Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CES 2018: Samsung ukáže 8K TV, LG představí Crystal Sound OLED?

11.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Korejská média přinášejí spekulace, jaké novinky v oblasti televizorů přivezou na veletrh CES 2018 společnosti Samsung a LG. Těšit se můžeme na modely s více než 100" úhlopříčkou, 8K TV, srolovatelné TV nebo Crystal Sound OLED.
Se spekulacemi přichází jihokorejský web ETNews, který se v minulosti mnohokrát ukázal jako spolehlivý zdroj informací o této dvojici výrobců. Už dříve jsme se dozvěděli, že Samsung by měl na veletrh CES 2018 přivézt 150" microLED TV, u kterých je každý obrazový bod tvořen samostatnou světelnou diodou z anorganického materiálu. Tuto informaci ETNews potvrzují a dodávají, že nepůjde o jediný televizor s obrovskou úhlopříčkou. Představit by se měly také více než 100" QLED TV. Samsung údajně také zdokonalí LCD panely, které používá ve svých QLED TV, aby nabízely hlubší černou a mohly tak lépe konkurovat technologii OLED. Kromě úhlopříčky se bude zvyšovat také rozlišení, v Las Vegas bychom tak mohli spatřit první 8K QLED TV. Úplně první však Samsung nebude, 8K LCD TV už začíná prodávat Sharp a nejspíš to plánuje také Sony.
 
 
LG, hlavní konkurent Samsungu, bude pokračovat v dalším rozvoji OLED. Na CES 2018 bude podle ETNews uvedena tzv. Crystal Sound OLED, což je technologie poprvé využitá v modelech Sony A1. Výrobce v nich používá celý OLED panel jako membránu reproduktoru. LG navíc systém vylepšilo tak, že zvládne rozpoznat, kde sedí divák a podle toho šířit zvuk v příslušném směru. Dále by měly být představeny nové modely tzv. Wallpaper TV, tedy extrémně tenkých televizorů určených k montáži na stěnu. V současné době jsou nabízeny s minimální úhlopříčkou 65", pro rok 2018 si však jihokorejský výrobce nejspíš přichystal zástupce s menšími rozměry a nižší cenou. Ukázán by mohla být také televizor se srolovatelnou OLED obrazovkou.
 
 
Jen některé z představených novinek od Samsungu a LG se však dostanou na trh ještě v příštím roce. V mnoha případech by totiž mělo jít jen o prototypy, které navíc budou ukázány jen pár vyvoleným za zavřenými dveřmi, aby se snížilo riziko okopírování nápadu konkurencí. V roce 2018 by měl pokračovat souboj mezi QLED a OLED televizory, revolučnější změny očekáváme až v roce 2019, kdy by na trh mohly přijít první microLED TV či srolovatelné OLED TV.