Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Philips 42PFL8404H: s Ambilight na filmy

28.1.2010, Martin Kuchař, recenze
Televizory s technologií Ambilight slibují unikátní filmový zážitek, který přináší rozšířená osvícená plocha za obrazovkou. Moderní design a značka ale nejsou všechno. Pojďme se společně v dnešní recenzi přesvědčit, jak si vede konkrétně tento model.
Technologii Ambilight jsme si detailně představili v recenzi televizoru Philips Cinema 21 : 9, kde byla použita nejnovější generace Spectra 3. Dnes zde máme Spectra 2, která vlastně poskytuje nasvícení pouze po bočních stranách, což ve výsledku ale není až tak katastrofické. Jinak opravdu moc pěkný televizor se skleněnými (akrylovými) doplňky totiž sám o sobě upoutá oko zákazníka díky propracovanému designu.
 

Velmi pěkný design s tenkou akrylovou linkou vypadá moc hezky.
- pro zvětšení klikněte -

Když jsme u televizoru Cinema 21 : 9 chválili perfektní dílenské zpracování, pochválíme jej i dnes. Philips dělá své televizory opravdu kvalitně a můžete si být jisti, že v nich nebude nic praskat, při manipulaci se nikde nebudou prohýbat plasty, při otáčení nebude vrzat apod. Klasická povrchová úprava provedená v super-lesklém černém plastu je doplněna tenkou akrylovou linkou, která vlastně lemuje celou obrazovku a příjemně tak oživuje jinak velmi decentní design. Na první pohled je tento televizor opravdu originální, a přitom si stále drží svůj punc vysoké kvality, jako je tomu třeba u velmi konzervativních výrobků Sony.

Drobnou výtku máme jen k podstavci, který je celý z plastu. Jedná se sice o velmi robustní a pružný materiál, který se jen tak nezlomí nebo nepraskne, ale v ruce působí až moc levným dojmem. Ve srovnání s televizorem LG 47SL9000, který měl podstavec kompletně skleněný, zde bohužel tak příjemného a hlavně spolehlivého dojmu nenabudete.


Čelní pohled pouze ukazuje na propracované provedení - škoda jen plastového podstavce.
- pro zvětšení klikněte -

Tenká akrylová linka vypadá na přístroji opravdu dobře a v případech, kdy zapnete Ambilight, pochopíte její význam. Právě tato linka totiž perfektně propojí obraz na displeji a promítnuté světlo na zdi – okraje lehce rozmaže a vy tak máte pocit, že je úhlopříčka televizoru podstatně větší, než tomu je ve skutečnosti. Bez Ambilight ale i tak vypadá opravdu pěkně a příjemně oživuje velmi strohý rám z černého plastu. Výrobci se návrh jednoznačně povedl a s nasvícením zdi skvěle sedí. Je ale potřeba samozřejmě myslet na to, že design je velmi subjektivní záležitostí a každý může celý výrobek hodnotit jinak.


Televizor nepatří zrovna k nejtenčím, ale může ta zo i Ambilight.
- pro zvětšení klikněte -

Pohled z levé strany tradičně odhaluje nejen doplňkovou sadu konektorů, ale především samotnou tloušťku televizoru. Jedná se o poměrně běžné řešení, jaké můžete vidět u většiny televizorů podsvícených pomocí katod. Všimněte si ale hlavně světlé linky, která je zhruba v levé třetině. Jedná se o kryt sady LED, které zajišťují chod technologie Ambilight. U modelů využívajících Spectra 3 je tato linka samozřejmě protáhnutá až na horní okraj. I přes relativně velkou tloušťku ale doporučujeme přístroj zavěsit na (bílou) zeď, na které opravdu perfektně vynikne nasvícení.


Tradiční Philips ovladač disponuje i spoustou užitečných tlačítek jako Play, Stop atd.
- pro zvětšení klikněte -

Stejně jako u modelu Cimena 21 : 9 zde máme typický Philips ovladač. Pokud bychom čelní plastový panel nahradili kouskem hliníku, jednalo by se o zcela totožné ovladače – výrobce zcela jistě používá stejnou základnu a podle modelu televizoru pouze nasazuje potřebné „kryty“. Ovladač tedy opět skvěle padne do ruky, ale už zde nemáme ten perfektní kovový pocit – jedná se o kompletně plastové řešení. I přesto jsou ale tlačítka opět provedena velmi zdařile – mají dobrý zdvih i tuhost a reagují opravdu přesně.

Naštěstí výrobce na ovladač nevyvedl tolik tlačítek, čili se ovladač používá jednodušeji – nemusíte jej posouvat v dlani v případech, kdy po stisku spodního tlačítka chcete stisknout horní apod. Přesto má celé ovládání dostatek funkčních kláves, které obsahují například i Play, Stop nebo posun pro snadnou práci při přehrávání multimediálních souborů uložených na flash disku apod.Je trošku zvláštní, jak je celá sada konektorů doslova rozsypaná po zadním panelu. Je pravda, že takováto konstrukce zlepšuje orientaci při velkém množství připojených přístrojů, ale na druhou stranu musíte jednotlivé konektory hledat na větší ploše. Každopádně zde najdete tradičně dva SCART konektory, D-Sub PC konektor, cinche pro komponentní i kompozitní vstup a samozřejmě i trojici HDMI 1.3 konektorů doplněných o síťový konektor RJ45. Bohužel zde kompletně chybí optický digitální audio výstup, a tak si domácí kino musíte zapojit skrze koaxiální kabel.Druhá boční sada skýtá čtvrtý HDMI konektor, USB 2.0 port a samozřejmě i zmíněný SPDIF koaxiální výstup. Pro servis nebo případné rozšíření funkcí je zde osazen i tradiční CI slot a pro analogové video je osazen i S-Video konektor. Celkově je tedy sada velmi slušná a v případě, kdy by byl na zadní straně k dispozici i optický výstup, neměli bychom jediný důvod něco kritizovat.
Tabulka shrnující technické parametry

Philips 42PFL8404H
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
42'' (16 : 9)
Odezva
3 ms
Jas
500 cd/m2
Kontrast
80 000 : 1 dynamický
Technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
176° / 176°
Počet barev
4 tril. (14 bit)
Rozteč bodů
0,4839 mm
Nativní rozlišení
1920 × 1080 px
Vestavěné reproduktory
ANO (2 × 10 W)
Tunery
Analog, DVB-T, DVB-C, MPEG4
Vstupy
4×HDMI 1.3, 2 × SCART, kompozit video, PC D-Sub, Stereo audio, anténní vstup, CAM, koax audio, 3,5mm výstup na sluchátka, 1×USB 2.0
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 400×400 mm
Hmotnost
20,5 kg s podstavcem
Norma TCO
TCO 06
Progressive scan
ANO
Teletext / EPG
ANO 1000 stran
Různé variace
NE
Speciální vlastnosti
USB 2.0 konektor