Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Evolveo MultiMedia Stick Y2: miniaturní řešení s Androidem přímo do HDMI

4.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Česká značka Evolveo představila prostorově úsporné řešení, které přidá chytré funkce jakékoliv televizi. Zapojuje se přímo do HDMI a obsahuje dostatečně výkonný hardware pro 4K i „čistý“ Android.
Na tuzemském trhu se objevilo další zařízení, které pomůže vyřešit třeba problém se zastarávající Smart TV. Jedná se o „tyčinku“, která představuje alternativu k běžným TV boxům. Na rozdíl od nich nezabírá prakticky žádné místo a připojuje se rovnou do vstupu HDMI v televizoru. Evolveo MultiMedia Stick Y2 se chlubí malými rozměry pouze 94 x 31 x 15 mm, ale přesto ukrývá poměrně slušný hardware pro plynulý běh aplikací i přehrávání videa s rozlišením 4K. Konkrétně se jedná o 64bitový procesor se čtyřmi jádry ARM Cortex A53 běžícími na 1,5 GHz, grafický čip Mali-G31 a 2GB operační paměť. Nechybí ani 8GB vnitřní úložiště, které lze rozšířit pomocí paměťové karty.
 
 
Pokud se jedná o již zmiňované rozlišení 4K, dongle k němu přidává ještě snímkovací frekvenci 75 fps a podporu vysokého dynamického rozsahu. Specifikace zmiňují dokonce prémiový formát HDR10+, který se svými partnery vyvíjí Samsung. Problémem nebudou kodeky HEVC/H.265 ani VP9. Operační systém Android je přítomný ve verzi 9.0 Pie, a to údajně bez výrazných úprav a nadstaveb. Nutno dodat, že se nejedná o certifikovanou Android TV, takže chybí podpora některých funkcí jako Chromecast. Streamování obsahu z mobilních zařízení je tedy nutné vyřešit přes Miracast či Apple AirPlay. Díky Google Play Store lze pohodlně stahovat další aplikace.
 
 
Bezdrátovou konektivitu zajistí duální Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.2. Výrobce se zmiňuje také o HDMI 2.1, což by bylo poměrně překvapivé. Jako pravděpodobnější se tedy jeví možnost, že zařízení používá starší verzi standardu s některými funkcemi vypůjčenými z HDMI 2.1. K napájení slouží kabel microUSB. Pomocí volného portu USB lze připojit „flashku“ nebo jiné externí úložiště. Nabízí se také možnost připojení klávesnice, myši a gamepadu. V základním balení se nachází jednoduchý dálkový ovladač (založený na IR). Evolveo MultiMedia Stick Y2 se na českém trhu prodává za 1 490 Kč včetně DPH. Levnější alternativou může být Xiaomi MI TV Stick, který stoji přibližně o třetinu méně.
 
Zdroj: Tisková zpráva