Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Technisat Technistar S2 nebo Technistar SIR

Dagy2 (3153)|6.5.2012 18:58
uloženie nastavení na USB a všetky finesy - viď vlákno Tipy a Triky...
TY MAŠ TECHNISAT A NEČITAL SI HO?

HDMI link musíš mať samozrejme aktívny na oboch zariadeniach - ako inak by to mohlo fungovať? Na LG samozrejme hlavne na tom HDMI na ktoré si pripojil SAT.
service center (168)|8.5.2012 20:58
[QUOTE=roman_hk;408689]Jde nějak u TT SIR zakázat funkce FastScan?
[/QUOTE]

Funkce FastScan se vypnou neda. Je to pozadavek certifikace pristroje Skylinkem.

Navic by to ani nedavalo smysl, tento pristroj je urcen zejmena pro prijem Skylinku a ma uzivatelum usnadnit jeho prijem.

Po vypnuti a zapnuti pristroje vzdy probiha kontrola tabulky na PIDu 30 a 31 tp 12070, dale jeste ve 3 hodiny v noci je kontrola.

Programy se doplnuji nakonec (pokud jste editovali programy), tedy vse vam zustava, pokud je nekdo nechce tak si je umaze a jiz se mu nepridaji. Pokud nekdo zadnou editaci neprovedl nove programy se doplni dovnitr prehledu, v prehledech jsou ale zamerne diry do kterych se nove programy doplnuji, tedy se prakticky nic neposouva.

Bohuzel je problem s aktualizaci programu Astry 1, ale i to by melo byt vyreseno, osobne jsem se na tom podilel.

Pokud nekdo nechce funkci FastScan je treba volit jiny pristroj, takovy TechniStar S2 urcite vyhovi.
ucetni (312)|9.5.2012 00:03
chcem ragovať na tento prijímač. všetko čo bolo písané ako klad, sa potvrdilo a som max. spokojný. mam len zopár pripomienok do dalšieho , čo najbližšieho vydania nového software:

1. nech si technici objednajú nejakého skúseného korektora slovenčiny. tak zmršený preklad som davno nevidel (v slove raz je velké písmeno nazačiatku , raz je tam malé a našiel som aj veľké písmeno v strede slova a všelijaké znakové sady, ktoré nemajú zo slovenčinou nič spoločné) , hlavne sa mi páčilo ako vyhľadáva orgitálnu polohu...

2. úplne zrušiť menu s aktualizáciou softu. nechcem tak dlhú kontrolu na nový soft. to sa nedá vyriešiť? 5 min do vypnutia je dosť. stahovať iba z internetu. nedrží nastavenie, aj ked je vyp to vyhladáva a stále tam dáva astru 19,2 a nie 23,5. načo je tam aj tolko satelitou na výber? ako dagy vravel, že aktualizáciu softu robia tak raz za celú dobu po zakúpení, tak načo tá nezmyselná kontrola nového softu?!

3. hdmlink nefunguje na minuloročnom tv plazma LG 50PK950. chcelo by to lepšiu podporu tejto funkcie.

4. vychvalované EPG niekedy vôbec nenačítané. sťahuje až dodatočne pri volbe cez dialkové.

5. chýba mi možnosť uloženia nastavenia prijímača a kanálov na USB cez menu v prijímači.

6. a to LAN a vzdialené programovanie nastavenia nahrávania.... nejdem ani hovoriť , ide mi hlavne o kvalitu obrazu, toto sú len také mušky, ktoré by sa mali dať vychytať.

testované 2 týždene, zatial bez skylink karty na 4 družiciach 28,5 23,5 19,2 13,0
golfLC (1941)|9.5.2012 07:40
1.) súhlas, niektoré preklepy tam sú, ale nie je to strašné.... (pozri si na iných prijímačoch EPG, niekedy nečitateľné!!!!) Do menu až tak často užívateľ nelezie, raz nastaví a ende....

2.) v menu sa aktualizácie dajú vypnúť, s tým súvisiace tebou nazvané "držanie" nastavení, nakoľko ošaháva verziu softu na astre 19,2... Pri použití motora tiež vždy ráno parabola "zaparkovaná na 19,2", po vypnutí aktualizácií všetko OK
časť otázky "načo je tam toľko satelitov" je podľa mňa pre užívateľa úplne jedno, koľko ich tam je, neviem čo Ťa to trápi, ale ak nastavuješ parabolu, z týchto tabuliek satelitov a TP dáva prijímač info, na ktorej družici sa práve nachádzaš. Pre motor tiež potrebné....

3.) HDMI link nie je kompatobilný plne pre všetky typy zariadení, každá firma si tam niečo pridáva a každá ručí za kompatibilitu so svojím typom následného zariadenia, každá firma ho preto aj inak pomenovala - u technisatu TechniLink, pri Panasoniku tuším VIERALink

4.) Vychvalované EPG je plne funkčné a bez sebemenších problémov, všetky chyby sú len a len v nastavení Menu - programový denník - a tam si nastav programy, na ktoré Ti má sťahovať EPG v tebou nastavený čas a tebou nastavených programoch (žltým tláčítkom - musí byť pri programe ikonka "oka"). Samozrejme Ti EPG nestiahne v prípade, že v stanovený čas sťahovania máš nastavené nahrávanie.

5.) každá firma má nejaký spôsob ukladania settingu. Takýmto spôsobom to vyriešila firma technisat, ktorá to používa už dlhé roky. Podľa mňa oveľa výhodnejšie, ako náhodné prepísanie už uloženého settingu na kľúč v prípade funkcie cez menu prijímača. Je to však vec názoru.... Ale aj z hľadiska zabezpečenia spetného nahratia settingu je to podľa mňa lepšie riešenie.... Nakoľko je to setting celého prijímača, nie len chanell litsu...

6.) nie je čo dodať.... vec názoru
roman_hk (151)|9.5.2012 09:04
[QUOTE=service center;409149]Bohuzel je problem s aktualizaci programu Astry 1, ale i to by melo byt vyreseno, osobne jsem se na tom podilel.[/QUOTE]Takže nový firmware pro SIR je na cestě. Půjde ho aktualizovat přes USB, nebo jedině pomocí OTA?


Bude v novém FW vyřešen problém, který se objevil v [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]?
ucetni (312)|9.5.2012 10:12
[QUOTE=roman_hk;409187]Bude v novém FW vyřešen problém, který se objevil v tomto vláknu? [/QUOTE]

nechcel som to písať včera, nemal som to potvrdené od iných, ale aj mne pri triedení kanálov vypadol 2x obraz iba na SD, HD išlo + 1x vypadol zvuk u HD Dolby Digital. pomohlo vypnutie zo zasuvky. bolo stále pekne a slnečno.
roman_hk (151)|9.5.2012 10:28
Mně se to stalo při deaktivování "dolby" a přepnutí na SD 3SAT - viz. můj příspěvek na parabole v tomtéž vláknu.

Pomohlo obyčejné vyp. (+ cca 5minut "kouřové") a opětovné zap. DO.
Dagy2 (3153)|9.5.2012 16:39
[QUOTE=ucetni;409177]chcem ragovať na tento prijímač. všetko čo bolo písané ako klad, sa potvrdilo a som max. spokojný. mam len zopár pripomienok do dalšieho , čo najbližšieho vydania nového software:
[/QUOTE]
1. nech si technici objednajú nejakého skúseného korektora slovenčiny. tak zmršený preklad som davno nevidel (v slove raz je velké písmeno nazačiatku , raz je tam malé a našiel som aj veľké písmeno v strede slova a všelijaké znakové sady, ktoré nemajú zo slovenčinou nič spoločné) , hlavne sa mi páčilo ako vyhľadáva orgitálnu polohu...

ešte dobre že nie vaginálnu. :)
no zdá sa mi, že občas používajú prekladač z googla - u HDS2 bola čeština na 99,5% (slovenčina žiadna).
V navigácii Garmin mi vypisuje že "pokračujte zapnúť D1" -> rozumej continue on D1, nejaký debil americký preložil on=zapnuté
no s tým asi ťažko niečo urobíme.

2. úplne zrušiť menu s aktualizáciou softu. nechcem tak dlhú kontrolu na nový soft. to sa nedá vyriešiť? 5 min do vypnutia je dosť. stahovať iba z internetu. nedrží nastavenie, aj ked je vyp to vyhladáva a stále tam dáva astru 19,2 a nie 23,5. načo je tam aj tolko satelitou na výber? ako dagy vravel, že aktualizáciu softu robia tak raz za celú dobu po zakúpení, tak načo tá nezmyselná kontrola nového softu?!

ako to vlastne je? nepletieme tu dve veci dokopy?
- kontrola softu = firmware. Tá beží snáď (tak to bolo u HD8S, HDS2) vždy v čas ktorý je nastavený v menu, napr. o 03:00hod. Vypnutím a prepísaním TP toto úplne možno zrušiť. A vrele doporučujem

- kontrola ISIPRO/FastScan - je toto kontrola, o ktorej hovorí service centre že sa nedá nikdy vypnúť a spúšťa sa vždy v noci a potom ešte každým zapnutím? ISIPRO sa ale vypnúť dalo.


4. vychvalované EPG niekedy vôbec nenačítané. sťahuje až dodatočne pri volbe cez dialkové.
tak ako píše golf -> ak máš nahrávanie tak sa EPG nestiahne. Ale zostane nahrané to z minulej noci. Horšie je ak máš súbeh udalostí v rovnakú hodinu, t.j. kontrola softu, kontrola FastScan a EPG. Musia mať cca 1 hodinu medzi sebou. Skontroluj a daj vedieť.
U HDS2/HD8S sa dala funkcia EPG skontrolovať takto: menu -> nastavenie -> systémová konfigurácia (druhá položka v menu odspodu).
Tu je uvedený typ prijímača, HW, FW a potom v poslednom riadku je niečo ako "Last EPG download 09-05-2012 04:00hod, 25min 5,155,0). Tzn., že EPG automatická funkcia stiahnutia bola činná dnes ráno o 4.00hod, trvala 25min a našlo sa 155 programov s EPG ktoré sa uložili. U 5 programov kde je navolené EPG program nebol nájdený (pretože už na danej pozícii nevysiela alebo nebol signál a pod.)
Skúste to pozrieť, či to je aj v SIRe niekde v menu.


5. chýba mi možnosť uloženia nastavenia prijímača a kanálov na USB cez menu v prijímači.
toto je ale fakt najlepší spôsob. Totiž keď tvoja drahá do niečoho vrtne a ty budeš na služobke, stačí aby strčila flashku do správnej dieročky a ono to pekne za 5 sekund beží všetko znova. Geniálny prístorj pre blondýny a prastarých rodičov.


6. a to LAN a vzdialené programovanie nastavenia nahrávania.... nejdem ani hovoriť , ide mi hlavne o kvalitu obrazu, toto sú len také mušky, ktoré by sa mali dať vychytať.
no toto je naozaj na každom. Ak máš iPhone môže si stiahnuť app zo stránky technisat.de


testované 2 týždene, zatial bez skylink karty na 4 družiciach 28,5 23,5 19,2 13,0
golfLC (1941)|9.5.2012 17:44
bod 4.) V menu v konfigurácií systému - systémovej konfigurácií je tak, ako píše Dagy uvedený údaj (X,X,X) aj s časom sťahovania tak, ako na všetkých technisat prijímačoch...


K tomu EPG_SFI by som ešte pozrel v programovom denníku, či pri staniciach, kde nenabehlo EPG je symbol (oko) nastavené žltým tlačítkom.
ucetni (312)|9.5.2012 17:59
som zvedavý či vyjde nejaký nový firmware a kedy. odstrániť drobné nedostatky a bude to 100 percent spokojnosť.
ucetni (312)|9.5.2012 19:37
[QUOTE=ucetni;409262]K tomu EPG_SFI by som ešte pozrel v programovom denníku, či pri staniciach, kde nenabehlo EPG je symbol (oko) nastavené žltým tlačítkom[/QUOTE]

ja tam žiadny symbol oka nevidím. je tam iba v štvorčeku napísané EPG. nemáš iný prijímač?

mám na 4 družiciach v obľubených vybratích len 340 programov, pri rádiach som to zrušil
v system informáciách mi ukazuje približne toto: 0,1420,3646 - nerozumiem tomu, ten tretí údaj? to vážne vyhladáva EPG aj z tých, ktoré nemám v oblubených?

teraz som pozeral to EPG: všetko šedé, bez EPG, musel som vojst do stanice a vtedy EPG nabiehalo na celý týžden ....?!!!!!

Dotaz: 1. prečo sa tu stále spomína parkovacia pozícia 19,2? netahá náhodou FASTSCAN tabulku s astry 23,5 a nový firmaware tiež z tej družice? treba parkovačku na 23,5 !!!!
2. odkial tahá EPG? dal som aj ručne a stále to stojí na 0 percent!!!!
Dagy2 (3153)|9.5.2012 21:22
[QUOTE=ucetni;409277]ja tam žiadny symbol oka nevidím. je tam iba v štvorčeku napísané EPG. nemáš iný prijímač?

mám na 4 družiciach v obľubených vybratích len 340 programov, pri rádiach som to zrušil
v system informáciách mi ukazuje približne toto: 0,1420,3646 - nerozumiem tomu, ten tretí údaj? to vážne vyhladáva EPG aj z tých, ktoré nemám v oblubených?

teraz som pozeral to EPG: všetko šedé, bez EPG, musel som vojst do stanice a vtedy EPG nabiehalo na celý týžden ....?!!!!!

Dotaz: 1. prečo sa tu stále spomína parkovacia pozícia 19,2? netahá náhodou FASTSCAN tabulku s astry 23,5 a nový firmaware tiež z tej družice? treba parkovačku na 23,5 !!!!
2. odkial tahá EPG? dal som aj ručne a stále to stojí na 0 percent!!!![/QUOTE]

A sme asi pri tom.
1/ Ty máš EPG označené vo všetkých listoch, podľa toho máš nastavených 1420 !!! programov. Teda 1% načítanie EPG je 14 programov a to je aspoň 2 transpondéry. Predpokladám, že načítanie 1420 programov môže trvať tak cca 2÷3 hodiny.
2/ otázka je koľko má flashky vyhradenej tento prijímač pre EPG. U mňa je pre ca 150 programov flashky len toľko, že uloží v noci len nasledujúce 3 dni. ISIO jej má už podstatne viac, ale SIR nevieme
3/ niektoré programy - napr. všetky na 28.5E vysielajú EPG len na 2 programy dopredu. T.j. síce rano napr. o 4.00hod ich stiahneš, ale napr. len 4.00÷4.30 správy, 4:30÷5:50 film. zvyšok je prázdny, lebo sa nevysiela. Keď zapneš prijímač o 17:00 tieto všetky programy budú šedé s nápisom "no data available". Potom keď skočíš na TP ktorý tento program vysiela tak sa EPG objaví, pretože aj keď SIR má pamäť, vždy po prepnutí aktualizuje podľa aktuálneho streamu z daného TP. Ak je všetko korektne, t.j. EPG je konzistentné tak rozdiel nevidíš, lebo sa nič neprepisuje

skontroluj: OK -> option (fajka) -> vyber "kompletný TV zoznam" a teraz pozri koľko máš celkovo naladených programov. Myslím že tých 1450 alebo viac.
Prezri dobre v nastavení programového denníka čo si tam kde zvolil.

To tretie číslo je záhada. Na to som nikdy neprišiel čo to ukazuje.
golfLC (1941)|9.5.2012 21:58
V nastaveniach programoveho denníka máš "zdroj1" živý???? Ak nie, daj tam nejaký TP Skylinku... Následne si odznač všetky stanice z EPG a daj tam len tie, ktoré potrebuješ, je zbytočné zahlcovať flashku dátami z 19,2-ky, ktoré nepoužívaš....
S tým znakom oko a EPG sa mi to už pletie s ISIO-m :cool:
ucetni (312)|10.5.2012 07:55
tak dnes rano som sa dival na to info v system. nastaveniach. EPG som nastavil až na 4:00 hodinu . soft som dal o 2:00, takže sa nič neprekrývalo. výsledok EPG bol: doba stahovania 60 min , 0,1204,2240 . mal som pri 340 programoch to epg , ale namajú všetky stanice epg. pri prezeraní programov som mal epg stiahnuté čiastočne a len niekolko dní na skylinku+ nejake na 19,2. tá doba stahovania sa mi nevidí, akoby bolo napevno nastavené 60 min a prečo tá druhá položka je 1204 ? ostatné stanice a radia znak epg nemali !!!

[QUOTE=golfLC;409304]V nastaveniach programoveho denníka máš "zdroj1" živý???? Ak nie, daj tam nejaký TP Skylinku[/QUOTE]
kde presne myslíš? ráno v položke aktualizácia softvare bolo ako zdro1 družica 19,2. nemalo by zaparkovať na 23,5? ved odtial ma sťahovať soft, nie z 19,2!!!!


[QUOTE=golfLC;409304]Následne si odznač všetky stanice z EPG a daj tam len tie, ktoré potrebuješ, je zbytočné zahlcovať flashku dátami z 19,2-ky, ktoré nepoužívaš....[/QUOTE]
to vážne je nejaké obmedzenie na počet staníc? aj pri 19,2 si chcem prečítať, čo minimálne v ten den sa vysiela . dám sťahovať čisto iba skylink, čo to napíše.
Dagy2 (3153)|10.5.2012 09:18
no, myslím si, že 60minút je možno nejaké časové obmedzenie v software, po ktorom to utne natvrdo a preto nemáš stiahnuté všetky.
Tých 1024 je počet programov u ktorých máš zadefinované že sa EPG má sťahovať.
Posledná položka pravdepodobne bude nejaké chybové číslo koľko sa niečoho nestiahlo.

Skús večer prejsť všetky programy v programovom denníku, t.j. v hlavnom zozname aj všetkých FAV. Vyhádž EPG preč a zadaj len napr. pre STV1. Spusti čítanie EPG ručne, prebehne to za pár sekúnd a výsledok odsleduj v menu, kde bude EPG stiahnuté 10-05-2012, napr. 18:00hod, 1min, 0,1,0
Potom nastav citlivo EPG pre všetky zmysluplné programy. 300 ich to zvládne určite. Ako som písal, pre jeden program ti to stiahne na 7 dní, pre 300 povedzme na tri dni dopredu. Pamäť rozdelí pre všetky požadované programy.
Hornet F-18 (1328)|10.5.2012 10:15
Ja mam nastavene stahovanie epg na skylink a nejake nemecke a anglicke stanice, dokopy snad 50-60. Myslim, ze na ostatne je to zbytocne, pretoze ked maju epg na 7 dni a zvolim si tu stanicu, tak za par sekund mi nacita na cely tyzden. Ale aj tak spusta stanic ma epg len na prebiehajuci a nasledujuci program, alebo nema epg vobec.
Takze je uplne zbytocne zadavat prijimacu sledovat cely zoznam stanic :-) aj tak som casom zo 4 druzic vyhadzal "zbytocne" programy a zredukoval som to asi na 500 a aj to urcite zmensim mozno na 300...
Nemam SIR, ale Isio.
ucetni (312)|10.5.2012 11:42
tak mi to dohladalo. uf. nahodil som epg len na skylink programi, asi 90, a výsledok: doba stahovania 158 min, 0,2989,0 !!!!! přátelé z NDR urobili niekde chybu!! moj záver : funkcia stahovanie EPG len vybraných programov(kde je znak EPG pri programe) NEFUNGUJE!!! Stahuje ,resp. prezerá všetky stanice, bez rozdielu !!!! aj po skoro 3hod. EPG nekompletné, vačšinou 2,3 dni. stahuje dodatočne ked mu prekliknem na program na dalšie dni!! robí to aj pri 0(slovom nula) navolených programov EPG. Dosť sa táto funkcia propagovala, tak dosť som z nej sklamaný? ako to má vlastne fungovať??

1. povie mi niekto, prečo SIR parkuje na pozícii 19,2 na preberanie novéj aktualizácie prijímača a nie 23,5? (kolko vyjde tích aktualizácii? nestačilo len stiahnuť z internetu a aktualizovať cez USB?)
2. chýba mi aj funkcia vyhladanie nových staníc bez rádií. rádio v prijímači nepočúvam
3. s bodom jedna súvisí potom aj 5min vypínanie do stavu stanbye. (nech sa veškerá kontrola FASTSCAN,software a EPG robí v noci), nie pri zapínaní a vypínaní. aj to všetko funguje len asi napapieri.

FASTSCAN sa nedá vypnúť OK ,ale aby mi pozeralo všetky stanice či nemá EPG ,resp. kontrolovalo 365x do roka 2x denne či nie je náhodou nejaký nový soft na internete, tak to je dosť divné. ked dam raz vyp. tak nech je vyp.
golfLC (1941)|10.5.2012 12:59
To ucetni všetko funguje s EPG bez problému!!! Máš ich označené ešte v obľúbených!!!! Sťahujem cca 140-150 programov z astry 19.2 23.5 a ťahá mi to do 15-18minút!!!! v infe (0,150,0) + doba sťahovania.
ad 1.) preto parkuje na 19,2-ke, lebo na 19,2-ke má TP na aktualizáciu!!!! Každý STB má nejaký TP na nejakej družici, na ktorom sa dá aktualizovať fw. Daj vypnúť aktualizácie v menu prijímača a všetko pôjde OK!!!!
ad 2.) keď nepočúvaš, rádiá si po nascanovaní jednoducho zmaž :-)-
ad 3.) z tvojej strany napísaná úplná blbosť.... EPG sťahuje v tebou určený čas podľa pravidiel len a len tebou určených, fw viď bod 1.)

Okrem fastscanu sú všetky tvoje popísané problémy vyšperkované vo všetkých prijímačoch Technisatu, od STR-1, HD8-S, ISIO, aj SIR..... tam sa už pradávno nič nemení, lebo to FUNGUJE!!! proste niečo máš zle, bud ten zdroj v menu daj na 23,5-ku astru, alebo ešte tie obľúbené!!!!!
Dagy2 (3153)|10.5.2012 15:36
presne ako píše golf - máš (0,2989,0) , tzn. že máš označených niekde 2989 programov pre stiahnutie EPG. Tie 3÷4 hodiny som trafil celkom presne a je to úplne normálne navyše ešte keď máš motor. Prístroj nemá takú veľkú pamäť aby uložil pre 2989 programov 7 dní do pamäte. Preto tam máš len 2÷3 dni a po prepnutí na konkrétny program sa ti dotiahne do ďalšej pamäte aktuálny zvyšok do 7 dní. Tento sa ale pri vypnutí SAT opäť vymaže tak ako to robia všetky ostatné prijímače okrem Technisatu.

Písal som ti že:
- menu - programovy dennik - nastavenie - a teraz musíš v staniciach prejsť všetky nastavené programy. Tu je presne rovnaké rozbaľovacie menu ako pri voľbe FAV1, FAV2, FAV3, kompletný zoznam. Musíš ho otvoriť, sprístupniť a potom v každom zozname zvlášť vyškrtať EPG

- parkovanie na 19.2E ti už golf posielal asi 3x. Musíš OTA zrušiť úplne. presne s tým potom v noci kvedlať. Jasné že stačí upg z flešky, OTa bolo pred internetom.
ucetni (312)|10.5.2012 21:14
tak sa mi to podarilo najsť. ale je to nepraktické odfajkávať 3000 programov. malo by automaticky dať EPG , ktoré sú len v oblubených a nie všetky.

Prečítal som vela článkov o SIR-e a všade sa píše len o družici 23,5. nie 19,2 . nemýlite si to zo S1,S2,S2+,IR prijímačmi a pod.? Ukážky z článkov o prijímači SIR na parabole.cz:

1. "Automatická aktualizace softwaru se provádí přes družici Astra 3B (OTA)." transponder: 12070,h, 27500
2. " Dovolím si pouze krátké představení funkce a její praktické užití. Během několika sekund máme naladěny všechny programy Skylinku/CS Linku a volné programy z družice Astra 1. Tento seznam je přímo vysílán z družice Astra 3B a je plné v režii Skylinku (M77 Group)." - FASTSCAN

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

KED ZAPARKUJE NA 19,2 ako ma aktualizovať, či ked mam multifeed je to jedno? vyhladá automaticky na 23,5?? je to predsa certifikovaný prijímač na skylink. nie? http://en.kingofsat.net/data-23.5E.php
service center (168)|10.5.2012 22:05
Hmm no tak koukam, je tady rada nesmyslu nebo spatnych vykladu. Ne, software se nebude delat podle toho jak chce jedna nebo dve osoby na internetu. Zrejme bude jen pres OTA, zalezi to na povoleni z nemecke strany. Kdy bude novy software je ve hvezdach, mel byt uz hotovy davno, nicmene ma resit pouze veci ktery bezny smrtelnik ani nepozna. Certifikat Skylinku je jiz neplatny, jiste mohl bych se postarat o prodlouzeni atd, ale at se stara Technisat, navic je to ciste formalni zalezitost, dulezite je ze vse funguje tak jak ma.

Preklad do slovenstiny ... no to by v Drazdanech musel umet nekdo slovensky, o jakoukoliv pomoc nemaji zajem. Jsem zvedav jak dlouho jim bude trvat oprava slova "vzdálný přístup" na "vzdálený přístup", myslim ze jsem to nahlasil tak pred 2 mesici mozna dele, odpoved ze to opravi ...

FastScan tabulka bude kontrolovana pri vypnuti a zapnuti pristroje at se to nekomu libi nebo ne, je to dano smernicemi Irdeto.

To, ze je tam 5 minut pri vypinani je chyba v softwaru, vi se o tom cca 3 mesice, opet bude pry opraveno. Da se to obejit jak uz tady myslim Dagy2 psal nebo jeste jednoduseji, aniz bych neco musel menit v menu, no zkuste trosku popremyslet ...
Dagy2 (3153)|11.5.2012 16:04
[QUOTE=ucetni;409412]
tak sa mi to podarilo najsť. ale je to nepraktické odfajkávať 3000 programov. malo by automaticky dať EPG , ktoré sú len v oblubených a nie všetky.[/QUOTE]

Tož chyba medzi DO a kreslom....
Ale neveril si že to chodí správne. Otázka je ako sa ti mohlo stať, že máš 3000 programov zafajkovaných pre EPG. U HDS2/HD8S sa naladené programy vždy ukladajú bez EPG a naopak sa musia do EPG pridať.

[QUOTE=ucetni;409412]

Prečítal som vela článkov o SIR-e a všade sa píše len o družici 23,5. nie 19,2 . nemýlite si to zo S1,S2,S2+,IR prijímačmi a pod.? Ukážky z článkov o prijímači SIR na parabole.cz:
1. "Automatická aktualizace softwaru se provádí přes družici Astra 3B (OTA)." transponder: 12070,h, 27500
2. " Dovolím si pouze krátké představení funkce a její praktické užití. Během několika sekund máme naladěny všechny programy Skylinku/CS Linku a volné programy z družice Astra 1. Tento seznam je přímo vysílán z družice Astra 3B a je plné v režii Skylinku (M77 Group)." - FASTSCAN

KED ZAPARKUJE NA 19,2 ako ma aktualizovať, či ked mam multifeed je to jedno? vyhladá automaticky na 23,5?? je to predsa certifikovaný prijímač na skylink. nie? http://en.kingofsat.net/data-23.5E.php[/QUOTE]

ja síce nemám SIR ale myslím si poznajúc predošlé modely, že stále pletieš dve funkcie dohromady
- SW update cez OTA
- FastScan, bývalé ISIPRO
už samotný text ktorý si priložil, že "tento seznam ....je v plné režii Skylinku" jasne hovorí že sú to dve funkcie. OTA je naopak v plné režii Technisatu a užívateľa.
Teda na 19.2E ti zaparkuje parabola preto, lebo máš v menu funkcie OTA nastavený pravdepodobne 19.2E / TP 12604.
ucetni (312)|11.5.2012 22:40
[QUOTE=Dagy2;409483]OTA je naopak v plné režii Technisatu a užívateľa.
Teda na 19.2E ti zaparkuje parabola preto, lebo máš v menu funkcie OTA nastavený pravdepodobne 19.2E / TP 12604.[/QUOTE]

určite som tam nefajkal EPG na všetky programy. a prečítaj si recenzie a pokec k tomuto prijímači. všade píšu o aktualizácii OTA na ASTRA 3B. 19,2 nenastavujem, čokolvek tam iné dám, tak ráno je tam vždy 19,2.
hlavek1978 (0)|12.5.2012 15:51
[QUOTE=golfLC;406071]Čo je mrzuté? Ak sa nemýlim, tak S2 má čítačku CONAX, ktorá Ti je nanič. Takže používaš tiež CI modul a si tam, kde SIR. Len podľa mňa výhoda SIR-u je v tom, že ak nechceš "šaškovať" s nahrávkami, si na tom lepšie so SIR-om, lebo nič dokupovať k Skylink karte nepotrebuješ! Myslím modul. Ale ak modul dokupovať budeš z dôvodou nekódovanej nahrávky, pravda je, že je S2-ka je lacnejšia....[/QUOTE]

Omlouvám se, ale to nekodované nahravaní mi není uplne jasne.

Pokud budu mít receiver Technisat SIR a budu chtít nahrávat nekódované nahrávky, které budu chtít následně přehrát na PC, pujde mi to v pripade nasledujici kombinace:

Skylink ICE výměna v CI modulu SMIT Irdeto, tj.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


Dotaz 2:
A bude to v teto kombinaci nahravat i nekodovane, az Skylink vypne Cryptoworks a pojede to vse v Irdeto?


Dotaz 3:
Bude to fungovat v tomto CI modulu SMIT Irdeto i s kartou IRDETO Skylink?
http://www.omko.cz/karta-irdeto-skylink-standard-hd/


Dotaz 4:
Nebo nekodovane nahravky pujdou pouze v kombinaci Skylink ICE výměna v CI modulu SMIT Cryptoworks?


Dekuji za odpoved.
KamilZ (10277)|12.5.2012 16:36
Ad 1) - Žádný dotaz tam nevidím.
Ad 2) - Myslím že to bude kódované (a vypnutí CW s tím nemá nic společného, ICE karta má úplně jiné klíče).
Ad 3) - Ano, ale zase kódovaně.

Jestli nemáš žádnou kartu, tak kartu typu Výměna nekoupíš (je to opravdu na výměnu staré CW karty). ICE karty jdou koupit jako Skylink ČT ICE (což doporučuji).

Abys měl nekódovanou nahrávku, tak podle mě musíš mít nelicencovaný CI modul (ne CI+), tzn. nic, co má logo Skylink, nebo CI+ nebo informaci o licencovaném Irdeto PI-sys. Příklad je Mascom Cryptoworks/Irdeto verze 1.23 (už je problém je sehnat, musíš pohnout). Další možnost je použít ICE kartu a modul čistě na Cryptoworks (obtížně sehnatelný), ale do toho bych asi nešel (ne z důvodu vypnutí CW, to na to opět nemá vliv), jsou to starší moduly a mohly by dělat problémy (chtělo by to pořádně ověřit).
pirdapirda (82)|12.5.2012 21:24
[QUOTE=KamilZ;409553]Ad 1) - Žádný dotaz tam nevidím.
Ad 2) - Myslím že to bude kódované (a vypnutí CW s tím nemá nic společného, ICE karta má úplně jiné klíče).
Ad 3) - Ano, ale zase kódovaně.
[/QUOTE]
No já bych naději ještě neztrácel, toto jsme řešili u DIGIT ISIO někdy před vánoci, kdy se objevil upgrade FW na CA modul SMIT IRDETO CI+ přes OTA
viz návod
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

a bacha od té doby došlo ke změna TP pro OTA
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

já jsem své zkušenosti popisoval zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/27716-TechniSat-Digit-ISIO-S1-zku%C5%A1enosti?p=383615&viewfull=1#post383615

a potvrzeno od service_center zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/27716-TechniSat-Digit-ISIO-S1-zku%C5%A1enosti?p=384500&viewfull=1#post384500

Situace zůstala stejná i s FW 6. Otázkou samozřejmě zůstává jestli to platí i pro Technistar SIR.
Já osobně nahrávám pomoci modulu CI+ již několik měsíců a problémy přehrát nahrávku z NASu pomocí Xtreameru nemám žádné.

Pirda
tahlovej (304)|12.5.2012 22:45
[QUOTE=pirdapirda;409585]No já bych naději ještě neztrácel, toto jsme řešili u DIGIT ISIO někdy před vánoci, kdy se objevil upgrade FW na CA modul SMIT IRDETO CI+ přes OTA
viz návod
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

a bacha od té doby došlo ke změna TP pro OTA
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

já jsem své zkušenosti popisoval zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/27716-TechniSat-Digit-ISIO-S1-zku%C5%A1enosti?p=383615&viewfull=1#post383615

a potvrzeno od service_center zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/27716-TechniSat-Digit-ISIO-S1-zku%C5%A1enosti?p=384500&viewfull=1#post384500

Situace zůstala stejná i s FW 6. Otázkou samozřejmě zůstává jestli to platí i pro Technistar SIR.
Já osobně nahrávám pomoci modulu CI+ již několik měsíců a problémy přehrát nahrávku z NASu pomocí Xtreameru nemám žádné.

Pirda[/QUOTE]Nejspíš je to proto,páč nám to nahrávání prozatím SKYLINK nezakázal(flag rec never zatím ništ nebo jakou jinou vifikundaci chystají).
KamilZ (10277)|13.5.2012 07:28
Technisat DIGIT ISIO nemá certifikaci Skylink, na rozdíl od SIRu, takže velké riziko zde je (nepřekonatelná podmínka pro Skylink PVR Ready IRDs - nahrávka musí být šifrována za pomocí CI+ nebo samotným přijímačem).

Ale stejně nechápu, jak může CI+ modul certifikovaný Irdeto pouštět ven nekódované nahrávky - nebo to jen Technisat u řady ISIO obchází a kašle na podmínky Irdeto? Logicky se k nekódovanému stavu musí dostat, aby ho poslal do TV...
service center (168)|13.5.2012 16:52
[QUOTE=KamilZ;409605]

Ale stejně nechápu, jak může CI+ modul certifikovaný Irdeto pouštět ven nekódované nahrávky - nebo to jen Technisat u řady ISIO obchází a kašle na podmínky Irdeto? Logicky se k nekódovanému stavu musí dostat, aby ho poslal do TV...[/QUOTE]

A chces abych to reklamoval v Drazdanech?? Urcite se ti hodne lidi podekuje. Zase je tady 100 spekulaci.

Takze ICE kartu lze koupit a tohle neni Vymena:

http://www.omko.cz/karta-ice-skylink-standard/

Zasadne doporucuji i do budoucna kartu ICE, nikdy ne ciste Irdeto!!!

Ano v SIRU kdyz date SMIT Irdeto, tak to bude nahravka nesifrovana tak jako u ISIO. Na parabole to tehda bylo napsano "spatne" z marketingovych duvodu. Cte to tam hodne ruznych lidi.

Pokud bude v SIRu stejna karta v internim dekoderu, ma pochopitelne tento prednost pred modulem a nahravka je sifrovana!

Pokud budete nahravat a bude pouzit jen modul a zadna karta v dekoderu, bude na obrazovce chybove hlaseni, ze neni vlozena karta, drobny bug ve firmwaru, da se jednoduse obejit.

Skylink neni nemecka platforma HD+, ktera nektery filmy blokuje aby jste je nemohli nahrat. U Skylinku neni zadny kanal, kde by programer tohle pozadoval.

Zadne OTA pro SMIT nebude, protoze cinani nemaji eurace, leda ze by jste nekdo z vas chtel vysilani OTA sponzorovat. Muzete se prihlasit. Skylink(M77) neni Matka Tereza, aby neco vysilal zadarmo!
KamilZ (10277)|13.5.2012 17:07
[QUOTE=service center;409658]A chces abych to reklamoval v Drazdanech?? Urcite se ti hodne lidi podekuje. Zase je tady 100 spekulaci.[/QUOTE]
Sorry, ale to jsem nějak nepochopil. O co jde? Proč by jsi to měl reklamovat? Zajímá mě jen, proč to jde, čí je to chyba (Technisat? Výrobce CI+?), abych lépe pochopil princip. Proč by se mi mělo hodně lidí poděkovat?

Na druhou stranu reklamovat to zřejmě můžeš, ale s rychlostí Technisatu a tím, jak nás z vysoka ... (podle toho, jak to tady sleduju) nemám strach, že by to ještě dalších 10 let nefungovalo :-)

PS: Jsem strašně rád, že sem píšeš, protože se člověk dozví zajímavé a fundované informace.
ucetni (312)|13.5.2012 19:00
[QUOTE=service center;409658]Zasadne doporucuji i do budoucna kartu ICE, nikdy ne ciste Irdeto!!![/QUOTE]

som sa trochu stratil v tejto debate. prečo ICE do budúcna?
golfLC (1941)|13.5.2012 19:49
Ak používaš len internú čítačku, tak je to v podstate jedno, ak modul + karta, radšej ICE, z dôvodu že funguje aj v CW mode....
service center (168)|13.5.2012 22:01
[QUOTE=KamilZ;409662]Sorry, ale to jsem nějak nepochopil. O co jde? Proč by jsi to měl reklamovat? Zajímá mě jen, proč to jde, čí je to chyba (Technisat? Výrobce CI+?), abych lépe pochopil princip. Proč by se mi mělo hodně lidí poděkovat?

Na druhou stranu reklamovat to zřejmě můžeš, ale s rychlostí Technisatu a tím, jak nás z vysoka ... (podle toho, jak to tady sleduju) nemám strach, že by to ještě dalších 10 let nefungovalo :-)

PS: Jsem strašně rád, že sem píšeš, protože se člověk dozví zajímavé a fundované informace.[/QUOTE]

Ver mi, ze neco zakazat nebo zablokovat jim pujde urcite bez problemu, staci jeden e-mail do Drazdan. Pak by ti chodili ty dekovacky. Nevim proc te to zajima kde je chyba, nestaci ze to to jde ?? Je jedna zasada, ze do urcitych veci se nema vrtat.

No ale kdyby si mel mit spatne spani, tak pricina muze byt bud v chybne implementaci protokolu CI+ v pristrojich Technisat nebo ve firmwaru samotneho modulu CI+. Ja myslim, ze je to prvni pripad, protoze jsem mel uz starsi firmware od Technisatu (uz nevim pro jaky model, ale myslim ze Technistar S1 nebo ISIO prvni test) kde to bylo radne sifrovane, pak udelali nejaky "bug" a od te doby se to tahne, ze uz je to OK.
service center (168)|13.5.2012 22:03
[QUOTE=golfLC;409677]Ak používaš len internú čítačku, tak je to v podstate jedno, ak modul + karta, radšej ICE, z dôvodu že funguje aj v CW mode....[/QUOTE]

Naprosto presna a spravna odpoved!
pirdapirda (82)|13.5.2012 23:50
[QUOTE=service center;409658]Zadne OTA pro SMIT nebude, protoze cinani nemaji eurace, leda ze by jste nekdo z vas chtel vysilani OTA sponzorovat. Muzete se prihlasit. Skylink(M77) neni Matka Tereza, aby neco vysilal zadarmo![/QUOTE]
OTA nebude nebo už není? Nebo jsou už všechny moduly, co se teď prodávají již s novou (bezproblémovou) verzí SW, tedy 4.2.4.4?

Díky Pirda
olin22 (20)|14.5.2012 09:43
Tento přijímač mě zaujal. Prošel jsem různá fóra, ale nikde jsem nedostal odpověď na to jestli korektně zobrazuje skryté TXT titulky (888, 777) při sledování, a taky při přehrávání nahratých pořadů PVR. Tedy jestli ukládá TXT informace v nahrávce. Může to prosím někdo vyzkoušet a dát zprávu. Zatím jsem zjistil že touto funkcí disponují některé Linuxové přijímače.
Dagy2 (3153)|14.5.2012 10:04
celkom zaujímavá otázka na vyskúšanie. Akceptuješ aj DVB titulky?
olin22 (20)|14.5.2012 10:25
Ano zajímají mě TXT i DVB titulky. Samozřejmě jenom korektní zobrazování jak přímo, tak v nahrávce na CZ/SK případně DE stanicích. Nemusí to být právě tento přijímač. Rozhoduje kvalita obrazu, nahrávání PVR a spolehlivost přístroje.
service center (168)|14.5.2012 20:07
[QUOTE=pirdapirda;409709]OTA nebude nebo už není? Nebo jsou už všechny moduly, co se teď prodávají již s novou (bezproblémovou) verzí SW, tedy 4.2.4.4?

Díky Pirda[/QUOTE]

OTA uz neni. No ja nemuzu vedet kdo co prodava, my prodavame jen s novym FW. Samozrejme jsou mezi lidima moduly se starsi verzi FW. To se bude dat resit preprogramovanim pres programator, jediny kdo ho bude mit bych mel byt ja :-)
Dagy2 (3153)|14.5.2012 22:11
[QUOTE=olin22;409735]Ano zajímají mě TXT i DVB titulky. Samozřejmě jenom korektní zobrazování jak přímo, tak v nahrávce na CZ/SK případně DE stanicích. Nemusí to být právě tento přijímač. Rozhoduje kvalita obrazu, nahrávání PVR a spolehlivost přístroje.[/QUOTE]

Tak som odskúšal na jeho predchodcovi:
- CT HD - DVB titulky v nahrávke fungujú presne rovnako ako on-line. TXT táto stanica nevysiela
- ZDF SD - DVB titulky a TXT fungujú presne ako on-line, t.j. absolútne bezchybne. Dokonca pri DVB a TXT 777 priesvitné sú tam oboje naraz.
- STV1 - TXT titulky fungujú presne ako on-line - bezchybne

pokiaľ niekto písal o titulkoch, tak v TechniSate fungovali vždy ako jedny z najlepších. V TXT máš možnosť ich zväčšovať na dvojitú výšku.
o kvalite obrazu zbytočne niečo písať viac - treba vidieť, nemá chybu
nahrávanie funguje bez problémov - musíš si ale uvedomiť že licencovaná čítačka IRD znamená nemožnosť prenosu na iný prístroj ( a aj riziko straty nahrávok pokiaľ tvoj prístorj havaruje a vrámci záruky ti ho vymenia). Dá sa to riešiť CI-modulom ak chceš do toho investovať.
Záruka je 3 roky, spoľahlivosť v 99% bezproblémov. Hlavne nie je potreba vyhľadávať nové software kde kade - pretože je len jeden oficiálny a 100% chodivý (zase raz).
golfLC (1941)|14.5.2012 22:30
odskúšané tak, ako písal aj Dagy, ale na SIR-e, fungujú bez problémov, s ostatným tiež plný súhlas....:cool:
qay (105)|15.5.2012 09:12
Mám dotaz,pořád se tu píše jen o Skylink.Jak je to s podporou Cslink,když je to už jeden vlastník ? Díky
roman_hk (151)|15.5.2012 09:43
[QUOTE=qay;409849]Mám dotaz,pořád se tu píše jen o Skylink.Jak je to s podporou Cslink,když je to už jeden vlastník ? Díky[/QUOTE]CSLink Irdeto bude makat v pohodě. Spíš je otázkou, jestli budou do budoucna vůbec existovat karty CSLink Irdeto...
ucetni (312)|15.5.2012 19:58
[QUOTE=Dagy2;409818]Hlavne nie je potreba vyhľadávať nové software kde kade - pretože je len jeden oficiálny a 100% chodivý (zase raz). [/QUOTE]

no by sa celkom hodila dalšia verzia, ktorá by odstránila nejaké drobné nedostatky.
golfLC (1941)|15.5.2012 20:14
[QUOTE=ucetni;409929]no by sa celkom hodila dalšia verzia, ktorá by odstránila nejaké drobné nedostatky.[/QUOTE]


No už len som zvedavý, aké.... uvedom si, že technisat nemení hocičo, má svoj štandard, ktorý je aj v nových typoch prijímačov použitý a vždy navezuje na predchádzajúci typ... Nie je čo veľmi poupravovať na fw-y ako takom, maximálne prvé nedostatky v komunikácií s modulmi, kartami, nakoľko to je jediná vec, ktorá sa vývojom "železa" mení. Napríklad to vypínanie 5 minút mi je úplne šumafuk, či to vypne hneď, alebo či prijímač ešte vykonáva nejaké kontroly, aktualizácie, .... Inak podľa mňa tiež len a len dôsledok certifikácie prijímača skylinkom!!!!
service center (168)|15.5.2012 20:26
[QUOTE=golfLC;409933]Inak podľa mňa tiež len a len dôsledok certifikácie prijímača skylinkom!!!![/QUOTE]

No ja bych si hubu o Skylink neotiral. Kdyby nebylo Skylinku, tak by nebyl prijimac tam kde je ted a ja vim presne o cem pisu. Kdo byl jako jediny schopen "rozpohybovat" pany programatory v Drazdanech byl prave Skylink!! Ted resime ISIO a moduly, pak po nich muzu chtit neco se SIRem.
tahlovej (304)|15.5.2012 21:46
[QUOTE=golfLC;409933]No už len som zvedavý, aké.... uvedom si, že technisat nemení hocičo, má svoj štandard, ktorý je aj v nových typoch prijímačov použitý a vždy navezuje na predchádzajúci typ... Nie je čo veľmi poupravovať na fw-y ako takom, maximálne prvé nedostatky v komunikácií s modulmi, kartami, nakoľko to je jediná vec, ktorá sa vývojom "železa" mení. Napríklad to vypínanie 5 minút mi je úplne šumafuk, či to vypne hneď, alebo či prijímač ešte vykonáva nejaké kontroly, aktualizácie, .... Inak podľa mňa tiež len a len dôsledok certifikácie prijímača skylinkom!!!![/QUOTE]To "pětiminutové vypínání" řeším jednoduše - držím tlačítko VYP,po cca 5sec blikne červená místo zelené diody na panelu a stále ještě cca 5 sec tl.VYP držím - TV (philipska) napíše ŽÁDNÝ SIGNÁL a pak pustím.Celkem asi 10sec. Do minuty pak naskočí hodiny na displeji.Co mne štve víc - rozlišení obrazu podle zdroje signálu (přepnutí mezi 1080i a 576i) tj. volba PŘIROZENÝ funguje jen občas(většinou pomůže vypnout a zapnout SIRa) Jiný receiver,připojený stejným kabelem do stejné TV přepíná jak blesk vždycky a spolehlivě.Některé SD programy přepočítané SIRem do 1080i jsou už totiž viditelně "mázlé".
Hornet F-18 (1328)|15.5.2012 21:49
[QUOTE=service center;409935]No ja bych si hubu o Skylink neotiral. Kdyby nebylo Skylinku, tak by nebyl prijimac tam kde je ted a ja vim presne o cem pisu. Kdo byl jako jediny schopen "rozpohybovat" pany programatory v Drazdanech byl prave Skylink!! Ted resime ISIO a moduly, pak po nich muzu chtit neco se SIRem.[/QUOTE]

Aj su nejake vysledky? alebo je este zavcasu hovorit o pokroku? Az mozes, napis nejake info :-) radsej do vlakna o Isiu. Dik.
golfLC (1941)|15.5.2012 21:56
Service center zle si to pochopil, som rád a vďačný za tvoje prínosy pri dolaďovaní fw-ov na všetky tu spominané typy technisatov a podobných záležitostí s Technisatom a nie len s nimi..... Viem však tiež o čom hovorím, ja ho mám a som s ním vrcholne spokojný.... Už dobre dávno ešte s Pitomcom sme preberali tu na fóre, že čo zač ten SIR v podstate bude, nejaky hybrid S1-ky, vtedy o ňom ešte nik ani nepočul, niekde našiel info o ňom na nete... Nikto nezazlieva, že Skylink pomohol so SIR-om. Ale má to svoje ale a to je podľa mňa v zbytočnom fastscane, ktorý napríklad odradil niektorých záujemcov o tento prijímač... druhých už spomínaným 5 minutovým vypínaním, proste im nevysvetlíš, že je to v pohode a v podstate ich to vôbec zaujímať nemusí a neobmedzuje, je to len pre ich dobro.... Sám dobre vieš, že sú dva typy ľudí, jedny čo ak počujú značku Technisat, začnú nadávať, že aký je to šmejd, nič na fw-y sa nedá upravovať, nelegálne sledovať, fw nevychádza každý mesiac,... No a druhá skupina, ktorá pozná ich celý vývoj, má pomaly v poradí každý nový typ, no a ak si si nevšimol, k nim patrím aj ja!
golfLC (1941)|15.5.2012 22:01
[QUOTE=tahlovej;409950] držím tlačítko VYP,po cca 5sec blikne červená místo zelené diody na panelu a stále ještě cca 5 sec tl.VYP držím - TV (philipska) napíše ŽÁDNÝ SIGNÁL a pak pustím.Celkem asi 10sec[/QUOTE]

To však robíš reboot prijímača pri každom vypnutí, to je blbost.....