Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google TV bude povinná od roku 2022, aktualizace zamíří i na stávající Android TV

4.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Nad vztahem Google TV a Android TV od počátku visel otazník, ale nyní se vše začíná vyjasňovat. Nové rozhraní se v dalších zařízeních objeví příští rok a postupně vytlačí Android TV. V plánu je také aktualizace pro stávající zařízení.
Tento týden byla představena platforma Google TV, kterou používá nový Chromecast. Google kvůli tomu způsobil trochu zmatek, neboť zpočátku nebylo zcela jasné, jaký je vztah nové platformy k té starší – Android TV. Nakonec se ukázalo, že Google TV je nové uživatelské rozhraní nebo launcher, který staví na základech Android TV. Nový Chromecast rozhodně není jediným zařízením, které bude využívat Google TV. Nová platforma se postupně dostane do nových i vybraných stávajících zařízení s Android TV, který postupně „nahradí“. Opravdu ale jen v uvozovkách, protože původní systém Android TV v jádru zůstane, ale bude překrytý právě rozhraním Google TV.
 
 
Je to trochu matoucí krok, který ovšem není vzhledem k dlouhodobému počínání Googlu příliš překvapivý. Vzpomeňme, že v minulosti byl přejmenován obchod s aplikacemi Android Market na Google Play Store, platební systém Android Pay na Google Pay nebo operační systém pro chytré hodinky Android Wear na Wear OS. Možná tak postupně vymizí i současné značení verzí Android TV, které odpovídá verzím standardního Androidu pro smartphony. Byl by to vcelku logický krok, neboť televizory a streamovací zařízení jsou v aktuálnosti verze Androidu dlouhodobě za smartphony. Třeba aktuálně vychází Android 11, ale pouze pár televizí zatím používá loňský Android TV 10.
 
Zpočátku budou spolu Android TV a Google TV koexistovat, a to minimálně dva roky. Plán Googlu je totiž takový, že od roku 2021 začnou výrobci z řad partnerů aktuálně používajících Android TV uvádět na trh zařízení s Google TV. Půjde jak o streamovací zařízení a multimediální centra, tak chytré televizory. K používání Google TV je ovšem zatím nikdo nebude nutit, takže v obchodech mohou nabízet i modely využívající standardní Android TV. Do roku 2022 potom bude provedena změna, která umožní v nových zařízeních používat pouze Google TV.
 
Současná zařízení se také mohou těšit na aktualizaci, i když pochopitelně ne všechna. Google explicitně jmenovat, že mezi prvními výrobci bude Sony. Ostatní televizory a set-top boxy s Android TV dostanou alespoň některé funkce z Google TV.