Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Evolveo MultiMedia Box C4: novinka slibuje i podporu 8K

10.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Česká značka Evolveo rozšiřuje svou nabídku multimediálních center o první model, který by měl být připraven na 8K rozlišení. K dispozici je také rozhraní HDMI 2.1 a samozřejmě operační systém Android.
Multimediální centra představují vhodné řešení pro uživatele, kteří nemají Smart TV, případně jim nevyhovuje nabídka funkcí (např. nekompatibilita souborů, nedostatek aplikací). Společnost Evolveo přináší na český trh svůj nejvýkonnější model MultiMedia Box C4, který je také jako první připraven na 8K rozlišení. Nutno podotknout, že se s reálným využitím této schopnosti to zase tak horké nebude, takže obvykle uživateli bude stačit maximálně 4K. K tomu výrobce potvrzuje podporu vysokého dynamického rozsahu (konkrétně uvádí HDR10 a HLG) i aktuálně používaných kodeků jako H.265/HEVC nebo VP9 (na AV1 se zatím nedostalo).
 
 
O pohon se stará čtyřjádrový 64bitový procesor Amlogic S905X3, který obsahuje čtyři jádra Cortex-A55 s frekvencí až 2,0 GHz a grafický čip Mali-G31 podporující OpenGL ES 3.2 Vulkan 1.0 a OpenCL 2.0. K tomu se přidává 4GB operační paměť a 32GB interní úložiště typu eMMC, které lze rozšířit pomocí slotu na paměťové karty. Jako operační systém byl připraven Android 9.0 Pie, který obsahuje virtuální obchod Google Play Store pro stahování aplikací a výrobce dokonce slibuje také budoucí aktualizace firmwaru. K ovládání slouží dodávaný dálkový ovladač s IR a programovatelnými tlačítky, který je možné naučit i funkce pro ovládání televizoru. Bezdrátově (přes pásmo 2,4 GHz) lze potom připojit také myš, klávesnici nebo gamepad.
 
 
Z hlediska konektivity asi nejvíce zaujme podpora HDMI 2.1, Výrobce uvádí, že použitá specifikace umožňuje přenos videa v 8K při 24 fps nebo 4K při 75 fps, takže se nejedná o konektor využívající všechny možnosti HDMI 2.1. Na druhou stranu by to ovšem bylo zbytečné. K dispozici jsou také porty USB 3.0 a USB 2.0, pomocí kterých lze k set-top boxu připojit třeba „flasku“ nebo externí disk. Dále zařízení nabízí ethernetový konektor, optický zvukový výstup či AV video výstup. Z bezdrátových technologií nechybí dvoupásmové Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.2. Výrobce tvrdí, že TV box je vhodný i jako domácí DLNA server. Ke zpětnému sdílení obsahu z mobilního telefonu lze využít funkci Miracast.
 
Evolveo MultiMedia Box C4 již naleznete v nabídce českých e-shopů (někdy jako Evolveo MMBX-C4) s cenovkou 2 990 Kč.
 
Zdroj: Tisková zpráva