Samsung přidává podporu eARC na loňské soundbary

Samsung přidává podporu eARC na loňské soundbary
, , aktualita
Po dlouhém zdržení Samsung konečně přidal podporu standardu HDMI eARC na své soundbary z roku 2019. Konkrétně byla aktualizace uvolněna pro high-endové modely Q90R, Q80R a Q70R. Co potřebujete k využití této funkce?
K oblíbeným
reklama
Samsung svým zákazníků již vloni slíbil, že na vybrané soundbary ze své nabídky přinese podporu HDMI eARC. Vývoj patrně nešel zcela podle plánů, takže vydání aktualizace bylo několikrát zdrženo. Nakonec se však majitelé daných soundbarů dočkali, neboť před pár dny jihokorejský výrobce uvolnil nový firmware s číselným označením 1010.5, který umožňuje funkci využívat HDMI eARC. Update se týká tří modelů z nejvyšší řady Q, které byly představeny v roce 2019 – HW-Q90R, HW-Q80R a HW-Q70R. Stále se jedná o špičku v nabídce Samsungu, neboť nabídka nových soundbarů pro rok 2020 zatím nezahrnuje žádnou skutečnou vlajkovou loď, jako byl model Q90R.
 
 
Stažení i instalace aktualizace probíhá bezdrátově, a to prostřednictvím mobilní aplikace SmartThings, kde uživatel vybere daný soundbar a dále se řídí pokyny na displeji. eARC je zkratka pro Enhanced Audio Return Channel, v překladu vylepšený zpětný zvukový kanál. Jedná se o jednu z funkcí, kterou přináší konektor HDMI 2.1, ale může být implementována i na zařízení se starším HDMI 2.0. Funkce umožňuje přenášet zvuk přes kabel HDMI ze zdroje (např. UHD Blu-ray přehrávače) do televizoru a odtud dále do soundbaru. To samozřejmě znamená o něco menší změť kabelů za televizním stolkem. Oproti původní funkci ARC (Audio Return Channel) umí eARC přenášet také bezztrátové formáty zvuku, jako jsou prostorové Dolby Atmos a DTS:X. Právě s první jmenovanou technologií je kompatibilní i trojice uvedených soundbarů.
Z prvních poznatků uživatelů, kteří již nový firmware nainstalovali, by mělo eARC na daných soundbarech fungovat bez problémů. Nutno ovšem dodat, že tento standard musí podporovat také používaný televizor. V případě Samsungu jsou na eARC připraveny všechny letošní QLED TV, zatímco modely z roku 2019 by měly tuto funkci obdržet prostřednictvím aktualizace. K jejímu vydání prozatím nedošlo a výrobce ani neupřesnil, kdy mohou uživatelé očekávat nový firmware.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen
Ani během druhé půlky prázdnin nemine zákazníky Skylinku bonus v podobě volného vysílání. Tentokrát byl sice vybrán pouze jeden kanál, ale zato jeden z vůbec nejpopulárnějších v nabídce tohoto operátora,
7.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Disney celosvětově spustí streamovací službu Star Disney celosvětově spustí streamovací službu Star
Jako by těch streamovacích služeb nebylo málo, Disney uvádí další. Samo jich má už několik a nyní půjde o službu Star, která má být k dispozici celosvětově a bude mít pouze vlastní obsah ze studií Disney.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
3.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik