AV1 jako nezbytnost? Google i Netflix začnou vyžadovat podporu nového kodeku

AV1 jako nezbytnost? Google i Netflix začnou vyžadovat podporu nového kodeku
, , aktualita
Google podle dostupných informací začne od letošního jara požadovat podporu kodeku AV1 ve všech nových zařízení na platformě Android TV. Zdá se, že nezbytností se v budoucnu stane také pro obsah z YouTube a Netflixu.
K oblíbeným
reklama
Kodek AV1 si v posledních dvou letech oťukávali vývojáři softwaru a poskytovatelé streamovaného videa. Postupně se přidali také výrobci hardwaru. Zdá se, že rok 2021 by mohl být pro nový standard přelomový. Mohl by totiž být podporován velkou částí televizorů, které letos vstoupí na trh. Částečně se o to postará také Google, který začne podporu AV1 vyžadovat. Od dubna 2021 by měla být povinná na všech nových zařízeních s operačním systémem Android TV ve verzi 10 nebo 11. V opačném případě by nejspíš zařízení neprošlo certifikačním procesem, který Google vyžaduje.
 
 
Při pohledu na letošní nabídku televizí je patrné, že se výrobci na tuto změnu připravují. Podporu AV1 slibují nejnovější modely od Philipsu, Sony nebo TCL – všechny spoléhají právě na Android TV. Samozřejmostí je také pro aktuální Chromecast. Konkurenční LG a Samsung nasadili AV1 poprvé v roce 2020, ale ve svých televizích používají vlastní operační systém. Výrobce čipsetů Synaptics také nedopatřením naznačil, že nový kodek by v budoucnu mohli vyžadovat také poskytovatelé streamovaného videa. Konkrétně se zmiňuje o Netflixu a YouTube. Druhá zmiňovaná platforma, shodou okolností vlastněná Googlem, v současné době vyžaduje AV1 pro videa v 8K přehrávaná na televizorech.
YouTube by tedy v budoucnu mohl rozšířit své požadavky týkající se kodeku. Netflix v současné době testuje AV1 na kompatibilních zařízeních s Androidem, ale nejedná se o požadavek. V budoucnu by se mohla podpora tohoto standardu objevit v podmínkách pro certifikaci televizorů Netflix Recommended. Většina streamovacích platforem v současné době používá pro videa ve 4K HDR dekódování HEVC (H.265), které ovšem není tak efektivní jako AV1. Za tvorbou a implementací kodeku stojí skupina Alliance for Open Media, kterou tvoří Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla nebo Netflix. Jednou z výhod AV1 je otevřenost, po výrobcích ani vývojářích totiž není vyžadován licenční poplatek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Letošní televize Philips vyladí zvuk na míru uživateli. Stačí krátký test Letošní televize Philips vyladí zvuk na míru uživateli. Stačí krátký test
Sluch se u každého člověka liší, několik přednastavených profilů zvuku proto obvykle nestačí. Philips zahájil spolupráci se společností Mimi Hearing Technologies a v televizorech pro rok 2021 nabídne možnost vytvoření osobního sluchového profilu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Brzy ve vašich televizích. MediaTek oznámil nový 4K čipset s AI Brzy ve vašich televizích. MediaTek oznámil nový 4K čipset s AI
MediaTek MT9638 je nejnovější čipset pro Smart TV. Kromě toho, že podporuje současné technologie pro lepší kvalitu obrazu a zvuku, se může pochlubit jednotkou pro zpracování AI. Nechybí ani připojení přes Wi-Fi 6.
4.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Zjevení mezi UHD Blu-ray přehrávači. Nováček Reavon představil 2 modely Zjevení mezi UHD Blu-ray přehrávači. Nováček Reavon představil 2 modely
Po velmi dlouhé době se na trhu objeví nové UHD Blu-ray přehrávače. Postarala se o ně nová francouzská značka Reavon, která oznámila modely UBR-X100 a UBR-X200 určené pro náročnější klientelu.
4.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Skládací microLED TV z Rakouska váží 1,3 tuny a stojí víc než celý dům Skládací microLED TV z Rakouska váží 1,3 tuny a stojí víc než celý dům
Na trh míří C SEED M1, 165" microLED TV s unikátní skládací konstrukcí. Pokud televize není používána, složí se do podlahy. Kromě vysoké hmotnosti je ovšem další překážkou astronomická cena.
4.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung představí 76" Micro LED TV, uvádí i 75" odolnou venkovní TV Terrace Samsung představí 76" Micro LED TV, uvádí i 75" odolnou venkovní TV Terrace
Samsung představil několik novinek dé své nabídky televizí. Dostane se na menší a o něco levnější televize Micro LED, ukázány byly také nové varianty Neo QLED a máme zde i venkovní odolnou televizi Terrace se 75" úhlopříčkou.
3.3.2021, aktualita, Milan Šurkala