Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xiaomi a Vestel míří k soudu kvůli zneužití kodeku H.265/HEVC

29.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Německý soud bude řešit údajné porušení patentů, které se týkají kodeku HEVC/H.265. Prohřešku se měly dopustit společnosti Xiaomi a Vestel. Druhá jmenovaná prodává televizory např. pod značkami Hitachi, JVC nebo Orava.
Někteří členové asociace HEVC Advance, která spravuje licence týkající se kodeku H.265/HEVC, podali u krajského soudu v německém Düsseldorfu žalobu na dva významné výrobce elektroniky za porušení patentů týkajících se právě uvedeného kodeku: Xiaomi a Vestel. V současné době se jedná o nejrozšířenější kodek pro video ve 4K rozlišení, i když na cestě už by měl být ještě efektivnější nástupce H.266/VVC.
 
 
Zatímco čínské Xiaomi mělo kodek zneužívat ve svých mobilních zařízeních (především smartphonech) prodávaných na německém trhu, v případě tureckého Vestelu se porušení patentů týká televizorů a set-top boxů. Pokud vám název této společnosti nic neříká, tak vězte, že se ukrývá za řadou známých i méně známých značek, kromě jiného Telefunken, Graetz, Techwood, Finlux, Luxor, Vestfrost, Toshiba, Hitachi, JVC, Kendo, Hyundai, Gogen nebo Orava.
 
V minulosti zamířila kvůli porušení patentů H.265/HEVC v televizorech, set-top boxech a tabletech k německému soudu také společnost MAS Elektronik. Rozsudek soudu vinu prokázal a navíc potvrdil, že nabízené sazby licenčních poplatků byly spravedlivé, rozumné a nediskriminační. V důsledku sporu zahájeného třemi žalobci z řad členů asociace HEVC Advance (GE Video Compression, Dolby International a Koninklijke Philips) se stala společnost MAS Elektronik držitelem licence. Ve stejný scénář nejspíš žalobci doufají i v případě firem Xiaomi a Vestel.
Letos v dubnu byla vytvořena licence HEVC Advance Patent Portfolio License, kterou podepsalo více než 30 poskytovatelů licencí s více než 10 000 základními patenty. Patří mezi ně i řada známých jmen jako Canon, Huawei, LG, Philips, Samsung nebo Warner Bros. Součástí tohoto portfólia je 60 % až 70 % patentů nezbytných pro kodek H.265/HEVC z celkového počtu, který je odhadován na 17 tisíc. Držitelů licence k využíván HEVC Advance Patent Portfolio License je již více než 150.