Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony vybralo první televize vhodné pro PlayStation 5

30.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Pokud plánujete nákup připravované herní konzole, měli byste se podle Sony poohlédnout po televizoru s označením „Ready for PlayStation 5“. Tento certifikát získaly zatím dvě řady televizí. Které to jsou a jaké nabízí výhody?
Sony je jediným výrobcem televizí, který zároveň nabízí i high-endové herní konzole. Proto se společnost rozhodla využít tohoto spojení a zájemcům o připravovaný PlayStation 5 usnadnit i výběr správného televizoru. Jedná se o označení „Ready for PlayStation 5“, které označuje televizory připravené na PlayStation 5. Pochopitelně se jedná pouze o modely od Sony a v tuto chvíli zahrnuje seznam dvě série televizí, i když v budoucnu se jistě rozroste o další. V tuto chvíli se jedná o série XH90 4K TV a ZH8 8K TV.
 
 
Výše uvedené televizory zvládnou zobrazit hry ve 4K rozlišení při snímkovací frekvenci 120 fps, proto výrobce na těchto televizorech slibuje hladký herní zážitek. Pro přenos signálu z PS5 do televizoru proto bude využíván vstup HDMI 2.1, který disponuje dostatečnou propustností. Právě z toho důvodu nezískala certifikaci žádná OLED TV od Sony ani vlajková loď mezi 4K LCD TV – XH95 – neboť postrádají konektory HDMI 2.1. Ani konkurence (snad jen s výjimkou LG) v tomto ohledu není o tolik dál, ale v případě Sony jako výrobce PlayStationu 5 překvapí, že na novou konzoli nepřipravil více modelů ze svého letošního portfolia TV.
 
 
Hraní ve 4K při 120 fps není jedinou podmínkou, kterou musí televizory splňovat pro získání označení „Ready for PlayStation 5“. Podporované modely budou také obsahovat herní režim, který výrobce označuje jako „Bravia Game Mode“. Umožňuje televizor automaticky přepnout do správného režimu, podobně jako funkce HDMI ALLM (Auto Low Latency Mode). Kromě toho také nabízí snadné probuzení televizoru a PS5 pomocí bezdrátového gamepadu DualSense nebo ovládat herní konzoli s využitím televizního dálkového ovladače – např, při procházení menu tak nebude potřeba sahat po gamepadu.
 
Televizory certifikované pro PlayStation 5 se také vyznačují velmi nízkou odezvou na vstupu. V případě modelu XH90 byla naměřena pouze 7,2 ms. V neposlední řadě se Sony zmiňuje o „pohlcujícím zvuku“, který by měl přinést prostorový zvuk odpovídající scénám a akcím. Tato funkce bude dostupná na televizích XH90, ale zatím nebyly zveřejněny podrobnosti. Většina funkcí včetně podpory 4K při 120 fps přes HDMI 2.1 bude na uvedené modely přidána později prostřednictvím aktualizace firmwaru. Update v budoucnu zpřístupní také 8K signál z PS5 na televizích ze série ZH8.
 


reklama
reklama