC instalátor?

Na konfiguraci samotného XBMC se budu raději ptát, až pokud mi to pak naběhne. :)
vomic (671)|2.12.2013 10:18
jsem ti přeci postoval link na návod na instalaci openelec
vlastně je to velmi jednoduché ... stažený soubor spustíš na jakémkoliv PC, vyzve tě to k zadání cesty kde máš flaschku a z tý flaschky to udělá bootovací flaschku
z tý nabootuješ v NUC a z menu zvolíš instlalaci openelec na disk .... toť vše
RoPo (6061)|2.12.2013 11:54
BIOS aktualizuj podle uvážení, co je v change logu uvedeno u Intelu.
SSD ti naformátuje openelec při instalaci.
Instalace openeelcu na prázdnou flashku je z rozbalené složky průvodcem, který ti naformátuje flashku a udělá z ní bootovací médium a nakopíruje potřebné soubory k instalaci v samostatném NUCu.
Zkontroluj nebo napřed normálně vyzkoušej bootování z flashky. Pokud ti nebude z flashky bootovat, tak v BIOSU desky nastav bootování z flashky. Upozorním však, že nějaké starší flashky nebo určité modely nemusí být použitelné jako bootovací. Nekolik jsem takových měl. Stačí použít jinou.

SSD SP310 není moc výkonný, ale mohl by být v tomto řešení dostatečný. Však uvidíš, jak dlouho bude trvat instalace, ale hlavně, jak dlouhé bude bootování.
Heartwork (2358)|2.12.2013 12:13
[QUOTE=RoPo;474725]
SSD SP310 není moc výkonný, ale mohl by být v tomto řešení dostatečný. Však uvidíš, jak dlouho bude trvat instalace, ale hlavně, jak dlouhé bude bootování.[/QUOTE]
Není?
Mě se ty parametry zdají na MMC dostatečné:
http://www.adata-group.com/index.php?action=product_feature&cid=3&piid=222

No nic, když to bude lemra, tak ho vyměníme. :)

Všem díky za rady, myslím, že se budu ještě určitě ptát.
RoPo (6061)|2.12.2013 12:15
Není. Je to slabší kousek. Má však dobrou cenu. To jo. Kde jsi objednával? Koukl bych v daném e-shopu co by bylo vhodnější v dané ceně a kapacitě kolem 30GB.
Heartwork (2358)|2.12.2013 12:22
Abych to měl rychle, tak tady:
http://www.alza.cz/adata-premier-pro-sp310-32gb-d457270.htm

Chtěl jsem spíš tenhle:
http://www.alza.cz/kingston-ssd-60gb-ssdnow-ms200-d426479.htm
ale kapacita a skoro 2x taková cena mi připadala jako zbytečnost.

Fakt myslíš, že bude "rychlost čtení až 410 MB/s a 180 MB/s při zápisu" taková brzda pro to MMC?
RoPo (6061)|2.12.2013 13:14
U SSD jde hlavně o IOPS. Navíc různé kapacity mají různé IOPS, protože používají vícekanálové řadiče mající vliv i na rychlost zápisu a čtení. Navíc u 32GB verze SP310 je rychlost zápisu jen kolem 40MB/s.

Z uvedeného linku seřazeno dle ceny bych zauvažoval o ADATA SX300 XPG 64GB nebo Kingston SSD 60GB SSDNow mS200. Jsou však dražší.
Nejlepší by byl Intel, ale ten tak do normálního PC, protože je celkem drahý a ve standardní velikosti kvůli konektoru SATIII. Málokterá deska má totiž v miniPCIe slotu vyvedeno SATAIII, ale pouze SATAII.
Heartwork (2358)|2.12.2013 13:30
[QUOTE=RoPo;474733] Navíc u 32GB verze SP310 je rychlost zápisu jen kolem 40MB/s.
[/QUOTE]
Tato informace se dá najít kde?
Kdyby to tak bylo, bude 40 MB/s na chodu toho XBMC nějak vidět? Bude to proti jinému SSD pomalá lemra?

Podotýkám, že nestavím klasické HTPC, ale bude to sloužit jen jako hw pro OpenELEC (XBMC)
tdlmarek (1566)|2.12.2013 13:47
[QUOTE=Heartwork;474729]Chtěl jsem spíš tenhle:
http://www.alza.cz/kingston-ssd-60gb-ssdnow-ms200-d426479.htm
ale kapacita a skoro 2x taková cena mi připadala jako zbytečnost.[/QUOTE]
Koukám, že alza má hodně omezenou nabídku. V téhle kategorii se mi jako nejlepší jeví Intel 525 za ~1350 CZK.
http://www.czc.cz/ssd-pevne-disky/produkty#q-c-0-f_2025079=smSATA%206Gb%2Fs&q-c-1-f_2025059=r0-119&q-c-2-f_2025079=smSATA%203Gb%2Fs

Ale myslím, že u linuxového HTPC na tom v podstatě nezáleží. To by jelo uspokojivě i z compact flashky, takže bych se tím vůbec netrápil.
vivid.sk (11472)|2.12.2013 13:48
[QUOTE=Heartwork;474734]Kdyby to tak bylo, bude 40 MB/s na chodu toho XBMC nějak vidět? [/QUOTE]
Nie, toto omedzenie sa tyka zapisu, XBMC nic sialene nezapisuje.

[QUOTE=Heartwork;474734]Tato informace se dá najít kde?[/QUOTE]
recenzie a testy
vomic (671)|2.12.2013 13:50
neblázněte, ten disk je uplně v pohodě ... při běžném multimediálním využití vůbec nikdo nepozná jestli tam má ssd s zápisem 40 nebo 400
xbmc nedělá žádný rychlý zápisy ani čtení mraky dat aby měl smysl, nějaký ultrarychlý disk.
RoPo (6061)|2.12.2013 14:12
[QUOTE=Heartwork;474734]Tato informace se dá najít kde?
Kdyby to tak bylo, bude 40 MB/s na chodu toho XBMC nějak vidět? Bude to proti jinému SSD pomalá lemra?

Podotýkám, že nestavím klasické HTPC, ale bude to sloužit jen jako hw pro OpenELEC (XBMC)[/QUOTE]


U toho SP310/32GB to mají na Alze napsané. Ale vyčetl jsem to také z nějakých testů co jsem našel k SP310/32GB.

Jak jsem psal. Vyzkoušej a bude pravděpdoobně s OpenELEC vyhovovat.
jarino1978 (8045)|2.12.2013 19:27
no pôjdem asi aj ja cestou HTPC, konkrétne :
http://www.alza.sk/intel-nuc-boxdc3217by-d387904.htm
http://www.alza.sk/kingston-4gb-so-dimm-ddr3-1333mhz-cl9-d149203.htm
http://www.alza.sk/kingston-ssd-60gb-ssdnow-ms200-d426479.htm

jediné, s čím si lámem hlavu, je zohnať DO + IR USB senzor, možno DO by bolo toto :
http://www.alza.sk/arctic-mcr1-media-center-remote-control-d290858.htm

nuž ale čo je fakt problém, ten IR USB senzor :-(


Inak by ma zaujímalo možnosť multiboot, niečo na spôsob tohoto :



Ideálne by bolo v jednej krabici mať WIN 7 a Open Elec, nechcel by som hnať XMBC cez Win ( problém s DTS ).

Poprípade by som DO riešil cez bezdrát....
vivid.sk (11472)|2.12.2013 19:33
[QUOTE=jarino1978;474757] problém s DTS[/QUOTE]
Ziadny problem s DTS pod Windowsom nieje.

Je to zrejme len problem kompatibility (bugov?) danej verzie XBMC 12.2 s danym zelezom / ovladacmi, ktore ma vomic.
Spolu sme to komunikovali a v pripade posielania audia z foobaru2000 ide dtswav korektne.

Samozrejme pri inom hw, ziadny problem - mimimalne som nic take nezaznamenal.
XBMC ma sice ine muchy, ale toto rozhodne funguje.
KamilZ (10277)|2.12.2013 19:36
[QUOTE=jarino1978;474757]nuž ale čo je fakt problém, ten IR USB senzor [/QUOTE]
Mrkni zde: http://www.plutanium.cz/babca/cs/2049-dalkove-ovladani-k-pc-v-obyvaku-vychytavky

Doporučovaný senzor HP OVU422000/06 (P/N 5070-2584) jsem dnes kupoval na českém Aukru za 299,- Kč včetně nějaké primitivní MCE dálky (tu ale, zvažuji Logitech Harmony Touch).
romankrasty (58)|2.12.2013 19:44
Mohu potvrdit s DTSkem nemam problem. Detekuje mi to vsechno. Krasne se to zobrazuje na AV reciveru. Chtel jsem vse pod Win jelikoz pouzivam dvb-t tuner dual, radio, prehravani hudby a filmu z nosicu a sem tam hry. Po vcerejsku vse zprovozneno a nastaveno vcetne nastaveni dalkace. Spotreba mi nepresahla 34W. Spokojenost a doporucuji. S hlucnosti je to horsi ale neni to tak hlasite jako xtreamer PRO.

Dobre funguje i hlasove ovladani pod win. Je to sranda. V xbmc nepouzitelne.
Chci jeste zkusit rozchodit kinect. Uvidime :).
vivid.sk (11472)|2.12.2013 19:47
[QUOTE=romankrasty;474760]Mohu potvrdit s DTSkem nemam problem[/QUOTE]
Ja len upresnim, ide o DTSWAV (cize DTS CD) - nie o DTS samotne, aby nedoslo k zbytocnej dezinformacii.
Vacsina uzivatelov taketo audio CD ani nema, takze ani problem neobjavi.
romankrasty (58)|2.12.2013 20:26
[QUOTE=vivid.sk;474761]Ja len upresnim, ide o DTSWAV (cize DTS CD) - nie o DTS samotne, aby nedoslo k zbytocnej dezinformacii.
Vacsina uzivatelov taketo audio CD ani nema, takze ani problem neobjavi.[/QUOTE]


Tak máš pravdu nepřehraje. Musel jsem použít jiný přehrávač pod win.
SACD funguje
Ted mám i velké zklamání v podpoře přehrávání některých formátu. Mám stáhnuty testovací zvuky včetně obrazu s příponou mts2. S většinou si vůbec neporadí. Zajímavé. Xtreamer přehrál vše. Holt problém s formátem. No není vše ideální.
jarino1978 (8045)|2.12.2013 21:04
[QUOTE=vivid.sk;474758]
XBMC ma sice ine muchy, ale toto rozhodne funguje.[/QUOTE]

aha, tak to si ma potešil. čiže poslať do AVR na dekódovanie DTS-HD, alebo DD TrueHD z XMBC by teda nemal byť problém pod Win 7 ?

Pokiaľ nie, tak to by som ostal pri Win verzií, nakoľko by som chcel používať aj Win na danom železe.
tdlmarek (1566)|2.12.2013 21:15
[QUOTE=jarino1978;474757]no pôjdem asi aj ja cestou HTPC, konkrétne :
http://www.alza.sk/intel-nuc-boxdc3217by-d387904.htm[/QUOTE]
Je to samozřejmě tvoje volba, ale nebyla by vhodnější verze s drátovou síťovkou, a ještě lépě už s Haswellem? Řeší to ten IR senzor a kdosi tu zmínil nějaký drobný bug s 23.976 na Ivy Bridge a starších.
jarino1978 (8045)|2.12.2013 21:32
[QUOTE=tdlmarek;474776]Je to samozřejmě tvoje volba, ale nebyla by vhodnější verze s drátovou síťovkou, a ještě lépě už s Haswellem? Řeší to ten IR senzor a kdosi tu zmínil nějaký drobný bug s 23.976 na Ivy Bridge a starších.[/QUOTE]


no díky za radu, ale dám sa asi fakt ukecať. Asi zoberiem to isté, čo Heartwork : http://www.alza.sk/intel-nuc-boxd34010wyk2-d485989.htm

Ale nechávam si ešte čas, do Vianoc je ešte dosť. 4x USB 3.0 nebude na škodu, síce momentálne mám všetko s USB 2.0 ( verím, že kompatibilita bude a moje externé USB 2.0 HDD by to schrúmalo ), no skôr by som teda inklinoval k tomuto. Ale počkám si ešte na odozvy od Heartworka.
sanchez13 (1071)|2.12.2013 22:10
[QUOTE=jarino1978;474757]ideálne by bolo v jednej krabici mať WIN 7 a Open Elec[/QUOTE]
Jarino, mozes tam dat tolko OS, kolko chces :-) Navod najdes napr tu: http://wiki.openelec.tv/index.php?title=Manual_Installation_-_multi_boot
Len potrebujes vyriesit ako si pri boote vyberies ten spravny OS, ale kedze to chces pouzivat aj ako win, tak predpokladam, ze k tomu budes mat pripojenu aj nejaku bezdrotovu klavesnicu, takze mozes ako defaul boot nechat openelec a ak budes chciet nabootovat win, tak vytiahnes klavesnicu a sipkami pri boote zvlolis win...

Co sa tyka hlucnosti, neviem ako su na tom tie Intel NUC, ale zo skusenosti, pokial je to hlucne, casto staci vyhodit, ten original ventilator od vyrobcu a nahradit ho kvalitnejsim... Vyrobcovia podla mna dost nepochopitelne postavia v podstate kvalitny stroj a potom to po..seru hlucnym ventilatorom... Mali by si brat priklad od Mac Mini. Mam ho doma a to je tak neuveritelne tiche, ze obcas neveriacky pozeram, ci svieti ledka, ci sa nahodou nevypol, alebo co :D A pritom ho pouzivam ako desktop, takze je na stole, hned vedla monitora.

Edit: ked budem mat chvilku casu, budem instalit multiboot openelec/win 8.1 na moj starucky Asrock ION 330, takze popri tom mozem spisat aj dake how-to...
RoPo (6061)|2.12.2013 22:24
[QUOTE=sanchez13;474782]
Co sa tyka hlucnosti, neviem ako su na tom tie Intel NUC, ale zo skusenosti, pokial je to hlucne, casto staci vyhodit,.[/QUOTE]

To asi neznáš NUC, protože jinak by jsi toto nenapsal. Sic tam je speciální chladící systém podobný notebookovému řešení, kam by teoreticky mohl pasovat ventilátor co je v ntb, ale moc tomu nevěřím. Nebo spíše bude problém sehnat jiný ventilátor, který by do daného tunelu pasoval.