Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

První srolovatelná televize LG OLED R v korejských obchodech. Cena je astronomická

28.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zákazníci mají vůbec poprvé v historii možnost si do obýváku pořídit srolovatelný televizor. Dlouho odkládaný model LG OLED R totiž dorazil do obchodů, i když pouze v Jižní Koreji. Cena zájemce rozhodně nepotěší.
Leden 2019, veletrh CES v Las Vegas. LG s velkou slávou ukazuje novinářům první OLED TV, kterou lze srolovat. Leden 2020, opět veletrh CES v Las Vegas. LG se chlubí druhým modelem z řady LG Signature OLED R a slibuje, že tentokrát se již podaří jeho uvedení na trh. V říjnu 2020 se tento televizor pod označením LG RX opravdu dostává k prvním zájemcům. Zatím ovšem nechoďte rozbíjet prasátko, protože s dostupností to není tak růžové. Zaprvé, první srolovatelná OLED TV je dostupná pouze na domácím jihokorejském trhu, a to v sedmi obchodech s elektronikou po celé zemi. Prozatím nebylo potvrzeno, zda LG plánuje televizor rozšířit i na další trhy.
 
 
Druhou překážkou v pořízení je potom cena, která dosahuje úrovně luxusního automobilu. LG Signature OLED R stojí 1 milion wonů, v přepočtu více než 2 miliony korun. To je ještě více, než jaká byla na jaře zveřejněná cena pro evropský trh – 60 tisíc eur, tedy 1,6 milionu korun. Na druhou stranu není astronomická cena zase tak překvapivá. Srolovatelná OLED TV je totiž na trhu zcela novou technologií. Otázkou zůstává, zda LG plánuje pokračovat ve vývoji, nebo se jedná o slepou uličku. Časem by se totiž cenu podařilo jistě výrazně stlačit, ale záleží na možnostech dané technologie i objemu výroby. První majitelé se tak vlastně stanou i testery, protože lze předpokládat, že nová technologie se neobejde zcela bez problémů.
 
 
LG Signature OLED R využívá OLED panel s flexibilním substrátem, který lze srolovat a uložit do zařízení. To znamená, že obrazovka ve vypnutém stavu nenarušuje interiér obývacího pokoje. Uživatel může volit mezi třemi stavy: Full View, Line View a Zero View. V prostředním Line View je obrazovka vysunuta jen z menší části a zobrazuje např. informace o počasí nebo ovládání hudebního přehrávače. Rolování pochopitelně probíhá automaticky a podle dřívějších prohlášení výrobce je očekávána životnost minimálně 50 tisíc cyklů. Televizor je nabízen ve čtyřech barevných variantách a jediné úhlopříčce 65 palců.