www.tvfreak.cz
>
>

Objevuje se standard H.266/VVC, je o 50 % úspornější než H.265/HEVC

Objevuje se standard H.266/VVC, je o 50 % úspornější než H.265/HEVC
, , aktualita
Zatímco se standard H.265/HEVC teprve nyní začíná pořádně rozšiřovat, už tu máme jeho nástupce, H.266/VVC. Tento kodek nabídne o 50 % menší datový tok při stejné kvalitě záznamu, což využijí zejména mobilní zařízení.
K oblíbeným
reklama
V oblasti videa tu máme opět nový standard H.266/VVC. Starší H.264/AVC je naprosto běžnou záležitostí podporovanou drtivou většinou zařízení, nyní se začíná více objevovat i H.265/HEVC. Ten umí moderní televize a je součástí vysílání v DVB-T2, podporují ho také některé pokročilejší telefony, kamery a fotoaparáty. Nyní se ale představuje i nástupce tohoto formátu, nový standard H.266/VVC (/Versatile Video Coding). Za ním stojí institut Fraunhofer HHI a mnoho jeho partnerů, mezi které patří např. Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm a Sony.
 
H.266/VVC logo
 
Fraunhofer tvrdí, že video dnes tvoří 80 % internetového provozu, takže lepší komprese je rozhodně žádoucí. H.264 a H.265 jsou podporovány asi 10 miliardami zařízení a komprimují asi 90 % celosvětového objemu videa. Nový H.266/VVC by měl přinést značnou úsporu a zatímco 90minutové UHD 4K video má dle Fraunhoferu v H.265 okolo 10 GB, v H.266 by mělo mít jen 5 GB, což ulehčí zejména mobilním sítím. Ostatně H.266 byl vyvinut s tím, že počítá s formáty 4K i 8K včetně jejich streamování, podporuje také 360° video panoramata a další.
 
Otázkou samozřejmě zůstává, kdy se H.266 stane každodenní realitou, k níž má daleko i H.265. Přitom ten je na trhu už pěknou řádku let. Např. ve fotoaparátech byl podporován už v roce 2015 Samsungem NX1, ale dodnes se počet fotoaparátů podporující tento formát asi ani nedostal na dvojciferné číslo. Také tu máme konkurenci v podobě AV1, které není zatíženo licenčními poplatky a už dnes je úspornější než H.265 (hovoří se o 30 %, tedy velmi blízko schopnostem nového H.266). Ostatně jej ke streamování začal používat např. Netflix.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
OLED TV čeká další zmenšení. Letos přijdou 42" modely OLED TV čeká další zmenšení. Letos přijdou 42" modely
Letos se na trhu objeví první 42palcové OLED TV. Dosud nejmenší úhlopříčka přitom činila 48 palců. Zároveň byly představeny první OLED TV s 83palcovými panely od LG Display. Přesto společnost odkládá konec výroby LCD.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden
Netflix si pro letošní rok přichystal 70 nových filmů z vlastní produkce Každý týden bude mít premiéru minimálně jedna novinka. Ve filmech si zahrají i hvězdy jako Leonardo DiCaprio, Sandra Bullock, Dwayne Johnson či Meryl Streep.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core
Sony se stává dalším výrobcem, který ve svých televizích bude podporovat kodek AV1. Firma také nabídne filmy na nové platformě pro streamovaná videa Bravia Core, která slibuje více než pětinásobný bitrate ve srovnání s Netflixem.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Herní služby Google Stadia a GeForce Now míří na televize LG Herní služby Google Stadia a GeForce Now míří na televize LG
Streamování a hraní her na televizích bude opět o něco jednodušší. Herní služby Google Stadia a GeForce Now budou moci od letošního roku využívat i majitelé nových televizí od společnosti LG.
13.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
OLED TV do každé rodiny. LG oznámilo nejdostupnější řadu A1 OLED TV do každé rodiny. LG oznámilo nejdostupnější řadu A1
LG přidalo do své nabídky novou sérii A1, která by měla obsahovat nejlevnější OLED TV na trhu v úhlopříčkách 48" až 77". To se pochopitelně neobejde bez ústupků. K dispozici bude také série B1.
13.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik