Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Návod na perfektné prehrávanie v MPC-HC - aktualizácia 14-04-2014

Plutotype (717)|28.1.2013 21:04
update 27.1.2013
PDF návod vrátane systémových požiadaviek, popisov nastavení, postupu a linkov na potrebné software komponenty je na stiahnutie tu:
http://www.mediafire.com/?mkh0835x0xbpacc

Linky na balíky s potrebnými filtrami:
http://www.mediafire.com/?csk1i4kdrv145x6
josit (5)|31.1.2013 17:23
nazdar, mal by som otazku, pozeram vacsinou filmy v 23.976fps a h264, experimentujem s roznymi setupmi, dal som to tak ako pises v prirucke, teda lav+madVR+reclock, aby sa reclock chytil mam nastaveny monitor /24'' 1080p 16/9 HDMI/ na 47.952fps teda dvojnasobok fps videa aby nedochadzalo k pulldownu /71.928 mi robilo problemy/ , respektive mi ide hlavne o to aby nedochadzalo k vynechavaniu/opakovaniu snimok aby bolo video plynule, nakolko mam slabsiu zostavu nepouzivam preciznejsi scaling ako bilinear v madVR /lepsie mi seka/ takze, otazka je v tom, ze ci ked vyradim madVR a budem renderovat s MPC internym filtrom, ci potrebujem reclock?, lebo vpodstate fps-monitora=2xfps-videa a este ze keby som uz vyradil madVR, tak ci ma zmysle vobec decodovat cez LAV a nenechat to racej aj so spliterom na interne filtre MPC.... dakujem, prikladam obrazok mpc+LAV+madVR+reclock... zostava je: ATI HD6310 & E-350 Zacate 4G ram/ na tejto doske http://www.asus.com/Motherboard/E35M1M_PRO/

Plutotype (717)|31.1.2013 21:30
Ziadny z filtrov nemusis mat aktivovany v externych filtroch, staci ked ich nainstalujes a povypinas vsetky interne MPC-HC ( viz screenshoty v navode ).
Zostavu mas slabunku, ale madvr s bilinearom a nejake HDripy by to mohlo zvladat, tak ako som pisal viackrat - skus aktivovat a deaktivovat DXVA ( v navode cast LAVvideo ).

Zobrazovacia frekvencia monitora by mala byt 23Hz alebo 24Hz. Ak ju Tvoj monitor nepodporuje a podporuje 48Hz ( keď Ti podporuje už 47.952 :-), skús nastaviť 48Hz ( presne ). Reclock blu-ray film nebadane zrýchli na 24fps ( pôvodná rýchlosť filmu ) a monitor ( ak podporuje ) prevedie 2:2 pulldown. Reclock je vždy potrebný. V závislosti od video processingu monitora budeš vidieť výsledky. Ja osobne by som sa nebál skúsiť nastaviť 60Hz, otestuj.
Plutotype (717)|21.4.2013 23:28
Update 19-4-2013

PDF návod vrátane systémových požiadaviek, popisov nastavení, postupu a linkov na potrebné software komponenty je na stiahnutie tu:
http://www.mediafire.com/?zma8cedmwtd4zn6

Linky na balíky s potrebnými filtrami:
http://www.mediafire.com/?9310tnq12i3nk6y

Od verzie madVR 0.86 je v sekcii renderer settings k dispozícii funkcionalita „motion smooth“, ktorá vyrieši problém plynulého prehrávania filmov na TV/PC monitoroch/projektoroch, ktoré nepodporujú natívne 24p režim ale napríklad len 60Hz. Spočíva na algoritme, ktorý simuluje display, ktorý ma nekonečnú zobrazovaciu frekvenciu. Dynamicky dopočítava snímky ( frame blending ), pričom zachováva video a audio synchronizované.

Benefity vidím v týchto dvoch oblastiach:
- pomocou tejto novej funkcionality je možné obísť 3:2 pulldown, ktorý spôsoboval jemné trhanie pretože snímky sa pri 60Hz zobrazovali 2.5x.
- tí čo vlastnia plazmové televízory môžu skúsiť namiesto 24p režimu nastaviť 60Hz a pozorovať, či to nepovedie tiež k zmierneniu blikania, ktorým sú plazmové TV charakteristické.
Foolproof (2713)|30.4.2013 23:36
[QUOTE=Plutotype;454645] tí čo vlastnia plazmové televízory môžu skúsiť namiesto 24p režimu nastaviť 60Hz a pozorovať, či to nepovedie tiež k zmierneniu blikania, ktorým sú plazmové TV charakteristické.[/QUOTE]

Mám už třetí plasmu, nikdy jsem "blikání" nezaregistroval.

Pokud se hraje video z PC, je třeba jej připojit do HDMI. které je pro vstup z PC určeno (u mě HDMI3), ve vlastnostech výstupu nastavit pro filmy 120 Hz. 5x24=120.Reclock to udrží,TV se chová jako monitor a blikání se opravdu nekoná.

[ATTACH=CONFIG]23119[/ATTACH]
Plutotype (717)|1.5.2013 19:43
Velmi zaujimave...ale jedna sa o refresh rate overclocking, co znamena, ze panelu nutime refresh rate, ktory standardne vyrobca nepodporuje ( riziko - teplota TV a chladenie ). Potom v podstate TV kazdy frame zobrazi 5x = jedna sa o 5:5 pulldown. Dalsia vec je, ze vyrobcovia limituju pouzivanie 120Hz ako si pisal na konkretny vstup, ktory moze naplno fungovat len v nejakom rezime obrazu, napr. Game mode a ten nemusi splnat zase video standard, ktory je potrebny na to, aby obraz respektoval standardy ( THX/ISF ).

Kazdopadne je toto zaujimava tema, ale chcel by som to otestovat a vidiet, ci nahodou TV ak je v nativnom 120Hz rezime ( podari sa overclocking ), ci nerobi nejake kompromisy vo video processingu alebo v tom ako je panel drivevovany. Napis prosim Ta aku mas graficku kartu a plazmovy televizor. Zaujimalo by ma ako vypada 5:5 pulldown 24Hz obsahu na 120 Hz paneli. Mozes sa podelit so mnou, ci si film takto prehravany zachovava stale cinematic look? Lebo predsa len kazdy snimok je "prebliknuty" 5x..
dikez
Foolproof (2713)|2.5.2013 17:19
No, výrobce u 3D TV musí podporovat 120Hz, jinak by se 3D nekonalo.
Moje TV je Panasonic TX P65VT50 a grafika je NVidia GeForce GTX 580. Jedu na 3D monitor Acer HN274H, který je nastaven na 1920x1080@120. že to funguje v HDMI3 na TV jsem "objevil" náhodou, prostě umí desktopové rozlišení i obnovovací frekvenci.

Cinematic look se nekoná, je to mýdlová opera, bohužel.

Metoda, kterou zde propaguješ patří opravdu k nejlepším a na PC ji trošičku zmodifikovanou používám, avšak v obýváku používám (na citovanou TV) Dune Prime 3.0, firmware obsahuje něco jako ReClock, protože signál je posílán do TV po HDMI as is a detekuje na 100%. Je-li film 23,976 např. přepne TV na totéž,
Cinematic look, pokud je na TV zapnuto vyhlazování a některé další opičky, se nekoná ani zde. Pro to je potřeba vše vypnout.
Jsem ale lenošný to pořád štelovat, jaksi jsem si zvykl na vzhled telenovely.............
Blikání ale nepozoruji, někdy ve 3D, ale to je možná i únava očí atp.
[h=2][/h]
Plutotype (717)|2.5.2013 19:13
[QUOTE=Foolproof;455657]
Cinematic look se nekoná, je to mýdlová opera, bohužel.
[h=2][/h][/QUOTE]

Toto prehlasenie myslis na situaciu ked posles 24fps na VT50 plazmu, ktoru nastavis na 120Hz? dik
Calebcz (138)|5.5.2013 20:56
Normalni plazmove TV v 24p rezimu neblikaji, protoze se pouziva interni 4:4 polldown, panel tedy jede na 96Hz. Naopak proti tomu 60Hz (tj. pri 3:2 pulldownu) zobrazuji plazmy nativne a ten tedy uz skutecne blika. Na druhou stranu je v tomto rezimu lepsi cerna.

Vyjimku tvori neo-PD panely Panasonicu, ktery blikaji v 24p rezimu (ale i v klasickem 50Hz PALu, ktery zobrazuje ve 100Hz) - zde je tedy 60Hz skutecne z hlediska blikani lepsi, ale stale na urovni 60Hz rezimu "normalnich plazem". Vse je to dane odlisnym rizenim bunek v neo-PD kvuli zachovani dobre urovne cerne i pri vyssich obnovovacich frekvencich. Ze se na to neda koukat je vec jina a kvuli rozsirenosti Panasonicu pak vznika obecny nazor, ze plazmy blikaji.

U normalnich panelu (Samsung, LG a i stary dobry Pioneer) je tedy lepsi pouzit vzdy 24p rezim + interni 4:4 pulldown na 96Hz (realcinema, cinema smooth), protoze tento rezim narozdil od 60Hz neblika a nezavadi do obrazu rusivej 3:2 pulldown.

U Panasonicu, kde je jedinej snesitelnej rezim prave 60Hz by ta nova funkce "motion smooth" mohla byt zajimava. Sam ji casem vyzkousim a zhodotim az bude chvilka.

To co pise Foolproof je zajimave. Otazka je skutecne zda TV onech 120 snimku skutecne zobrazi, zda nejde pouze o to, ze je schopna nejak takovy signal zpracovat. Moc se mi to nezda :)
Plutotype (717)|5.5.2013 21:17
Calebz a mas doma 2011-2013 Panasonic NeoPDP? Nastav na 60Hz v grafike a motion smooth ON v madVR. Blikat Panasonic bude urcite menej ( mal som doma VT30 ), ale mňa zaujíma, či 24fps film bude vykazovať false contouring alebo posterizáciu v porovnaní s natívnym 24Hz režimom. Testy hdtvtest posledné roky vždy hovorili, že DFC a posterizácia v 60Hz režime boli vždy u NeoPDP na minime. Ja toto môžem potvrdiť, lebo som na mojej VT30 hodne sledoval športové záznamy, ktoré boli 30/60fps a DFC/posterizácia tam neexistovali. 60Hz pre 24fps som vylúčil, lebo tam bol 3:2 judder a madVR nemal vtedy ešte motion smooth funkcionalitu.
diky
Calebcz (138)|6.5.2013 07:30
Mam Samsunga, Panasonica jsem kvuli blikani, bandingu i false contouringu vratil. Zkusim ale na Samsungu porovnat, nakolik motion smooth ON funguje.
Foolproof (2713)|6.5.2013 20:40
[QUOTE=Calebcz;456024]To co pise Foolproof je zajimave. Otazka je skutecne zda TV onech 120 snimku skutecne zobrazi, zda nejde pouze o to, ze je schopna nejak takovy signal zpracovat. Moc se mi to nezda [/QUOTE]

Řekl bych , že musí zobrazit.
Vždy při změně režimu vypíše přes OSD v levém horním rohu, na co se přepíná, lze si to tedy přečíst.
Bez schopnosti zobrazit 120 Hz by nefungovaly 3D brýle..........
Plutotype (717)|6.5.2013 20:53
Mna stale zaujima či 120Hz spôsobuje pri 24fps soap opera efekt. Vieš to popísať? Ako plazma ktorá beží na 120Hz a zobrazí každý snímok 5x zobrazuje pohybové scény - je to telenovela alebo len prestane blikať ( pri 120Hz 99% nevníma blikanie ) a 24p cinematic efekt zostane?
Foolproof (2713)|7.5.2013 20:41
Já to zase tak moc neprožívám.
Jak jsem psal výše, používám hlavně Dune BD Prime 3.0, to si přepne TV přes HDMI na takovou snímkovou frekvenci v jaké je film či video.
PC jsem používal vyjímečně, na těch 120 Hz se mi obraz jevil nejlepší, tím jsem skončil. MOnitor mám na 120 Hz naprosto standardně, pro přehrávání videa používám prakticky zde popsaný způsob. MPC HC mám nastavený [ATTACH=CONFIG]23220[/ATTACH].

Ani na plazmě ani na monitoru nepozoruji žádné blikání, posoudit jestli je to "soap" nebo "cinematic" si netroufám obecně, podle mě to závisí hlavně na videu, v případě ripu na jeho parametrech.:-R
tdlmarek (1566)|19.5.2013 17:23
V rámci čerstvé instalace OS jsem se pustil do pokročilejšího ladění MPC-HC a jakousi náhodou narazil na tento projekt: http://haruhichan.com/forum/showthread.php?7545-KCP-Kawaii-Codec-Pack

Nejdříve jsem k tomu byl hodně skeptický (na spojení "codec pack" mám vypěstovanou averzi), ale po podrobnějším prozkoumání jsem zjistil, že je to vlastně docela šikovně vytvořený balíček. V podstatě se jedná o implementaci zdejšího návodu. Během instalace uživateli umožní zvolit několik nejzásadnějších nastavení (bitstreaming: ano/ne, dxva: ano/ne, ...) a souhrnný profil pro madVR dle výkonosti hardwaru, a poté provede "standardní" konfiguraci všech zúčastněných komponent. Je to docela pěkně udělané a na mém systému skutečně šlo ihned po instalaci přehrávat filmy ve 24p za použití LAV, madVR atd.

Fajnšmekři si samozřejmě nastavení následně ještě trochu doladí podle svých představ - ale v tom je to právě zajímavé, že po instalaci se vlastně nejedná o nic jiného, než co produkuje zdejší návod. Takže všechny nežádoucí střípky konfigurace provedené instalátorem lze jednoduše změnit, nic není pevně dané.
Plutotype (717)|19.5.2013 19:33
Ano, tento pack vyuziva tie iste komponenty a urcite je to dobre na distribuciu a instalaciu. Co mi hlasili uzivatelia problemy, vzdy sa tykali konkretneho komponentu a preto sa snazim v navode naucit instalovat a ovladat komponenty zvlast. Využíva ale VS-filter, ktorý mne príde zbytočný. MPC-HC interný subtitle renderer vie utilizovať všetky jadrá CPU, VSfilter nie. Pre Full HD obsah 1920x1080 nie je žiadny rozdiel medzi kvalitou tituliek ( obyčajných alebo anime ) v MPC-HC alebo použitím VSfiltra.

VSFilter je "vraj" lepší na anime obsah, lebo vie renderovať titulky v natívnom rozlíšení a nespôsobuje nesprávne umiestnenie anime tituliek vo videu, ktoré nemá rovnaké rozlíšenie ako rozlíšenie TV/Projektora. Toto je vlastnosť interného MPC-HC subtitle renderera, lebo madVR renderuje interné MPC-HC titulky zároveň s videom a resizing videa napríklad z 720p na 1080p zasiahne aj pozíciu anime tituliek vo videu. VSfilter sa pridáva ako externý filter a titulky sa renderuju až po tom, čo sa vykreslí video stream.
tdlmarek (1566)|19.5.2013 21:05
Ano, použití VSFiltru bude kvůli úzké vazbě na anime. Správná formulace by však měla být spíš "umožňuje využít VSFilter" - stačí odškrtnout jeden checkbox při instalaci a tato komponenta se nepoužije.

Nesnažím se tu znevažovat tvůj návod, obsahuje spoustu užitečných informací a je bezesporu skvělý, pokud si někdo chce vše nakonfigurovat step-by-step. Tento pack mi ale přišel poměrně zajímavý, protože poskytuje trochu vstřícnější cestu pro méně technicky založené uživatele, kteří by z toho 25 stránkového PDF mohli být trochu rozladěni.

PS: Právě jsem dokoukal epizodu jednoho seriálu v SD kvalitě a musím potvrdit, že i při relativně konzervativním nastavení madVR je zlepšení ve výsledné kvalitě obrazu až zarážející. Zejména na čtverečkování v tmavých scénách.
Plutotype (717)|19.5.2013 21:30
Mas pravdu - musim potvrdit, ze nie som z tych, ktorí podporuju instalaciu packov bez vedomosti toho "co je vnutri". Samotne nastavenia v hociktorom inom návode beru len 15 stran a myslim, ze kazdy je rad ked to niekde má čierne na bielom. To je ale dan za HTPC - na kvalitu treba knowledge. Navod sa bohuzial tiez nedal spravit kratsi, lebo potom by prisli dalsi uzivatelia a pytali by sa na to, co tam nie je. :-)
Plutotype (717)|23.9.2013 01:03
Update 22.9.2013

PDF návod a balík filtrov:
http://www.mediafire.com/?wv71atrk30i23fq
hunterkiller (10)|5.11.2013 16:35
Ahoj, díky za vyčerpávající návod i materiály - rozbíhám přehrávání fullHD z MPC-HC do projektoru Epson EH-TW3200 - nedaří se mi ale zprovoznit MadVR renderer. Vzal jsem složku z tvého archivu, zkopíroval ji do Program Files a registroval pomocí install.bat - registrace proběhne úspěšně, ale v MPC-HC mám pořád MadVR jako **nedostupný**. Co dělám špatně? Díky.
Plutotype (717)|5.11.2013 22:18
MPC-HC máš 32-bit verziu? MadVR aj Reclock su 32-bit only, preto aj MPC-HC musí byť 32-bit.
hunterkiller (10)|5.11.2013 22:24
Aha, to bude ono, mám nainstalovanou 64bit...
zimcol (36)|20.12.2013 19:22
Plutotype: Ďakujem za perfektný návod.

Cez MPC-HC pozerám filmy z PC už veľmi dlho. Pritom stále ma "rozčuľovalo" mierne trhanie obrazu pri panoramatických záberoch, ale bolo to badateľné aj pri rôznych iných scénach, kde bola kamera v plynulom pohybe. Na tento návod som narazil len nedávno, avšak až dnes som strávil popoludnie pri laborovaní a nastavovaní. Podarilo sa mi podľa tohto návodu spraviť sledovanie plynulé, bez trhania obrazu.
V PC mám ATI HD5770, CPU Phenom X3@3,3GHz. Ako zobrazovadlo mám cez DVI pripojený staručký Samsung SyncMaster 940BW, súčasne cez HDMI mám zapojený na sledovanie filmov HDTV Philips 40PFL7605h. Na tom Philipse tie filmy teda sekali. Zvuk z PC posielam cez S/PDIF coax kábel z integrovanej zvukovky do AVR, ktorý potom dekóduje DD a DTS.
Mal by som ešte zopár dotazov, čo sa týka nastavení...
Keďže mám verziu MPC-HC, ktorá už má v sebe LAV dekodery integrované, nie je potreba ich inštalácie, že? Nechal som preto všetky "Internal decoders" v MPC-HC zafajknuté. Na audio používam ffdshow - to z dôvodu, že niektoré filmy majú AAC zvukovú stopu, ktorú môj AVR nevie dekódovať. Vo ffdshow nastavím, aby mi ju v reálnom čase prekódoval do DD 5.1 a poslal to do AVR, ktorý už DD viem rozkódovať. Dostanem tak plnohodnodtný 5.1 zvuk. Re-clock neriešim.
Pri nastavení videa mi však robia dve veci problém:
1. nastavenie full RGB u Philips TV - ak zadám v madVR rozah TV levels (16-235), tak obraz je veľmi svetlý a čierna farba je vlastne sivá. Prehodil som to teda do PC level (0-255) - tam je to zas veľmi tmavé, avšak zvýšil som v "color and gamma" jas na 30 a je to OK. Čím to môže byť, že ten obraz je tak "presvetlený"? Keď som skúšal TV levels a znížiť jas, tak som sa nedostal na uspokojivý výsledok. Kalibráciu (profesionálnu) na LCD Philips nemám. Robil som si len nastavenie podľa seba na základe THX optimizeru. Tá "moja kalibrácia" si myslím je vcelku OK.
2.Po všetkých nastaveniach, keď zapnem Ctrl+J, tak mi ukazuje v 6 riadku 4:2:0 (viď obr.). Je to OK? Nemalo by tam byť 4:4:4? V ovládačoch GK mám nastavené full RGB 4:4:4.
[ATTACH=CONFIG]25802[/ATTACH]

Ďakujem za prípadné usmernenie.
MPC-HC_01_nastavenia.jpg
Plutotype (717)|20.12.2013 21:08
Ahoj,
Viacero "slabých miest" má tvoj setup.
1. Nainštaluj si a nastav si komponenty z tohto návodu. Predtým odinštaluj všetky ostatné ako napríkla ffdshow. Nezabudni na Reclock. Čítaj ďalej až keď toto urobíš, inak Ti nepomôžem.
2. Ohľadom zvuku treba využívať HDMI rozhranie = vie niesť 7.1 LPCM bez straty kvality. SPIDF je vhodný akurát na stereo audio. Nemá priepustnosť na priestorové HD audio. AAC nie je HD audio, je to komprimovaný formát, kvalitatívne na úrovni 256-320 kbps MP3. Dolby Digital ( AC3 ) je 640kbps, takže encoding z aac na AC3 je ako keď chceme z mp3 urobiť wav. Chápem, že Ty asi máš problém "nejak" prepojiť zvuk z PC keď prehrávaš na Samsung monitore, lebo SPDIF vie maximálne preniesť 5.1 AC3. Určite ťa bude zaujímať ako získať z MPC-HC 5.1 AC3 keď tam nebude ffdshow. Je to easy. Reclock je extrémne dôležitý komponent na to, aby zvuk bol "prispôsobovaný" bežiacemu videu. Inak bude dochádzať k vypadávaniu snímkov. Ak sa Ti páčil návod, píšem tam o tom a bez Reclocku sa neviem baviť ďalej. Každopádne ak SPDIF musíš používať, tak LAVaudio vie spraviť downmix 7.1 na 5.1 a Reclock vie spraviť AC3 encoding, takže Ti na AVR pôjde DD 5.1. Na Phillips TV treba použiť HDMI rozhranie a nič nedekódovať pomocou dekodérov v AVR! LAVaudio zdekóduje všetky formáty na LPCM mono až 7.1 a pošle video+audio cez HDMI na AVR. A každý AVR s HDMI 1.3 vie prijať 7.1 LPCM.
3. Synchronizácia audia a videa na Philips TV záleží od toho, či TV ponúka bezproblémový 24fps ( pre filmy ). Ak nie ( treba otestovať ), nastav 60Hz spolu s funkciou smooth motion v madVR. Rendering max/averahe v štatistike musí ukazovať menej ako 16ms ( to je max pre 60Hz ). Samozrejme treba mať film pustený v exclusive mode ( full screen ).
4. DXVA - prečo používaš DXVA? Veď máš silné CPU. MadVR v exclusive mode a s dobrým scalingom zaťaží Tvoju grafickú kartu na 30% a viac nie je žiadúce. Nastav v LAVvideu hardware acceleration - NONE. Na obrázku prehrávaš 720p ( ok obraz je len 536p ) video na 900p monitore ( Samsung SyncMaster 940BW je 1440 x 900 ).To znamená, že madVR upscaluje/downscaluje obsah na rozlíšenie monitora. Ak pustíš 1080p film, na Samsung monitore downscaluje a keď pustíš 720p musí zase upscalovať. Grafika pracuje a nefláka sa, preto jej nenakladaj ešte decoding.
5. 4:2:0 vykazuje madVR lebo obsah ktorý prichádza na vstupe do renderera je 4:2:0. Von z TV ide 4:4:4.
6. Ohľadom správne nastavených HDMI levelov na Philips TV:
a. AMD Catalyst = Dynamic range 0-255 ( Full Range )
b. Phillips TV = 16-235 ( limited range ). Tu by som potreboval vedieť či vôbec TV má možnosť meniť HDMI black level na vstupe na limited alebo full. Obyčajne je každý vstup nastavený na limited ( lebo tak prichádza vysielanie ako aj DVD či blu-ray ).
c. madVR = TV-levels 16-235

U PC monitoru - DVI posiela vždy 0-255, takže tipujem že ak máš Samsung pripojený cez DVI, úrovne čiernej sú ok. V madVR pre žiaden z monitorov nič iné nenstavuj - žiadnu gammu ani jas!
7. Profesionálnu kalibráciu TV si môžeme dohodnúť po PM.

Pluto
vivid.sk (11472)|20.12.2013 22:58
Pluto -> reclock je fajn, pokial nieje niekto zatazeny na audio a nechce do neho rypat.
Nie je pripustny re-encoding, alebo akakolvek manipulacia (up/down speed) s audiom, pokial chcem bitperfect vystup. Mozno to vacsina ludi, ktora pocuva z chrchlakov riesit nebude a nebude im to ani prekazat. Ale radsej som ochotny akceptovat audio drop/duplicate raz za x-minut (koli pripadnemu synchru), ako kontinualna uprava audia.

Naviac dane GPU (ATI 5xxx, 6xxx) vedia korektne zobrazit 24p (rozumej 23.976). Tak naco reclock?

k bodu 2)
Zrejme AVR s HDMI nema, preto pouziva SPDIF. Predpokladam, ze to je aj dovod on-the-fly enkodovania aac->ac3. Inak totiz do AVR multikanalove aac neposles.
zimcol (36)|20.12.2013 23:21
Ahoj,
fúúúha, ďakujem za odpoveď...ehm, myslel som si, že to mám teraz už nastavené OK :-)
Najprv so si Tvoj návod prešiel a zhodntil, čo z toho bude mať pre moje domáce kino opodstatnenie, čo využijem a čo nie. Mne išlo v podstate o to, aby som sa zbavil toho trhaného pohybu pri prehrávaní. To sa mi z Tvojho návodu podarilo. Vybral som si z neho iba tú časť, ktorú som potreboval. Preto som neinštaloval všetko.

Išiel by som teda postupne po bodoch...
1. OK, ak si doinštalujem všetko podľa postupu, bude to mať podľa Teba význam alebo opodstatnenie? keďže...

2. LAV decoders sú už integrované v MPC-HC? Taktiež ten AVR - to je receiver z AIO (all in one) systému z asi 9 rokov starého domáceho kina http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpindex.pl?ctn=LX8300SA/01&hlt=Link_GetStarted&mid=Link_GetStarted&scy=SK&slg=SLK Nemá to žiadne HDMI rozhranie (ani out, ani in). Teda doňho neprenesiem žiadne HD audio? Jediný audio vstup je S/PDIF (nemá ani 5.1 analog in), preto som nútený využívať toto rozhranie (S/PDIF prenesie DD 5.1 aj DTS core, čo mi postačuje). S DTS-HD ani Dolby TrueHD nemám žiaden film. A keby som aj mal, tak ho rozkódované LAVaudiom cez S/PDIF asi neprenesiem, čo? Je mi potom potreba riešiť dekódovanie zvuku v PC? Spraví to predsa bez akýchkoľvek nastavovaní receiver, do ktorého pošlem bitstream DD alebo DTS, alebo to enkódované AAC na DD. Nevzniká mi tam žiaden posun, alebo nesynchronizácia zvuku s obrazom, ktorá by robila problém.
K tomu AAC - viem, že AAC nie je HD audio. Máš pravdu, je to ako keby som robil z mp3 FLAC. Mne to na tie filmy úplne postačuje a je to OK, aspoň zatiaľ :-)
Filmy pozerávam výlučne iba na TV Philips. Ten je však v inej miestnosti než PC s monitorom Samsung. Samsung používam iba čisto k práci na PC, nepozerám na ňom filmy. Ten screen, čo som postol je zo Samsungu (lebo som na ňom práve robil nastavenia), na Philipse som tam mal iné hodnoty. Zajtra by som postol aj z toho Philipsu.

3. skúsim to otestovať zajtra, lebo neviem, či TV podporuje "natívne" 24Hz

4. DXVA mám nastavené podľa Tvojho návodu - DXVA (native) - str.16 v návode. Filmy idú plynulo, bez trhania. Radšej by som volil DXVA, pretože veľmi často nsatáva situácia, že ja pozerám film a vedľa v miestnosti niekto z rodiny surfuje na PC. Vtedy ak mu zadá nejakú úloh, tak sa môže na krátku chvíľu "zadrhnúť" a film by sa mohol zase "trhať", lebo PC (CPU) súčasne vykonáva viacero činností.
Keď som to teraz prepol na "NONE", tak GK ide na taktoch 850/1200MHz, teplota 59°C, vyťaženie skokovito - väčšinou 0%, skoky max. do 26%., CPU vyťaženie cca 30%. Pri nastavenom DXVA2 (native) ide GK na 400/900MHz, teplota max. 57°C, vyťaženie cca 42% (ventilátor ide v nižších otáčkach než bez DXVA), CPU cca do 10%.
Vyskúšam používať bez DXVA a uvidíme...

5. Toto som si všimol tu: http://www.ezoden.com/684/tutorial-htpc/6 Myslel som, že 4:2:0 je vstup, medzi tým je šípka (myslel som, že nejaký prepočet) a výstup má byť 4:4:4. Ja mám v tom mojom screene všetko 4:2:0, pred aj za šipkou.

6. a)Takto mám nastavené AMD Catalyst
[ATTACH=CONFIG]25805[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]25806[/ATTACH]

b) neviem, či vie TV meniť tie veci, ale skôr nie, než áno, lebo nikde v menu som si podobné nastavenie nevšimol.
c) v madVR som musel nastaviť na 0-255, lebo to bolo veľmi presvetlené, ako keby zvýšený jas o 50%. Napr. pruhy na filme sú čierne, ale v tmavej scéne v noci, kde by mala byť tiež čierna rovnakej intenzity ako sú tie pruhy, tak namiesto toho je tam "svetlo sivá". Nvm kvôli čomu. Ten jas musím dať, inak je celý obraz na figu.

7. OK
AMD Catalyst a.jpg AMD Catalyst a1.jpg
vivid.sk (11472)|20.12.2013 23:25
[QUOTE=zimcol;476715]. Teda doňho neprenesiem žiadne HD audio? [/QUOTE]
Nesmut, pri danom audio retazci to nema ziaden vyznam.
zimcol (36)|20.12.2013 23:31
Nesmútim...ten otáznik na konci tam nemal byť :-) Malo to byť iba konštatovanie. Ja som si toho vedomý, že HáDé zvuk tam "neprejde".
Plutotype (717)|21.12.2013 13:09
1. 9 ročný receiver = čas kúpiť nový ( a to myslím vážne ). Bazár, 200 eur 7.1 kanálov :-)
2. S mojim setupom nepotrebuješ žiaden iný software komponent. MPC-HC je player a od leta 2013 má integrované LAV filtre. K tomu treba Reclock a madVR. Prípadne Arcsoft dts-hd dll knižnicu, titulky ( všetko podľa návodu ).
3. Reclock JE POTREBNÝ. V návode to vysvetľujem. Mám doma AMD grafiku desktope, Nvidia grafiku a Intel HD4600 na Alienware notebooku. Ani jeden výrobca nevie 100% 23.976Hz. K 23.976Hz je najbližšie Intel (Haswell/IvyBridge ), potom AMD a nakoniec Nvidia. Takže ak máme 23.976fps video ( a telka podporuje 24p - do roku 2010 to nevedeli všetky ), grafická karta sa prepne do 1080p23 režimu ( 23Hz na grafikách označuje 23.976Hz ). Na mojom HTPC je AMD HD5670 a tá dáva 23.97491.
Čo robí Reclock? Reclock v jednoduchom poňatí jemne zrýchľuje alebo spomaľuje video aby prispôsobil fps ( počet snímkov za sekundu ) zobrazovacej frekvencii alebo jej násobku a zároveň resampluje audio, aby audio boli s videom perfektne synchronizované. Ako som predtým naznačil, 23.9749Hz nie je 23.976023976..., takže nejaký snímok raz za niekoľko hodín určite môže vypadnúť. Ak grafická karta nevie dobre 23Hz ( 23.976Hz ), doporučujem nastaviť 24Hz = Reclock zrýchli audio a video na 24fps ( čo je de facto pôvodná rýchlosť filmu ako sa natáčalo ) a audio bude resamplovať k videu. Moja AMD grafická karta na 24Hz dáva 23.9998 Hz, čo je 10x lepšie ako 23.9749 voči 23.976023976. Reclock je v reťazci až za madVR rendererom = madVR renderer ukazuje že prehráva 23.976, ale Reclock následne zrýchľuje audio a video na 24fps. Stačí si kliknúť v MPC-HC na filtre - Reclock a ten ukazuje čo robí.

Čo sa deje keď pustíme 23.976fps na monitore/TV ktorý nepodporuje 24p ale je len 60Hz? Reclock zrýchli video a aj audio na 24fps ( a audio bude neustále resamplovať k videu ), lebo tak sa docieli aspoň konštantý 3:2 pulldown, ktorý TV a monitory vedia procesovať. Dnešný madVR renderer s jeho fullscreen exclusive mode a smooth motion funkciou však aj tento pulldown obchádza tým, že simuluje pre video nekonečnú zobrazovaciu frekvenciu a pomocou zlepovania snímkov zaručuje dokonale plynulé video aj v prípade, že prehrávame 23-25fps video na 60Hz. Ja vidím na mojom DELL PC monitore 59.9973Hz (60Hz ) keď prehrávam 23.976fps. Mám zapnutý smooth motion ON a madVR štatistika mi ukazuje výpadok snímku za 4 hodiny až 3.21 dňa ( osciluje ). Reclock píše že zrýchlil video na 24fps a ikona svieti na žlto.

Takže plynulé prehrávanie filmov z PC začína na tom, že zistíme či TV vie správne refreshovať na jednotlivých frekvenciách a nerobí blbosti. Bohužiaľ aj dnes sa na trhu objavujú modely tv, ktoré trhajú pri 24p, hoci 24p "podporujú". Keď máme ale nainštalovaný setup, ktorý propagujem, stačí prepnúť v grafickej karte TV na 60Hz ( nepoužívať display refresh prepínanie v madVR ).

Reclock som vysvetlil len z pohľadu 23.976/24fps filmov. Čo keď si niekto pustí 29.97fps 1080i video na TV a TV nepodporuje 1080p29/1080p59 ale len 1080p60Hz? Jednak LAVvideo spraví deinterlacing na 59.94fps a Reclock zrýchli video a audio 59.94fps na 60fps. To sa potom prezentuje perfektne na 60Hz obrazovke. Chcel som len povedať, že video nie je len blu-ray video. Scenárov, kde Reclock pomáha plynulejšiemu prehrávaniu je viacej.

4. AAC audio. Za chvíľu máme rok 2014 a 1080p blu-ray má byť nahradený 4k blu-rayom. Prečo sa chceme baviť o AAC audiu? :-) Je jedno či na re-encoding použijeme ffdshow alebo LAVaudio+ Reclock. LAVaudio máme natívne v MPC-HC = ffdshow vôbec nepotrebujeme. DD je menej ako DTS a to je menej ako multichannel AAC a to je menej ako DTS-HD. Baviť sa o tom, či encoding na AC3 je cesta späť nemá zmysel lebo sa bavíme o nekvalitnom audiu tak či tak. Ak máš SPDIF s obmedzením na 5.1 AC3, nemáš inú možnosť. Najlepšie riešenie je vysvetlené v bode 1. :-)
5. DXVA si popísal dobre. Treba sledovať vyťaženie a DXVA voliť len vtedy keď CPU je slabé ( pri prehrávani FullHD 30GB videa nejde nad 30-40% utilizácie ). HTPC je o rovnomernom zahrievaní komponentov. Nakoniec máme aj 4 hodinové filmy, že áno. Štatisticky, použitie DXVA je problémovejšie ako nechať decoding na CPU.
6. Blu-ray video je 4:2:0. To, že z grafickej karty ide Full RGB 4:4:4 súvisí s tým, že HDMI nevie preniesť 4:2:0, ale len 4:2:2 alebo 4:4:4. Preto sa blu-ray dáta YCbCr 4:2:0 upsamplujú na YCbCr 4:4:4. Lenže grafické karty pracujú v RGB a aj keď si môžeme navoliť YCbCr, YCbCr sa v pozadí najprv upsampluje na RGB a potom konvertuje naspäť do YCbCr. To nie je úplne ideálne. Upsampling chroma ( farebných ) kanálov zvyšuje bitovú hĺbku z 8-bit na 9-bit/10-bit/12-bit/floating. MadVR renderer toto rieši tak, že YCbCr 4:2:0 chroma kanály upsampluje do 16-bit RGB 4:4:4 ( madVR interná pipeline ) a potom využitím kvalitného dithering algoritmu downsampluje na potrebnú bitovú hĺbku ( HDMI 1.4 vie prenesť max 8-bit/10-bit ). Preto na výstupe nastavujeme RGB 4:4:4, lebo nedochádza k ďalšej konverzii = madVR outputuje priamo v RGB 4:4:4. Dithering simuluje vyššiu bitovú hĺbku aj keď sa vo finále jedná o 8-bit video. Nevýhodou je šum, ktorý sa ale stratí vo filmovou graine.

Prečo vidíme v madVR štatistike 8-bit 4:2:0 -> NV12 4:2:0 ?. Tu len madVR zobrazuje informáciu o tom, čo robí dekodér = LAVvideo. H.264/VC-1 blu-ray videá sú enkódované 4:2:0 a NV12 je len výstupný formát video dekodéra. Až madVR renderer konvertuje tieto dáta na RGB 4:4:4. Teoreticky by túto konverziu mohol spraviť aj LAV, ale na to máme madVR , ktorý okrem konverzie robí aj scaling a ďalšie. V tom návode čo si postol to nie je správne.

7. AMD Catalyst máš správne. Ak máš software komponenty nastavené podľa tohto návodu a úrovne čiernej a bielej nie sú správne, problém môže byť v TV. Tu je pattern, pusti na Philips TV. Ak máš správne nastavenie musí mať 16 čiernu. Všetko pod 16 musí byť čierne.
http://www.mediafire.com/watch/45s3v3vzhu2n57c/Grayscale%20Steps.mp4

Píšeš, že všetko bolo šedé ale nepíšeš či na Samsung monitore alebo na Phillips TV. Ak na Philips TV, nemáš náhodou nastavený PC mode na televízore? Pre každé zariadenie si môžeš levels v madVR nastaviť zvlášť ( a musíš, lebo jeden je PC monitor, ktorý pracuje 0-255 a druhý je TV, ktorý očakáva zase 16-235 )
a. Samsung PC monitor - LAVvideo RGB 0-255, madVR 0-255, AMD 0-255, DVI/DP = Full range 0-255
b. Philips TV - LAVvideo RGB 0-255, madVR 16-235, AMD 0-255, TV treba nastaviť na štandardný HDMI vstup, ktorý je 16-235 ( nepoužívať PC mód, lebo ten je 0-255 ). PC mód je len na hry, akurát som pred týždňom kalibroval VT60 plazmu na game režim ( pre XBOX a PS4 ).

Pluto
vivid.sk (11472)|21.12.2013 15:11
[QUOTE=Plutotype;476733] takže nejaký snímok raz za niekoľko hodín určite môže vypadnúť[/QUOTE]
Ano. Otazne, ci to bude realne viditelne/pozorovatelne, pokial to je 10x za film. Reclock primarne vznikol v casoch, ked grafiky prehravali video pri 24.000, co znamena 1 frame drop za 41 sekund. Tento stav uz je realne vidiet (aj to zavisi od konkretnej sceny), ale v praxi sa to da pozorovat pri sledovani celeho filmu (Pokial sa nastavi, ze sa bude robit korecia na audiu, nie je vidno ziadny obrazovy artefakt).

Ak dnesne* GPU vedia spravit (konkretne moja ATI) 23.978, je to jeden audio (resp video) frame drop za 8 minut a 20 sekund.

update*:
Napriklad Haswell tu v teste dekladuje uplne optimalnych 23.976, realne vsak nejaky ten frame drop skor ci neskor pride.

Mozno niesom extremne vnimavy, no za viac ako rok, co fungujem na setupe (Win7+ATI 6570+XBMC) som nezaznamenal najmensi problem s audiom alebo videom (co sa o predchadzajucej kombinacii XP+Reclock+MPC-HC+NVIDIA GT9500) nedalo uplne povedat. A znacne zaviselo na drivroch, ktore na tom mali znacny podiel verzia od verzie.

[quote]
Even better news is that the set of display refresh rates obtained with the Haswell system is more accurate than anything I had obtained before with AMD or NVIDIA cards. The gallery below presents some of the other refresh rates that we tested out. madVR reports frame drops / repeats only once every 6 hours or more in the quiescent state.
[/quote]



[QUOTE=Plutotype;476733]AAC je menej ako DD[/QUOTE]
Nie je to tak. AAC ma variabily bitrate, kde dosahuje znacne lepsie vysledky ako pri mp3 (pri rovnakom bitrate). Naviac nie si obmedzeny bitratom na 320kb/s. AAC moze byt teda kludne lepsie ako DD, pretoze DD ma maximalny bitrate len 640kb/6 kanalov.
zimcol (36)|21.12.2013 18:00
@Plutotype
Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Urcite to vyskusam.
O tom novom AVR snivam :-) no k nemu mi treba aj novy 5.1 repro set, co je momentalne mimo mojich moznosti.

Ten Re-clock bude fungovat aj za toho mojho sucasneho stavu, ze audio bitstream budem posielat cez S/PIDF?
Plutotype (717)|21.12.2013 18:09
@vivid
Reclock doporučujem, lebo neviem kto aké video chce pozerať na akej zobrazovacej frekvencii. Ohľadom testovania:
AMD HD5670, DELL U2311H Monitor, film 23.976fps @ 59.9973Hz (60Hz ):
Reclock odinštalovaný = madVR OSD ukazuje 1 frame drop/repeat každých cca 43-45 sekund
Reclock nainštalovaný a nastavený podľa návodu = 1 frame drop/repeat každých 3hodiny až 6 dní

AAC máš pravdu - opravil som v pôvodnom príspevku. Každopádne je to jedno, lebo on musí AAC audio stream re-encodovať v Reclocku na AC3 kvôli limitácii SPDIF.


[QUOTE=zimcol;476765]@Plutotype
Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Urcite to vyskusam.
O tom novom AVR snivam :-) no k nemu mi treba aj novy 5.1 repro set, co je momentalne mimo mojich moznosti.

Ten Re-clock bude fungovat aj za toho mojho sucasneho stavu, ze audio bitstream budem posielat cez S/PIDF?[/QUOTE]

To si teraz zabil...ja som myslel, že máš 5.1 systém doma. Keď máš len stereo, tak bež hneď do LAVaudio filtra a zapni downmixing na stereo. Ten ti prejde aj cez SPDIF ( max vraj 20-bit ale možno Ti prejde aj 24-bit/48Khz ). Ale možno si myslel nové repro, lebo tamto je proprietárne pre ten receiver čo máš.

:-)
zimcol (36)|21.12.2013 18:22
Ten moj sucasny system predsa je 5.1, ale tie repro z neho nenapojim na novy AVR resp.mohol by som, ale maju az 12 Ohm a sub by som nenapojil vobec...
Da sa teda re-clock aplikovat na moju sucasnu vybavu?
vivid.sk (11472)|21.12.2013 18:44
Pluto> Ano, chapem toto odporucanie, obzvlasti pri prehravani na 60Hz monitore (tam je to bez diskusie).
No pokial cely retazec zvlada korektnych 24p, nevidim dovod tlacit na pilu. Casto je prijatelnejsi ten audio/video frame drop (takto sa to da nastavit aj v XBMC), pokial to je parkrat za film.
Dalsie negativum je nutne re-enkodovanie v pripade starsich AVR len do DD@640kbit/s (co je opat stratovy kodek). Ano, je fakt, ze drviva vacsina ludi nema aparat na to, aby rozdiel postrehla - no je to na zvazeni kazdeho, ktory sposob je cistejsi. Ci frame drop/repeat, alebo zasah (re-enkodovanie) do audia.
zimcol (36)|22.12.2013 19:16
Tak som sa s tým včera a dnes hral. Začal som od začiatku, všetko odinštaloval a nanovo nainštaloval.

K TV Philips som mal pripojený PC cez HDMI. Ak chcem pridať nejaký nový zdroj obrazu do TV, tak tam zadávam aj to o aké zariadenie sa jedná. Ja som mal zadefinované, že je to "Počítač". Tým pádom som mal v menu TV neaktívnu položku "PC režim" v nastavení obrazu. Prepojil som preto PC k ďalšiemu voľnému HDMI IN a zadefinoval som, že sa jedná o Blu-ray player. Teraz mám pre PC, ktorý je zadefinovaný ako "Blu-ray player", v nastaveniach obrazu TV, možnosť meniť "PC režim" - ON/OFF. Trošku to ten obraz ako keby "stmaví" a je to myslím celkom OK. Zrejme tým sa určuje ten rozsah 0-255/16-235. Netreba mi už z toho dôvodu meniť jas v madVR.

Roznymi nastaveniami a skúšaním som dospel k tomu, že môj TV zrejme nevie korektne zobraziť 24p. Ak v AMD Catalyst (AMD CCC) nastavím výstup z grafickej karty na 24Hz, tak už len pohyb myšou po ploche je trhavý a veľmi zle sa v takom prostredí ovláda. Pri sledovaní filmov to nie je "ono" a vnímam trhanie obrazu. Nastavil som teda výstup z GK na 60Hz a ReClock ukazuje toto "Cannot sync...", hoci to je plne plynulé:
[ATTACH=CONFIG]25817[/ATTACH]

v madVR som vymazal všetky "refresh rate"(1080p24, 1080p30 a pod.) - ostalo tam prázdne pole.
Štatistika z madVR ukazuje toto:
[ATTACH=CONFIG]25818[/ATTACH]

Ak prehrávam film s iným fps napr. 29,97, tak madVR štatistika vypisuje smooth motion off, pritom to je taktiež plynulé. Je to preto, lebo vlastne 29,97=30fps a to je násobkom 60Hz, na ktoré mám nastavený výstup z GK a aj TV?
ReClock PhilipsTV.jpg TV Philips-madVR stat_01.jpg
vivid.sk (11472)|22.12.2013 19:44
[QUOTE=zimcol;476814] Ak v AMD Catalyst (AMD CCC) nastavím výstup z grafickej karty na 24Hz[/QUOTE]
Nie 24 ale 23 (v nastavenia driverov je toto oznacovane ako 23Hz, pricom v skutocnosti ide prave o 23.976).


[QUOTE=zimcol;476814]tak už len pohyb myšou po ploche je trhavý a veľmi zle sa v takom prostredí ovláda[/QUOTE]
Samozrejme. Je to logicke, ved refresh obrazovky je viac ako 2x mensi. Prave preto pouzivaj automatiku, ktora prepne fps hned po zapnuti filmu (da sa nastavit priamo v MPC-HC).

Prehravanie filmov pri 60Hz rozhodne nieje optimalne (vidno rovnaky efekt ako pri aplikovani pulldown 3:2). Nie vsetkym to prekaza, niektori efekt vobec nevidia (staci pretocit film na zaverecne titulky, kde to vidi kazdy)
zimcol (36)|22.12.2013 19:50
Mne v ovladacoch ponuka od 24 Hz hore. 23Hz tam nemam...Musim pozriet este raz, ked budem doma.

Pei tom 60Hz som si vsimol, ze je vtazenie CPU aj GPU dost vysoke. Pozriem na to este.
Dik za pripomienky.
vivid.sk (11472)|22.12.2013 19:52
Aku mas GPU? Mas aktualne ovladace? Daj pozor na polozku "GPU Scaling" a/alebo "ITC Processing"
Pokial ju mas aktivovanu, skryje sa moznost 23Hz (Myslim, ze ma na to vplyv prva moznost, odskusaj).
Taktiez by si mal vidiet 59Hz, pri ktorych sa prehrava obsah NTSC s 30p (29.97fps)
zimcol (36)|23.12.2013 12:09
[QUOTE=vivid.sk;476818]
Samozrejme. Je to logicke, ved refresh obrazovky je viac ako 2x mensi. Prave preto pouzivaj automatiku, ktora prepne fps hned po zapnuti filmu (da sa nastavit priamo v MPC-HC).

Prehravanie filmov pri 60Hz rozhodne nieje optimalne (vidno rovnaky efekt ako pri aplikovani pulldown 3:2). Nie vsetkym to prekaza, niektori efekt vobec nevidia (staci pretocit film na zaverecne titulky, kde to vidi kazdy)[/QUOTE]
Kde sa dá v MPC-HC nastaviť, aby automaticky prepínal fps?

Prehravanie filmov pri 60Hz (ako uvádzal Plutotype vyššie) s použitím ReClock a Smooth motion v madVR, dáva plynulé prehrávanie, čo môžem potvrdiť. A to ako pri obsahu 23,976, tak aj 29,97. Nevidím tam žiadne "abnormality". Jedine to, že to vyťažuje pri DXVA neprimerane aj CPU, čo som si všimol. Obraz je ale perfekte plynulý.

citujem Plutotype:
"Reclock som vysvetlil len z pohľadu 23.976/24fps filmov. Čo keď si niekto pustí 29.97fps 1080i video na TV a TV nepodporuje 1080p29/1080p59 ale len 1080p60Hz? Jednak LAVvideo spraví deinterlacing na 59.94fps a Reclock zrýchli video a audio 59.94fps na 60fps. To sa potom prezentuje perfektne na 60Hz obrazovke. Chcel som len povedať, že video nie je len blu-ray video. Scenárov, kde Reclock pomáha plynulejšiemu prehrávaniu je viacej."

GPU mám HD5770. Ovládače 13.9 WHQL. Mal som povolené v ovládačoch GPU scaling. Zrušil som to a teraz mi to už ponúka aj 23 Hz. Predtým to tam nebolo. Tých 59Hz je ponúkané s aj bez "GPU scaling". Mno, tak idem znova poskúšať :-) Zatiaľ dík

---edit---

Tak, ked nastavím na 23Hz, tak stejne si to samo prepne na 24Hz. Reclock svieti na zeleno, ale plynulé to nie je. V madVR statistika vypisuje, že smooth motion je off. Na tých 60Hz je to, by som povedal, "ideálne".
moje nastavenie madVR display modes, je to OK? alebo tam mám ešte niečo pridať?
[ATTACH=CONFIG]25826[/ATTACH]
madVR - display modes.jpg
vivid.sk (11472)|23.12.2013 21:48
[QUOTE=zimcol;476874]Kde sa dá v MPC-HC nastaviť, aby automaticky prepínal fps?
[/QUOTE]

[ATTACH=CONFIG]25828[/ATTACH]

Pozor! Obrazok je informativny. (nie su nastavene spravne hodnoty)

[QUOTE=zimcol;476874]Tak, ked nastavím na 23Hz, tak stejne si to samo prepne na 24Hz[/QUOTE]
Nemas to spravne nastavene.


[QUOTE=zimcol;476874]s použitím ReClock a Smooth motion v madVR, dáva plynulé prehrávanie[/QUOTE]
Predpokladam, ze ide o nejaku formu MCFI (dopoctu snimkov). Ja som sa bavil "o cistom" prehravani (1 snimka na vstupe = 1 snimka na vystupe pri danom fps), ktore nie je zavisle na danom playeri. Naprikad "rodina" pouziva XBMC, koli jeho user friendly ovladaniu jednoducho cez DO a tam MadVR+Reclock (standardne) nepouzijem. Na druhej strane mi XBMC zobrazuje bez cukania a re-enkodovania audia 24p obsah korektne (pre moje oko). A o to v konecnom dosledku ide.
ca59c874_mpchcsetup1.jpeg
tdlmarek (1566)|23.12.2013 23:15
[QUOTE=vivid.sk;476935]Nemas to spravne nastavene.[/QUOTE]
Ne nezbytně - spousta TV v informačním okénku indikuje režim 23.976 jednoduše jako 24 Hz. Ale přitom po změně na skutečných 24 Hz přepne, takže se jedná o dvě nezávislé frekvence.
Plutotype (717)|23.12.2013 23:17
@Vivid
diky za pomoc, bol som vcera kalibrovat telku v noci nestiham vykryvat moderovanie.
prepinanie v MPC-HC alebo v madVR je jedno. MadVR preferujem ja, lebo viem, ze funguje a autor madVR ho vyladil.


@Zimcol
AMD graficke karty maju bug (chybu) v driveri, ktory aj ked nastavis 23Hz a prepne sa do tohto rezimu, tak tam nezostane 23Hz ale 24Hz. ALE TELKA REFRESHUJE NA 23HZ. Takže nerieš AMD, stlač pri prehravani ctrl J a sleduj na akej frekvencii je displej.

Ohladom 24p je normalne, ze mys blika, ved TV sa 2 a pol nasobne pomalsie refreshuje ako 60Hz.

Zo screenshotu, ktory si postol je zrejme, ze stale si nedas povedat a pouzivas DXVA. Opakujem DXVA utilizuje Tvoju graficku kartu, ktora okrem scalingu, deinterlacingu a renderingu musi dekódovať video. Dekodovanie nechaj na CPU, naco ho mas.

Ohladom performance sleduj 2 ukazovatele: Vsync interval vs average rendering times ( indikatívne aj max rendering times, lebo ten ukazuje peaky ).
Vysvetlim:
23.976fps video ma movie interval 41.71ms= takmer 42 ms trva jeden snimok. Ak nastavis na TV 23Hz, obe su nielen perfektne synchronizovane, ale madvr cez graficku kartu ma 42ms na zobrazenie ( rendering ) kazdeho snimku za jednu sekundu. Preto ak nastavis 60Hz a posles 60fps, naroky na graficku kartu su 2 a pol nasobne, lebo sa kazdy snimok musi zobrazit za menej ako 16.66ms. Nie je dobre, ked je to viac ako 13-14ms, lebo pocas prehravania moze cpu a gpu mat slabsiu chvilku a automaticky to ovplyvni plynulost renderingu snimkov.

Ty mas 15.50ms average rendering, grafika nestiha ( vypni to DVXA! ). Pri scenari 23.976fps na 60Hz to nie je identicka záťaž ako 60fps@60Hz, ale kedže madVR má motion smooth funkciu, táto si pýta dodatočný výpočetný výkon z grafickej karty. Motion Smooth rieši problem pulldownu, ktory spomenul vivid. Necham popis funkcie smooth motion od autora madVR v anglictine:

"Can convert any source frame rate to any display refresh rate, while maintaining smooth motion. (2) Endless playback without frame drops/repeats (if your PC is fast enough) without needing Reclock.

There are disadvantages, too, of course:

(1) Slightly higher GPU usage (not too much) with default settings.
(2) Some sharpness loss (almost invisible with 23-25fps –> 60Hz conversion).

Technically the FRC algorithm simulates a display with infinite refresh rate. Which means that every video frame is displayed exactly when the timestamps ask for it. Consequently the motion smoothness depends on proper timestamps. If the timestamps (or audio clock) contain jitter, the playback will contain jitter, too. So even if Reclock might not be needed to avoid frame drops/repeats, anymore, when using madVR’s new FRC algorithm, you might still want to use Reclock, because it provides a stable and reliable audio clock with very low jitter, and it supports WASAPI exclusive mode, too. You can however slave Reclock to the audio hardware clock, if you want. Having Reclock fully enabled with audio resampling is still possible, though, it shouldn’t harm madVR’s FRC algorithm.

To my best knowledge madVR is now the only way to playback Blu-Ray/DVD movies without 3:2 pulldown judder on displays which don’t support 23.976Hz playback properly. I don’t think any hardware Blu-Ray player can do that, or even any of the expensive video processors. (Correct me if I’m wrong)."

@Vivid= nejedna sa teda o ziadnu formu MCFI (dopoctu snimkov). MCFI vymysla snimky, ktore nie su v povodnom videu = v pripade smooth motion ide len o unikatny rendering snimkov.

@Zimcol
Nastavenie smooth motion. Na strane 27 návodu su 3 moznosti:
1. zapni smooth motion len ked by bez neho nebol obraz plynuly
2. zapni smooth len vedy ak je zobrazovacia frekvencia presným násobkom fps
3. zapni ho vždy

Preto 23.976fps @23Hz neaktivuje smooth motion, lebo mame zvolenu prvu moznost.

Trhaniu obrazu pri 23.976@23Hz nerozumiem. Zatazenie grafickej karty je pri 23.976@23Hz vyrazne nizsie, takže by si mohol spravit screenshot ked sa zobrazovacia frekvencia prepne 23Hz ( nechaj tam tie 1080p23, 1080p24, atd ). Tipujem, ze rendering times padnu pod 8ms.

Nespomenul si ako mas nastaveny v madVR scaling ( navod strana 8 ). Lebo to je alfa a omega vytazenia grafickej karty. V navode je na to tabulka. Napis aky mas, či High alebo Highest alebo Mid. Zase sleduj Vsync interval vs average rendering times ako som vysvetlil nizsie.

Ohladom HDMI levelu som mal pravdu = mal si aktivny PC mode.:-) Hlavne nič nemen a nastav to podla toho ako som ti napisal a je v návode. Spravne levely zistis tak, ze ak pustis film ktory ma anamorficke cierne pasy hore a dole, tak ked su šedé, tak to neni dobré. Viacej sa da potom spravit uz iba kalibraciou Philips TV.
vivid.sk (11472)|23.12.2013 23:42
[QUOTE=tdlmarek;476947]Ne nezbytně [/QUOTE]
Ja som to pochopil tak, ze mu to sw prepne z 23Hz na 24Hz. Mne samotny TV ani AVR tiez neukaze rozdiel medzi 23.976 a 24.000 - v oboch pripadoch vidim len informaciu 1920x1080@24p, ale pokial by som ich menil, tak TV preblikne. Co je znak toho, ze za zmenil refresh rate.



[QUOTE=Plutotype;476948]To my best knowledge madVR is now the only way to playback Blu-Ray/DVD movies without 3:2 pulldown judder on displays which don’t support 23.976Hz playback properly. I don’t think any hardware Blu-Ray player can do that, or even any of the expensive video processors.[/QUOTE]
Diky za upresnenie, prestudujem.
Plutotype (717)|23.12.2013 23:58
[QUOTE=vivid.sk;476953]Ja som to pochopil tak, ze mu to sw prepne z 23Hz na 24Hz. Mne samotny TV ani AVR tiez neukaze rozdiel medzi 23.976 a 24.000 - v oboch pripadoch vidim len informaciu 1920x1080@24p, ale pokial by som ich menil, tak TV preblikne. Co je znak toho, ze za zmenil refresh rate.
[/QUOTE]
TV a receivery pod 24p rozumeju obe frekvencie. Preto je napriklad mozne robit v ramci grafickej karty custom resolutions = TV ma toleranciu ( každý vendor to má ale inak, niektori nepovolia zmenit v parametroch nič a telka ohlási "unsupported resolution" ).
zimcol (36)|24.12.2013 11:08
Ahojte,
mám nastavené všetko podľa Plutovho návodu. Jediný rozdiel je iba v ReClock, kde mám nastavený re-encoding audia do DD5.1. V madVR mám nastavené ešte v "Display modes" pre TV Philips aj "restore original display mode...when media player is closed" (aby mi po vypnutí MPC zmenil refresh obrazovky na 60Hz). Neprepínam to v ovládačoch GK, robí to automaticky madVR. Ked pozriem po zapntuí filmu do AMD Catalyst, tak je tam nastavené na 24p. Po vypnutí filmu sa to prepne na 60Hz, čo si mylsím, že tak by to malo byť.
Scaling algorithms mám nstavené na:
chroma upscaling - Jinc, 3 taps, activate anti-ringing filter ON
image upscaling - Softcubic 80, AR ON, linear light ON
image downscaling - Catmull-Rom, AR ON, Linear light ON
Grafickú mám HD5770 (pluto má 5670) a tie nastavenia sú totožné. Všetko ostatné nastavenia sú podľa návodu.

Pri prehrávaní CPU vyťažené na cca 40% - max ide aj na 50%. GK je vyťažená skokovite na cca 0-25%, väčšinu času (80%) je však na 0% (zrejme preto, lebo už zdrojové video je v natívno 1080p-nemusí nič upscale-ovať). Pri zapnutom DXVA je jej vyťaženie permanentne na cca 30-35%.

Screen z madVR stat:
prvý screen je zo začiatku filmu, druhý asi po 15 minútach
[ATTACH=CONFIG]25836[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]25837[/ATTACH]
max stats sa v peakoch niekedy dostáva aj nad hodnotu 100

Čísla asi vyzerajú byť OK, ale plynulé to nieje. Vzniká počas prehrávania očividné trhanie. Mám pocit, že dokonca viac, než bez madVR, pri default nastavení MPC-HC. Je to vidieť aj na bežných scénach, kde nie je nejaký dlhý panoramatický pohyb kamery. Reclock svietil na začiatku na zeleno (potom tam už ikonka nie je, zmizne sama?). Tu je screen z ReClock:
[ATTACH=CONFIG]25838[/ATTACH]

Niečo tam musím mať asi zle, ale už neviem čo...
Philips TV_AVATAR__stat01.jpg Philips TV_AVATAR__stat03.jpg ReClock_TV Philips.jpg
vivid.sk (11472)|24.12.2013 11:55
[QUOTE=zimcol;476967]...[/QUOTE]
Neviem ci sa bavime o tej istej veci - chcem sa len uistit. PLYNULY film nebude nikdy. Ma len 24fps. Vravis o:
1) nepravidelnom trhani, pocas filmu (pri zaverecnych titulkach sa to prejavuje tak, ze idu neplynulo, pripadne "poskocia")
2) neplynulom (rozmazanom) pohybe pri svenku. (pri zaverecnych titulkach idu ale titulky plynulo). - Toto je OK.

Takisto chod do catalystu a uisti sa, ze si povypinal vsetky kurvitka obrazu v sekcii "Video" (staci ponechat "VA deinterlacing" a "Enforce Smooth video playback" - ma vplyv pri DXVA dekodovani).
Plutotype (717)|24.12.2013 12:39
@zimcol

diky za screenshoty. Mozes mi poslat presny model Tvojho CPU. 50 percent ma moj Core2Duo z roku 2008 na notebooku. Nesedi mi to.
Skus este zmenit Chroma upsamling na Bicubic Sharpness 75 AR.

Ohladom diagnostikovania problemu s "trhanim" musime sledovat dropped frames a jednotlive queues, predovsetkym decoding queue a presentation queue. Decoding musi byt cely film stabilna a nesmie padat pod 15-16/16. Na tom druhom obrazku si spravil screenshot prave vtedy ked decoding queue padla na 13-17/16, cize PC nestiha dekodovat video. Ked decoding queue pada, ostatne queues tiez nemaju od nej dostatok snimkov a dochadza k vypadavaniu snimkov. Predpokladam teda, ze trhanie je sposobene tymto.

Ked testujes video, pomocou CTRL R vynulujes statistiku na nulu. Sleduj dropped frames a decoding queue.
zimcol (36)|24.12.2013 13:44
to vivid:
Mám dojem, že 1. je správne. Pozrel som titulky na konci filmu a nejdú úplne plynulo, sem-tam aj mierne "poskočia". Ja to "testujem" na úvodnej scéne z Lord Of the Rings: Two Towers, až do momentu, kým kamera "vojde" do jaskyne v horách. Tam je veľmi pekne vidno, že obraz je pri pohybujúcom sa zábere trhaný (mierne, ale je). Pri "smooth motion" je krásne plynulý.
Teraz som (pri tomto nastavení) testoval aj jeden film s 25 fps a to mi zobrazilo tak, že po obvode obrazovky bol čierny rámček (nevyplnená plocha TV) - "anamorfný" rámček :-) Tam ten setup nejak nefunguje. Pripájam screen
[ATTACH=CONFIG]25842[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]25843[/ATTACH]

Pritom ten film som včera sledoval iba so "smooth motion" ON na madVR pri 60Hz a všetko bolo v poriadku a obraz perfektne plynulý. Doplnil som si však v madVR do "display modes" aj režim 1080p25, a hoci sa TV prepla na 25Hz, tak to zobrazovalo rovnako s tým rámčekom (už sa mi tu nechcel postovať screen).

to Plutotype:
CPU mám
[ATTACH=CONFIG]25841[/ATTACH]

K tej diagnostike - reštartoval som PC a teraz sa CPU až tak nevyťažuje, cca 25% (je možné, že som mal vtedy pozapínané rôzne diagnostiky - GPU-z, CPU-z. AMD monitor..., web, pdf a preto to išlo až tak vysoko)
v madVR urobil Ctrl+R a tu sú screeny:
sú z toho istého filmu, ako som uviedol v predchádzajúcom poste
[ATTACH=CONFIG]25844[/ATTACH]
Tie hodnoty "decoder queque" sa držali stabilne na 15-16/16. Vtedy to mohlo skočiť, pretože som "pretočil" film na inú scénu a spravil záber hned potom.
Taktiež som pustil úvodnú scénu z Two Towers, tam to je tiež stabilné na 15-16/16, ale mne sa to zdá trhané - napr. mojej mame sa tam nezdalo nič trhané. Jediné, pre mňa, fakt plynulé je to so "smooth motion". Vôbec to nevyzerá ako soap opera, naopak je to úplne prirodzené...
Je možné, že aj keď TV podporuje 24p, tak ho nevie korektne zobraziť a stále to seká? Je to normálne alchýmia.
CPU X3.jpg 20131224_131222.jpg 20131224_131348.jpg TV Philips_AVATAR 1080p 02.jpg
Plutotype (717)|24.12.2013 15:43
Ked obraz trha, pribudaju dropped frames? Testovanie sprav vzdy takto. Pusti film na telke, zapni si statistiku CTRL J a vyrestuj ju cez CTRL R. Nechaj bezat 20 minut.

AMD Phenom II X3 720 je slabunky 3 jadrovy procesor. Prehravat na nom FullHD video moze byt problem, chladenie CPU v skrinke bude dolezite.
Treba otestovat, ci decoding zvladne aj 3-4 hodiny. Alternativne je mozne zapnut DXVA native.

Ohladom scaling problemu ( cierne okraje ) to suvisi s zase s bugom v driveri AMD a musis cez GPU scaling natiahnut obraz na 100 obrazovky pre kazde rozlisenie zvlast. HD obsah v 25fps progresivny alebo prekladany treba zobrazovat na 50Hz ( 1080p50 ).

Ohladom toho, ci tato seria Philipsu ma dobry motion neviem. Spytam sa, mas telku nastavenu v obrazovom rezime kino=cinema?

http://www.whathifi.com/review/philips-40pfl7605
"There are a couple of other niggles. Even with all the tweaking in the world, the Philips is not a perfect handler of motion. Turn on the 100Hz motion processing, and vertical pans are truly solid; but horizontal sweeps and erratic movements are occasionally decidedly unnatural. Turn the processing off and you get judder and smear – and none of the options in-between is quite right."
zimcol (36)|24.12.2013 16:06
Tak az slabunky nie je. Nepoviem, keby tam bol Athlon. Je to vlastne Phenom X4 s deaktivovanym 1 jadrom. Mam ho este pretaktovany na 3,3 GHz...Chladenie je vyriesene dobre, nemam takm stock chladic a v deravej skrinke su este dalsie 3 ventilatory
Este vyskusam testy podla Tvojich rad a tiez pozriem na ten scaling a dam este vediet.
Ten Philips TV mam na kino rezim (aj ine som skusal)...

Nic no. Dakujem Vam za ochotu Plutotype a vivid. Cenim so to.

Prajem Stastne a vesele :-)