Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Objevuje se standard H.266/VVC, je o 50 % úspornější než H.265/HEVC

7.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Zatímco se standard H.265/HEVC teprve nyní začíná pořádně rozšiřovat, už tu máme jeho nástupce, H.266/VVC. Tento kodek nabídne o 50 % menší datový tok při stejné kvalitě záznamu, což využijí zejména mobilní zařízení.
V oblasti videa tu máme opět nový standard H.266/VVC. Starší H.264/AVC je naprosto běžnou záležitostí podporovanou drtivou většinou zařízení, nyní se začíná více objevovat i H.265/HEVC. Ten umí moderní televize a je součástí vysílání v DVB-T2, podporují ho také některé pokročilejší telefony, kamery a fotoaparáty. Nyní se ale představuje i nástupce tohoto formátu, nový standard H.266/VVC (/Versatile Video Coding). Za ním stojí institut Fraunhofer HHI a mnoho jeho partnerů, mezi které patří např. Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm a Sony.
 
H.266/VVC logo
 
Fraunhofer tvrdí, že video dnes tvoří 80 % internetového provozu, takže lepší komprese je rozhodně žádoucí. H.264 a H.265 jsou podporovány asi 10 miliardami zařízení a komprimují asi 90 % celosvětového objemu videa. Nový H.266/VVC by měl přinést značnou úsporu a zatímco 90minutové UHD 4K video má dle Fraunhoferu v H.265 okolo 10 GB, v H.266 by mělo mít jen 5 GB, což ulehčí zejména mobilním sítím. Ostatně H.266 byl vyvinut s tím, že počítá s formáty 4K i 8K včetně jejich streamování, podporuje také 360° video panoramata a další.
 
Otázkou samozřejmě zůstává, kdy se H.266 stane každodenní realitou, k níž má daleko i H.265. Přitom ten je na trhu už pěknou řádku let. Např. ve fotoaparátech byl podporován už v roce 2015 Samsungem NX1, ale dodnes se počet fotoaparátů podporující tento formát asi ani nedostal na dvojciferné číslo. Také tu máme konkurenci v podobě AV1, které není zatíženo licenčními poplatky a už dnes je úspornější než H.265 (hovoří se o 30 %, tedy velmi blízko schopnostem nového H.266). Ostatně jej ke streamování začal používat např. Netflix.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.