Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Nový Chromecast získal Google TV s podporou aplikací a dálkový ovladač

, , aktualita
Nový Chromecast získal Google TV s podporou aplikací a dálkový ovladač
Streamovací zařízení Chromecast dospělo a získalo plnohodnotný operační systém, který umožňuje instalaci aplikací. Google k němu navíc přidá dálkový ovladač s mikrofonem. Cena se přitom udržela na velmi příjemné částce.
Nový Chromecast získal Google TV s podporou aplikací a dálkový ovladač
V roce 2013 byl představen první Chromecast – jednoduché zařízení pro streamování obsahu. Ačkoliv se během let dočkalo několika nových generací, jeho podstata zůstávala stejná. Největší přelom přináší dnes představený Chromecast s Google TV. Jedná se totiž o plnohodnotné multimediální centrum, které obsahuje operační systém s možností instalace aplikací. Jak napovídá název, zařízení používá uživatelské rozhraní Google TV, které je založeno na platformě Android TV. Je kompatibilní se stejnými aplikacemi, ale poskytuje nový zážitek při hledání obsahu z různých služeb pro streamování videa.
 
 
Chromecast získal oválný design v několika barevných variantách – modré, růžové a bílé. Stále platí, že jej prostřednictvím HDMI připojíte k televizoru. Obsah můžete do zařízení posílat ze smartphonu, tabletu nebo počítače, ale novinkou je samostatný dálkový ovladač. Pokud vám nevyhovují tlačítka, obsahuje ovladač také mikrofon, takže změnu hlasitosti či vyhledávání obsahu zvládnete i pomocí hlasových povelů – pochopitelně přes Google Assistant. Hlasový asistent má na ovladači své vlastní tlačítko, stejně jako aplikace YouTube a Netflix. Chromecast můžete propojit s kompatibilními reproduktory v domácnosti pro vytvoření multiroom zvuku.
 
 
Nový Chromecast využívá výkonnější procesor, který umožní hladké přehrávání videa ve 4K HDR. Podporován je také formát vysokého dynamického rozsahu Dolby Vision. Naopak zatím chybí podpora služby pro streamování her Stadia, ale Google slíbil, že tento nedostatek napraví v první polovině roku 2021. Chromecast s Google TV se již začal prodávat na americkém trhu za 50 dolarů, v přepočtu 1 200 Kč bez DPH. V Evropě bude cena o něco vyšší. Německý Google Store novinku zařadil do nabídky s cenovkou 70 eur, tedy skoro 1 900 Kč s DPH. Na českém trhu můžeme očekávat obdobnou cenu okolo 2 tisíc korun. V prodeji zatím zůstává také Chromecast Ultra, který zvládne pouze streamování obsahu a stojí okolo 1 500 Kč.