Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozhraní Google TV si můžete nainstalovat na Android TV, ale nestojí to za to

7.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
V Google Play Store se sice objevila aplikace Google TV, ale od její instalace na Android TV nečekejte zázraky. S trochou snahy můžete nové rozhraní aktivovat, počítejte ovšem s tím, že většina vychytávek nebude nejspíš fungovat.
Před nedávnem představený Chromecast přišel s Google TV. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o nový operační systém, Google TV ve skutečnosti staví na současné Android TV. Jedná se vlastně o nové uživatelské rozhraní nebo launcher, který do operačního systému přidává především jinou domovskou obrazovku – s lepším doporučením obsahu napříč platformami pro streamování videa. Víme, že nejpozději příští rok budou na trh uvedena další zařízení s Google TV a nejspíš od roku 2022 se toto rozhraní stane povinné pro všechny nové televizory či set-top boxy s Android TV.
 
Pokud máte zařízení s Android TV, možná vás v budoucnu čeká aktualizace. Google totiž potvrdil, že nové rozhraní se objeví také na vybraných stávajících zařízeních, ale jejich seznam zatím zveřejněn nebyl. Hned v den představení Google TV se v Google Play Store objevila stejnojmenná aplikace, která je oficiálně kompatibilní pouze s letošním Chromecastem. I na Android TV lze ovšem stáhnout aplikace mimo Play Store, a to instalací balíčku APK. Dále budete potřebovat ještě aplikaci třetí strany, která vám umožní využívat na Android TV alternativní launchery – dobře poslouží např. Home Screen Launcher for Android TV. Uživatelé, kterým se podařilo aplikaci nainstalovat, ovšem zrovna nejásají radostí.
 
 
Ukázalo se totiž, že launcher se sice spustí, ale na domovské obrazovce se v mnoha případech nezobrazují doporučení (jedna z hlavních vychytávek nové Google TV) a nefunguje ani vyhledávání. K dispozici není ani ovládání přehrávače hudby nebo možnosti na panelu účtu. Naopak funguje seznam aplikací i knihovna obsahu včetně nového seznamu ke zhlédnutí. Objevil se ještě jeden způsob, jak spustit Google TV na Android TV, ale v takovém případě už se neobejdete bez velmi pokročilých znalostí. Bude nutné nainstalovat dvě aplikace, ze kterých vlastně Google TV sestává – kromě launcheru je to také aplikace pro vyhledávání.
 
Na zařízení s Androidem 9 Pie nebo novějším je potřeba využít vývojářské nastavení a aktivovat ladění přes síť. Prostřednictvím aplikace Remote ADB Shell na smartphonu potom bude nutné provést příkazy, které odinstalují původní launcher, aby se nerušil s Google TV. Proces je to složitější a hrozí během něj poškození operačního systému, proto rozhodně není vhodný pro začátečníky. Otázkou zůstává, zda se také zdlouhavá instalace a riziko případných problémů vyplatí vzhledem ke změnám, které Google TV přináší.