Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Philips upřesnil detaily o nových OLED a miniLED TV. Jak je to s HDMI 2.1?

17.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Okolo nových OLED a miniLED TV od Philipsu stále panovalo několik nejasností, které se výrobce snažil upřesnit. Dozvěděli jsme se tak o podpoře kodeku AV1, podrobnostech s HDMI 2.1 nebo počtu stmívatelných zón.
Philips vstoupil do roku 2021 s novou nabídkou televizí, která zahrnuje OLED a LCD TV – ve druhé kategorii se navíc vůbec poprvé ukrývají modely s podsvícením miniLED. Ačkoliv byly nové televizory představeny již v lednu, některé detaily zůstávaly dlouho nejasné. Změnilo se to se zveřejněním modelů na webových stránkách Philipsu, další detaily doplnilo zastoupení výrobce na dotazy redaktorů německého webu 4Kfilme.de. Začněme podporou dvou nových funkcí, které chyběly v loňském portfoliu Philipsu.
 
 

Philips TV a HDMI 2.1

 
Zaprvé se jedná o HDMI 2.1, které ocení hlavně majitelé herních konzolí nové generace. Philips potvrdil, že televizory ze sérií OLED856, OLED806, OLED706, PML9636, PML8506 a PUS9206 budou disponovat „plnohodnotným“ rozhraním HDMI 2.1 včetně maximální propustnosti 48 Gbit/s, která umožní přenos signálu ve 4K120 bez omezení. Konkrétně budou k dispozici dva konektory HDMI 2.1 – oba s podporou HDCP 2.3, ale pouze jeden z nich nabídne eARC a VRR.
 
 
Televizory z nižších sérií jako PUS8506, PUS7906 a PUS7506 sice zvládnou zpracovat signál ve 4K120, ale kvůli panelu je výstup limitován na 4K60. HDMI 2.1 by v tomto případě nedávalo smysl, ale k dispozici bude rozhraní se starším standardem doplněné o funkce eARC a VRR.
 
 

Philips TV a AV1

 
Některé jazykové mutace stránek Philipsu obsahují technické parametry letošních televizorů. A obsahují také informace o podpoře kodeku AV1, kterou přitom výrobce během představování vůbec nezmínil. Na druhou stranu začne Google letos vyžadovat po výrobcích, aby AV1 podporovali ve svých zařízeních s Android TV, proto Philips možná ani neměl na výběr. Na nový kodek budou připraveny minimálně aktuální OLED a miniLED TV.
 
 

Philips TV a počet stmívatelných zón

 
Philips potvrdil, že všechny jeho miniLED TV budou používat podsvícení s 1024 stmívatelnými zónami. V případě 65palcového modelu každá stmívatelná zóna obsahuje 8 miniLED (celkem 8 192), v případě 75palcového modelu 12 miniLED (celkem 12 2888). Oba televizory také mají potvrzený panel s nativní frekvencí 100 Hz.
 
 

Philips TV a Saphi

 
Philips letos upřednostní Android TV před vlastní linuxovou platformou Saphi. Operační systém od Googlu můžeme očekávat i v nejlevnějších OLED TV ze série OLED706. Saphi ovšem nekončí a objeví se v televizorech nižších řad než PUS7506.
 


reklama
reklama