Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod Videa z VHS do Pc

jaromir9909 (269)|12.8.2007 11:37
Prokládané mohou být pouze celé snímky. Ještě jsem neviděl video, které by mělo prokládané i půlsnímky.:-E
Takže pokud se rozdělí do půlsnímků (nebo nevysílá se snad i po jednotlivých řádích?), klidně i rozčtvrtí nebo převede na jedničky a nuly, při zachytávání na PC se spojí opět do celých snímků. DV a MPEG-2 jsou formáty, které umí pracovat s prokládaným videem, ale každopádně "nepodělají" progresivní video. Bavím se o přenosu normou PAL, protože u NTSC vysílání je tento problém vlivem Telecine složitější.

dvbtester tu dal ukázku. Chceš mi namluvit, žebys i v tomto případě při požadavku na deinterlaci prováděl deinterlaci tohoto videa, protože dle tebe je video prokládané. Neberu odpověď že seš proti jakékoliv deinterlaci, ale ber to jako imaginární příklad, že bys jí měl pro někoho udělat.
dvbtester (44)|12.8.2007 11:53
[QUOTE=Pitomec;147692]TV vysílání je prokládané, takže i kdyby ta televizní stanice měla progresivní záznam, tak ho stejně odvysílá prokládaně, protože jinak to nejde. Samozřejmě se půlsnímky nebudou v takovém případě rozcházet, ale budou stejné, ovšem prokládané to bude...[/QUOTE]

A jak se pozná (spolehlivě), že je (a jak - nejprve horní/spodní atd.) z obecného zdroje videa prokládaný ?

Pro Vaši bližší orientaci přikládám možností nové verze TMPGEnc DVD Source Creator 4.

Tenhle program mi výstup z Canopusu ukazuje jako prokládaný (botom field first). Je to v pořádku (jak víte, jde o VHS (SCART) -> ADVC 25 -> WinDV -> načteno do TMPGEnc DVD Source Creator 4.

Mám to považovat za správnou identifikaci a tudíž ji nastavit i na výstupu (nebo se to nastavuje jinak ? -včetně toho pořadí půlsnímků ?) ? V Helpu programu se totiž píše, že ty volba je tam proto, KDYBY to editor špatně identigfikoval ... A na výstupu pak bude (má být) co ?

http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/nacteno_z_ADVC_25.jpg
http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/output_format.jpg
http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/format_video.jpg
http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/detaily_vbr.jpg
http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/filtr_deinterlace.jpg
http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/moznosti_filtru_deinterlace.jpg

Co mám tedy s těmi volbami udělat - jsem mj. z přestřelky Pitomec vs. jaromir999 a další trochu zmaten.

Prostě čím ten skutečný stav načteného interlacingu spolehlivě zjistím a co z toho plyne a jak pak nastavit
to ostatní ?

Už jsem prolezl https://www.tvfreak.cz a půl WEBu k tomu a moc mi to nepomohlo :-(
Dokonce jsem četl i názor, že ani skvělý ADVC 25 (nebo jiný Canopus) moc nepomůže, pokud vstup
je trochu nekvalitní - což samozřejmě staré kazety na VHS jsou ... že prý to vypadá v náhledu na DV slušně,
ale pokud dostane následný editor na vstupu něco se šumem atd., že výstup zmrví ...
Vcelku by to celou myšlenku VHS->DVD postavilo na hlavu.

Vždyť jde o jediné : aby to na DVD bylo pokud možno stejné, jako na zdrojové VHS.

Dalo by se v tom nějak stručně udělat přehledno ?

Jinak ty volby TMPGEnc ... sem dávám proto, že tu byly názory, že neznáte produkt - tu novou verzi
TMPG, ale když odborníkovi napíšu možnosti programu, tak mne aspoň nasměruje - nebo ne ?

Děkuju.
Pitomec (10211)|12.8.2007 12:12
Už jsem to tady jasně psal - pracuj s prokládaným obrazem vždy a neřeš žádnou deinterlaci, do které tě tady bůhvíproč uvrtal někdo jiný.
dvbtester (44)|12.8.2007 12:23
No a kterou (spodní dřív/horní dřív) ? Nezapomeň, že ten program pro editaci to chce nastavit ... jo kdyby tam byla volba "zachovat dle vstupu", tak to nejpíše neřeším - chápeš ?
Pitomec (10211)|12.8.2007 12:47
Carbon Coder (který používám) to má nastavené správně, tj. u DV-AVI napřed spodní snímek a u MPEG-2 napřed horní snímek.
dvbtester (44)|12.8.2007 12:56
No a pro výstup se vždy zachovává v editačním softu (pokud nastavení požaduje) to, co je na vstupu ? Aby to bylo ve výstupním MPEG2 jako v tom DV ?
Pitomec (10211)|12.8.2007 13:11
DV-AVI má vždy napřed spodní půlsnímek, zatímco MPEG-2 má horní půlsnímek. Takže pokud natáhneš do editačního softu DV-AVI a na výstupu bude taky DV-AVI, tak budeš pořád pracovat napřed se spodním půlsnímkem. Pokud ovšem natáhneš DV-AVI a na výstupu bude MPEG-2, tak na výstupu se změní ten půlsnímek na napřed horní. No a pokud máš na vstupu i výstupu MPEG-2, tak pracuješ pořád jenom s napřed horním půlsnímkem.
dvbtester (44)|12.8.2007 13:26
[QUOTE=Pitomec;147716]DV-AVI má vždy napřed spodní půlsnímek, zatímco MPEG-2 má horní půlsnímek. Takže pokud natáhneš do editačního softu DV-AVI a na výstupu bude taky DV-AVI, tak budeš pořád pracovat napřed se spodním půlsnímkem. Pokud ovšem natáhneš DV-AVI a na výstupu bude MPEG-2, tak na výstupu se změní ten půlsnímek na napřed horní. No a pokud máš na vstupu i výstupu MPEG-2, tak pracuješ pořád jenom s napřed horním půlsnímkem.[/QUOTE]

Takže jestli správně rozumím a v návaznosti na Vaši starší debatu - to, co mi ukazuje - zdá se, že tedy správně ...

1) ve vlastnostech CLIPU http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/nacteno_z_ADVC_25.jpg
je opravdu vlastnost vstupu, do které nehrabu

2) pak v tom filtru interlace http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/filtr_deinterlace.jpg
asi zvolím volbu NIKOLIV tu jejich defaultní - DEINTERLACE WHEN NECESSARY, ale
NO DEINTERLACE - čímž to editoru zakážu na tvrdo, a pak nezbývá, než doufat, že na výstup automaticky šoupne HORNÍ napřed (protože jde o MPEG2 - budoucí DVD).
http://members.upc.cz/takypetr/screenshoty/moznosti_filtru_deinterlace.jpg

Je to takhle správně ?
Pitomec (10211)|12.8.2007 14:02
1) Do vlastností vstupního souboru ani nijak hrabat nemůžeš, protože to jsou prostě parametry dané už souborem uloženým na HDD a stejně to nijak změnit nelze (jedině z toho souboru vytvořit soubor nový, ale to je mimo debatu).

2) Sehnal bych si radši ten Carbon Coder, kde máš jistotu, že převod do MPEG-2 proběhne korektně (navíc i rychle a kvalitně, rozhodně líp než v jiném softu).
dvbtester (44)|12.8.2007 14:56
[QUOTE=Pitomec;147719]1) Do vlastností vstupního souboru ani nijak hrabat nemůžeš, protože to jsou prostě parametry dané už souborem uloženým na HDD a stejně to nijak změnit nelze (jedině z toho souboru vytvořit soubor nový, ale to je mimo debatu).

2) Sehnal bych si radši ten Carbon Coder, kde máš jistotu, že převod do MPEG-2 proběhne korektně (navíc i rychle a kvalitně, rozhodně líp než v jiném softu).[/QUOTE]

a funguje nějaká trialka - na odzkoušení ?
jaromir9909 (269)|12.8.2007 16:28
[QUOTE]A jak se pozná (spolehlivě), že je (a jak - nejprve horní/spodní atd.) z obecného zdroje videa prokládaný ?...
...Prostě čím ten skutečný stav načteného interlacingu spolehlivě zjistím a co z toho plyne a jak pak nastavit
to ostatní ?
[/QUOTE]

Ten je přeci popsán v kapitole Pořadí půlsnímků na vladových stránkách http://jech.webz.cz/deinterlace.php

[QUOTE]Vždyť jde o jediné : aby to na DVD bylo pokud možno stejné, jako na zdrojové VHS.[/QUOTE]

Tak k tomu Ti nepomůže ani Carbon Coder. Ale pokud chceš vědět o co je lepší, stačí aby Tvou ukázku prohnal Pitomec Carbon Coderem a vystavil. Můžeš ji pak porovnat s tou mou, abys byl v obraze.

Jinak se už nedivím, že Pitomec zkončil u DVD recorderu.
Pitomec (10211)|12.8.2007 18:26
Aha - já sem skončil u DVD rekordéru a proto tady píšu, že používám Carbon Coder 9-)
StD (8612)|13.8.2007 09:56
@Jaromir9909: Já necítím potřebu dávat někam ukázky své práce - považuji to za "házení perel sviním" - stejně je to k ničemu a manipulovatelné. To raději daruji přátelům rovnou celé dílko. Pro mne je rozhodující a s tímto faktem dokážu žít, že cokoli co proleze eterem jako TVvysílání či kabelem z rekorderu v PALu/NTSC je prokládané, jak už tu správně uvedl Pitomec. A vůbec v tu chvíli nemusím zkoumat a řešit, jaký byl originál - to se případně projeví jen na kvalitě.

Daleko více mne však zajímá analýza toho streamu, který zachytím/digitalizuji (a je úplně jedno jakým způsobem...), a to hlavně tyto parametry (mimo základní jako typ streamu a formát):
[COLOR="DarkRed"]1) Chroma formát
[COLOR="darkred"]2) Pořadí polí (pro TV vždy TFF, pro kameru vždy LFF)[/COLOR]a hlavně
3) způsob kvantisace, zda je nelineární (a z digitálu bohužel většinou teče lineární...)
4) typ scanování (na zdroji obvykle mívám ZigZag a ten konvertuji na Alternate)
[/COLOR]
A ke svému kázání svaté pravdy přikládám dva snímky výsledku analýzy jednoho grabnutého streamu z VHS (koukatelného). :cool:
BRView_1.jpg StD_06.jpg
jaromir9909 (269)|13.8.2007 11:04
[QUOTE]Já necítím potřebu dávat někam ukázky své práce - považuji to za "házení perel sviním" - stejně je to k ničemu a manipulovatelné. [/QUOTE]

Pokud někdo bezmyšlenkovitě přebírá fakta a nic si neověří ani nevyzkouší, pak s Tebou souhlasím a považuji to za zbytečné a zmanipulovatelné.

Nepochopil jsem bod 4., proč to máš jednou Alternate a podruhé zas ZigZag, když je to z jednoho zdroje, analogového TV vysílání. Nebo je zdrojem i digitál? Teda vlastně dva zdroje v jednom pojmu Tv vysílání.
Ani mi není jasné, jak tu konverzi provádíš.

V žádnou svatou pravdu nevěřím. Život je kompromis.:)
StD (8612)|13.8.2007 11:25
@Jaromir9909: Já nic bezmyšlenkovitě nepřebírám - nevkládej mi do úst takovéto závěry, demagogu! Já mám vše už dávno odzkoušeno a dlouholetou praxí ověřeno.

A pokud jsi nepochopil bod 4, pak nechápeš NIC! Do toho VHS či do TV nebo do PC můžeš dostat ten materiál jen ze dvou zdrojů - analogového nebo digitálního. Tečka, basta! Jak vidím, víš o tom jedno velké kulové. Tož už raději s touto svou exhibicí zde přestaň, jak už ti ostatně doporučil jinde v tomto threadu i Pitomec. Tvá nevědomost sice možná hříchu nečiní, ale k problematice převodu záznamu z VHS do PC ani nepřidá...
jaromir9909 (269)|13.8.2007 14:27
[QUOTE=StD;147775]@Jaromir9909: Já nic bezmyšlenkovitě nepřebírám - nevkládej mi do úst takovéto závěry, demagogu! Já mám vše už dávno odzkoušeno a dlouholetou praxí ověřeno.

A pokud jsi nepochopil bod 4, pak nechápeš NIC! Do toho VHS či do TV nebo do PC můžeš dostat ten materiál jen ze dvou zdrojů - analogového nebo digitálního. Tečka, basta! Jak vidím, víš o tom jedno velké kulové. Tož už raději s touto svou exhibicí zde přestaň, jak už ti ostatně doporučil jinde v tomto threadu i Pitomec. Tvá nevědomost sice možná hříchu nečiní, ale k problematice převodu záznamu z VHS do PC ani nepřidá...[/QUOTE]

Pukud neumíš normálně odpovědět ani na obyčejnou otázku, zda pod pojmem Tv vysílání myslíš i digitál, když se zmiňuješ jen o analogovém zdroji a jen mlžíš pak jsi demagog Ty.

Nevím o jaké exibici tady píšeš. Já se nesnažím kázat svatou a jedinou pravdu a ostatní jen osočovat, jen se snažím o diskusi a snažím se čtenáře přimět k přemýšlení v duchu Mikeho slov:

[QUOTE]Když si člověk pročte časté dotazy především začátečníků, zarazí ho, že se většinou ptají jak a ne proč. Vždyť pokud víte proč, tak víte nejen jak vyřešit Váš problém, ale jak vyřešit i mnoho dalších problémů. Proto také na našem serveru je jen omezené množství konkrétních návodů (i když si je často žádáte) a snažíme se spíše osvětlovat obecné principy, které lze aplikovat na mnohem širší rozsah problémů.

Nutí to sice člověka přemýšlet, ale tím se přece Homo sapiens odlišuje od ostatních živočichů, tak proč tuto naši přednost zatracovat.[/QUOTE]

Více na:
https://www.tvfreak.cz/video-a-prokladani/763
Pitomec (10211)|13.8.2007 14:33
Když jsem já sloužil to páté léto,
vysloužil jsem si telátko za to.
A to tele hubou mele...
StD (8612)|13.8.2007 14:41
@Jaromir9909:
Quote: [COLOR="DarkRed"]...Pukud neumíš normálně odpovědět ani na obyčejnou otázku, zda pod pojmem Tv vysílání myslíš i digitál, když se zmiňuješ jen o analogovém zdroji a jen mlžíš pak jsi demagog Ty.[/COLOR]

Tenhle thread se jmenuje Převod videa z VHS, tudíž každému rozumně uvažujícímu H.S. (mimo tebe) dojde, že to do PC dostane jen převodem A/D, ovšem ta VHS mohla vzniknout JAK? Z analogu nebo z digitálu. Nebo jsi ještě nikdy v životě neviděl propojení DVB-S STB / VCR?? To je mi tě ovšem líto. :-((
Pitomec (10211)|13.8.2007 15:21
I digitální vysílání pracuje s prokládáním, resp. na výstupu set-top-boxů (CVBS/S-Video, což jsou výstupy, které lze spojit s A/D převodníkem od Canopusu) je prokládaný signál, takže tady není co řešit a jaromir9909 by se měl jít osvěžit někam k vodě :)
StD (8612)|13.8.2007 15:30
jj, dyk proto jsem to tam uváděl jen s tím upozorněním na případný odlišný způsob kvantisace... Interlaced to bude vždy nähmlich stejné.
Doufám, že si z toho tazatel dokázal přes tuto zcela zbytečnou mlhu něco přebrat.
jaromir9909 (269)|13.8.2007 16:11
[QUOTE=StD;147793]@Jaromir9909:
Quote: [COLOR="DarkRed"]...Pukud neumíš normálně odpovědět ani na obyčejnou otázku, zda pod pojmem Tv vysílání myslíš i digitál, když se zmiňuješ jen o analogovém zdroji a jen mlžíš pak jsi demagog Ty.[/COLOR]

Tenhle thread se jmenuje Převod videa z VHS, tudíž každému rozumně uvažujícímu H.S. (mimo tebe) dojde, že to do PC dostane jen převodem A/D, ovšem ta VHS mohla vzniknout JAK? Z analogu nebo z digitálu. Nebo jsi ještě nikdy v životě neviděl propojení DVB-S STB / VCR?? To je mi tě ovšem líto. :-(([/QUOTE]

Ptal jsem se, abych se dověděl, zda si ten způsob kvantizace háže tvůj coder jak se mu zachce anebo se vyskytuje v mpeg2 streamu z digitálu. Ale zřejmě je to jedno, protože tu o žádnou diskusi zřejmě nikdo nestojí.

Takže kdo chce, ať si to vaše kázání o vaší boží neomylnosti a jediné boží prozřetelnosti, která vám byla dána, poslouchá dál, těm druhým radím ať se poohlédnou i jinde.

[QUOTE]Když jsem já sloužil to páté léto,
vysloužil jsem si telátko za to.
A to tele hubou mele...[/QUOTE]

Asi pro svoje názory potřebujete jenom telata co drží hubu a krok.
Ivo Mašek (10205)|13.8.2007 16:55
jaromir9909:
Tak pokud neuvěříš informacím od Pitomce a StD, tak to potom teda nevím, co chceš slyšet a kam se jinam podívat.
rolko (11)|14.10.2007 21:57
ahojte,
chcel by som sa opytat, som v tomto uplne strateny - odporucate tu na prevod analogu do dv stale canopus, ale kedze na to nemam peniaze, chcel som sa opytat ci staci nieco taketo:
http://www.alza.sk/dazzle-video-creator-platinum-externi-usb2-0-prevodnik-analogoveho-videa-do-pc-plny-pal-pinnacle-studio-quick-start-d60751.htm
mate s tym niekto skusenosti ? ide mi o zhranie vhs na dvd - mam laptop cize nic interne sa moc neda kupit. dikez moc za info
mirekv (7169)|14.10.2007 22:26
No tak to bych byl ve střehu, protože cena mi připadne podezřele nízká a navíc vidím, že je převod do NTSC (nikoli PAL) 720x480 (PAL je 720x576). No větší podrobnosti nevím, snad se někdo ozve.
Saxel (2279)|15.10.2007 08:05
Čert se v tom vyznej. V nadpisu píšou "plný PAL" a v popisu píšou o rozlišení 720x480. 9-)
StD (8612)|15.10.2007 08:19
No nevim, výsledky jsem osobně neshlédl, ale tady v práci to naše reprostředisko má (Pi Dazzle) a úspěšně to používá pro digitalizaci videozáznamů (konference apod.). Schválně se jich příležitostně zeptám, co jim z toho leze za formát.
rolko (11)|15.10.2007 10:31
to StD:
super to by som bol rad, lebo tiez som na to zvedavy, a na to moje digitalizovanie by mi to mozno potom aj stacilo :) tak ked to zistis daj pls vediet nech nekupim neaku hlupost
StD (8612)|15.10.2007 10:39
Tak jsem tam schválně zavolal a řekli mi, že přepínání PAL/NTSC mají jak na přístroji, tak je i patřičná volba v odpovidajícím softu (Pi Studio). Servus.
rolko (11)|15.10.2007 12:52
super dikez moc, tak ja si to teda objednam :)
ALS (17)|20.11.2007 18:21
Ahoj všichni. Prosím vás o radu otázkou, která tady už několikrát zazněla, ale ani po přečtení celého tohoto
vlákna jsem nenašel vyčerpávající odpověď. Chci nahrát video z VHS do PC. Chci si koupit převodník
(grabovací kartu), ale nevím jakou. Hlavně pro to, že výrobci neuvádí dostatek technických informací.
Chci zdigitalizované video stříhat, dělat prolínačky, možná odstranit logo, upravovat barvy .... Došel
jsem k přesvědčení, že nejvhodnější je ukládat video komprimované nějakým bezztrátovým kodekem
(myslím že třeba HuffYUV - jestli si to dobře pamatuju), provést úpravy a pak teprv zkomprimovat.
Problém je, že na Canopus nemám prašule, takže hledám jiné levnější zařízení, které to umožňuje.
Raději bych USB nebo FireWire zařízení, protože v PC mám volný poslední PCI slot (a 3 obsazené),
takže do budoucna není ideální mít 4 PCI karty. Díval jsem se na PLEXTOR PX-av200u, na Dazzle
VideoCreator Platinum a na Pinnacle Studio Movie box 510. Poslední z nich je včetně SW Pinnacle
Studio 11 (které se mi pro začátečníka zdá docela user friendly) a je tam i nějaká zmínka o nahrávní
do AVI. Nemá s těmi zařízeními někdo nějakou zkušenost ? Uměl by ten Pinnacle pracovat i s Virtual
Dubem ? Umí nějaké jiné externí grabovací zařízení do ca 2000 Kč ukládat do AVI ? A pokud ano,
lze si pak zvolit libovolný kodek ? (Třeba ten HuffYUV) ? .... Jsem z toho už zoufalý, řeším tyto
problémy bezmála rok ... Měl jsem grafiku ATI9200Pro VIVO AGP. Pak jsem koupil X1950Pro AGP
od Club3D - uváděli na stránkách, že má VIVO, dokonce je to uvedeno na krabici - ale jsou to
podvodníci - karta VIVO nemá ! Až PCIexpress. Čekal jsem dlouho, jestli někdo tuto grafiku
nevyrobí pro AGP ještě v provedení VIVO, tak jsem měl velkou radost, když ji tahle firma uvedla...
Zjistil jsem to až asi 4 měsíce po koupi, když jsem chtěl něco grabovat :-((
A teď to zas řeším znovu. Měnit MB, procesor, paměti, grafiku kvůli PCIexpress nebudu. Chtěl bych
něco srovnatelného s tím ATI Rage theatrem na VIVO kartách.

Prosíííím poraďte.
AL.
Pitomec (10211)|21.11.2007 07:32
Pokud nemáš prašule na Canopus, tak si běž koupit stolní DVD rekordér, zdigitalizuj to na něm, v PC to pak lze editovat programem Womble MPEG Video Wizard a to je asi nejschůdnější cesta. U TV a VIVO karet se do toho jenom pěkně zamotáš, budeš pravděpodobně řešit problémy s rozjetým zvukem atd., což za to nestojí.
ALS (17)|21.11.2007 11:52
No jo. DVD rekordér mám (bez HDD) .... Ale ten Womble stojí taky ca 2000,- , což je docela
dost a dělá stejně v určitých částech (třeba u přechodů) rekompresi. Tak nevím jistě, jestli tohle je
ta správná cesta....

Ale díky za tvůj názor.

AL.
Pitomec (10211)|21.11.2007 12:32
U přechodů ti dělá rekompresi naprosto každý soft a u naprosto každého formátu, takže toto bych vůbec neřešil. Ten Womble má tu výhodu, že u MPEG souborů dělá rekompresi jenom v místech změn a nerenderuje to celé (což v případě MPEGu moc softů neumí).
Badis (226)|21.11.2007 13:26
ALS - v určitých částech ti rekomprese vadí a digitalizace VHS obecně ti nevadí ? Výsledný obraz tedy není žádný zázrak. A nějaké čarování s videem taky nebude nic moc.VHSky digitalizuji přez DVD recordér. Na placku a do PC. Pak Womble. Je to ideální soft pro toto. A obsahuje i jednoduchý DVD authoring. A že stojí 2000 ? Chce se to jen trošku poohlédnout. :-)) Mám i tuto kartu http://www.syntex.cz/produkt.asp?id=678 ale nabírané video se ti uloží jako DV video a počítej s tím že hodina záznamu je cca 10 GB na disku. A tak jako tak s toho DV videa budeš stějně dělat MPEG 2. Teda předpokládám že to budeš pálit na DVDčko.
Pitomec (10211)|21.11.2007 15:12
U toho DV je ale bez debat, že editace je mnohem snažší a přesnější a navíc můžeš používat prakticky libovolný soft, vč. těch složitějších, jenž umí i víc než jenom prolínačku nebo nějaký základní efekt (byť je otázkou, zda-li je něco víc vůbec potřeba...).
ALS (17)|21.11.2007 16:21
No - já jsem dělal pokusy s tou starou VIVO grafikou a přes Virtual Dub jsem stáhl pár věcí z videokazet
do bezztrátového kodeku huffYUV. Dál jsem se nedostal. V této podobě mám soubory uložené na disku
(Asi 3x 10GB) a když to spustím, normálně to hraje, obraz je, řekl bych, stejně dobrý, ne-li subjektivně
o něco lepší, než při koukání na stejný film na TV přímo z videa (Dělal jsem hned na vstupu korekci barev,
kontrastu ...). Při přehrávání se ani nerozjíždí zvuk, ani se neseká obraz - jenže při pokusech dál to
nějak upravit se mně začal zasekávat obraz (Virtual Dub, nějaká stará Adobe Premiere a myslím i
Pinnacle studio 9, jestli to v tom lze vůbec otevřít - už nevím). Každopádně jsem to tehdy vzdal.
Ale v každém případě - všude jsem tenkrát četl -když jsem se snažil vyčíst nějaké info pro začátečníky
- že komprimovánín a dekomprimováním toho videa z analogového zdroje se už tak špatná kvalita
(ale srovnatelná s analogovou TV - na kterou je člověk zvyklý) rapidně zhoršuje. Takže cesta :
Do souboru s bezstrátovým kodekem - úpravy- finální (a jediná) komprimace , mně přišlo jako
dobrý a v podstatě jediný rozumný postup zpracování analogových nahrávek. Zjistil jsem, že i
DV je ztrátový formát. Sice komprimuje jen lehce, ca 1:5, ale bezstrátový HuffYUV komprimuje
ca 1:3, což už není takový rozdíl. Chtěl bych tedy nějaké rozumné zařízení, které dokáže dělat
totéž, co to VIVO. Uložit grabované video do souboru s kodekem, který si zvolím.
Zkusím se podívat na ten Womble - ale nevím. Jsou tam třeba nějaké filtry na snížení šumu, korekci
barev atp. ?

Mějte se fajn. Al.
Badis (226)|21.11.2007 16:54
ALS - když snížíš šum snížíš ostrost. Nečekej od toho zázraky. Zázrak je když máš na DVDčku stejný obraz jako na zdrojové VHSce.:-) Nejrychlejší cesta VHS+DVD Recordér/DVD-RW/PC/Womble/DVD-R Jinak na hrátky s obrazem jsou jiné softy. Vegas.....atd.:-)
BOBA (590)|21.11.2007 19:11
ALS: Vhs jsem si stáhnul přes DV kameru do Pc. Chtěl jsem použít filtr Neat video, ale ve Vegasu jsem ho nerozchodil :). Tak jsem to udělal ve Virtualdub-u s pomocí výše uvedeného fltru. Mohu naprosto zodpovědně potvrdit, že výsledek vzhledem k možnostem je hodně dost dobrý, ale moje P4 chroustalo 15 min video 12 hodin. http://www.neatvideo.com/ Včera se mi to podařilo rozchodit pomocí pluginpacku i ve Vegasu 8.a, ale nejsou tam takové detailní možnosti nastavení.
1hroch (865)|28.11.2007 08:18
Cim doporucite dostat do PC VHS -Secam? PAL digitalizuji pres kameru AV/DV Out.
StD (8612)|28.11.2007 08:59
Připojením vhodného VCR (který umí SECAM) k PC... :)
Pitomec (10211)|28.11.2007 09:41
Jenom připojit video k PC nepomůže. Poslední digitalizační kartou, která uměla SECAM, byl snad AV Master 2000 (a i tam byl problém, že se to dalo pouze nagrabovat, ale dál nic). Pak jedině transkodér SECAM>>PAL.
StD (8612)|28.11.2007 09:45
...sem si taky myslel, že na to bude třeba nějaké "historické" zařízení. Proto tam byl ten smajlik :) 9-)
Muj VCR sice Secam umí, ale co bych dělal s výstupem na S-video v PCTVPro netuším...
1hroch (865)|28.11.2007 13:43
Jedna se o zaznamy z CT, kdyz jeste vysilala v Secam. Mam Panasonic NV-FJ632 a jeste chodici Avex VM 6570 HQ, oba na TV normalne Secam prehraji barevne, ale pres kameru leze jen cernobily obraz s modrymi burtiky. S TV kartami nemam zkusenosti, proto se ptam. Jedna se mi cca o 40 hodin videa. Pri prolezani jsem narazil na tuhle levnou variantu, kde je uveden i Secam:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Myslite, ze by to s ni slo?
Pitomec (10211)|29.11.2007 17:55
A co s tím SECAMem budeš v PC dělat? Na DVD ho stejně nedáš (jedině č/b) a softwarový SECAM/PAL encodér snad ani neexistuje...
1hroch (865)|30.11.2007 07:09
Jsem si asi naivne myslel, ze ten chip na karte SECAM transkoduje do formatu, ktery si nastavis jako vystupni. To MPEG1 nebo MPEG2 existuje i pro SECAM?
Vyrobce:Capture format profile:Support friendly setting for MPEG-1/MPEG-2/MPEG-4*/WMV/VCD/DVD video and MP3/WMA audio encoding format.
Pitomec (10211)|30.11.2007 09:26
Že by transkódoval ze SECAMu do PALu, to se mně teda moc nezdá... Dokonce bych to viděl tak, že ten SECAM ta karta ani nepodporuje a je to tam jenom napsaný.
1hroch (865)|30.11.2007 09:40
Kartu jsem nadrekl, za 400,- udelame nejaky vyzkum. Je pravda, ze pri letmem proletnuti netu jsem narazil pouze na externi hardwarove transcodery SECAM-PAL. Ze by tenhle problem zadne sofwaristy nezajimal? A co s tim delaji ve Francii, Saudske Arabii a spouste dalsich zemi? Jak tam vubec zpracovavaji video (napr. z kamer)?
Kdyby nekdo na softwarovy transcoder narazil, dejte vedet!
Pitomec (10211)|30.11.2007 09:53
Pochybuju, že někdo vyrábí kamery pracující v SECAMu, takže toto pak ani nikdo řešit nemusí.
Saxel (2279)|30.11.2007 10:17
[quote=Pitomec;157089]A co s tím SECAMem budeš v PC dělat? Na DVD ho stejně nedáš (jedině č/b) a softwarový SECAM/PAL encodér snad ani neexistuje...[/quote]
Pokud to dostane do digitální podoby tak už by snad s barvou neměl mít problém. Jediné, co by mohl být malý problém je počet řádků 625, ale to by mělo být řešitelné. Nebo mi snad něco uniká?
mirekv (7169)|30.11.2007 10:47
Saxel: tady často dochází k matení pojmů, Secam A Pal je aspoň v našich končinách totéž, co se týká řádků, snímků a tak. Liší se akorát zpracováním barevné informace a pokud to nějaký transkoder dovede, tak je vyhráno.