Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor

29.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi brzy představí laserový projektor pro domácí kino, který by měl změnit trh. A to hlavně díky ceně, která bude nižší než v případě aktuálních modelů od konkurence. Co nabídne Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150?
Laserové projektory se pomalu dostávají do obýváků jako náhrada za televizory. Důvodem je vysoká úhlopříčka obrazu, snadná instalace, dlouhá životnost světelného zdroje i slušná kvalita obrazu, která umožňuje použití i během dne. Přece jen existuje jedna velká nevýhoda, která zatím mnoho potenciálních zákazníků odrazuje od nákupu – vysoká cena. To platí především o modelech s rozlišením 4K. Nedávno uvedený Hisense 100L5F-B12 stojí 170 tisíc korun, Optoma CinemaX P2 vyjde asi na polovinu. V podobné cenové hladině se pohybují i další modely od BenQ, LG nebo Samsungu.
 
 
Xiaomi zatím nemá v nabídce laserový projektor se 4K rozlišením, pokud nepočítáme značku Mijia. Aktuální Mi Laser Projector 150”, která se prodával i na českém trhu, si vystačí s rozlišením Full HD. To by ovšem měl změnit nástupce Mi 4K Laser Projector 150”, který zatím nebyl uveden na trh ani formálně představen, ale čínský výrobce se o tomto modelu zmiňuje na svém blogu. Projektor by měl být reakcí na konkurenci, která sice nabízí high-endové projektory, ale za ceny nedostupné pro většiny zákazníků. Xiaomi chce i v tomto případě nabídnout produkt s prémiovými funkcemi, ale za rozumnou cenu. Konkrétní částka ovšem zatím nebyla zveřejněna.
 
Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150” bude používat velmi krátkou projekční vzdálenost, proto nebude problém s jeho umístěním přímo na televizní stolek u stěny. Přesto zvládne vytvořit obraz o úhlopříčce 80 až 150 palců. Kvůli kompaktnímu provedení museli inženýři vyvinout sofistikovaný systém pro odvod tepla a také integrovat 30W reproduktory s podporou DTS-HD a Dolby Audio. Pro snadnější instalaci nechybí automatická korekce lichoběžníkového zkreslení. Dvojice infračervených senzorů zase zvládne detekovat osobu v blízkosti a vypnout laser, aby nedošlo k poškození zraku. Nechybí ani široká nabídka portů včetně HDMI 2.0.
 
 
Projektor také podporuje technologii laserového fluorescenčního zobrazení ALPD 3.0 a obsahuje operační systém Android TV 9.0. Prozatím není jasné, kdy dojde k uvedení na trh.