Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung představí svou první QD-OLED TV v roce 2022

8.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Podle nejnovějších informací se nakonec dočkáme QD-OLED TV od Samsungu. Musíme si na ně ovšem počkat až do začátku příštího roku. Divize vyrábějící displeje na oplátku prodlouží výrobu panelů LCD.
Vloni se na trhu objevila informace, že nové panely QD-OLED od Samsung Display se nejspíš neobjeví v televizorech jihokorejské značky. Divize Samsung Electronics, která má na starosti produkty pro koncové spotřebitele, totiž neprojevila o novou technologii zájem. Místo toho se letos zaměřila na panely Neo QLED, které vylepšují současné LCD s kvantovými tečkami o podsvícení miniLED. Nakonec se ovšem obě divize Samsungu dohodly. Tvrdí to informace korejského webu ETNews, který v minulosti již mnohokrát přinesl přesné spekulace týkající se Samsungu.
 
 
Zdá se, že mezi Samsung Electronics a Samsung Display došlo ke vzájemné dohodě. Zatímco Samsung Electronics použije technologii QD-OLED ve svých televizorech, Samsung Display na oplátku prodlouží výrobu panelů LCD ve svých továrnách. Původně měla být produkce ukončena do konce loňského roku, ale nakonec byla kvůli nečekaně zvýšené poptávce prodloužena do března. Divize Samsung Electronics patrně stále nesehnala žádného náhradního dodavatele, proto došlo k dalšímu prodloužení, a to až do konce roku 2021.
 
První QD-OLED TV od Samsung Electronics se na trh letos nepodívá, neboť výrobní plány firmy jsou již dávno hotové. Hovoří se ovšem o představení začátkem roku 2022 (tedy patrně na veletrhu CES) a uvedení na pulty obchodů v průběhu příštího roku. Tento typ panelu od Samsung Display by ovšem mohla ještě letos využít konkurence. Konkrétně se před pár měsíci hovořilo o Sony, jednání s displejovou divizí Samsungu údajně vedli také další výrobci televizí jako Panasonic nebo TCL. Samsung Electronics údajně letos uvede na trh alespoň počítačové monitory s QD-OLED.
 
Podle Samsung Display je QD-OLED přelomovou technologií, do které společnost neváhá investovat 11,7 miliard dolarů. Zjednodušeně řečeno se jedná o panely OLED vylepšené pomocí kvantových teček. Reakce na prototypy ovšem byly poněkud rozpačité. Důvodem měly být obavy z nízkého jasu nebo „vypalování“ obrazu. Zákazníci musí také počítat s vysokými cenami televizorů, neboť výrobní náklady tohoto panelu nejsou nízké.