Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic HDC-SD900

neboztik (341)|13.2.2012 20:29
Však to HX9 má taky jen FullHD 1080/50p kolem 3Mbps.
Triplespace (12)|13.2.2012 23:03
Datovy tok maju rovnaky...
neboztik (341)|13.2.2012 23:16
[QUOTE=Triplespace;397342]Datovy tok maju rovnaky...[/QUOTE]
To asi ne,Panasonic při 1080/50p má dat.tok 28Mbps a ten Soňák jen 3.3Mbps.
Triplespace (12)|14.2.2012 23:32
:D si pozri popis toho fotaka.
gagor (133)|27.6.2012 17:52
Mám novú sd900, ale nejako sa mi nepáči hľadáčik. Obraz v ňom je veľmi neostrý, musím ho dať ďalej od oka, potom však zase dobre nevidím. neviete poradiť? a aké svetlo je idálne konkrétne pre sd900?
neboztik (341)|27.6.2012 18:33
[QUOTE=gagor;414890]Mám novú sd900, ale nejako sa mi nepáči hľadáčik. Obraz v ňom je veľmi neostrý, musím ho dať ďalej od oka, potom však zase dobre nevidím. neviete poradiť? a aké svetlo je idálne konkrétne pre sd900?[/QUOTE]
Na hledáčku máš přece zaostřovací kolečko,tak si to zaostři.
gagor (133)|27.6.2012 18:58
Som PAKO, jasné že tam je koliesko...dik... idem si prečítať návod...)
neboztik (341)|27.6.2012 19:03
[QUOTE=gagor;414895]Som PAKO, jasné že tam je koliesko...dik... idem si prečítať návod...)[/QUOTE]
Tak,tak,přečíst si taky manuál.Abys nebyl překvapený,co to všechno umí.
gagor (133)|27.6.2012 20:34
No budem sa musieť naučiť manuálne nastavovať, lebo mi to v interiéri všade zrní a zle zaostruje aj vonku. O vyvažovaní bielej na AI ani nehovorím. Katastrofa. obloha stále prepálená...

- - - - doplněno - - - -

Inak, to sa aj na kamere vyvažuje na biely papier?
RomanKo-z-LC (118)|28.6.2012 00:03
Vyvažuje sa na biely papier. Alebo cez bielu priesvitnú krytku objektívu - nie každá kamera má v príslušenstve.

Ak vyvažuješ na biely papier môžeš experimentovať: ak sú v danom prostredí zdroje svetla rôznej farby chromatičnosti, rôznym natočením papiera smerom k niektorému zo zdrojov svetla dosiahneš rozličné farebné podania...

Typický príklad: v miestnosti sa svieti žiarovkou (s wolfrámovým vláknom - 2 700°K), od okna ide svetlo modrasté od jasnej modrej oblohy (5 000 - 12 000°K).
Natočením papiera smerom k žiarovke kamera zaregistruje prebytok oranžového svetla, ktoré odfiltruje - objekty v blízkosti okna teda budú modrasté.
Natočením papiera smerom k oknu kamera zaregistruje prebytok modrého svetla, ktoré odfitruje - objekty v miestnosti v blízkosti žiarovky budú oranžovo-červeného odtieňa.

Pozor! Pri pouličnom osvetlení staršími monochromatickými výbojkami s oranžovým svetlom sa nedá vyvážiť biela! Treba sa zmieriť s tým, že všetko bude oranžovo-čierne. Treba prisvetliť bielym svetlom.

Ak máš oblohu prepálenú, na vine je automatika, ktorá jas v zornom poli zpriemeruje. Spodok je väčšinou tmavý (hory, lesy, polia, panoráma mesta... to všetko je tmavšie ako vrchná časť - obloha. Veľké jasové rozpätie. Automatika spodok zosvetlí až príliš. Vtedy treba podexponovať o niekoľko clonových čísiel a v zábere sa ti hneď zjavia aj mraky. Samozrejme spodok záberu bude tmavší (lúka s horou, lesom)...
noaid (284)|28.6.2012 12:44
[QUOTE=gagor;414911]No budem sa musieť naučiť manuálne nastavovať, lebo mi to v interiéri všade zrní a zle zaostruje aj vonku. O vyvažovaní bielej na AI ani nehovorím. Katastrofa. obloha stále prepálená...
[/QUOTE]

Už jsi četl ten manuál? Třeba tu o inteligentním kontrastu. Máš zapnuto zobrazování přepalů?
Mi automatické vyvažování bílé ve standardních podmínkách připadá naopak skvělé. Málokdy využívám manuál. Nejvíce to pochválil jeden můj kolega fotograf, který je obzvláštní fajnšmekr, že ta automatika funguje výborně.
Takže mi z toho vychází, že problém asi nebude v kameře. ;-) Maximálně v jejím nastavení.
neboztik (341)|28.6.2012 14:05
Moje kamera taky natáčí perfektně a bez přepalů.A to i v automatice.Zřejmě sis jí špatně nastavil.
gagor (133)|28.6.2012 17:15
problém nevidím ani tak v zaostrovaní, to viem poriešiť ale to zrno je všade okrem nakrúcania vonku. Mal som zapnutých 5 50W žiaroviek + denné svetlo cez okno, na automat zrno a neostré snímanie. Skúšal som potom v slabšom svetle pri 100W nastaviť db ako mi radil Romanko, síce to obraz stmavlo ale pomohlo a obraz bol zrnitý trošku menej. Večer pri celkom hustom pouličnom osvetlení bieda a šmuhy. Keď som dal nočný režim tak obraz sa zosvetli, ale šmuhy a zrno ray také. Ale to viem pochopiť. No najviac ma serie ten interiér. Už pri minimálnom poklese svetelnosti na obraze vidno zrnenie a neostrosť, automatika mi dá lowlight režim sviečočka pri osvetlenej miestnosti keď zamierim trošku do rohu, ktorý je máličko tmavší ako okolie. Bielu vyváži pekne, ale je to neostré a neslané. Ide o to, že sa tu bavíme o kamere highend spotrebky sd900, ktorá pred pol rokom stála skoro 1000euro. ja neviem ako ľudia nakrúcajú s 200€ kamerami. Skúšal som rôzne módy, režimy no nič.
gagor (133)|28.6.2012 17:21
S prepaľovaním mi to vysvetlil romanko, je jasné a chápal som to aj predtým, že tak ako pri foťáku musím vyvažovať keď chcem kamerovať stromy a oblohu naraz. Potom prepaľuje. Keď zamierim viac na oblohu, potom to pekne vyváži, stromy stmavnú a vidím pekne oblohu. Kameroval som aj ráno o šiestej, zamračené a dážď, tam to bolo ok, kamera mala dostatok prirodzeného svetla a obraz bol pekný.
jarino1978 (8045)|28.6.2012 21:30
[QUOTE=gagor;415016]Mal som zapnutých 5 50W žiaroviek + denné svetlo cez okno, na automat zrno a neostré snímanie. [/QUOTE]

tak to musí byť niečo zlé. Hlavne nikdy nepoužívaj automat v zlom osvetlení ( hlavne debilné iAuto ) . To kameru len metie. Zadaj ručný režim. Neboj sa tmavšieho obrazu, to ide v strižni korigovať, obrazový šum sa koriguje veľmi zle, niekedy vôbec. Vyskúšaj režim 1/50, alebo kľudne aj 1/25 a koriguj zisk ( gain ).
jarino1978 (8045)|28.6.2012 21:35
[QUOTE=gagor;415017] Keď zamierim viac na oblohu, potom to pekne vyváži, [/QUOTE]

to je princíp každej automatiky. Ak je veľké slnko, automat ti oblohu prepáli, alebo prechod tieň svetlo. Každý slušný automat sa chytí, keď zamieriš napr. na tú oblohu, alebo na prepálený objekt. Ideálne je to potom locknúť. Teda pokiaľ to kamera umožňuje. Všetko Ti ale hneď nepôjde, cvičiť , cvičiť a cvičiť. Ty sám musíš prísť kamere na jej limity, ako sa chová a podľa toho zasahovať. Neexistuje ani jedna kamera, teda okrem tej, čo má nick @joeh, ktorá valí na plné gule vždy a všade. Aj poloprofi a aj profi kamery budú rovnako blbnúť, ako spotrebky.

Ale aj teraz ti ešte raz napíšem, že Canon je na tom zo spotrebiek najlepšie, čo sa týka vyvažovania, farieb....Ale to by sme tu zasa OT-čkovali...
gagor (133)|28.6.2012 21:43
1/25 mi nepustí 1080/50p, tak som skúšal znížiť kvalitu, nejako som v tom rozdiel nevidel. Potom som prepol na úplný manuál, tam som pridával do 18db a potom znižoval, šum nezmizol. Dokonca aj pri pekne osvetlených záberoch vidieť na plazme také drobné čudné zrnenie ktoré sa potom s ubúdajúcim svetlom znásobuje až sa objavia také šmuhy (nazývam to amatérsky), proste málo svetla. zajtra idem kameru vrátiť už som objednal sony. neexistuje žeby kamera v kompletne osvietenej obývačke namala taký aspon porovnateľný obraz ako vonku. lebo mne pekne automatika vyváži bielu, aj mi zaostrí, len je tam stále ten noise. Mám červenú stenu zadnú stenu v obývačke a oranžovú chodbu tam to vidno najviac, hlavne po rohoch. Možno to robia bodové svetlá, ale tie v chodbe nemám a pri osvetlení chodby 3x4m 120w zrno jak sviňa.
jarino1978 (8045)|28.6.2012 22:00
[QUOTE=gagor;415047]neexistuje žeby kamera v kompletne osvietenej obývačke namala taký aspon porovnateľný obraz ako vonku. .[/QUOTE]

nie neexistuje. jedine, že by si mal doma svoju elektráreň a ňou vysvecoval dom.
U Sony budeš mať síce o niečo menej šumu, alebo ostrosť a farby mimo. Najskôr ťa nadchne, že to menej šumí, ale čas je najlepší doktor.
Inak robíš chybu za chybou. Máš super kameru, o triedu lepšiu, ako je aj momentálne najvyšší model Sony, ale nevieš s kamerami robiť. ty chceš všetko a hneď. To ale nejde. Jedno z čarov "kamerovania" je aj poddať sa samotnej kamere. Trpezlivosť.

Keď to dokáže druhý, časom aj ty...
gagor (133)|28.6.2012 22:43
nejako mi nejde to video, som v robote a blbne mi to tu...
josefíka (651)|28.6.2012 22:48
gagor
Jak píše Jarino, pořádně se naučit kameru chvíli trvá. Ta 900 za svou cenu je velmi dobrá.
joeh (1358)|29.6.2012 20:36
gagor - malé snímače u SD900 lowlight nezvládaju. Navzdor tomu čo sa ti snaží nahovoriť jarino1978, ani trpezlivosťou, ani praxou sa šumu z malého čipu nezbavíš.
jarino1978 (8045)|29.6.2012 22:39
[QUOTE=joeh;415139]Navzdor tomu čo sa ti snaží nahovoriť jarino1978, ani trpezlivosťou, ani praxou sa šumu z malého čipu nezbavíš.[/QUOTE]

už si sa naučil dostať niečo pozerateľné z CX700 ? Tak mlč...
Kto chce, dokáže z SD900 vytrieskať obraz v low-light, že sa ti z toho budú oči pretáčať....
joeh (1358)|29.6.2012 22:50
jarino1978 - určite by každého majiteľa SD900 zaujímalo, ako vytrieskať z kamerky krásny obraz v lowlighte. Tak ako....
Poneváč, zatial si nič zmysluplného neporadil. Reči, rečičky.
Kikapu1 (32)|30.6.2012 16:12
vždy jsem byl skeptický k možnostem zlepšení obrazu při použití stejného snímače, ale když jsem viděl porovnání low light na slashcam SD900 vs X900 tak mi padla čelist, to je rozdíl , který bych nečekal... Z toho plyne, že z SD900 se asi fakt moc vytáhnout nedá, ale každopádně souhlasím s tím, že je nutné manuálně snížit expozici. Na youtube se válí mraky low light samplů a většina je tragická - když to člověk nechá na automatiku, tak nejen že je to zašuměné, ale přesvětlený obraz vypadá přirozeně asi jako hoolywoodská hvězda po 30-ti plastikách...
gagor (133)|30.6.2012 20:34
Už mám 730, prvé dojmy sú dobré, v interiéroch a lowlighte sa to nedá s 900 porovnávať (automatika), zrna oveľa menej, display je vymakanejší, stabilizácia lepšia, ostrosť horšia ale rozdiel je minimálny, na zoome viditeľný, ale keďže dobrý kameraman nezoomuje tak neriešim, fotky preexponované, trošku aj video ale to sa dá jednoducho napraviť, pri 50i a 50p neurobím fotky počas záznamu, vstavané svetlo je dobré, rovnomerné a dosť silné len pri ňom farby mimo. Mám ju len hodinu takže zatiaľ toľko. A čo sa týka spracovania tak panasonic vyzerá oproti sony ako lacná hračka. ďalej budem písať v mojom vlákne, lebo sd900 po tom čo som nakrútil pár záberov vonku v noci pri pouličných lampách pušťam definitívne k vode. Low light na sonke je neskutočný.
jarino1978 (8045)|30.6.2012 22:01
no škoda, akurát som sa chystal ti postnúť ukážky z X800. Nejako náhodou ju mám od dnes v paprčiach, tak som ju trošku prevetral. Obrazovo fakt vymakaná, pravdepodobne asi maximum, čo sa dá dnes z HD spotrebiek, čo sa týka obrazu vytrieskať. Prevedenie síce ako hračka z Číny, čo moja HF200 má telo celé pokovované, táto X800/900 má plasty, ako na detskej kuchynke. Ale obraz to totálne ospravedlní.
Pravdepodobne si ju asi aj nechám, ten obraz ma fakt dostal. Ešte dnes stihnem sem bachnúť nejaké exteriér, interiér, low-light, tak sa teš, že tú Sony vyhodíš oknom....:-E
gagor (133)|30.6.2012 22:49
Dúfam že to nebude až tak dobré...)
jarino1978 (8045)|1.7.2012 11:08
vo vlákne o X900 máš nejaké prvé moje zábery s X800.
Rybrcoul (48)|29.8.2012 19:29
Pořídil jsem si tuto kamerku jako druhou, ale i na dovolenou a všude tam, kde člověk musí řešit váhu atd. Při pořizování jsem věděl, že za nízkého osvětlení nemá dobré podání, šumí atd. Taky má jen čipy 3 x 1/4".
Za dobrého osvětlení venku funguje vcelku dobře, barevné podání oproti Sonce je nepatrně v modré do azurova, při nízké hladině osvětlení jde k žlutozelené, ale zejména ty venkovní záběry s oblohou, to se dá dobře opravit v postprodukci, pokud míchám záběry z obou kamer. Moje Sonka má věrnější barevné podání zejména za nižšího osvětlení. Tento panák má tendenci taky přepalovat v automatice mraky na obloze, čemuž pomohlo použití polarizačního filtru. Jinak venku za slunka na plné rozlišení 1920x1080p chodí velmi dobře. Tak, že každý si musí uvědomit, co od této mašinky lze očekávat a přizpůsobit se tomu. Tedy poněkud zbytečné diskuze, v kterých by chtěli někteří univerzální mašinku na všechno. Ale za ty prachy to nemůžete očekávat. Mimochodem já ji koupil za 20 litrů, nyní snad stojí už i 17. Pro mne není třeba harddisk, není třeba vnitřní paměť, mě stačí 32Gb. karta SDHC Sandisk a ani na dovolené ji nedokážu zaplnit celou. Jediný problém mě nastal při jedné akci, kdy jsem šel jenom na lehko, tak s malou kapacitou baterky - dojel jsem to tak tak do konce "z odřenýma ušima". Už signalizovala červenou a pak umřela. Vydělal jsem ji, nechal chvíli odpočnout na sluníčku a po nasazení ještě mi umožnila dojet poslední záběr co jsem potřeboval. Není to dobré tyto baterky dojíždět do konce, ale někdy není zbytí. Většinou na akci se mi vybije do 50-75%.
No proto jsem si pořídil ještě jednu i s externí nabíječkou. Pravda je, že se někdy musí sáhnout do manuálu, třeba u ostření, když jsem s ní "lovil" zelené ještěrky. A jak mi přeběhla přes kámen a já ji sledoval, tak asi třetina obrazu nad kamenem byla světlejší, svítilo tam naplno slunce a kam si myslíte že kamerka v automatice zaostřila. Ten záběr jsem musel bohužel vyhodit, ale dál jsem pokračoval již s manuálním ostřením.
Využijte ji v tom co umí a potlačte to na co nemá a budete spokojeni.
bicista (280)|29.8.2012 21:17
Baterky se sice nemaji vyjizdet mozna dokonce, ale to se ti v kamere podle mne nikdy nestane. V te baterce toho zustane pro ni dost, ale na kameru je to malo. Takze toho bych se nebal.
asverusmusic (66)|29.8.2012 22:07
[QUOTE=bicista;422656]Baterky se sice nemaji vyjizdet mozna dokonce, ale to se ti v kamere podle mne nikdy nestane. V te baterce toho zustane pro ni dost, ale na kameru je to malo. Takze toho bych se nebal.[/QUOTE]

Zdravím všetkých. Zbytočná obava, že nemôžte ísť na doraz so ZNAČKOVOU batériou, až pokiaľ kamera nevypne. Moment pred tým sa presunú posledné data z bufferu na kartu. Neskúšajte to s neznačkovou batériou!!!! Pri prevádzke "na doraz" batérie sa posledný záber najpravdepodobnejšie stratí. Kamera tvrdo vypne. Odskúšané s kamerou Sony 690 a Canon 41.