Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung chystá ohebnou televizi

18.5.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Když se řekne televize nové generace, tak se asi vybaví OLED TV s úžasným obrazem nebo gigantický 4K panel. Takové přístroje ale mají jednu nevýhodu. Z úhlu jejich obraz vypadá poněkud ploše. Samsung ale představil možné řešení: ohebnou televizi.
Nové OLED TV a přístroje s rozlišením 4K nabízí ohromující vizuální zážitek, o tom se asi nelze přít. Neznamená to však, že je můžete sledovat z jakéhokoliv místa v místnosti. Odměnou by vám byl poněkud „plochý“ divácký zážitek. Označení „plochá obrazovka“ koneckonců nevzniklo pro nic za nic. Ale ne všechny nové televizory jsou ploché jak prkno. Společnosti LG a Samsung už dříve představily zakřivené OLED TV. Pro její sledování by ale divák měl zůstat „přibitý“ k pohovce (jinak zakřivení ztrácí smysl).

I to se ale může změnit, soudě podle schémat firmy Samsung. Nedávno zveřejněný patent ukazuje možnou podobu nové generace ohebných displejů. Jejich tvar by bylo možné měnit dálkovým ovladačem, aby divák mohl sledovat televizor odkudkoliv. A nepůjde jen o pouhé fyzické ohýbání obrazovky. Ovladač bude zároveň schopen kalibrovat obraz tak, aby odpovídal novému tvaru displeje. Celou záležitost má ovládat speciální deformační součástka umístěná za panelem. Dokument popisuje způsob, jakým by bylo možné ohýbat pouhou část displeje nebo celý panel. Dálkové ovládání by využívalo bluetooth nebo infračervené připojení. Divák by si mohl vybírat z nabídky s celou řadou nastavení obrazovky, kterou by bylo možné otáčet a ohýbat dle jeho přání.

Samsung zatím neřekl nic konkrétního ohledně ohebné televize, pouze podal žádost o patent. I tak to vypadá, že v budoucnu bude takové přístroje vyrábět. Na druhou stranu to připomíná zvěsti o ohebných mobilech, na kterých má výrobce pracovat. O to větší zklamání přišlo, když vyšla Galaxy SV a nebyla ohebná. Zároveň by však nebyl takový problém stejnou technologii aplikovat na obrazovky větších rozměrů.

Korejský výrobce hledá nové způsoby, jak umožnit zákazníkovi užívat televizor podle jeho vlastních potřeb. Nynější vlajková loď Smart TV F8000 nabízí takové funkce, jako je sociální integrace, personalizovaný systém doporučení nebo hlasové ovládání. V budoucnu tak Samsung může přidat i více hardwarově orientované funkce, jako je třeba ohýbání obrazovky podle momentálních potřeb diváka.

Zdroj: HDTVtest, psfk