Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL se připravuje na srolovatelné OLED TV. Tisk panelů zahájí v roce 2024

31.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
TCL se netají plány na výrobu vlastních OLED TV. Na nedávné konferenci v Číně společnost ukázala panely pro srolovatelné OLED TV a další novinky. Masovou výrobu chce zahájit v roce 2024, a to s využitím inkoustového tisku.
LG Display sice stále neohroženě vládne trhu s televizními OLED panely, ale již řadu let se spekuluje o tom, že se do jejich výroby pustí také konkurence z Číny. Docela blízko tomuto kroku je gigant TCL, který prostřednictvím své dceřiné firmy CSoT (China Star Optoelectronics Technology) investoval do výroby displejů OLED, LCD, LTPS a dalších technologií přes 30 miliard amerických dolarů v Číně a Indii. Před několika měsíci se rozhodl investovat nemalou částku do japonské firmy JOLED, která vyvíjí kromě jiného i tisknutelné OLED panely.
 
 
Právě TCL, JOLED a ještě Samsung jsou jediné společnosti, které učinily výrazný pokrok při vývoji tisknutelných OLED panelů. Podle nedávných informací chce CSoT spustit produkci OLED panelů pomocí inkoustového tisku (8.5 Gen) v roce 2024. Výrobní linka T8 v čínském Kantonu, do které společnost investovala 46 miliard juanů (160 miliard korun), by měla být připravena v roce 2023.
 
 
Několika připravovanými novinkami se TCL pochlubilo na nedávné konferenci DTC 2020 v Číně. Video výše ukazuje nejprve prototyp OLED displeje, který se roluje netradičně do boku. Panel byl vyroben pomocí inkoustového tisku a jeho úhlopříčka činí 17 palců. Společnost uvádí, že proti dřívějším verzím panelu se podařilo snížit tloušťku a naopak zlepšit flexibilitu odstraněním barevných filtrů.
 

Následuje demonstrace většího OLED panelu, který by mohl být určen pro televize a roluje se zespodu – stejně jako v případě konkurenční LG OLED RX, která byla tento měsíc uvedena na jihokorejský trh. Spekuluje se, že by mohlo jít o stejný 31palcový OLED panel s rozlišením Full HD vyrobený prostřednictvím inkoustového tisku, který byl poprvé ukázán začátkem letošního roku. Vzhledem k nepříliš vysoké kvalitě videa ovšem nelze vyloučit, že se jedná o obrazovku s vyšší úhlopříčkou.
 
TCL vkládá velké naděje také do displejů microLED. Na veletrhu DTC 2020 byl ukázán 4palcový prototyp takového displeje s rozlišením 320 x 180, který využívá technologii IGZO.