Samsung přidává podporu eARC na loňské soundbary

Samsung přidává podporu eARC na loňské soundbary
, , aktualita
Po dlouhém zdržení Samsung konečně přidal podporu standardu HDMI eARC na své soundbary z roku 2019. Konkrétně byla aktualizace uvolněna pro high-endové modely Q90R, Q80R a Q70R. Co potřebujete k využití této funkce?
K oblíbeným
reklama
Samsung svým zákazníků již vloni slíbil, že na vybrané soundbary ze své nabídky přinese podporu HDMI eARC. Vývoj patrně nešel zcela podle plánů, takže vydání aktualizace bylo několikrát zdrženo. Nakonec se však majitelé daných soundbarů dočkali, neboť před pár dny jihokorejský výrobce uvolnil nový firmware s číselným označením 1010.5, který umožňuje funkci využívat HDMI eARC. Update se týká tří modelů z nejvyšší řady Q, které byly představeny v roce 2019 – HW-Q90R, HW-Q80R a HW-Q70R. Stále se jedná o špičku v nabídce Samsungu, neboť nabídka nových soundbarů pro rok 2020 zatím nezahrnuje žádnou skutečnou vlajkovou loď, jako byl model Q90R.
 
 
Stažení i instalace aktualizace probíhá bezdrátově, a to prostřednictvím mobilní aplikace SmartThings, kde uživatel vybere daný soundbar a dále se řídí pokyny na displeji. eARC je zkratka pro Enhanced Audio Return Channel, v překladu vylepšený zpětný zvukový kanál. Jedná se o jednu z funkcí, kterou přináší konektor HDMI 2.1, ale může být implementována i na zařízení se starším HDMI 2.0. Funkce umožňuje přenášet zvuk přes kabel HDMI ze zdroje (např. UHD Blu-ray přehrávače) do televizoru a odtud dále do soundbaru. To samozřejmě znamená o něco menší změť kabelů za televizním stolkem. Oproti původní funkci ARC (Audio Return Channel) umí eARC přenášet také bezztrátové formáty zvuku, jako jsou prostorové Dolby Atmos a DTS:X. Právě s první jmenovanou technologií je kompatibilní i trojice uvedených soundbarů.
Z prvních poznatků uživatelů, kteří již nový firmware nainstalovali, by mělo eARC na daných soundbarech fungovat bez problémů. Nutno ovšem dodat, že tento standard musí podporovat také používaný televizor. V případě Samsungu jsou na eARC připraveny všechny letošní QLED TV, zatímco modely z roku 2019 by měly tuto funkci obdržet prostřednictvím aktualizace. K jejímu vydání prozatím nedošlo a výrobce ani neupřesnil, kdy mohou uživatelé očekávat nový firmware.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu LG uvádí 4K LCD TV pro rok 2020. S novým webOS i funkcemi od Applu
LG oznámilo, že se na trh brzy dostanou nové LCD TV z řad Nano a UN. Jedná se převážně o modely střední třídy, které jsou vybaveny AirPlay 2 a novou verzí webOS. Prodej se se již pomalu rozjíždí na evropských trzích.
27.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10 Topsion TP01: velmi levný TV box je nyní dostupný s Androidem 10
Do čínských e-shopů se nedávno dostalo další multimediální centrum za pár desítek dolarů, které používá nejnovější Android 10. Od předchozí verze zařízení se jinak neliší, o pohon se tedy opět stará procesor Rockchip RK3318.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace Netflix doporučil televizory pro rok 2020, upravil i podmínky certifikace
Program Netflix Recommended TV označuje televize, které splňují požadavky stanovené Netflixem a jsou vhodné pro sledování obsahu z této platformy. Letos byla mezi podmínky přidána podpora interaktivních pořadů. Jaké televize tedy Netflix doporučuje?
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena Od smartphonů k televizím. Realme Smart TV byla oficiálně představena
První televizory od čínské značky Realme se snaží konkurenci zničit hlavně cenou. Bezrámečkový design, solidní ozvučení i Android TV nejsou v daném segmentu samozřejmostí, proto se muselo šetřit někde jinde. Dostupnost zatím byla potvrzena jen v Indii.
26.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps Z CAM E2-M4: MFT kamera se 4K při 120 fps
Na trh míří nová kamera Z CAM E2-M4, která je dosti pozoruhodná svými schopnostmi. Za překvapivě nízkou cenu totiž podporuje videosekvence s Cinema 4K rozlišením při velmi vysoké frekvenci 120 fps.
26.5.2020, aktualita, Milan Šurkala