Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aktualizace pro Sony XH90 a ZH8 odemyká první funkce HDMI 2.1

26.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Sony letos uvedlo některé své televizory hardwarově připravené na HDMI 2.1, ale bez patřičné podpory ze strany firmwaru. Pro dvě řady LCD TV nyní vyšla aktualizace, která umožní přenos videa ve 4K120 nebo až 8K/120.
Sony v letošním portfoliu televizorů plně podporuje HDMI 2.1 pouze u řady XH90, další modely si potom vypůjčily pouze některé funkce z této specifikace. Na trh sice japonský výrobce uvedl televizory s hardwarem připraveným na HDMI 2.1, ale chyběla firmwarová podpora. Zákazníci se proto dočkali slibu, že příslušná aktualizace vyjde později. A opravdu k jejímu vydání došlo tento měsíc. Firmware, který umožňuje využívat některé funkce z HDMI 2.1, vyšel pro série XH90 (v USA nabízena jako X900H) a ZH8 (Z8H).
 
 
Zdá se, že aktualizaci Sony vypustilo celosvětově, i když distribuce může chvíli trvat v závislosti na regionu nebo konkrétním modelu. V Evropě nese firmware označení v6.4775 pro řadu ZH8, respektive v6.0384 pro řadu XH90. Používanou verzi si můžete ověřit po stisknutí tlačítka HELP na dálkovém ovladači – informace o verzi softwaru se zobrazí pod názvem modelu. Pokud máte zapnuté automatické aktualizace, ale nový firmware stále nedorazil, můžete zkusit ruční aktualizaci. K tomu budete potřebovat USB flash disk, na který z oficiálních stránek Sony stáhnete firmware. Obvykle ovšem postačí pár dnů až týdnů počkat.
Obě verze firmwaru přidávají zmíněnou podporu signálu ve 4K rozlišení při obnovovací frekvenci 120 Hz. V případě ZH8 by se mělo podle informací webu FlatpanelsHD jednat dokonce o podporu 8K při 60 Hz. Sony na webu uvádí, že signál 4K120 využijí majitelé PlayStationu 5, ale pochopitelně by nemělo nic bránit ani v použití s novými Xboxy, případně jinými zařízeními. Firmware v6.0384 pro řadu XH90 přidává také další novinku z HDMI 2.1 – podporu eARC, tedy vylepšeného zpětného zvukového kanálu. Aktualizace přidává také aplikaci Apple TV a novou funkci rodičovské kontroly pro omezení doby sledování.
 
Diváci se dočkali také opravy chyby, kvůli které docházelo k přepínání kanálů při změně jejich pořadí. Firmware pro obě řady televizorů „zlepšuje celkový výkon a odezvu televizoru“. Pro XH90 je vyvíjena další aktualizace, která přidá podporu variabilní obnovovací frekvence (VRR) a automatického režimu nízké latence (ALLM) skrze HDMI 2.1.

Zdroj: Sony.cz (1, 2) via Flatpanelshd.com