Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dell M109S: malý černý elegán

31.3.2009, Petr Papež, recenze
Dell M109S je mobilní miniprojektor se slušným rozlišením 856 x 600, světelností 50 ANSI lm a kontrastem 800 : 1. Projektor M109S je mezistupněm mezi běžnými projektory a miniaturními projektory. Blíží se obraz více mikroprojektorům nebo běžným přístrojům?
Kapitoly článku:
  1. Dell M109S: malý černý elegán
  2. Menu
  3. Zkušenosti a závěr
Dell M109S je jeden z mála malých projektorů na trhu. Je zhruba třikrát až čtyřikrát menší než nejmenší běžné projektory. Bohužel Dell M109S, na rozdíl od mikroprojektorů, vyžaduje ke svému chodu napájení. Dell M109S je opravdu miniaturní. Projektor má černou barvu s šedými prvky, z vrchní strany je pak tmavý reflektivní plast. Jediný viditelný ovládací prvek je ostřící kroužek. Absence Lens Shiftu i optického zoomu je vzhledem k velikosti přístroje akceptovatelná.
Po zapnutí se objeví modře svítící tlačítka, která mají dobrou odezvu a není potřeba vyvíjet zvláštní sílu, stačí běžné zmáčknutí.

Dell má pouze jeden vstup, do kterého se napojí redukce (je součástí dodávky) a na ní najdeme VGA vstup, kompozitní RCA vstup a napájení. Projektor nemá žádný digitální vstup. Napájecí adaptér je kompatibilní s některými notebooky DELL. Projektor nemá reproduktor. Ventilátor je vidět i zvenku, je hned za chladicí mřížkou. Jeho hlučnost je poměrně vysoká, vyšší než u běžného ventilátoru v notebooku.Ke konečné velikosti projektoru je nutné přidat adaptér na elektřinu a kabel pro připojení signálu. Objem celkové přenášené velikosti tak naroste téměř na dvojnásobek. Přístroj tedy vyžaduje více místa než mikroprojektor (např. Optima Pico nebo 3M MPro110).

V další kapitole se podíváme do menu a v poslední zhodnotíme obraz i celý projektor.

Název projektoru Dell M109S
Zobrazovací technologie DLP + LED podvětlení
Nativní rozlišení 858 x 600 pixelů
Svítivost 50 ANSI lumen
Kontrast 800 : 1
Životnost lampy 10000 hodin
Optický zoom žádný
Projekční vzdálenost 0,6 m až 2,4 m
Udávaná hlučnost 32 dB ECO / 35 dB standard
Rozměry (Š - H - V) 92 x 37 x 105 mm
Hmotnost 363 g
Vstupy / výstupy kompozitní cinch, VGA
Další schopnosti kompatibilita adaptéru s notebooky DELL