Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic HDC-SD900

Fricoolinek2 (675)|28.5.2011 15:12
[quote=Jarkh;348332]Zdravím. Jak tedy hodnotíte toho Panasonica HDC-SD900? Jak to tak na této diskuzi čtu, asi bych chybu při jejím nákupu neudělal.
Dnes jsme si ji byl ohmatat v jedné prodejně, bohužel jim jaksi ochota ji pustit, případně na ní zkusit nahrát chyběla :( Když už jsem je ukecal alespoň k tomu spuštění, přes napájecí kábel jim zapnout nešla, přes baterku to zkoušet nechtěl. Takže díky tomu jsou mé osobní pocity smíšené, ač tedy spíše díky prodejci.
Trochu mě překvapilo, že nabíjení baterie nelze jinak, než přes kameru. Toto tehdy u naší staré kamery nebylo, nabíjení pře klasicky adaptér mi přišlo lepší.[/quote]

Nebyl to Datart?
Jarkh (25)|28.5.2011 15:32
No nechtěl jsem jmenovat, ale když už jsi to zmínil, tak ano :-D
Fricoolinek2 (675)|29.5.2011 01:44
[quote=Jarkh;348355]No nechtěl jsem jmenovat, ale když už jsi to zmínil, tak ano :-D[/quote]

Jo, to sedí. Taky jsem si chtěl tuhle něco zkusit a začali mlejt něco o tom, že zboží můžu do deseti dnů vrátit.
noaid (284)|30.5.2011 10:56
No ona se ta externí nabíječka k SD900 taky prodává, i když možná ne u nás, ale je dost drahá. http://www2.panasonic.com/consumer-electronics/shop/Supplies-Accessories/Cameras-Camcorders/Digital-Camcorder-Accessories/Batteries-Chargers/model.VW-BC20.O_11002_7000000000000005702
Já počkám, až bude k dispozizi nabíjecí plato pro VW-VBNx60 do univerzální nabíječky Avacom http://www.avacom.cz/index.php?main=shop&sec=1688&action=&pocetl=10000 , kterou mám doma i pro foťák apod. Je to za babku a fungujeto, je tam i redukce do auta. Vřele tuto nabíječku na všemožné lion aku doporučuji. Plato prý bude, volal jsem tam, odhadují do 3 měsíců.
http://www.avacom.cz/avmp-univerzalni-nabijeci-souprava-pro-foto-a-video-akumulatory--blistrove-baleni.

Já zatím tu SD900 hodnotím obrazově velmi kladně a jsem rád, že ji mám, výtky mám jen k ergonomii ovládání nebo spíše nastavování, ale ber to tak, že nemám zkušenost s jinými podobnými kamerami a moje nároky jsou velmi velké, asi by je uspokojila jen profi technika :-) . Takže v rámci spotřebek asi perfect.
Jarkh (25)|30.5.2011 15:09
Už jsem byl tak nějak pevně rozhodnut, že si opravdu pořídím tohoto Panasonica. Dnes mě však dost zvyklali nezávisle na sobě tři kámoši, kteří poněkud kritizovali spolehlivost kamer Panasonic. Že prý to už není co bývalo a dost často se porouchávají, preferovali by spíše Canon.
Tak jsem z toho trochu rozladěný a přemýšlím, nakolik se jejich názory řídit, anebo je ignorovat.
V dané cenové hladině věřím, že asi nic lepšího než tento Panasonic není, ovšem co ta poruchovost? Myslíte, že jsou na tom opravdu o dost hůře než zmíněné Canony v této cenové hladině? Nebo prostě stejně záleží na štěsí jsou si v tomto obě značky rovny?
Moje 8 let stará kamera Panasonic ještě na mini DV kazetky doteď fungovala bez jakýchkoli problémů, ale je mi jasné, že spolehlivost již není co bývala, ovšem toto jistě platí pro všechny výrobky. Nebo Canon je přecijen trochu jinde?
romana51 (355)|30.5.2011 20:51
Tady těžko radit. Já měl Panáka ještě SVHS, potom SD9, SD200 a nyní SD700, můj synek má SD1 a naprostá pohoda, všechny ještě točí. Stejně tak Sony D8 je stále provozuschopná. Nikdy jsem nemusel do servisu.
Když má někdo smůlu, vyplyvne u i Rolls-Royce.
Jarkh (25)|31.5.2011 13:23
Zdravím. Tak kamera je doma. Zatím tedy bych řekl že spokojenost, až tedy na jednu podstatnou věc, co mi tedy hodně vadí. Při rychlém zoomování jde v záznamu slyšet motorek optiky. U starého Panasonica tedy nebyl slyšet absolutně vůbec. U toho nového kousku je to však tedy dosti zřetelný zvuk, až pískání.

Noaide, dělá to i ta tvoje, anebo je to jen u toho mého kusu?
Potlačit citlivost mikrofonu v manuálním režimu mi šlo, motorek pak slyšet vůbec nebyl, ale v iA pokud jsem to tedy zatím vše dobře pročetl, se citlivost mikrofonu potlačit nedá. Pokud tomu tak bude, bude to špatné a rozhodně mi to bude vadit.
noaid (284)|31.5.2011 14:15
Já si motorku zoomu v záznamu nikdy nevšiml, ale nezoomuji rychle, jen pomalu. Někdy v tichu je slyšet jen ten větráček, což ale manuál řeší. Popravdě se zoomováním v záběru by se to nemělo moc přehánět.

V iA režimu opravdu nejde regulovat vůbec nic. Časem ale zjistíš, že i manuální režim je vlastně automatický a to od přepnutí na manuál až do prvního nastavení clony či času. Jen inteligentní kontrast si musíš zapínat ručně tehdy, kdy potřebuješ, to jediné nejde automaticky. WB je možné taky nastavovat dle situace bez zrušení "automatiky".

Takže řešení je manuál, nesahat na clonu či čas, audio či WB lze nastavit napevno jak potřebuješ, jen budeš muset případně zapínat hlavně na sluníčku ten int. kontrast.
Pokud si někdy clonu nastavíš, tak do "automatu" se vrátíš přepnutím na iA a zase zpět, nastavení videa se tím vyresetují.
Pokud máš už v manuálu něco nastaveno, tak vypnutím a zapnutím kamery se to nemění.

Dá se to řešit, jen je třeba si na to zvyknout a pochopit, co tam jak funguje. Taky jsem s tím zpočátku měl problém.
Jarkh (25)|31.5.2011 17:04
Ahoj. Ano, maš pravdu, že by se zoomovat moc rychle nemělo, ale příjde mi, že je to prostě slyšet až příliš i jen při trochu rychlejším. Pustil jsem si k tomu i rádio docela nahlas, ale stejně i po slhlédnutí natočeného videa bylo v pozadí ten motorek slyšet. Nemám z toho moc dobrý pocit, nepřijde mi to vůbec normální.
Abych u kamery za 22 tisíc musel potlačovat citilivost mikrofonu při rychlejším zoomovaní kvůli hrčení motoru mi přijde něšťastné.
Jak jsem si tak prohlédl ta videa z tvého zkoušení kamery, tak při tom tvém rychlejším zoomování jsem tedy nic neslyšel, to u té kamery co mám bych si tipnul, že by to asi slyšet bylo.
No zkusím něco krátkého natočit za úplného ticha a hodil to sem, abys slyšel co to dělá. Třeba u tebe je to v pohodě a mám jen špatný kus.
Asi nejlepší by bylo to osobně porovnat, ale nevím, jestli bys byl ochoten se sejít na pár minut a porovnat hlučnost kamer (pokud by to mělo smysl). Jsem z Ostravy. Soudě dle videa co jsi natočil, tak ty asi také.

Každopádně z kvality videa jsem nazkočený. Čekal jsem hodně velký rozdíl oproti videa ze staré kamery, ale až tak šílený tedy ne ;)
noaid (284)|31.5.2011 17:46
Teď jsem to zkoušel, nasadil jsem si sluchátka a zoomoval jako divý a nic jsem neslyšel, ani se sluchátky, ani s uchem u kamery. Tak to by vypadalo, že máš asi nějaký nepovedený kus.
Sejít se klidně můžeme, bydlím tam, jak jsem to natáčel.

Obraz je opravdu skvělý, to je fakt.
Jarkh (25)|31.5.2011 18:23
Tak video jsem nahrál jen tak pro ukázku na YT ... tady je je to točené na iA za v tichu pokoje. Myslím, že je to slyšitelné až až. Zoomování je prováděné maximální rychlostí, každopádně bych řekl, že je to otřesné. Možná snad na rockovém koncertě by to slyšet nebylo, ale domací videa atd by asi byla velkým problémem. Hold ještě si pár dní s tím pohraji, ale pak přístroj půjdu vratit, když ta tvoje to nedělá :(
Snad budu mít štěstí a nový kus problémy dělat nebude.
noaid (284)|31.5.2011 19:19
To máš teda smůlu. To vyloženě vržou převody. Hned to vrať, je to evidentní vada. Já to mám úplně tichoučké.
Jarkh (25)|31.5.2011 21:25
Snad nebudou v Datartu, kde jsem ji dnes koupil, dělat při vrácení problémy. Teď jen najít prodejnu, kde by byla skladem. Moc se mi čekat při objednání přes nějaký eshop nechce. A v drtivé většině kamenných obchodů není skladem, viz Alfa. Nemáš nějaký tip na obchod? S takovou to budu muset koupit přes eshop s pobočkami v Ově, ikdyž radši mám klasické prodejny :(
No hlavně ať mám vše vyřízené a tiše pracující kameru doma. Nebýt toho rachotu, nemám si zatím nač stěžovat :(
noaid (284)|1.6.2011 07:38
Já ji kupoval přes eshop datartu, druhý den byla doma. Dělal jsem to tak právě kvůli možnosti reklamace i v jejich kamenné prodejně. Nechci se dohadovat s nějakým obývákovým eshopem.
Přímo na prodejnách teď ale asi nikde není.
http://www.datart.cz/uzivatel/kosik/dostupnost_produktu/index.html?itemId=452499
Jarkh (25)|5.6.2011 12:43
Tak hlásím, že hlučnou kameru jsem bez problémů vrátil Datartu. Hned na druhý den jsem objednal novou z eshopu Fotolabu a tentokrát musím napsat, že je vše v pořádku. Při zoomu je pořád něco slyšet, ale mikrofon to již skoro vůbec nezaznamená, takže jsme spokojen. Oproti tomu hlučnému kusu z Datartu má ale zase trošičku hlučnější větráček, nicméně opět není zaznamenán mikrofonem a dokud se na to člověk vyloženě nezaměří, slyšet to není. Takže teď již snad bude vše v pořádku a budu jejím spokojeným uživatelem ;)

Teď by to ještě chtělo sehnat náhradní baterii. Spoléhat jen na jednu je docela zbytečná loterie.
Noaide, už máš koupenou rezervní baterku do kamery? Uvažuji, jestli bych nekoupil tuto [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] , ale nejsem si jist, jestli bude fungovat jak má. Do budoucna až bude to plato, o kterém jsi psal, bych chtěl koupit i tu externí nabíječku, ale dokud není plato, počkám. Je pak tedy otázkou, jestli ta neoriginální baterka se bude v pohodě nabíjet přes kameru.
Máš už něco vyzkoušené, případně někdo jiný?
noaid (284)|6.6.2011 11:27
Tuhle baterku nekupuj, nebude fungovat, je to jiný typ do starších kamer. Ta baterka musí být VBN260 , ne VGG260. Na to pozor!!!
Náhrada zatím pořád není na světě. Taky to průběžně sleduji.
Jarkh (25)|7.6.2011 10:27
Ano, máš pravdu. Špatně jsem se podíval na přesné označení typu baterky. Snad se tedy brzy něco objeví. Pokud bys něco našel, dej třeba vědět ;) Zatím díky
noaid (284)|13.6.2011 12:15
Další ukázka z SD900, tentokráte v jiných podmínkách. V podstatě jde o jediný 18 min. záběr (jen jednou krátce přerušený), nijak nepřipravený, nevěděl jsem, co se bude dít. Mikrofon byl interní surround na manuál bez redukce větru. Originální clip 1080/50p byl zcela bez úprav uploadnutý na YT, ale ten už si to nějak zpracoval.

část 1
část 2
romana51 (355)|13.6.2011 14:57
Ha, ha, ha!! To až uvidí pan Jelínek z Brna (http://www.videokamery.cz), určitě napíše že Panák točí do modra a určitě tam bude slyšet jak tam přímo řve vestavěný ventilátor!!
noaid (284)|14.6.2011 09:09
[quote=romana51;351346]Ha, ha, ha!! To až uvidí pan Jelínek z Brna (http://www.videokamery.cz), určitě napíše že Panák točí do modra a určitě tam bude slyšet jak tam přímo řve vestavěný ventilátor!![/quote]

Ano, ten auto white balance je vyloženě špatný ;-), a ta jejich inteligentní stabilizace taky nestojí za nic ;-) . Zkuste držet čtvrt hodiny ruce s kamerou zvednuté nad hlavou!

Ale upřímně, když k tomu připojím externí stereo mikrofon (binaurální DIY, z kapslí Panasonic), tak je to o něčem jiném. A když ten mikrofon připojím ještě k rekordéru Roland Edirol R09HR a nahrávám zvuk v 24bit/96kHz, tak je to opět jiná dimenze. A nejde jen o větráček, ale celkovou charakteristiku a kvalitu.
noaid (284)|21.6.2011 20:56
Zajímavá univerzální nabíječka na všechny lion a lipol akumulátory. Nemá s ní někdo nějaké zkušenosti?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Jinak jsem dočasně vyřešil malou kapacitu původní baterie než budou k sehnání neoriginální.
Sehnal jsem Konektor (pasuje jen jediný typ 4,8/1,7mm z GESu http://www.ges.cz/cz/hswa-1-7x4-8-GES06615165.html, vlastně redukce, a k ní příslušný konektor), držák na 8 AA baterií, metr kabelu a mám přenosnou nabíječku napájenou sadou 7-8 tužkových akumulátorů, počet je třeba určit dle stavu nabití aku tak, aby celkové napětí bylo něco mezi 9 až 10 V, takže zpočátku 7, až se trochu vybijí, přidat ten osmý.
Ale jen na vlastní odpovědnost!!! A pro ty, co elektru trochu hoví...
noaid (284)|22.6.2011 08:45
Pár mrtvolek pro nekrofily ...
2011-04-16_144950.jpg 2011-04-16_165243.jpg 2011-04-17_103349.jpg 2011-04-19_175557.jpg 2011-05-07_154739.jpg 2011-05-07_180329.jpg 2011-06-10_192809.jpg 2011-06-10_194116.jpg 2011-06-10_200103.jpg 2011-06-10_214215.jpg
noaid (284)|22.6.2011 08:45
A ještě...
2011-06-19_145527.jpg f1.jpg
noaid (284)|22.6.2011 08:48
A snímky v originále, v prohlížeči je to trochu znehodnoceno.
Fricoolinek2 (675)|22.6.2011 13:13
Jak se staršího digitálu. :-) A bylo to 1080/50p?
noaid (284)|22.6.2011 17:32
Spíš horší :-), ale tak to u kamer asi bývá. Ano, kromě prvních 4 byly všechny 1080/50p, vše z ruky.
MONYS (460)|22.6.2011 19:48
[quote=noaid;352791]A snímky v originále, v prohlížeči je to trochu znehodnoceno.[/quote]Tak to je pěkné! Jsem rád že jsem u Vás našel inspiraci a tuto kamerku si taky pořídil.
Fricoolinek2 (675)|22.6.2011 19:50
[quote=noaid;352880]Spíš horší :-), ale tak to u kamer asi bývá. Ano, kromě prvních 4 byly všechny 1080/50p, vše z ruky.[/quote]

Tak je otázka, co je starší mašinka, že jo. Měl jsem na mysli nějakou poctivou 2MPx mašinku ze začátku milíénia. Třeba Canon A20/A40...
joeh (1358)|22.6.2011 21:31
Fricoolinek2 (675)|22.6.2011 23:34
Dopručuji porovnat ty stíncí plachty na těch balkonech protějšího baráku. Ale je fakt, že HX má trochu handicap v podoně širšího ohniska.
noaid (284)|23.6.2011 10:01
Ono taky záleží, zda je u P. zapnut nebo vypnut inteligentní kontrast, je to velký rozdíl. Jestli to bylo na auto, tak byl zapnut.
milhaus65 (76)|5.7.2011 08:22
Zdravím , zakoupil jsem taky tuto kamerku. Chtěl bych se zeptat majitelů , jak se jim zda pohled pres hledáček. U me mám obraz v hledáčku s nádechem do zelena. Je to normální ? Děkuji za odpovědi .
MONYS (460)|5.7.2011 22:12
[quote=milhaus65;355450]Zdravím , zakoupil jsem taky tuto kamerku. Chtěl bych se zeptat majitelů , jak se jim zda pohled pres hledáček. U me mám obraz v hledáčku s nádechem do zelena. Je to normální ? Děkuji za odpovědi .[/quote]Mám tuto kameru a ničeho takového jsem si nevšiml, máš hled. zaostřen?
Fricoolinek2 (675)|5.7.2011 23:19
[quote=MONYS;355580]Mám tuto kameru a ničeho takového jsem si nevšiml, máš hled. zaostřen?[/quote]

Barevnej nádech snad nemá na ostření vliv, ne?

Ono by to asi chtělo vzít digitání foťák, manuálně na nastavit bílou a vyfotit nejdříve LCD panel a pak hledáček...
milhaus65 (76)|6.7.2011 00:29
Zaostřeno mám , je to uz můj 3 Panak :-). Při pohledu přes LCD je vše ok, přes hledáček to ma zelený nádech. Tuším, že je to vada , protože nelze přes hledáček kontrolovat bílou. V menu to nelze nastavit, fólii přes sklo neočekávám já jen jestli to není vlastnost. Což by bylo asi hodně špatné. Pohled je takový jako by byla přes sklo opravdu folie lehce do zelena .

Sry za češtinu pisu z mobilu.
noaid (284)|8.7.2011 12:30
Jo, je to lehce do zelena, určitě to není vada, ale vlastnost :-). Ono ale přes hledáček cokoliv nastavovat by asi nebylo nejpohodlnější, na to je přece display. Hledáček tak leda na určení výřezu a tak.
Každopádně mi to vůbec nevadí. Bílou bych nikdy nenastavoval přes hledáček, ani nezaostřoval. Na to to není dělané, vůbec by mne to ani nenapadlo.
milhaus65 (76)|8.7.2011 19:47
Díky za zprávu. Na jednu stranu rád, že je to asi ok, zatím se mi nic od Panáku nepokazilo. Na druhou stranu mi to nepřipadá normální. Mohla být zmínka v návodu.
Herkis (11)|9.7.2011 13:42
Jestli je to vlastnost, tak v tom případě je moje kamera vadná. Dnes jsem porovnával (i můj mladej porovnával) a žádný rozdíl v barevném odstínu mezi LCD a hledáčkem jsem nezaznamenal. Akorát jsem zjistil, že při zavření LCD vzrostou otáčky toho malého ventilátoru.
romana51 (355)|9.7.2011 16:48
Tak mi to připomíná kauzu kolem ventilátorku. Mám SD700 a dokud jsem se nedočetl na webu, že ventilátorek šíleně řve, ani jsem si nevšiml že tam je. Také jsem nyní zjistil, že v hledáčku jde barva trochu do šeda. Pak jsem si vzpomněl že profi kamery měly (nevím jestli mají stále) hledáčky černobílé, protože se s nimi lépe sleduje záběr a barevné se dávaly do levných spotřebek.
noaid (284)|25.7.2011 23:59
Lowlight test

Fricoolinek2 (675)|26.7.2011 07:32
No, asi se už nic u SD900 nevymslí, že není v low-light absolutní jedničkou je prostě fakt. Si spíš řikám, jestli něpředvede nějakou novinku. SDT750 byla taky loni touto dobou. A to nebyla jen SD700 s možností zapojení 3D objektivu. Měla i jiný soft a obrazově se více podobá 900 řadě. No, každopádně doufám, že již se přijde s novými čipy.
milhaus65 (76)|26.7.2011 22:42
Nezdá se Vám, že má sd900 nízkou hlasitost nahrávky ? Nahráno v Auto režimu, při importu do iMovie mám křivky docela dole, při autokorekci se to zvedne. Moje předchozí SD1 nahrávala hlasitěji.
noaid (284)|27.7.2011 11:31
Kouknul jsem na klip, který byl natočen na manuální nastavení a patrně to nešlo na displeji do červeného, a je to tak -3dB ve špičce, což mi přijde naprosto v pořádku.
Na automatiku rušná ulice -9dB, to mi také připadá ok, musí tam být nějaká rezerva.

Specifikuj více co je to docela dole a při jakém typu zvuku a původní hlasitosti.

Jinak je takový dobrý zvyk nenahrávat na plnou hlasitost, pokud se bude ještě v pc míchat (nebo ji v pc snížit), protože třeba při přidání nějakého hudebního doprovodu by mohlo ve výsledku dojít k limitaci, což je průšvih, ne každý videoamatér na tohle asi myslí a tak nižší hlasitost původní nahrávky může být i určitou pojistkou ze strany výrobce.
V manuálu si můžeš nastavit co chceš a mít to v pořádku. Auto je prostě auto.
milhaus65 (76)|30.7.2011 10:32
Docela dole :-) je myšleno tak, že v časové ose střihu iMovie je graf zvuku níž , než z předchozí kamery. Pokud použiji funkci normalize audio volume - tak se průběh křivky zvedne na - dle mého normální úroveň.

Můžete mi pls poradit program (nejlépe iMac) , který umí změřit úroveň audia ve video v dB ?
noaid (284)|30.7.2011 17:42
Pro Windows je zdarma Audacity, pro mac nevím.
To bys měl ale vidět i ve střihovém programu.
Andre2 (69)|9.8.2011 13:03
Jakou SD kartu pro SD900? Aby pobrala oněch 28Mb/s.
kameranp (322)|9.8.2011 13:35
KINGSTON SDHC Class 10
asverusmusic (66)|9.8.2011 13:42
[quote=Andre2;361335]Jakou SD kartu pro SD900? Aby pobrala oněch 28Mb/s.[/quote]

Zdravím. Treba si uvedomiť, čo sú bity a Byty. Výpočet je nasledovný: 28:8=4 . S rezervou stačí class 6 . Overené.
Andre2 (69)|14.8.2011 21:58
Jaký stativ?
Preferoval bych spíše menší hmotnost a skladovatelnost, abych ho mohl přidělat k batohu na kolo :)
Něco cca 1000-2000,-
bicista (280)|15.8.2011 11:26
Pokud chces stativ na video, tak ze vseho levneho nebo co je určeno pouze pro foto, tak ti zacne po case lezt silne na nervy, jelikoz udelat s nim švenk bez trhani a určite koukatelné plynulosti je skoro nemožne. Takže kdyz stativ, tak s fluidni video hlavou.
Takze z tech levnejsi a osvedcenych
Velbon C-600 (1400,-)
Velbon DV-6000 (2200,-)
Velbon DV-7000 (2700,-)

Vsechny vypsane maji stejnou fuidni hlavu, lisi se pozuze zpracovanim kvality nohou a tim jejich vahou. Velbon C-600 nema hlavu sundavatelnou kdyby si tam chtel nekdy namantovaj jinou hlavu.