Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG 47SL9000: TV bez vystouplého rámu

25.1.2010, Martin Kuchař, recenze
Mohutná reklama propaguje tento televizor jako historicky první kousek, který nemá kolem obrazovky žádný vystouplý rám. Tenké provedení spolu s LED podsvícením navíc napovídá, že se jedná o zajímavý kousek. Pojďme se tedy na něj společně podívat.
LG u této televize opět sází především na unikátní design a moderní LED podsvícení. Tato kombinace zcela jistě naláká spousty zájemců, protože jak jistě sami víte, LED je v současnosti nejlepší technologie podsvícení používaná v LCD televizorech a „bezešvý“ design celý přístroj ještě ozvláštňuje. Přidejte si k tomu ještě opravdu pořádnou nálož skla a technologických specialitek, jako jsou například Bluetooth rozhraní nebo velice šikovný a schopný USB 2.0 port, který si poradí s většinou současných multimediálních formátů.


Televizor nejen pro fotbalisty, ale i pro fotbalistky - nebojte, i olympiáda na něm bude stát za to
- pro zvětšení klikněte -


Marketing ovšem tyto specialitky přehlíží a zaměřuje se především na bezešvé provedení, kdy můžete i na fotografii vidět, že mezi obrazem a rámečkem není žádný běžný skok. Ostatně celá obrazovka je překryta slušnou vrstvou skla, které je protáhnuto až za okraj (ten samozřejmě není u současné technologie možno zcela vynechat). Výrobce tedy slibuje televizor bez vystouplého rámu, toho je ale vlastně dosaženo jednoduchým překrytím celého přechodu skleněným plátem.


Podobné fotografie uživatele matou a mohou si myslet, že se jedná o plošné LED panely

I přesto se ale jedná o opravdu povedené řešení. Na první pohled ihned zaujme a v interiéru vypadá skvěle. Bohužel je potřeba sklo důkladně naleštit – po vytáhnutí z krabice a montáži na podstavec jej slušně zapatláte a to i v případě, že jste si vydrhli ruce mýdlem. Když někdy kritizujeme super-lesklé plastové kryty za to, že se snadno špiní, zde je situace ještě o stupínek horší.


Při zapnutém obrazu není bezrámečkový profil zcela patrný
- pro zvětšení klikněte -

Z čelního pohledu je už ale jasně vidět, že rámeček je zcela standardní a jakmile televizor zapnete, dojem je už poněkud slabší. Tato speciální vlastnost by nejspíše plně vynikla až s použitím technologie Ambilight, kterou jsou vybaveny televizory značky Philips. Každopádně je ale celé provedení velmi čisté, estetické a rozhodně skvěle doplní chladné interiéry – pro živější pokoje se asi hodí spíše kousky s červenými plexi-skly, které má LG v nabídce také.

Určitě ale musíme pochválit podstavec. Ten je vyroben z pořádného kusu skla (nejedená se o žádnou akrylovou napodobeninu) a je tak opravdu robustní a stojí velmi stabilně. A jelikož je ze skla, tak je navíc také opravdu super-leslý a skvěle se tak hodí k samotnému televizoru. Výrobce dotáhl design opravdu do nejmenších detailů.


Super-štíhlý profil televizoru moc sluší - skleněné doplňky jej oživují
- pro zvětšení klikněte -

LED podsvícení umožňuje vyrobit celý televizor s minimalistickou tloušťkou. V nejširším místě dosahuje pouhých 29,3 mm, což je vynikající hodnota. Ve srovnání se Sony KDL-40ZX1 je sice televizor pořád o něco tlustší, ale na druhou stranu je jeho tloušťka konstantní a výrobce udává maximální a ne minimální hodnotu. Jak můžete sami vidět, tyto tenké LED modely vypadají opravdu skvěle. A především v případech, kdy si je pověsíte na zeď, opravdu pochopíte, jakou má LED výhodu. Problém pak nastane pouze s kabely a konektory, které ve finálním řešení zaberou další minimálně 3 cm.


Klasický LG dálkový ovladač postrádá tlačítka Play, Stop, Pause apod.
- pro zvětšení klikněte -

Dálkový ovladač je prakticky zcela identický, jako jsme měli u televizoru 42LH7000. Jeho profil je velmi úzký, obsahuje opravdu velký počet tlačítek, která mají příjemnou tuhost a přesný stisk. Bohužel bychom uvítali, kdyby výrobce u tohoto modelu přidal i tlačítka Play, Stop, Pause apod., které by se při přehrávání multimédií umístěných na USB disku opravdu hodily.

Opět zde máme i lehkou imitaci kůže – plast je vyražen tak, aby drobné profily na něm vypadaly až organicky, což oživuje jinak velmi jednoduchý design, ale hlavně zpříjemňuje ovládání. Jemný profil totiž zabraňuje klouzání a ovladač tak vyloženě padne do ruky. Pro komfortní držení jsou navíc na spodní straně vytvořeny dvě malé prohlubně, do kterých zapadnou prsty. Ovladači tedy kromě zmíněné absence tlačítek Play apod. nemáme co vytknout.Zcela běžná sada konektorů disponuje trojicí HDMI 1.3 portů, které jsou doplněny optickým audio výstupem, počítačovým D-Sub vstupem a komponentním analogovým vstupem. Nechybí ani dvojice SCART portů, které už se v takovémto počtu většinou na moderních televizorech nevyskytují. Zbývající porty jsou tradičně umístěny na bočním panelu. Když vezmete v potaz tloušťku přístroje, pak se možná budete bát zapojit jakýkoliv konektor. V testech jsme přirovnávali délku HDMI konektoru na kabelu a zjistili jsme, že prakticky skoro projde i přes obrazovku.Zbývající sada je na boční straně, kde tak kromě zbylého čtvrtého HDMI konektoru najdete i potřebný USB 2.0 port a klasický PCMCIA slot určený pro zapojení servisních nebo doplňkových karet. Na fotografii si můžete jasně všimnout, jak musel výrobce doslova šetřit každým milimetrem – pokud vlastníte větší USB disk, budete jej muset zapojovat přes prodlužovací kablík, neboť se vám jej přímo do slotu zapojit nepodaří.Tabulka shrnující technické parametry:

LG 47SL9000
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
47'' (16 : 9)
Odezva
2,4 ms
Jas
500 cd/m2
Kontrast
3 000 000 : 1 dynamický
Technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16 mil.
Rozteč bodů
0,5419 mm
Nativní rozlišení
1920 × 1080 px
Vestavěné reproduktory
ANO (2 × 10 W)
Tunery
Analog, DVB-T, MPEG4
Vstupy
4×HDMI 1.3, 2 × SCART, kompozit video, PC D-Sub, Stereo audio, anténní vstup, CAM, optické audio, 3,5mm výstup na sluchátka, 1×USB 2.0
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 400×400 mm
Hmotnost
28,5 kg s podstavcem
Norma TCO
TCO 06
Progressive scan
ANO
Teletext / EPG
ANO 1000 stran
Různé variace
NE
Speciální vlastnosti
USB 2.0 konektor