Samsung přidává podporu eARC na loňské soundbary

Samsung přidává podporu eARC na loňské soundbary
, , aktualita
Po dlouhém zdržení Samsung konečně přidal podporu standardu HDMI eARC na své soundbary z roku 2019. Konkrétně byla aktualizace uvolněna pro high-endové modely Q90R, Q80R a Q70R. Co potřebujete k využití této funkce?
K oblíbeným
reklama
Samsung svým zákazníků již vloni slíbil, že na vybrané soundbary ze své nabídky přinese podporu HDMI eARC. Vývoj patrně nešel zcela podle plánů, takže vydání aktualizace bylo několikrát zdrženo. Nakonec se však majitelé daných soundbarů dočkali, neboť před pár dny jihokorejský výrobce uvolnil nový firmware s číselným označením 1010.5, který umožňuje funkci využívat HDMI eARC. Update se týká tří modelů z nejvyšší řady Q, které byly představeny v roce 2019 – HW-Q90R, HW-Q80R a HW-Q70R. Stále se jedná o špičku v nabídce Samsungu, neboť nabídka nových soundbarů pro rok 2020 zatím nezahrnuje žádnou skutečnou vlajkovou loď, jako byl model Q90R.
 
 
Stažení i instalace aktualizace probíhá bezdrátově, a to prostřednictvím mobilní aplikace SmartThings, kde uživatel vybere daný soundbar a dále se řídí pokyny na displeji. eARC je zkratka pro Enhanced Audio Return Channel, v překladu vylepšený zpětný zvukový kanál. Jedná se o jednu z funkcí, kterou přináší konektor HDMI 2.1, ale může být implementována i na zařízení se starším HDMI 2.0. Funkce umožňuje přenášet zvuk přes kabel HDMI ze zdroje (např. UHD Blu-ray přehrávače) do televizoru a odtud dále do soundbaru. To samozřejmě znamená o něco menší změť kabelů za televizním stolkem. Oproti původní funkci ARC (Audio Return Channel) umí eARC přenášet také bezztrátové formáty zvuku, jako jsou prostorové Dolby Atmos a DTS:X. Právě s první jmenovanou technologií je kompatibilní i trojice uvedených soundbarů.
Z prvních poznatků uživatelů, kteří již nový firmware nainstalovali, by mělo eARC na daných soundbarech fungovat bez problémů. Nutno ovšem dodat, že tento standard musí podporovat také používaný televizor. V případě Samsungu jsou na eARC připraveny všechny letošní QLED TV, zatímco modely z roku 2019 by měly tuto funkci obdržet prostřednictvím aktualizace. K jejímu vydání prozatím nedošlo a výrobce ani neupřesnil, kdy mohou uživatelé očekávat nový firmware.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vánoční nadílka od Skylinku: 8 volně vysílaných programů včetně novinek Vánoční nadílka od Skylinku: 8 volně vysílaných programů včetně novinek
Skylink tento měsíc rozhodně nešetřil bonusy pro diváky a volně zpřístupnil hned osm kanály různých žánrů – od pohádek přes dokumenty až po hudbu. Úplnou novinkou v nabídce je program Canal+ Domo.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
miniLED se blíží. Samsung a LG si registrují další ochranné známky miniLED se blíží. Samsung a LG si registrují další ochranné známky
„Novinkou“ příštího roku by se měly stát miniLED TV, které představí oba korejští výrobci. Samsung požádal o registraci známky „Quantum Mini LED“, LG by si dokonce rádo zaregistrovalo celou abecedu od „ALED“ po „ZLED“.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HBO GO v prosinci 2020: nejlepší nové filmy a seriály HBO GO v prosinci 2020: nejlepší nové filmy a seriály
HBO GO v prosinci nadělí předplatitelům všech 26 bondovek, Jokera i Ježka Sonica. Nabídka nových seriálů je tentokrát slabší. K nejočekávanější novince patří seriálová adaptace filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
30.11.2020, aktualita, Milan Šurkala