Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix omezí kvalitu videa v Evropě, reaguje na žádost EU

19.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Evropská unie prosadila u Netflixu, aby redukoval kvalitu streamovaného videa s cílem zamezit přetížení datové infrastruktury. Netflix proto slíbil, že na následujících 30 dnů sníží bitrate přenášených videí o 25 %.
Velká část Evropanů v těchto dnech tráví čas doma a mnozí využívají k zabavení internet. Největší zátěž pro datovou infrastrukturu představují videa, přitom právě filmy a seriály z Netflixu jsou ideálním způsobem trávení volného času. Švýcarsko oznámilo, že v krizové situaci je připraveno zakázat streamovaná videa, ale k ohleduplnosti při používání vyzývají své občany také některé státy EU včetně Španělska, které doporučilo uživatelům, aby během běžné pracovní doby omezili sledování videí a hraní online her. EU začala tento týden problém řešit na celoevropské úrovni. Evropský komisař pro vnitřní trh a služby Thierry Breton požádal občany s hashtagem #SwitchToStandard, aby si přehrávali internetová videa v běžném rozlišení, pokud nutně nepotřebují vysokou kvalitu.
 
 

Snížení kvality videa v Evropě pro všechny

 
Thierry Breton, mimo jiné bývalý šéf telekomunikační společnosti, a CEO Netflixu Reed Hastings spolu tento týden telefonicky jednali. Zástupce EU žádal americkou firmu, aby se pokusila snížit objem přenášených dat. Jednou z diskutovaných možností bylo automatické přepnutí na standardní rozlišení během špičky, kdy je datový provoz nejvyšší. „Streamovací platformy, telekomunikační operátoři a uživatelé, všichni jsme společně odpovědní za přijetí opatření k zajištění hladkého fungování internetu během bitvy proti šíření virů,“ uvedl Breton ve svém prohlášení.  Další hovor mezi oběma stranami by měl proběhnout během několika následujících dnů.
 
 
Netflix ovšem na žádost EU již přistoupil k prvním opatřením. Během následujících třiceti dnů začne snižovat datový tok streamovaného videa v evropských zemích, což by mělo snížit spotřebu Netflixu v evropských datových sítích až o 25 %. „Mnoho let se zaměřujeme na efektivitu sítě, včetně poskytování přístupu k programu Open Connect telekomunikačním společnostem zdarma,“ oznámil mluvčí Netflixu a zmínil také technologii adaptivního streamování videa, která upravuje rozlišení automaticky podle dostupné šířky pásma v oblasti. Dodejme, že Netflix také začíná pomalu nasazovat nový kodek AV1, který o desítky procent snižuje velikost videa, aniž by utrpěla jeho kvalita.
Není divu, že Netflix byl pro evropské politiky první na ráně. Z celosvětového hlediska tvoří videa z tohoto portálu 12 % celosvětového internetového provozu.