Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xiaomi představí svou první 8K TV s mini LED a 5G

24.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi připravuje další inovaci v oblasti televizorů, kterou hodlá představit příští týden. Půjde o novinku z řady Mi TV Lux, která by měla nabídnout rozlišení 8K, zobrazovací technologii mini LED a podporu 5G.
Xiaomi nechce být pouze výrobce levných televizí, ale svou nabídku rozšiřuje o prémiové modely, které nepostrádají inovace. Stačí vzpomenout na Mi TV Lux Transparent představenou minulý měsíc, která zaujala průhledným OLED displejem. Představení další inovativní televize si čínský výrobce naplánoval na pondělí 28. září. Na novinku Xiaomi láká na sociálních sítích, kde rovněž odhalilo některé klíčové funkce. Velkou nápovědou může být samotný název pro globální trhy, který zní Mi TV Lux Ultra 8K 5G (v Číně by mělo být používáno ještě krkolomnější označení Mi TV Master Series Extreme Commemorative Edition).
 
 
Nový televizor nabídne panel s rozlišením 8K neboli 7680 x 4320 pixelů. Půjde o první 8K TV této značky, i když úhlopříčka zatím potvrzena nebyla. Nedávno se ovšem v souvislosti s Xiaomi objevila zmínka o 82palcovém televizoru s 8K rozlišením, klidně tedy může jít o stejný model jako Mi TV Lux Ultra 8K 5G. Další funkce, která vyplývá přímo z názvu produktu, je podpora připojení přes 5G. Tento standard umožní nerušené streamování obsahu v 8K, tedy jako náhrada Wi-Fi. Zároveň se ovšem s 5G sítěmi počítá jako s možnou alternativou k pozemnímu digitálnímu vysílání – divák v takovém případě přijímá standardní kanály, aniž by potřeboval tuner.
Zatímco předchozí televizory z řady Mi TV Lux používaly panely OLED, nejnovější model by měl vsázet na technologii mini LED. Alespoň tomu nasvědčuje další upoutávka, kterou Xiaomi láká své fanoušky na představení. Mini LED není mezi televizory úplnou novinkou, na trhu jsou modely využívající tuto technologii třeba od TCL. Jedná se stále o panely s podsvícením, ale tentokrát s možností řídit každý jednotlivý pixel. To znamená výrazné zlepšení barev a kontrastu proti běžnému LED podsvícení se stmívatelnými zónami, které používá většina dnešních LCD TV. Žádné předběžné informace o dostupnosti ani ceně Mi TV Lux Ultra 8K 5G zatím nemáme k dispozici.