Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung přidává podporu eARC na loňské soundbary

8.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Po dlouhém zdržení Samsung konečně přidal podporu standardu HDMI eARC na své soundbary z roku 2019. Konkrétně byla aktualizace uvolněna pro high-endové modely Q90R, Q80R a Q70R. Co potřebujete k využití této funkce?
Samsung svým zákazníků již vloni slíbil, že na vybrané soundbary ze své nabídky přinese podporu HDMI eARC. Vývoj patrně nešel zcela podle plánů, takže vydání aktualizace bylo několikrát zdrženo. Nakonec se však majitelé daných soundbarů dočkali, neboť před pár dny jihokorejský výrobce uvolnil nový firmware s číselným označením 1010.5, který umožňuje funkci využívat HDMI eARC. Update se týká tří modelů z nejvyšší řady Q, které byly představeny v roce 2019 – HW-Q90R, HW-Q80R a HW-Q70R. Stále se jedná o špičku v nabídce Samsungu, neboť nabídka nových soundbarů pro rok 2020 zatím nezahrnuje žádnou skutečnou vlajkovou loď, jako byl model Q90R.
 
 
Stažení i instalace aktualizace probíhá bezdrátově, a to prostřednictvím mobilní aplikace SmartThings, kde uživatel vybere daný soundbar a dále se řídí pokyny na displeji. eARC je zkratka pro Enhanced Audio Return Channel, v překladu vylepšený zpětný zvukový kanál. Jedná se o jednu z funkcí, kterou přináší konektor HDMI 2.1, ale může být implementována i na zařízení se starším HDMI 2.0. Funkce umožňuje přenášet zvuk přes kabel HDMI ze zdroje (např. UHD Blu-ray přehrávače) do televizoru a odtud dále do soundbaru. To samozřejmě znamená o něco menší změť kabelů za televizním stolkem. Oproti původní funkci ARC (Audio Return Channel) umí eARC přenášet také bezztrátové formáty zvuku, jako jsou prostorové Dolby Atmos a DTS:X. Právě s první jmenovanou technologií je kompatibilní i trojice uvedených soundbarů.
Z prvních poznatků uživatelů, kteří již nový firmware nainstalovali, by mělo eARC na daných soundbarech fungovat bez problémů. Nutno ovšem dodat, že tento standard musí podporovat také používaný televizor. V případě Samsungu jsou na eARC připraveny všechny letošní QLED TV, zatímco modely z roku 2019 by měly tuto funkci obdržet prostřednictvím aktualizace. K jejímu vydání prozatím nedošlo a výrobce ani neupřesnil, kdy mohou uživatelé očekávat nový firmware.