Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zapomeňte na Chromecast. Novinka od Xiaomi nepotřebuje internet

30.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi Mijia Paipai na první pohled vypadá jako přímá konkurence Chromecastu. Ve skutečnosti ovšem tento HDMI dongle slouží k bezdrátovému zrcadlení obrazu z počítače do televizoru či projektoru.
Původní Chromecast fungoval na jednoduchém principu – uživatel odeslal obsah do zařízení ze smartphonu nebo počítače připojeného do stejné Wi-Fi sítě. Nejnovější Chromecast ovšem svými funkcemi nabobtnal a získal plnohodnotný operační systém Google TV (postavený na Android TV), který obsahuje uživatelské rozhraní a populární aplikace jako Netflix a YouTube dostupné v Google Play Store. Xiaomi, respektive značka Mijia spadající do stejného ekosystému, uvádí zařízení, které by na první pohled mohlo nahradit Chromecast. Mijia Paipai totiž nabízí podobný oválný design, malé rozměry a rozhraní pro připojení k televizoru.
 
 
Nové zařízení ovšem funguje na trochu jiném principu. Skládá ze dvou částí: vysílače a přijímače. Výrobce uvádí, že vysílač je kompatibilní s Windows 7 nebo novějším a macOS 10.10 či novějším. Není tedy jasné, zda kromě počítačů funguje také v kombinaci se smartphony a tablety, které používají např. Android. Signál je potom bezdrátově přenášen na frekvenci 2,4 GHz nebo 5 GHz do přijímače, který se připojuje do HDMI vstupu televizoru, monitoru či projektoru. K jednomu přijímači lze připojit i více vysílačů najednou a přepínat tak rychle mezi různými počítači. Pro bezproblémový přenos by od sebe zařízení neměla být dále než 10 metrů, takže na přenos přes celý byt zapomeňte.
 
 
Mijia Paipai zvládne přenášet obsah ve Full HD s obnovovací frekvencí 60 Hz. Výrobce se nezmiňuje o odezvě, která může být pro takové zařízení klíčová. Připomeňme, že třeba na Aliexpressu  lze sehnat desítky různých zařízení za zlomek ceny, ale možnosti použití jsou často omezené právě kvůli vysoké odezvě nebo jiným technickým problémům. Pokud máte novější chytrý televizor, pravděpodobně toto zařízení nevyužijete. Většina modelů totiž podporuje nějakou technologii pro bezdrátové zrcadlení obrazu nebo mají zabudovaný Chromecast. Mijia Paipai od Xiaomi se na čínském trhu prodává za 299 juanů, tedy asi 1 000 Kč bez DPH. Při objednání z čínských e-shopů si připlatíte přibližně dvě stovky. Levněji vás vyjde streamovací zařízení Xiaomi Mi TV Stick s Androidem.