Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3M MPro110: miniprojektor do kapsy

2.4.2009, Petr Papež, recenze
3M MPro110 je unikátní zařízení s rozměry MP3 přehrávače, vestavěnou baterií a LCoS technologií s LED podsvícením. Přestože je 3M MPro110 malý technologický zázrak, zázraky od tohoto kapesního projektoru čekat nemůžeme. Bude projektor použitelný na prezentace?
O 3M MPro110 se začalo ve větší míře psát minulý rok jako o perspektivní "technohračce". Projektor je to vskutku miniaturní a velikostí 2,3 cm x 5,1 cm x 11,4 cm (v x š x d) připomíná spíše smartphone. Projektor je vyveden ve stříbrno-černé barevné kombinaci. Ze strany, shora i zespodu naleznete chladicí mřížky. Projektor je dobré chránit před prachem a pro jeho maximální životnost uklízet do libovolného pouzdra (není součástí balení). Vrchní černý plast sice působí jako displej, ale nenechte se zmást, opravdu to je pouze černý plast.
Tlačítko pro zapnutí projektoru najdete po jeho straně. Druhým a posledním ovládacím prvkem je kolečko pro ostření na přední straně, jehož design je přizpůsoben mobilním podmínkám. Ovládání kolečka jde ztuha, ale působí solidně a trvanlivě. Projektor nemá žádné menu.

Projektor je možné umístit na běžný fotografický stativ.

Název projektoru3M MPro110
Zobrazovací technologieLCoS displej + LED podsvícení
Nativní rozlišení640 x 480 pixelů
Svítivost10 ANSI lumen
Kontrast1000 : 1
Životnost LED diod10000 hodin (bez možnosti výměny)
Optický zoomžádný
Velikost obrazu15,2 cm až 127 cm
Rozměry (Š - H - V)51 x 114 x 29 mm
Hmotnost159 g
Vstupy / výstupyanalogový (3M redukce), 3,5 mm jack
Další schopnostibez ventilátoru, na baterii

Uvnitř je skrytá baterie NK03-S005 3.7 V s kapacitou 1050 mAh. Nejedná se o běžně dostupnou baterii. Nepodařilo se mi ji najít v prodeji ani v ČR, ani v aukcích na EBay, pouze ve francouzských obchodech za cenu okolo 23 Euro. Doba výdrže se liší podle náročnosti promítání, ale pohybuje se okolo jedné hodiny. Bohužel to je pod délkou byť i krátkého filmu, nemluvě o "eposech" typu Kmotr či Pán Prstenů.


Jas obrazu a ztráta konstrastu z přibližně 50 cm, 100 cm a 150 cm (zleva).


Nedokonalost optiky. Modrý pruh doplňuje obraz na dokonalý obdélník, můžete zde vidět "prohnutí" strany. Všimněte si také tmavých rohů, kde optika již nestačí.

Obraz je slabinou tohoto projektoru. Technologie LED nedodává dostatečné světlo a s rostoucí úhlopříčkou dochází k rapidnímu úbytku světelnosti i použitelnosti. Projektor samozřejmě neobstojí v konkurenci klasických projektorů, ale ani v konkurenci miniaturních projektorů jako je Dell M109S nebo Acer K10 (i ty mají mnohem vyšší světelnost, na druhou stranu vyžadují ke svému provozu napájení a nikoli vlastní baterii jako 3M).

Tabulka přepočtu mezi velikostí obrazu a vzdáleností projektoru:

Vzdálenost
Velikost obrazu
305 mm 
163 mm
610 mm 
235 mm 
914 mm 
355 mm 
1219 mm 
523 mm
1524 mm 
739 mm
1800 mm 
975 mm
Zdroj: manuál 3M

K projektoru je přibaleno vše potřebné. V krabici najdete manuály (nejsou na fotce), napájecí adaptér, originální kabel pro analogový signál, cinch - 3,5" jack kabel a konverzi cinch samice - cinch samice.


Porovnání velikosti se slim-obalem na CD


Závěr


3M MPro110 je v současné době hračka pro fajnšmekry. Projektor má pouze jediné solidní použití a to jako ultra mobilní zařízení vhodné pro projekci v tmavých místnostech, například v hotelovém pokoji. Projektor má příliš mnoho nedostatků, ale další varianty těchto přístrojů snad budou vyspělejší. Vadí mi především krátká výdrž, běžně nedostupná náhradní baterie a malá světelnost.


Špičková mobilita
Obraz nesrovnatelný s ostatními projektory
Ikona Odkaz na databázi
Výdrž na baterie
Cena v době testování: 8 599 Kč s DPHStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu 3M MPro 110 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>
Za zapůjčení projektoru 3M MPro110 děkujeme firmě 3M

Za zapůjčení projekčního plátna Da-Lite děkujeme distributorovi pro ČR, společnosti Image CZ
---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

3M MPro110 is a great toy for projector enthusiasts. Unfortunately there is just one real application of this device – ultra mobile projecting in a dark room such is a hotel room. What makes this device unusable in many scenarios is the short run on the battery and a very low brightness.


Ultimate mobility
Image quality
Ikona Odkaz na databázi
Short battery run
Final price 8 599 CZKVývoj ceny testovaného produktu:


reklama
reklama