Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Podvádí Sony? Řada televizí XH90 možná neumí nativní 4K/120Hz

9.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Sony označuje svou sérii XH90 jako ideální ke konzoli PS5. Jak ovšem ukázaly testy, tyto LCD TV možná nepodporují nativní vstup ve 4K při 120 Hz přes HDMI 2.1, a proto si musí pomáhat upscalingem.
Výrobci se snaží neustále najít kličky, jak zákazníkům slíbit co nejvíce, ale přitom ušetřit maximum výrobních nákladů. Vloni se řešila kauza údajně „falešných“ 8K QLED TV od Samsungu, a nyní má máslo na hlavě pro změnu Sony. Japonský výrobce letos představil ¨pouze jedinou řadu 4K TV, která nabízí plnou podporu specifikace HDMI 2.1. Proto tyto televizory rovnou označil jako ideální ke své nové herní konzoli PlayStation 5. Před pár týdny vyšla slibovaná aktualizace firmwaru, která přidala podporu signálu ve 4K rozlišení při obnovovací frekvenci 120 Hz.
 
 
Netrvalo dlouho a na internetu se objevily první stížnosti týkající se této funkce. Uživatelé si totiž všimli zhoršení kvality obrazu při vstupu se 4K120. Redaktoři německého webu 4K Filme se proto rozhodli nové funkci podívat na zoubek a přišli s nepříjemným zjištěním – Sony XH90 nejspíš nepodporuje nativní rozlišení 4K při 120 Hz. V jednoduchém testu, který byl zdokumentován ve videu níže, byl využit jednoduchý černý obrázek na bílém pozadí, aby byla dobře zřetelná ostrost obrazu. K televizoru byl pomocí kabelu Hama Ultra High Speed a vstupu HDMI 2.1 připojen počítač s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3080.
 
Při přepnutí obnovovací frekvence ze 60 Hz na 100 nebo 120 Hz byl obraz znatelně rozmazanější, což mohl redaktor poznat jak na zmíněném obrázku, tak i na fontu v nabídkách operačního systému Windows 10. Ve hrách by rozdíl patrně nebyl tak výrazný, ale rozhodně by k němu došlu. Rozlišení přitom mělo zůstat na hodnotě 3840 x 2160 pixelů neboli 4K. Kde je tedy problém? Sony nejspíš používá tzv. 4K upscaling, který umožňuje zvýšit původní vstupní rozlišení. Tím sice může dojít k drobnému zlepšení kvality proti původnímu rozlišení, ale nikdy nedosáhne takových detailů, jako obsah v nativním rozlišení.
 
Sony se zatím k problému nevyjádřilo, ale zákazníky si tímto drobným podvodem jistě popudí. Spekuluje se, že na vině by mohl být obrazový procesor, který by nezvládl renderování ve 4K120. Důvod ovšem může být jinde, a tak se třeba dočkáme opravy skrze aktualizaci firmwaru.
 
 
Zdroj: 4kfilme.de