www.tvfreak.cz
>
>
>
>

LG 42PJ650: plazma vrací úder

LG 42PJ650: plazma vrací úder
, , recenze
Plazmové televizory netestujeme s takovou frekvencí jako jejich LCD bratříčky, a právě proto jsme se na recenzi LG 42PJ650 tak těšili. Pokročila již plazmová technologie za dobu své existence a dokáže tento kousek překonat moderní LED LCD?
K oblíbeným
reklama
Plazmové televizory jsou kvůli svým technologickým nedostatkům a kvůli velmi intenzivní marketingové masáži výrobců stále více a více odsouvány na vedlejší kolej. Jsou ale opravdu tak špatné, jak se nám snaží největší výrobci LCD televizorů tvrdit, nebo se opravdu jedná pouze o agresivní reklamní kampaň, která má podlomit kolena konkurenci? Jak si dnes ukážeme, pravda je tak někde uprostřed, ale stále si troufáme tvrdit, že se přiklání spíše k obyčejnému konkurenčnímu boji – technologie značně pokročila, mnohé nedostatky prakticky eliminovala a klady samozřejmě zůstaly.Ani zde nenajdete, stejně jako na nedávno testovaném televizoru LG 47SL9000, žádný vystouplý rám. Samotný displej s rámečkem je ukrytý pod jednolitou deskou, která po stranách navíc lehce přesahuje. Tato moderní konstrukce nejen velmi hezky vypadá, ale ve stavu, kdy je televizor vypnutý, navíc budí dojem, jako by kolem obrazovky ve skutečnosti ani žádný rámeček nebyl. Drobný problém shledáváme v snadném ušpinění – na sklo stačí sáhnout rukou a hned si ji tak označíte vlastním otiskem prstu. To je ale problém prakticky veškeré současné elektroniky, která využívá moderní super-lesklou povrchovou úpravu.


"Neviditelný" rám bohužel po zapnutí obrazu získá klasickou podobu.
- pro zvětšení klikněte -

Jak již jsme si řekli, imaginární bez-rámečkový design vypadá velmi hezky. Ostatně jsme si dovolili použít i fotografii od výrobce, která konstrukci krásně ilustruje. Kombinace skleněné desky spolu s černými plastovými doplňky vypadá opravdu hezky a rozhodně ji chválíme. Je sice jasné, že se toto řešení nebude zamlouvat všem, ale minimálně přináší pěknou alternativu k nespočtu běžných výrobků z dílen konzervativnějších výrobců.

Faktem ale zůstává, že jakmile televizor zapnete, tak se sklo stává zcela průhledným a vy tak dojem kompletní „placky“ velmi rychle ztratíte. Toto řešení je tak spíše drobným bonusem, který oceníte ve chvílích, kdy je televizor vypnutý.


Čelní pohled vypadá velmi moderně a esteticky.
- pro zvětšení klikněte -

Stejně jako u LG 47SL9000 nebo i u naposledy recenzovaného televizoru Philips 42PFL8404H je kolem celého rámu instalována drobná průhledná linka – zde se jedná o součást celé krycí desky, která schovává i samotný panel. Tato drobnost ale ve výsledku přinese opravdu pěkný dojem v případech, kdy máte za televizorem barevnou zeď – přístroj tak jakoby svou konstrukcí přesně zapadne do zvoleného interiéru.


Pouhých pět centimetrů dává předpoklady k pověšení na zeď.
- pro zvětšení klikněte -

Pokud čekáte, že bude tato plazmová televize příliš široká a že se k plochému televizoru bude blížit jen vzdáleně, jste na omylu. Hloubka přístroje je 52,4 milimetrů, což patří ke slušným hodnotám. Na nejmodernější LED televizory se sice nehrabe, ale i tak se stále jedná o hloubku, při které se nemusíte bát montáže na zeď – právě v těchto případech je žádoucí, aby televizor na zdi opravdu visel (byl u zdi co nejblíže). Konstrukcí podstavce a samotnou montáží ale dnes testovaný kousek přesně imituje své LED LCD kolegy.


Klasický LG ovladač prošel drobným faceliftem.
- pro zvětšení klikněte -

Stejně tak samotný dálkový ovladač přesně kopíruje své levnější předchůdce – sada šipek a potvrzovací tlačítko se pouze posunuly do prostřední části a ostatní tlačítka pro změnu kanálu nebo hlasitosti tak mohla stoupnout o něco výše – tuto změnu vítáme. Jeho provedení se sadou funkčních a programovatelných tlačítek je ověřené a prakticky mu nemáme co zásadního vytknout. Slušná tlačítka jsou z gumy, ale v ovladači přesně sedí a nevrzají.


Konektory jsou sice typické, ale dalších několik HDMI portů by se hodilo.
- pro zvětšení klikněte -

Jelikož se nám do testu dostal teprve před-produkční vzorek, tak není zcela jasné, zda bude finální podoba stejná, nebo lehce odlišná. Tak jako tak se zde setkáte s jedním (ano pouze jedním) HDMI portem, kdy druhý je trochu nelogicky vyveden na bočnici. Sadu doplňuje dvojice SCART konektorů, optický digitální vstup i výstup a samozřejmě D-Sub pro přivedení PC signálu. Nechybí ani obvyklá sada cinch konektorů, které tak zastupují komponentní video vstup.

Sada je tedy relativně chudá – z pohledu analogového signálu zde je konektorů dostatek, ale HDMI je zde zastoupeno pouze jedenkrát, což může někomu činit potíže.Zbývající konektory jsou tradičně vyvedeny na bočnici, kde tak najdete druhý HDMI konektor, USB 2.0 port, kompozitní video vstup a samozřejmě i PCMCIA slot pro servisní karty apod. Nabídka je tak celkově spíše chudá a odpovídá nižšímu tržnímu segmentu, pro který je televizor koncipován.
Tabulka shrnující technické parametry:

LG 42PJ650
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
42'' (16 : 9)
Odezva
neudává se
Jas
1 500 cd/m2
Kontrast
3 000 000 : 1 dynamický
Technologie
plazma
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
180 / 180
Počet barev
neudává se
Rozteč bodů
0,907 mm
Nativní rozlišení
1024 x 768 px
Vestavěné reproduktory
ANO (2 × 10 W)
Tunery
Analog, DVB-T, DVB-C, MPEG4
Vstupy
2×HDMI 1.3, 2 × SCART, kompozit video, komponentní video PC D-Sub, Stereo audio, anténní vstup, CAM, koax audio, 1×USB 2.0
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 400×400 mm
Hmotnost
20 kg s podstavcem
Norma TCO
TCO 06
Progressive scan
ANO
Teletext / EPG
ANO 2000 stran
Různé variace
NE
Speciální vlastnosti
USB 2.0 konektor
reklama
Nejnovější články
Sharp prodává největší 8K displej na světě. Měří 120 palců Sharp prodává největší 8K displej na světě. Měří 120 palců
Zdají se vám současné 8K TV příliš malé? Sharp začal prodávat největší obrazovku světa s rozlišením 8K. Není určena do obýváků, ale pro profesionální použití. Z toho důvodu neobsahuje televizní tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG Eclair: nejmenší soundbar s Dolby Atmos na světě LG Eclair: nejmenší soundbar s Dolby Atmos na světě
LG letos začne prodávat mimořádně kompaktní soundbar, který ovšem poskytne plnohodnotné řešení k ozvučení obýváku. A dokonce podporuje také formát prostorového zvuku Dolby Atmos, který byl dosud vyhrazen jen pro větší soundbary.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi posílá do Evropy dostupné televize Mi TV P1 s HDMI 2.1 a Android TV Xiaomi posílá do Evropy dostupné televize Mi TV P1 s HDMI 2.1 a Android TV
Xiaomi představilo nové televizory řady Mi TV P1, které jsou určeny pro evropské trhy. Zahrnuje kvarteto LCD TV, které s výjimkou nejmenšího modelu spoléhají na rozlišení 4K. Ve výbavě mají operační systém Android TV.
10.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik
BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K BenQ TK700STi: herní projektor slibuje nejnižší latencí ve 4K
BenQ přináší nový projektor zaměřený hlavně na hráče. Slibuje totiž vstupní odezvu 16 ms při rozlišení 4K, která by měla být nejnižší na trhu. Výhodou je také 100" obraz při velmi krátké projekční vzdálenosti nebo systém Android TV.
9.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce
Jeden z největších výrobců televizorů na světě připustil, že se v jeho televizích s Androidem nacházela aplikace třetí strany, která shromažďovala příliš mnoho informací o uživatelích. Problém se údajně týkal pouze zařízení na čínském trhu.
9.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik