www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Sponzorovaných tlačítek na ovladačích přibývá. Kolik za ně platí Netflix a jiní?

Sponzorovaných tlačítek na ovladačích přibývá. Kolik za ně platí Netflix a jiní?
, , aktualita
Tlačítek pro spuštění aplikací na dálkovém ovladači přibývá s tím, jak o své diváky bojují streamovací platformy. Pro výrobce je to zase příležitost, jak zvýšit marže z prodaných televizí, protože umístění takové reklamy pochopitelně není zdarma.
K oblíbeným
reklama
Postupem času se vyvíjí nejen televizory, ale také jejich dálkové ovladače. I když pochopitelně mnohem pomaleji, neboť prostorů pro inovace není zdaleka tolik. Přesto jsme se letos dočkali několika zajímavých novinek. Samsung začal ke svým televizím přibalovat ovladač s dobíjecím akumulátorem a solárním panelem, který umožní ekologičtější provoz. LG zase do ovladače integrovalo NFC, aby usnadnilo spárování smartphonu s televizí. Trend, který můžeme sledovat dlouhodobě, je přidávání tzv. sponzorovaných tlačítek, která by divákům měla usnadnit spuštění konkrétních aplikací a služeb – nemusí totiž danou položku hledat nikde v menu.
 
 
Ovladač Hisense pro USA obsahuje šest tlačítek streamovacích aplikací
 
Před 10 lety přesvědčil Netflix výrobce Blu-ray přehrávačů, aby na ovladače přidali tlačítko pro spuštění jeho aplikace. Následně se tento trend rozšířil i na chytré televize a začali jej využívat také konkurenční služby. Výrobci pochopitelně sponzorovaná tlačítka nepřidávají podle svých preferencí, ale na základě dohod s provozovateli streamovacích služeb. Kromě Netflixu tak můžeme najít na ovladačích také tlačítka pro Amazon Prime Video, rychle se přidávají také nováčci jako Disney+. Ke službám pro streamování videa můžeme přidat také obchody s digitálním obsahem (např. Google Play) nebo hlasové asistenty. Třeba ovladače LG mají až tři tlačítka hlasového ovládání – pro Alexu, Asistenta Google a základní hlasové povely webOS.

 
Na LG Smart Remote (2021) napočítáte tři tlačítka hlasového ovládání
 
A někteří výrobci televizí sponzorovanými tlačítky opravdu nešetří. Letošní televizory Hisense na americkém trhu mají sedm sponzorovaných tlačítek, stejné množství jako tamní značka Vizio. Naopak Samsung je v tomto ohledu mnohem opatrnější a nabízí vedle vlastní služby Samsung Plus jen místa pro Netflix a Amazon Prime Video. Motivací především pro výrobce s agresivními cenami televizorů je odměna od provozovatelů služeb, která by se měla pohybovat okolo 1 dolaru za každé tlačítko a ovladač. V blízké budoucnosti nelze očekávat, že by došlo ke změně trendu. Zatímco streamovací služby bojují o zákazníky, výrobci televizí se kvůli zdražujícím LCD panelů potýkají s nižšími maržemi.
 
Přesto existuje naděje na dílčí změny. Amazon prosazuje, aby výrobci používali jedno univerzální tlačítko pro hlasové ovládání a dali uživateli na výběr, jakou službu zvolí. Naopak Google této možnosti není příliš nakloněn a chce samostatné tlačítko pro svého Asistenta.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG zprovoznilo 4K120 s Dolby Vision na letošních OLED TV LG zprovoznilo 4K120 s Dolby Vision na letošních OLED TV
Majitelé nových Xboxů, kteří 00používají LG OLED TV z roku 2021, mohou jásat. Tento týden totiž začala distribuce aktualizace, která umožňuje hraní ve 4K se 120 Hz a Dolby Vision. Později se update dostane na modely z roku 2020.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ W1800i: 4K projektor s Android TV pro domácí kino míří na český trh BenQ W1800i: 4K projektor s Android TV pro domácí kino míří na český trh
BenQ rozšiřuje svou nabídku o domácí projekt s nativním rozlišením 4K. Chlubí se také 100% pokrytím barevného prostoru Rec.709, podporou HDR, režimem Filmmaker nebo operačním systémem Android TV.
23.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Spielbergovo studio Amblin Partners bude točit filmy i pro Netflix Spielbergovo studio Amblin Partners bude točit filmy i pro Netflix
Zatímco se před dvěma lety měl slavný režisér Steven Spielberg nelichotivě vyjádřit na adresu streamovacích služeb, které by neměly soutěžit o Oskary, nyní se přidává k Netflixu, aby pro něj jeho studio natočilo několik snímků.
22.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Poslední aktualizace pro LG OLED TV (2019) může rozladit Dolby Vision Poslední aktualizace pro LG OLED TV (2019) může rozladit Dolby Vision
Aktuální firmware 5.10.04 přidělal vrásky na čele některých majitelům televizí LG C9 a nejspíš také dalších OLED TV z roku 2019. Po updatu totiž přestal za určitých okolností fungovat formát Dolby Vision, což se projevuje blikající obrazovkou.
21.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia Shield TV získává rozhraní ve stylu Google TV, obsahuje i reklamu Nvidia Shield TV získává rozhraní ve stylu Google TV, obsahuje i reklamu
Uživatelé Nvidia Shield TV se mohou těšit na vylepšené uživatelské rozhraní Android TV. Domovská obrazovka inspirovaná Google TV se zaměřuje na doporučování pořadů. Někteří uživatelé ovšem kritizují výrazný sponzorovaný obsah.
21.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik