Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Star Trek: přehled všech seriálů a filmů

30.1.2024, Karel Polívka, článek
Star Trek: přehled všech seriálů a filmů
Jelikož začala 2. řada seriálu Star Trek: Strange New Worlds, je ideální příležitost si udělat pořádek v tom, jaké všechny seriály z tohoto universa už vlastně existují, jaké se právě natáčí a jaké se teprve chystají. Star Trek totiž zažívá svou éru renesance.
Kapitoly článku:
 1. Star Trek: přehled všech seriálů a filmů
 2. Již ukončené seriály
 3. Přehled všech filmů
Díky nedávno ukončenému vysílání 2. řady Star Trek: Strange New Worlds začněme nejdříve trailerem právě na ni. Následuje seznam aktuálních a připravovaných seriálů, poté již ukončených seriálů a na závěr si uvedeme všechny filmy. Tento přehled není finální, průběžně bude vylepšován, rozšiřován a aktualizován.
 
  
 
Kdy se odehrává děj seriálů
ENT DIS SNW TOS TAS TNG DS9 VOY LD PRO PIC DIS od 3. řady
2151-2161 2255 2259 2265-2269 2269-2270 2364-2370 2369-2375 2371-2378 2380 2383 2399 32. století

Kdy se odehrává děj filmů
ST I ST II ST III ST IV ST V ST VI ST VII ST VIII ST IX ST X
The Motion Picture Wrath of Khan Search for Spock The Voyage Home The Final Frontier The Undiscovered Country Generations First Contact Insurrection Nemesis
2273 2285 2285 2286 2287 2293 2293 / 2371 2063 / 2373 2375 2379
 
Kdy se odehrává děj filmů – Kelvin timeline
Star Trek (2009) ST Into Darkness ST Beyond
Vynoření lodě Spocka a romulanské lodi Nerada s kapitánem Nero.
Hlavní události filmu. Slunce u Romulu exploduje.    
Zničení USS Kelvin, narození Kirka. Kirk se stane kapitánem Enterprise. Spockova loď a Nerada se přesunou do minulosti.    
Rok 2233  Rok 2255 Rok 2287  Rok 2259 Rok 2263 
 

Seriály v produkci nebo v přípravě:


Star Trek: Strange New Worlds | SNW: minimálně 2 řady a 20 epizod
 • První vysílání: 2022 – ? | Děj se odehrává: 2259 – ?
 • Hvězdná loď USS Enterprise (NCC-1701, třída Constitution)
 • Kapitán Christopher Pike (Anson Mount)
 • První důstojník Una Chin-Riley (Rebecca Romijn známá svou rolí Mystique v první trojici filmů X-Men).
Jde o spinoff vzniklý po úspěchu 2. řady Star Trek: Discovery z roku 2019, v níž se v roli Christophera Pikea poprvé objevil Anson Mount coby kapitán Enterprise, kterého po pár dílech následoval i Ethan Peck v roli mladého Spocka. Jedná se o výborně zpracovaný návrat ke kořenům toho, co Star Trek proslavilo. 
 
Star Trek: Strange New Worlds – posádka USS Enterprise | zdroj obrázku: Paramount+

Pokud se sledováním Star Treku začínáte a nechcete se hned pouštět do již několik desítek let starých seriálů, mohu doporučit začít právě seriálem ST: SNW, protože nabízí moderní zpracování využívající ty nejpokročilejší vizuální efekty a z hlediska děje i esenci toho, o čem toto universum vůbec je. A už byly odvysílané kompletní 2 řady. Zároveň doporučuji pro úplný začátek ignorovat další aktuální seriál v podobě ST: Discovery. Jako druhý v pořadí po zhlédnutí ST: SNW mohu doporučit ST: TNG s kapitánem Jean-Luc Picardem, protože ten představuje to úplně nejlepší, co může Star Trek nabídnout (zejména v pozdějších řadách).
 
 
Star Trek: Legacy | LEG
Seriál by měl přímo navazovat na události teprve před několika týdny ukončeného seriálu Star Trek: Picard a měl by pojednávat o lodi USS Enterprise-G pod velením Sedmé z Devíti, která bude mít na můstku Raffi na pozici prvního důstojníka a Jacka Crushera (syna Jean-Luc Picarda) coby poradce.
 

Star Trek: Starfleet Academy | SA
 • První vysílání: ? | Děj se odehrává: 32. století
Hlavní postavou bude Sylvia Tilly (Mary Wiseman), která v průběhu 4. řady ST: Discovery (ve 32. století) opustila ostatní členy posádky, aby se ujala své nové role instruktorky ve znovu otevřené akademii Hvězdné flotily (po více než 100 letech nečinnosti). Seriál by se měl začít natáčet v roce 2024 a budou jej mít na svědomí Alex Kurtzman a Noga Landau. Na základě dosavadních informací jsem ale poněkud skeptický, protože když pominu fakt, že se bude rozvíjet dějová linka vzdálená 900 let od všech předchozích filmů a seriálů, to vypadá, že by mohlo jít o jakousi trekkie obdobu Beverly Hills 90210, což samo o sobě nemusí být nutně špatně, ale právě vzhledem k ústřední postavě Sylvie Tilly a tomu všemu, čeho jsme se ve ST: Discovery dočkali, se docela obávám, o čem seriál bude a na jaké "problémy" bude dávat důraz. Na druhou stranu pokud se v tomto ohledu tvůrci vyřádí právě zde a vedle toho budou vznikat seriály jako ST: SNW a ST: LEG, budu jako dlouhodobý fanoušek Star Treku maximálně spokojený. Viz např. tato citace z oznámení o vzniku seriálu:
 
"Under the watchful and demanding eyes of their instructors, they will discover what it takes to become Starfleet officers as they navigate blossoming friendships, explosive rivalries, first loves and a new enemy that threatens both the Academy and the Federation itself."
 
"Pod přísným a náročným dohledem svých instruktorů zjistí, co je potřeba, aby se stali důstojníky Hvězdné flotily, zatímco poznávají vznik přátelství, rivalitu, první lásky a nového nepřítele, který ohrožuje Akademii i samotnou Federaci."

 
Star Trek: Section 31 | S31
Původně mělo jít o seriál zaměřený na tajnou organizaci uvnitř Federace s označením Sekce 31, jež byla představena v DS9 coby nástroj, jak vyvíjet zakázané technologie, provádět oficiálně neschválené experimenty, nebo rovnou provádět tajné útočné mise (v podstatě taková obdoba CIA). Vždy s odůvodněním, že jde o vyšší dobro Federace nebo dokonce o otázku její samotné existence. V dubnu 2023 ale bylo zveřejněno, že půjde o film, takže pro další informace o S31 přejděte do 3. kapitoly tohoto přehledu.
 
 
Star Trek: Prodigy | PRO: minimálně 2 řady a 38 epizod
 • První vysílání: 2021 – ? | Děj se odehrává: 2383 – ?
Animovaný seriál pro děti zaměřující se na neplánovanou posádku ztracené lodi USS Protostar (NX-76884), kterou tvoří skupina teenagerů pocházejících z různých světů. Děj se odehrává v roce 2383 a v roli mentora nezkušené posádky tu figuruje lodní hologram admirálky Kathryn Janewayové.
Máme za sebou 1. řadu. Letos v zimě přijde 2. řada.
 
Star Trek: Prodigy – posádka USS Protostar | zdroj obrázku: Paramount+
 
 
Star Trek: Lower Decks | LD: minimálně 5 řad, více než 40 epizod
 • První vysílání: 2020 – ? | Děj se odehrává: 2380 – ?
Animovaný komediální seriál, který je zaměřený na nižší důstojníky na lodi USS Cerritos (NCC-75567).
Máme za sebou 3 řady. Letos v létě přijde 4. řada a bylo již potvrzeno, že bude i 5. řada.
 
Star Trek: Lower Decks – nižší důstojníci na USS Cerritos | zdroj obrázku: Paramount+ / Amazon.com

 
Star Trek: Discovery | DIS: 5 řad, 68 epizod
 • První vysílání: 2017 – 2024 | Děj se odehrává: 2255 / od 3. řady: 32. století
 • Hvězdná loď USS Discovery (NCC-1031, třída Crossfield)
 • Kapitán Gabriel Lorca (Jason Isaacs) | Saru (Doug Jones) | Michael Burnham (Sonequa Martin-Green).
 • První důstojník Saru (Doug Jones) | Michael Burnham (Sonequa Martin-Green)
Tvůrci se po více než 10 letech od posledního ST seriálu až příliš snažili o něco nového, protože v mnoha ohledech to, co dříve fungovalo a kvůli čemu si Star Trek získal svou popularitu, zde zbytečně změnili. Jako příklad si uveďme, co provedli s Klingony ve snaze je udělat divácky přitažlivější. Nejen že změnili jejich vzhled, ale také způsob chování, přitom zrovna Klingoni byli v předchozích seriálech a filmech snad nejvíce propracovanou cizí rasou, která žádnou změnu nepotřebovala. Pokud bylo potřeba nabídnout něco nového a neokoukaného, mohli se zaměřit na nějakou novou rasu namísto toho, aby měnili něco, co pomáhalo Star Trek definovat už od jeho počátku. Stačilo už to, že v původním seriálu TOS, u kterého ještě nebyly moc dobré možnosti efektů a masek, vypadali Klingoni jako lidé.
 
Další věc je, že se děj nezaměřuje primárně na kladnou postavu kapitána lodi, ale na prvního důstojníka Michael Burnham, která hned na začátku neuposlechne přímý rozkaz a provede na lodi vzpouru. Nebo že loď USS Discovery používá technologii (spore drive) pro cestování vesmírem, o které nebyla nikdy jinde ani zmínka a představuje něco tak exotického a měnícího parametry hry, že vůbec nepůsobí věrohodně její naprosto utajená existence a to, že i přes následující události by se Federace vědomě vzdala snahy o rozvoj a další využívání takové technologie. Na 1. řadu byla tak negativní zpětná vazba od fanoušků ST, že se tvůrci v rámci 2. řady vrátili ke kořenům ST – velení USS Discovery dočasně převzal kapitán Pike pocházející z USS Enterprise, kterého pak doplnil i jeho vědecký důstojník Spock. V obou případech se do těchto rolí povedlo najít herce, kteří své postavy zvládli na výbornou a s lodí USS Discovery i její původní posádkou udělali tvůrci na konci 2. řady to nejlepší, co mohli – uklidili je 900 let do budoucnosti s tím, že na existenci lodi a její posádky bylo uvaleno přísné informační embargo. A další řady ST: Discovery tak vypráví příběhy odehrávající se až v daleké budoucnosti, kde ta loď už s ničím nekoliduje. Taky řešení :-)
 
Těch věcí, co mi na tomto seriálu jako dlouhodobému fanouškovi Star Treku vadí, je zkrátka celá řada. Na seriálu je nejlepší to, že na základě jeho 2. řady vznikl výborný spinoff Strange New Worlds s kapitánem Pikem a mladým Spockem, u kterého se teď čeká na vysílání 3. řady.
 
ST: Discovery má za sebou 4 řady. V roce 2024 přijde 5. řada s 10 episodami, která už bude poslední.