Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Optoma CinemaX P2: 4K laserový projektor „vše v jednom“ pro domácí kino

4.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Společnost Optoma oznámila nový laserový projektor s ultrakrátkou projekční vzdáleností a nativním rozlišením 4K. Jedná se o řešení, které zvládne plně nahradit televizor, neboť obsahuje i vlastní operační systém a integrovaný soundbar.
Stále více výrobců televizorů věří, že laserový projektor může být solidní náhradou za televizor v obývacím pokoji. Na trhu se nedávno objevila novinka Optoma CinemaX P2, která chce nabídnout kompaktní řešení „vše v jednom“, které pro svou funkci nevyžaduje žádná další zařízení. Projektor totiž obsahuje také operační systém s přístupem k aplikacím streamovacích služeb a integrovaný soundbar NuForce s podporou Dolby Digital. Navíc se ve srovnání s televizorem jedná o kompaktní řešení, které na televizním stolku nezabere mnoho místa. Minimalistický design s bílou povrchovou úpravou a akustickou tkaninou na čelní straně bez větších potíží zapadne do většiny interiérů.
 
 
Optoma se svou novinkou půjde přímo proti nedavno představenému laserovému projektoru Samsung Premiere nebo „Laser TV“ BenQ V6000/V6100. CinemaX P2 byl navržen pro velmi krátkou projekční vzdálenost. Pro vytvoření obrazu o úhlopříčce 120 palců stačí projektor umístit jen pár centimetrů od projekční plochy. Pro nejlepší výsledek lze projektor používat v kombinaci s plátnem Optoma ALR101, ale filmy či sportovní utkání si samozřejmě můžete pouštět i na vhodné bílé stěně. Tento model se může pochlubit nativním rozlišením 4K (3840 x 2160 pixelů), jasem 3 000 lumenů a pokrytím 87 % barevného prostoru DCI-P3. Podporovány jsou také formáty vysokého dynamického rozsahu HDR10 a HLG, které pomohou vylepšit kontrast a barvy zobrazovaného obsahu.
 
 
Vzhledem k tomu, že se jedná o laserový projektor, nepřekvapí dlouhá životnost světelného zdroje až 20 000 hodin. K dispozici je konektor HDMI 2.0 pro připojení 4K HDR přehrávače, přes USB-A lze zase pouštět obsah z externího úložiště Inteligentní platforma umožňuje stažení aplikací z Optoma Marketplace. Hlasové ovládání Amazon Alexa a Google Assistant lze používat pouze v kombinaci s kompatibilním reproduktorem či jiným zařízením. Za přednost můžeme považovat také nízkou hlučnost 26 dB (v režimu eko). Optoma CinemaX P2 se na evropských trzích začíná prodávat za 3 099 eur (85 000 Kč) a je tedy výrazně levnější než výše uvedená konkurence, která bude stát okolo 4 000 eur.
 
Zdroj: 4kfilme.de