Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung potvrdil HDMI 2.1 také u 4K QLED TV

4.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung původně hovořil o HDMI 2.1 pouze v souvislosti s 8K QLED TV, ale poté se tato informace objevila i ve specifikacích vybraných 4K QLED TV. Výrobce přítomnost HDMI 2.1, ale úplně bez háčků to nebude.
Když Samsung představoval své televizory pro rok 2020, zmiňoval podporu HDMI 2.1 pouze u nejdražších modelů ze své nabídky, které nabízejí rozlišení 8K. Pak se ovšem začaly objevovat informace, že HDMI 2.1 by měly nabídnout i některé modely se 4K rozlišením, což naznačovaly i technické parametry konkrétních televizorů. Vzhledem k tomu, že se nové QLED TV dostávají na pulty obchodů (velká část modelů je již dostupná také na českém trhu), bylo na čase tuto záhadu konečně rozlousknout a podívat se, jak je to tedy s podporou HDMI 2.1. Informace získal zahraniční web FlatpanelsHD přímo od Samsungu. Ano, všechny letošní 4K QLED TV opravdu nabízejí HDMI 2.1, přesto by zákazníci, kteří tento konektor hodlají využít, měli věnovat pozornost následujícím řádkům a především přiložené tabulce.
 
 
Televizory z řad Q70T, Q80T (od 55" a výše), Q90T a Q95T budou osazeny konektorem HDMI 2.1, který podporuje technologii FRL (Fixed Rate Link) pro přenos videa ve 4K při 120 fps. To je významná informace hlavně pro hráče, kteří si plánují pořídit některou s konzolí nové generace – PlayStation 5 nebo Xbox Series X. Výše uvedené řady podporují také další funkce HDMI 2.1 zaměřené na hráče, jmenovitě variabilní obnovovací frekvenci (VRR) a automatický režim nízké odezvy (ALLM). A nakonec je to ještě funkce eARC, která umožňuje prostřednictvím HDMI kabelu přenášet zvuk z konzole či přehrávače přes televizor do audio systému. Některé 4K QLED TV nabídnou pouze ořezanou podporu HDMI 2.1. Konkrétně se jedná o 49" model Q80T a také celou sérii Q60T, které jsou kompatibilní pouze s ALLM a eARC, postrádají tedy také možnost přenosu 4K120 videa.
A ještě jedna věc, kterou by měli zákazníci Samsungu vědět v souvislosti s novým standardem. Všechny QLED TV (včetně modelů s rozlišením 8K) obsahují pouze jeden konektor HDMI 2.1 (na pozici HDMI4), zatímco zbylé konektory splňují standard HDMI 2.0. To je rozdíl proti konkurenčnímu LG, které své letošní televizory osadilo hned čtyřmi konektory HDMI 2.1.
 
 

Funkce HDMI 2.1 u Samsung QLED TV pro rok 2020

 
  4K120
(přes FRL)
VRR ALLM eARC
Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q800T
ano  ano  ano  ano
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T (55"+)
Samsung Q70T
 ano  ano  ano  ano
Samsung Q80T (49")
Samsung Q60T
 ne  ne  ano  ano