Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic HDC-SD900

hudyhudy (8)|20.4.2011 12:16
Rozdíl mezi 50i a 50p by se měl projevit především při rychlých pohybech, bylo by možné vyzkoušet a aspoň subjektivně posoudit? Díky
maurbanek (2)|20.4.2011 20:19
Ventilátor je slyšet ve zvuku. V základním nastavení je nastavena citlivost mikrofonu na automatické nastavení takže ve velkém tichu je citlivost mikrofonu na max a ventilátor je slyšet. Je zde možnost nastavení citlivosti ručně a je po problému. Ruční nastavení je potřeba ale opravdu ve velkém tichu.
MONYS (460)|20.4.2011 20:48
[quote=maurbanek;341236]Ventilátor je slyšet ve zvuku. V základním nastavení je nastavena citlivost mikrofonu na automatické nastavení takže ve velkém tichu je citlivost mikrofonu na max a ventilátor je slyšet. Je zde možnost nastavení citlivosti ručně a je po problému. Ruční nastavení je potřeba ale opravdu ve velkém tichu.[/quote]Díky za odpověd!Ještě se zeptám na hledáček došlo k nějaké úpravě alespon u tm700se musel vysunout a byl poměrně na přiložení k oku nepohodlný a někteří si jej museli upravit.Díky za odpověd.
maurbanek (2)|20.4.2011 21:16
[quote=MONYS;341247]Díky za odpověd!Ještě se zeptám na hledáček došlo k nějaké úpravě alespon u tm700se musel vysunout a byl poměrně na přiložení k oku nepohodlný a někteří si jej museli upravit.Díky za odpověd.[/quote]

Nevím zda došlo k úpravě neznám přesně TM700 ale musí se vysunout a není na něm gumová očnice - je to tvrdý plast
noaid (284)|21.4.2011 12:20
[quote=maurbanek;341236]Ventilátor je slyšet ve zvuku. V základním nastavení je nastavena citlivost mikrofonu na automatické nastavení takže ve velkém tichu je citlivost mikrofonu na max a ventilátor je slyšet. Je zde možnost nastavení citlivosti ručně a je po problému. Ruční nastavení je potřeba ale opravdu ve velkém tichu.[/quote]

A další možnost by byla ten zvuk případně stáhnout při střihu. Myslím, že venku se ten problém moc nemá šanci projevit (vítr, ptáci, okolní hluk), jen ve velmi tiché místnosti. Asi taky bude záležet, zda je zapnutý surround nebo zoom stereo. V druhém případě by to mělo zvuk větráčku díky směrovost ještě snížit. To všechno vyzkouším v testu.

Co je trošku nepříjemné, jsou zatím tyto věci.
1. Dost dlouhá doba, než se provede automatické vyvážení bílé při přechodu z jednoho druhu světla na jiný, řádově několik vteřin, někdy se to jakoby zadrhne a nenastaví se to vůbec, až po změně úhlu pohledu.
2. Dále že v modu 50p nelze provádět některé věci, minimálně časosběrné snímání, možná i další, to nevím. Nějak mi nedochází, proč to tak je.
3. Časosběrný režim funguje tak, že i když si nastavíte smímkování 1/min., tak kamera je pořád zapnutá včetně displeje (během té minuty se nic nevypíná), což žere baterky, takže v přírodě trochu problém, jedině na externí napájení nebo mít sadu baterek.
4. Rychlost zoomování není rovnoměrná s výchylkou kolébky, v určité fázi se zničehonic najednou rozjede mnohem rychleji, platí to i pro ostřící kroužek. Zoomování kolébkou mi přijde snadnější a jistější než kroužkem.
5. Možná jsem zatím ještě něco ne úplně pochopil, ale v manuálním režimu nejsem schopen poznat, kdy je expozice automatická a kdy ručně nastavená (clona nebo čas).
6. Zatím nejsou k dispozici neoriginální akumulátory, které by fungovaly. Originál s poštou přijde na tři a půl tisíce, což je fakt dost. Do svého SLR Nikona jsem kupoval obdobné za 500 Kč. A to výrobní cenu odhaduji tak max 100 Kč.
7. Ruční ostření nic moc. Je velký problém se trefit, lepší je asi důvěřovat AF a ostřit dotykem na konkrétní místo na displeji.
romana51 (355)|21.4.2011 13:23
noaid- na baterku ti dám typ: http://www.lucascomp.cz tam si vybereš. Mám od nich VW-VBG260-2400mAh, 7.2V Li-Ion. Od loňského října slouží bez závad, mému kámarádu také. Střídám jí s origošem VBG130 a mám pocit že má výdrž víc než dvojnásobnou. Včetně poštovného byla za 879,- Kč. Mám jí na HDC-SD700, myslím že je stejná i pro SD900.
Skandy-navia (13)|21.4.2011 13:58
Sorry ze sa vam tu miesam no nechcem zakladat nove temu koli jednej otazke, som zaciatocnik berte preto ohlad. Otazka je

50i je 25 framov za sekundu a 50p je 50 framov za sekundu? ci aky je v tom rozdiel a v com je lepsie nahravat

dakujem za odpovede
noaid (284)|21.4.2011 14:04
Moc díky za už druhou dobrou radu. Aku z TM700 bohužel není kompatibilní s SD900 - 700 má VW-VBG260 a 900 má VW-VBN260, bude tam schválně jiný chip, jsou to potvory, na příslušenství se dá vydělat, když je už člověk chycený.
Ale budu tam občas koukat, jestli se už neobjevila. Doufám, že to bude brzy.

Jinak pro ostatní - na ebay se dá za 2 USD vč. poštovného koupit step up ring 46mm-52mm pro přídavné filtry apod. Za ty prachy...
JPL (5)|22.4.2011 14:37
mam dotaz ohledne karet . doporucujou class 10, coz je garantovana rychlost 10m/s. Lepsi karty udavaj zapis klidne i 15-20. Ale to je furt malo na datovej tok kamery, kterej v nejlepsim rozkliseni je udavanej 28M/s. Jak je mozne, ze to funguje? Teda predpokladam, ze to funguje:-)
jarino1978 (8045)|22.4.2011 14:48
s prehľadom stačí aj class 4.
Class 2 = 16 Mbit/s
Class 4 = 32 Mbit/s
Class 6 = 48 Mbit/s
Class 10 = 80 Mbit/s
JPL (5)|22.4.2011 14:57
ajo, ja sem pako... datovy tok je 28Mbit/s a karta umi 10MB/s
dik
noaid (284)|25.4.2011 08:43
Tak testovací video se během dneška bude uploadovat. Má asi 25 minut a 2,5GB. Není v něm ale porovnání 50i a 50p. To bude zvlášť, také s testem hlučnosti větráčku.
Buď můžu soubory někam hodit tak jak jsou, ale raději bych to sestříhal. Proto bych se chtěl zeptat:

Ve Vegasu když si udělám projekt 50p a strčím do toho obě videa 50p i 50i a přidám popisky, neprovede to něco, co by zmařilo porovnání? Jaký by byl správný postup?

Jinak asi pro mne zatím 50p nebude použitelné, můj BD přehrávač to evidentně nestíhá (zadrhává se).
Je případně možné či výhodné natáčet v 50p a stříhat výstup do 50i? To proto, kdybych chtěl záběry použít někdy později, až to bude možné. Není to nesmysl?
bicista (280)|25.4.2011 08:54
[quote=noaid;341926]Tak testovací video se během dneška bude uploadovat. Má asi 25 minut a 2,5GB. Není v něm ale porovnání 50i a 50p. To bude zvlášť, také s testem hlučnosti větráčku.
Buď můžu soubory někam hodit tak jak jsou, ale raději bych to sestříhal. Proto bych se chtěl zeptat:

Ve Vegasu když si udělám projekt 50p a strčím do toho obě videa 50p i 50i a přidám popisky, neprovede to něco, co by zmařilo porovnání? Jaký by byl správný postup?

Jinak asi pro mne zatím 50p nebude použitelné, můj BD přehrávač to evidentně nestíhá (zadrhává se).
Je případně možné či výhodné natáčet v 50p a stříhat výstup do 50i? To proto, kdybych chtěl záběry použít někdy později, až to bude možné. Není to nesmysl?[/quote]

Nevim jak bude vypadat vizuelni vysledek zda to bude videt ci ne, ale domnivam se ze vysledny soubor bude 50p, takze sekvenci 50i to bude muset prekonvertovat.

50p se hodi pokud by si chtel nejake zabery zpomalovat, je to pak plynulejsi nez z 50i.
Jinak mne vseobecne rozdil 50p a 50i nechava chladnym, ze bych ve vysledku videl takovy rozdil, ze by mi to stalo za to sem zatim nezjistil. Prijde mi to jak u fotaku honit se za magapixelama, tak u kamer mit tu co umi 50p. Nerikam ze to neni spatny ale neulitavam na tom.
noaid (284)|26.4.2011 06:06
Já taky nějak nevidím moc přínos 50p, naopak mám pocit, že v určitých situacích to může být i horší - kamera to nestíhá tak s přehledem. Zkoušel jsem relativně rychlé panoramování a výsledek byl spíše horší pro 50p - projevilo se více takové jakoby znásobení svislých hran (duchy jak u anal.tv) a podobný efekt jako chromatická aberace, jejíž barva souvisela se směrem panoramování, a na bílé postupně tmavnoucí zdi se někdy objevila jakoby duha. Prostě ten procesor tyto rychlé pohyby už nestíhá zpracovat a udělá jen to, co stihne, tím dochází k uvedeným efektům.

Konečně se mi podařilo nahrát na youtube to testovací video. Byla to fuška uvést to video do stavu, kdy to youtube sežere a přehraje.

Je to ve dvou částech.
Upload originálního komletního filmu v AVCHD formátu (m2ts) pro přehrání v PS3,BD apod. udělám dnes, pak doplním odkaz do popisu videa a tady.

část 1
část 2
MONYS (460)|26.4.2011 16:59
[quote=noaid;342079]Já taky nějak nevidím moc přínos 50p, naopak mám pocit, že v určitých situacích to může být i horší - kamera to nestíhá tak s přehledem. Zkoušel jsem relativně rychlé panoramování a výsledek byl spíše horší pro 50p - projevilo se více takové jakoby znásobení svislých hran (duchy jak u anal.tv) a podobný efekt jako chromatická aberace, jejíž barva souvisela se směrem panoramování, a na bílé postupně tmavnoucí zdi se někdy objevila jakoby duha. Prostě ten procesor tyto rychlé pohyby už nestíhá zpracovat a udělá jen to, co stihne, tím dochází k uvedeným efektům.

Konečně se mi podařilo nahrát na youtube to testovací video. Byla to fuška uvést to video do stavu, kdy to youtube sežere a přehraje.

Je to ve dvou částech.
Upload originálního komletního filmu v AVCHD formátu (m2ts) pro přehrání v PS3,BD apod. udělám dnes, pak doplním odkaz do popisu videa a tady.

část 1 YouTube - Panasonic HDC-SD900 test review part 1
část 2 YouTube - Panasonic HDC-SD900 test review part 2[/quote]Tak kamera točí tedy parádně!
MartasKP (710)|26.4.2011 17:23
[quote=Skandy-navia;341351]Sorry ze sa vam tu miesam no nechcem zakladat nove temu koli jednej otazke, som zaciatocnik berte preto ohlad. Otazka je

50i je 25 framov za sekundu a 50p je 50 framov za sekundu? ci aky je v tom rozdiel a v com je lepsie nahravat

dakujem za odpovede[/quote]

Presne jak rikas 50i je 50 pulsnimku za sekundu,coz je 25 snimku za sekundu a 50p je 50 snimku za sekundu. Jednoducha pomucka "i" jsou pulsnimky a "p" jsou cely snimky.
K ty druhy casti ... zatim je dulezitejsi otazka s jakym formatem je lepsi pracovat a za jakych podminek. Samozrejme,ze 50p ma vyssi kvalitu,pokud vsak netocis akcni sceny je porad lepsi 25fps (at uz 50i nebo 25p)
noaid (284)|26.4.2011 21:10
[quote=Fricoolinek2;342281]Bohužel - jasný palec dolů za výběr serveru... :-([/quote]

To je věc názoru, všechny mají tak kolem 300-400kB free downouad, často méně, člověk si nevybere, tenhle má alespoň rozumné čekací časy mezi free downloady. Běžně jej používám.
Ber to tak, že mi ten upload trval mnohonásobně déle než tobě stažení. Ale můžeš klidně navrhnout jiný pro příště, ale musí povolit free upload 1.5 Mbit/s.
janforman (215)|26.4.2011 22:10
[quote=MartasKP;342235]Presne jak rikas 50i je 50 pulsnimku za sekundu,coz je 25 snimku za sekundu a 50p je 50 snimku za sekundu. Jednoducha pomucka "i" jsou pulsnimky a "p" jsou cely snimky.
K ty druhy casti ... zatim je dulezitejsi otazka s jakym formatem je lepsi pracovat a za jakych podminek. Samozrejme,ze 50p ma vyssi kvalitu,pokud vsak netocis akcni sceny je porad lepsi 25fps (at uz 50i nebo 25p)[/quote]

nechci vám do diskuze moc žvanit, ale 50i je prostě 50fps s polovičním rozlišením.
dělat z toho 25p je trošku nesmysl zahodí se půlka snímků - totální degradace obrazu a doufá se že aspoň statický části přežijou v plným rozlišení (ve skutečnosti je to tak 60-70%).

akorát v kontejneru je to tak uložené - 2snímky v jednom - 2(lichý/sudý řádek)x25 = 50fps 1920x540
pokud je 50i jinak plynulé než 50p tak bude problém v zobrazovacím prvku (zaručuju vám že 50fps/50i=50fps/50p co se pohybu týče, rozlišení si vydělte dvěma)

to že 50p je náročnější na zobrazení je logický, když tam je dvojnásobek dat (i kvalita je výrazně vyšší v pohybu) jinak bych se taky klidně přiklonil k 25p pokud se scéna moc nehýbe.
Fricoolinek2 (675)|26.4.2011 22:39
[quote=noaid;342315]To je věc názoru, všechny mají tak kolem 300-400kB free downouad, často méně, člověk si nevybere, tenhle má alespoň rozumné čekací časy mezi free downloady. Běžně jej používám.
Ber to tak, že mi ten upload trval mnohonásobně déle než tobě stažení. Ale můžeš klidně navrhnout jiný pro příště, ale musí povolit free upload 1.5 Mbit/s.[/quote]

Dopručuji ulož.to, jenž je sice také max. 300kb/s, ale s JDownloaderem je možné stahovat více souborů najednou, čili bych třeba stahoval najednou sedm partů rychlostí 7x 300 kb/s...

Nebo třeba je tu i možnost uploadu každého partu na jiný sever, pak by rovněž šlo stahovat ze všech serverů současně.
Fricoolinek2 (675)|27.4.2011 06:53
No nevím, jak je tam nějaká konverze, už to není ono. Spíše to chce jednotlivé soubory bez konverze...
noaid (284)|27.4.2011 07:29
Tak si vyber jeden dva záběry a uploadnu ti originál. Je jasné, že po střihu už je to trochu přechroustané, ale dělal jsem to ve Vegasu schválně na nastavení best. Jinak vše se stříhá, tudíž alespoň člověk vidí to, co dostane ve výsledku.
Ještě musím dát dokupy ten zbytek - 50p a větráček.
janoz (15)|28.4.2011 00:25
Zdravím,
mám HDC-SD900, viete mi poradit ako aktivovat na kamere
"Digital Cinema Mode"t.j robit zaznam 1080/25p ????
Vdaka.
Fricoolinek2 (675)|28.4.2011 04:43
[quote=janoz;342571]Zdravím,
mám HDC-SD900, viete mi poradit ako aktivovat na kamere
"Digital Cinema Mode"t.j robit zaznam 1080/25p ????
Vdaka.[/quote]

Já bych to vůbec nepoužíval. Proč kameru nastavovat tak, aby dělala méně plynulý obraz? S filmem to nemá nic společnýho, film by klidně mohl běžet 50fps. Běží 24fps kvůli úspoře filmový suroviny, jelikož 24 fps je spodní hranice, kdy to oko ještě vnímá jako plynulý pohyb. Což ale neznamená, že by oko nedokázala "ocenit" vyšší počet fps jako plynulejší pohyb.

Já osobně si pouštím film se s snímkovou interpolací - tj. klasický film ve 24fps vypadá, jako by měl 48 fps. A je to super.
noaid (284)|28.4.2011 07:11
[quote=janoz;342571]Zdravím,
mám HDC-SD900, viete mi poradit ako aktivovat na kamere
"Digital Cinema Mode"t.j robit zaznam 1080/25p ????
Vdaka.[/quote]

Musí být zapnutý manuál a nesmí být zapnutý 50p, pak by to myslím mělo jít.
Ale taky bych to nedoporučoval, pohyb je moc trhaný. Je to vidět i na tom mém videu.
Přestože na bluray jedu zásadně jen v 24p, tak tady to není ono.
Bankoko (122)|6.5.2011 08:34
Ahojte. Existuje v tejto cenovej kategorii nejaka porovnatelna kamera s HDC-SD900 co sa kvality obrazu a vybavenia tyka? Dik.
bicista (280)|7.5.2011 15:53
[quote=Bankoko;344093]Ahojte. Existuje v tejto cenovej kategorii nejaka porovnatelna kamera s HDC-SD900 co sa kvality obrazu a vybavenia tyka? Dik.[/quote]

Pokud myslis za uplne stejnou cenu podobnou kameru tak NE.
Bankoko (122)|7.5.2011 16:25
[quote=bicista;344343]Pokud myslis za uplne stejnou cenu podobnou kameru tak NE.[/quote]

Nemusi byt uplne rovnaka plus, minus 100 €vri.
noaid (284)|24.5.2011 15:30
Měl jsem na dovolené s SD900 celkem 5 karet, vše Kingston 16 GB. Natáčel jsem v 50p.

- class 4 koupená asi před rokem, rychlost zápisu měla 10 MB/s - funkční zcela bez problémů.
- class 4 koupená teď někdy, rychost zápisu opravdu jen 4 MB/s - funkční zcela bez problémů.
- 3x class 10 G2, koupená teď, rychlost zápisu asi 17 MB/s

U toho posledního typu Kingston SD10G2 se projevovalo toto: po natočení několika až několika desítek klipů se po zapnutí objevila hláška o chybě CRC, následně o tom, že kamera chybu opravuje, pak že je to opraveno.
Výsledek byl dvojího druhu:
1. Jako by se nic nestalo, nic se neztratí, vše je jak má být.
2. Po opravě už kamera nevidí klipy, které byly natočené ten dnešní den. Věci z minulého dne ano.
Když se mi to stalo poprvé, tak jsem myslel, že mne trefí šlak. Vše v háji... Myslel jsem, že jde o vadnou kartu, tak jsem ji vyndal a dal tam další stejného typu. Po čase opět totéž. A dělo se to už každých několik klipů. A u třetí karty totéž.

Takže jde pravděpodobně o nějakou nekompatibilitu s nejnovějšími typy karet Kingston (a možná i dalšími). Vypadá to, že dochází k nějakým chybám při zápisu nového klipu do playlistu v AVCHD struktuře. Na hotelu, jsem pak karty kopíroval na přenosný harddisk a nebyl problém.

A co je hlavní - všechny klipy na kartě fyzicky jsou, jen díky "opravenému" playlistu je kamera ani TV ani HDWriter nevidí. Ale soubory *.mts tam jsou. Nedovedete si představit, jak se mi ulevilo.

Takže když se vám to stane, netřeba panikařit, kamera kartu nepřeformátovává, nic se naštěstí neztratí.

Jaké máte zkušenosti s jinými novými kartami v této kameře?
Existuje u kamer vůbec možnost update firmwaru?
noaid (284)|24.5.2011 16:33
Teď jsem mluvil s podporou Panasonicu i se servisem, chtěl jsem hlavně, aby o problému věděli a případně se pokusili to opravit, tvrdě prosazovali to, že si mám kupovat jen karty Panasonic za 3-4násobnou cenu, nic jiného je nezajímá.
Že ty Kingstony fungují ve všech dalších zařízeních, i v čínských čtečkách za 18Kč i s poštovným, je taky nezajímá.
Že Kingston je spolu s Panasonic členem SD Association, je taky nezajímá, přičemž jedním dechem pán v Pan. říkal, že Pan. je členem SDA a proto jejich karty fungují bez problémů.

Prostě marketingová motanice, nic víc.
Pitomec (10211)|24.5.2011 17:27
Zlatá páska...
Fricoolinek2 (675)|24.5.2011 17:42
[quote=Pitomec;347663]Zlatá páska...[/quote]

Páska má taky svý problémy....
Pitomec (10211)|24.5.2011 17:47
To sice má, ale rozhodně ne takový jak je výše popsáno s kartama. Navíc archiv na pásce je bez debat.
Fricoolinek2 (675)|24.5.2011 17:51
[quote=Pitomec;347673]To sice má, ale rozhodně ne takový jak je výše popsáno s kartama. Navíc archiv na pásce je bez debat.[/quote]

S tím archivem to uzbávám.

Ovšem zas "takovej" problém to neni. Samotnej záznam neni nikterak poškozen a to je hlavní.
Pitomec (10211)|24.5.2011 17:52
To každopádně. Hlavně, ale aby to vydrželo, protože pokud začne kamera psát takový hlášky, tak to dřív nebo později kiksne úplně.
Fricoolinek2 (675)|24.5.2011 17:56
[quote=Pitomec;347676]To každopádně. Hlavně, ale aby to vydrželo, protože pokud začne kamera psát takový hlášky, tak to dřív nebo později kiksne úplně.[/quote]

Nerozumí si s kartou. Nepovažoval bych to za předvěst "smrti".
Pitomec (10211)|24.5.2011 18:01
Možná jsem to napsal trochu nepřesně - myšleno bylo kiks s tou kartou. Nikoliv, že by chcípla celá kamera (i když u spotřebky bych očekával preventivně i to).
romana51 (355)|24.5.2011 18:09
noaid - už jsem před časem o tom psal: někde jsem na webu našel povídání o kartách kde se psalo, že některé foťáky a kamery identifikují class 10 jako class 1 a blbnou. Sám mám Panáka SD700 a nikdy jsem předražené Panasonické karty nepoužíval, ani u kamer SD9, SD200. Zásadně používám class 6 a je jedno je-li to ADATA, Kingston, OCZ. Bez problémů. Pouze můj známý měl problém když mazal soubory MTS z počítače a ne v kameře.
Herkis (11)|24.5.2011 20:55
noaid - Kameru mám teprve pár dní, zkoušel jsem jen pár záběrů/snímků na 16GB/class10 TakeMS a 8GB/class6 AData. Zatím žádné problémy. Zítra budu mít dvě 16GB/class10 AData, ve čtvrtek na ně budu točit nějaké školní vystoupení mýho mladýho, dám vědět, kdyby byly problémy.
Jinak, pokud to hlásí chybu CRC, viděl bych problém spíše u SD karty, tedy přímo u Kingstonu, možná má nějakou slabší sérii.

Upgradeoval jsem na tohodle panáka z nyní už historické NV-DA1 (koupil jsem jí za poměrně slušnou cenu na Kanárech před 12 lety).

Co se týká update fw, moc na to u této malé spotřební elektroniky nevěřím. Podle mé zkušenosti má Panák firmware většinou dobře odladěný (nebo se alespoň tak tváří), nějaké novější verze se vyskytují velmi zřídka, a to jen pokud je u něčeho už významný problém. U NV-DA1 se mi podařilo fw upravit tak, aby dokázal na kazetu nahrávat i přes FireWire z PC (možná, že někde po internetu ještě pořád běhá můj starý odblokovací program), to jsem jen porovnal malou část fw, která se dala z kamery přečíst, celý jsem nikdy neměl k dispozici.

P.S. Je to zde můj 1. příspěvek (i když jsem zde možná před lety už přispíval - nepamatuji se :D), takže všechny zde na fóru zdravím.
Pitomec (10211)|24.5.2011 21:02
No s A-Data máš teda odvahu, protože to je zrovna značka, kde se nezřídka změní karta na Bez-Data 9-)
Herkis (11)|24.5.2011 21:19
Tak tuhle zkušenost s AData ještě nemám, ale což, všechno je někdy poprvé. A za ty prachy?!
Ale mám zkušenost, že i v kvalitním řídícím systému (za stovky tis.) s kompletními přepěťovými ochranami se při bouřce naboří data ve flash paměti.
noaid (284)|24.5.2011 21:43
No myslím, že karty jsou v pořádku, před dovolenou jsem je v pc pořádně celé několikrát projel s dvěmi různými čtečkami, velmi rychlé a absolutně žádný problém. V kameře taky šlapaly během zkoušky.

Myslím, že mts soubory na těch kartách budou vždy OK, protože problém se vyskytuje asi jen při velmi rychlém zápisu. Během natáčení je zápis pomalý, jen pod 4GB/s. Jakmile se zmáčkne stopka, vyprázdní se buffer (dokončí se zápis na kartu). Následně už kamera jen asi plnou rychlostí zaktualizuje příslušný playlist, a v tom bude problém.
A ještě v jedné věci. Šetřil jsem hodně baterku, proto jsem jsem ji po ukončení záběru ihned vypínal. Foťáky i kamery fungují správně tak, že fyzicky se vypnou až po dokončení všech zápisů na kartu. Možná je v SD900 ale bug, který způsobí, že v okamžiku vypínání se někdy nestačí korektně ukončit ten zápis do playlistu.
Chyba se totiž NIKDY neobjevila jindy, než po vypnutí a následném zapnutí nebo po přepnutí do prohlížecího modu. Jinými slovy když s touto kartou budete pořád nahrávat bez vypínání, bude vše v naprostém pořádku.
Stejně tak asi bude OK, když s vypnutím chvíli počkáte.

V současné době se ještě nedají koupit levné baterie, a ta původní zas tolik nevydrží. Já to o dovolené řešil tak, že když jsem zašel na pivo, dal jsem ji číšnikovi dobít :-) A vydrželo to tak celý den.
Dále jsem si za šest stovek koupil malý měnič do auta na 230V/150W [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a vždy, když jsem někam přejížděl, kamera se dobíjela.
Takže jsem i s touhle malou baterkou nezažil situaci, že by mi došla šťáva. Snad to bude inspirace i pro druhé.

Další poznatek - i s konvertorem 0.8x je 28mm strašně moc, asi přikoupím 0.7x, z toho bude 24mm, to už se dá považovat za širokáč. Jen ta velikost... 24mm je mé nejoblíbenější ohnisko, na reportáž super. Nedokážu si představit, že bych měl kameru s min. 45mm...brrrr.
noaid (284)|24.5.2011 21:55
Ještě jsem si vzpomněl, že servisák říkal, že updaty a opravy fw u kamer jsou, ale ne veřejně přístupné, dělají je prý jen v servise.
Herkis (11)|24.5.2011 22:41
Pokud je tam problém, který popisuješ, mělo by se to projevit při vypínání se všemi kartami. A pravděpodobně bude úplně jedno, jakou mají rychlost zápisu. Taky by tento problém neřešilo použití SD karty od Panasonicu. Zítra to vyzkouším.

S tím dobíjením v autě máš pravdu, u mé předešlé kamery NV-DA1 byl zdroj pro nabíjení dvou baterek, který měl možnost připojení do zásuvky v autě. Tohle mě docela mrzí, že už to nedělají.
Herkis (11)|25.5.2011 16:54
noaid: Tak jsem trénoval kameru, natáčel, vypínal, zapínal se všemi kartami, co mám (1x 8GB a 3x 16GB) - a nic. Vyzkoušel jsem vypínat kameru i při přehrávání záznamu (proti doporučení manuálu) a taky nic, při nahrávání kamera vypnout nejde a odpojovat baterku mi přijde dost brutální. Všechny záznamy byly v pořádku. Při vypínání mi indikace přístupu vždy krátce problikla, jinak nic. Ale možná máš pravdu s tím firmware, mám asi o něco novější kameru, můžu mít o něco novější verzi fw, zkus se na to zeptat v servisu.

Ještě k manuálu - na str. 16 je popis toho, co se nemá dělat s kartou - v češtině to mají špatně:
"Když je rozsvícen indikátor přístupu na kartu:
...
- Vypněte zařízení
..."
V anglickém originále je to správně (do not...turn off). Ale ve výsledku je to stejně asi jedno.
Pitomec (10211)|25.5.2011 18:39
No to je teda sakra špatně! Ten překladatel asi s ENG právě začíná 9-)
noaid (284)|26.5.2011 20:57
To je v manuálech normální, ty české lepší ani nečíst, překládají to lidé, kteří o příslušném oboru nic neví a nikdo to po nich ani nekontroluje.
Jarkh (25)|28.5.2011 11:53
Zdravím. Jak tedy hodnotíte toho Panasonica HDC-SD900? Jak to tak na této diskuzi čtu, asi bych chybu při jejím nákupu neudělal.
Dnes jsme si ji byl ohmatat v jedné prodejně, bohužel jim jaksi ochota ji pustit, případně na ní zkusit nahrát chyběla :( Když už jsem je ukecal alespoň k tomu spuštění, přes napájecí kábel jim zapnout nešla, přes baterku to zkoušet nechtěl. Takže díky tomu jsou mé osobní pocity smíšené, ač tedy spíše díky prodejci.
Trochu mě překvapilo, že nabíjení baterie nelze jinak, než přes kameru. Toto tehdy u naší staré kamery nebylo, nabíjení pře klasicky adaptér mi přišlo lepší.
PeLi (289)|28.5.2011 15:11
No neviem ako to má poriešené táto kamera, ale jej predchodca - model 700 - tak tam sa bateria nabíja v externej nabíjačke a nie v kamere.