Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG zvýší v příštím roce produkci OLED panelů až o 65 %

28.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Už třináct výrobců televizorů odebírá OLED panely od LG Display. Společnost také očekává v příštím roce výrazné zvýšení zájmu o OLED TV a naznačuje dva hlavní trendy, které můžeme v tomto segmentu očekávat.
Divize LG Display si může mnout ruce, v současné době je totiž prakticky jediným producentem OLED panelů pro televizory. Seznam odběratelů nyní zahrnuje třináct výrobců televizorů včetně Sony, Panasonicu či TP Vision (Philips). Nedávno svou první OLED TV představila také známá značka Bang & Olufsen. Zájem o tento typ panelů navíc bude nadále růst, proto LG Display plánuje zvyšovat kapacitu výroby. Zatímco v letošním roce dodá 1,7 milionů OLED obrazovek, v příštím roce očekává nárůst na 2,5 až 2,8 milionu kusů, což znamená nárůst o 47 % až 65 %. A spolu s tím by mohlo přijít také další snížení cen.
 
 
Největší zájem je o 55" panely, které tvoří přibližně 65 % dodávek. Zbylých 35 % zahrnuje panely s úhlopříčkou 65" a více. LG Display se také daří zvyšovat efektivitu výroby OLED displejů a v současné době už může být 80 % vyrobených panelů prodáno zákazníkům. Budoucnost podle jihokorejské společnosti patří tzv. Wallpaper TV, tedy jen pár milimetrů tenkým televizorům upevnitelným na stěnu pomocí magnetů – LG takové modely prodává v rámci řady W7. Dalším trendem potom má být technologie Acoustic Surface, která je využívána u televizorů Sony A1. Namísto membrány reproduktoru je k vytváření zvuku využívána celá plocha OLED obrazovky. V příštím roce by Wallpaper TV a Crystal Sound OLED měly tvořit přibližně 30 % ze všech OLED TV.

Dlouhodobější plány LG Display počítají s nasazením výrobní technologie založené na oxidech, která se ve srovnání s amorfním křemíkem vyznačuje vyšší mobilitou elektronů a umožňuje tak přejít na vyšší rozlišení displeje, jako je 8K. Rychlost 8K OLED panelů by potom měla být vyšší než v případě 8K LCD, což umožní nasazení technologie vysoké rychlosti snímků (HFR). LG Display také připomíná otevření nové továrny 10G, kde budou vyráběny OLED panely s ještě vyšší úhlopříčkou než doposud. Jihokorejci by mohli brzo dostat novou konkurenci z Číny, na masovou výrobu vlastních OLED obrazovek se připravuje například společnost BOE, jejímž odběratelem je výrobce televizorů Skyworth. Můžeme očekávat, že čínská konkurence bude útočit především nižší cenou, otázkou však zůstává obrazová kvalita a životnost takových panelů.