Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Předplatitelé Disney+ si stěžují kvůli sníženému rozlišení videa

1.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Po žádosti EU omezila také platforma Disney+ kvalitu streamovaného videa. Někteří předplatitelé se ovšem cítí podvedeni, neboť uváděné rozlišení neodpovídá skutečné kvalitě. Počet pixelů může být nižší o více než polovinu.
V polovině března, kdy v Evropě naplno vypukla pandemie onemocnění COVID-19, se objevily obavy z přetížení datové infrastruktury. Orgány EU se tak zaměřily především na streamované video, které tvoří velkou část datového toku – jen samotný Netflix se na celosvětovém internetovém provozu podílí z více než desetiny. Iniciativu vzal do svých rukou evropský komisař pro vnitřní trh a služby Thierry Breton, který požádal provozovatel služeb pro streamování videa, aby omezili datový tok. Zapojila se všichni velcí hráči včetně Netflixu, Amazonu, YouTube, Facebooku, Applu a také Disney, které je se svou platformou na evropském trhu teprve nováčkem. Disney+ bylo na jaře spuštěno ve Velké Británii, Irsku, Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku a Švýcarsku, ale řadu předplatitelů si již dokázalo popudit.
 
Od 4. května bude v Disney+ dostupný film Star Wars: The Rise of Skywalker
 
Důvodem je právě snížený datový tok. Aby společnost vyhověla žádosti EU, snížila rozlišení streamovaného videa, ale neinformuje diváky o skutečném rozlišení. V případě přepnutí do 4K (Ultra HD) totiž není skutečné rozlišení 3840 x 2160 pixelů, ale pouze 2560 x 1440 pixelů, tedy Quad HD. To znamená, že počet pixelů, ze kterých se obraz skládá, je nižší o 56 %. O tom se ovšem divák nedozví, neboť v nastavení přehrávače stále svítí možnost 4K. Počet pixelů nižší o 56 % byl zaznamenán také v případě přepnutí do „vysokého rozlišení“. Místo 1920 x 1080 pixelů neboli Full HD, což odpovídá kvalitě běžných Blu-ray disků, totiž skutečné rozlišení činí 1280 x 720 pixelů. Diváci mohou zaznamenat také nižší kvalitu zvuku, neboť Disney dočasně vypnulo podporu prostorového zvuku Dolby Atmos u filmů a seriálů, kde byla tato funkce k dispozici.

 
Výše uvedená omezení se ovšem opravdu týkají pouze Evropy. Jeden z nespokojených uživatelů rozhodl vyzkoušet VPN a přepnout na americkou verzi služby. Video se potom nejen přehrávalo v uváděném rozlišení, ale také byl k dispozici zvukový formát Dolby Atmos. Někteří uživatelé psali přímo na zákaznickou podporu, která jim nabídla možnost zrušení předplatného za zvýhodněných podmínek včetně vrácení peněz za již zaplacený měsíc. Kvůli kvalitě streamu si ovšem stěžují také předplatitelé konkurenčního Netflixu, který se rozhodl vyhovět žádosti EU na snížení datového toku jiným způsobem. Zatímco rozlišení nechal na původní hodnotě, snížil bitrate.
 
Zdroj: 4kfilme.de