Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

První OLED TV pro rok 2021: LG chystá řady C1 a G1

23.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
LG si u příslušných úřadů zaregistrovalo televizory C1 a G1, které budou jistě OLED TV pro příští rok. Kromě názvu uváděny žádné další informace. Otázkou zůstává, zda ve srovnání s aktuálními modely nabídnou nějaká zásadní vylepšení.
Za pár týdnů se letopočet přehoupne na číslovku 2021 a výrobci začnou představovat své nové televizory. Ačkoliv se sice budeme muset tentokrát obejít bez tradičních veletrhů jako CES v Las Vegas, prezentace nejspíš proběhnou alespoň online. Hned zkraje roku představuje své portfolio tradičně také LG. Databáze dvou certifikačních úřadů – amerického FCC a jihokorejského RRA – nám potvrdily první modely OLED TV pro rok 2021. Jedná se o televizory OLED65C1 and OLED65G1, které budou patřit do řad C1 a G1. V obou případech budou používat úhlopříčku 65 palců.
 
 
LG GX (2020)
 
Záznamy v databázi nám potvrzují označení nové generace OLED TV od LG. Do loňského roku výrobce používal arabskou číslici, která odpovídala poslední číslici v aktuálním letopočtu. To znamená, že v roce 2019 byly řady označovány jako B9, C9… Letos byla použita římská číslovka X – proto názvy BX, CX… Otazník zůstával viset nad tím, jak budou Jihokorejci pokračovat v číslování příští rok. Záznamy prvních modelů v databázích odhalily, že označení modelů budou začínat zase od jedničky, což dává vzhledem k roku 2021 smysl. Jednička přitom v názvu ještě nebyla, neboť tento typ značení používá LG až od roku 2016 (tzn. řad B6, C6…).
 
 
LG tedy zbývá ještě pár let na to, aby přemýšlelo nad změnou číslování. Co se týče modelů pro rok 2021, jistě nezůstane pouze u řad C1 a G1. Nabídku nejspíš doplní také série B1, W1 a Z1, pokud se nabídka proti letošku nezmění. LG OLED TV patří po obrazové kvalitě k tomu nejlepšímu na trhu, proto je otázka, zda nová generace modelů přinese nějaká viditelná vylepšení obrazu. Také podporu HDMI 2.1 nabízí LG již u celého letošního portfolia. Novinky tedy můžeme očekávat spíše v technologií pro vylepšení obrazu. Jistotou je nová verze platformy webOS a možná se dočkáme i kosmetických změn designu.
 
Překvapit by nás neměla ani rozšířená nabídka 48" OLED TV (letos je k dispozici jen jeden model v řadě LG CX) a cenově dostupnějších 77" OLED TV – vzhledem k otevření nové továrny v Číně. LG také nejspíš nabídne nový trojnohý stojan Gallery Stand, který bude určen pro sérii G1.