Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AV1 jako nezbytnost? Google i Netflix začnou vyžadovat podporu nového kodeku

14.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Google podle dostupných informací začne od letošního jara požadovat podporu kodeku AV1 ve všech nových zařízení na platformě Android TV. Zdá se, že nezbytností se v budoucnu stane také pro obsah z YouTube a Netflixu.
Kodek AV1 si v posledních dvou letech oťukávali vývojáři softwaru a poskytovatelé streamovaného videa. Postupně se přidali také výrobci hardwaru. Zdá se, že rok 2021 by mohl být pro nový standard přelomový. Mohl by totiž být podporován velkou částí televizorů, které letos vstoupí na trh. Částečně se o to postará také Google, který začne podporu AV1 vyžadovat. Od dubna 2021 by měla být povinná na všech nových zařízeních s operačním systémem Android TV ve verzi 10 nebo 11. V opačném případě by nejspíš zařízení neprošlo certifikačním procesem, který Google vyžaduje.
 
 
Při pohledu na letošní nabídku televizí je patrné, že se výrobci na tuto změnu připravují. Podporu AV1 slibují nejnovější modely od Philipsu, Sony nebo TCL – všechny spoléhají právě na Android TV. Samozřejmostí je také pro aktuální Chromecast. Konkurenční LG a Samsung nasadili AV1 poprvé v roce 2020, ale ve svých televizích používají vlastní operační systém. Výrobce čipsetů Synaptics také nedopatřením naznačil, že nový kodek by v budoucnu mohli vyžadovat také poskytovatelé streamovaného videa. Konkrétně se zmiňuje o Netflixu a YouTube. Druhá zmiňovaná platforma, shodou okolností vlastněná Googlem, v současné době vyžaduje AV1 pro videa v 8K přehrávaná na televizorech.
YouTube by tedy v budoucnu mohl rozšířit své požadavky týkající se kodeku. Netflix v současné době testuje AV1 na kompatibilních zařízeních s Androidem, ale nejedná se o požadavek. V budoucnu by se mohla podpora tohoto standardu objevit v podmínkách pro certifikaci televizorů Netflix Recommended. Většina streamovacích platforem v současné době používá pro videa ve 4K HDR dekódování HEVC (H.265), které ovšem není tak efektivní jako AV1. Za tvorbou a implementací kodeku stojí skupina Alliance for Open Media, kterou tvoří Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla nebo Netflix. Jednou z výhod AV1 je otevřenost, po výrobcích ani vývojářích totiž není vyžadován licenční poplatek.