AV1 jako nezbytnost? Google i Netflix začnou vyžadovat podporu nového kodeku

AV1 jako nezbytnost? Google i Netflix začnou vyžadovat podporu nového kodeku
, , aktualita
Google podle dostupných informací začne od letošního jara požadovat podporu kodeku AV1 ve všech nových zařízení na platformě Android TV. Zdá se, že nezbytností se v budoucnu stane také pro obsah z YouTube a Netflixu.
K oblíbeným
reklama
Kodek AV1 si v posledních dvou letech oťukávali vývojáři softwaru a poskytovatelé streamovaného videa. Postupně se přidali také výrobci hardwaru. Zdá se, že rok 2021 by mohl být pro nový standard přelomový. Mohl by totiž být podporován velkou částí televizorů, které letos vstoupí na trh. Částečně se o to postará také Google, který začne podporu AV1 vyžadovat. Od dubna 2021 by měla být povinná na všech nových zařízeních s operačním systémem Android TV ve verzi 10 nebo 11. V opačném případě by nejspíš zařízení neprošlo certifikačním procesem, který Google vyžaduje.
 
 
Při pohledu na letošní nabídku televizí je patrné, že se výrobci na tuto změnu připravují. Podporu AV1 slibují nejnovější modely od Philipsu, Sony nebo TCL – všechny spoléhají právě na Android TV. Samozřejmostí je také pro aktuální Chromecast. Konkurenční LG a Samsung nasadili AV1 poprvé v roce 2020, ale ve svých televizích používají vlastní operační systém. Výrobce čipsetů Synaptics také nedopatřením naznačil, že nový kodek by v budoucnu mohli vyžadovat také poskytovatelé streamovaného videa. Konkrétně se zmiňuje o Netflixu a YouTube. Druhá zmiňovaná platforma, shodou okolností vlastněná Googlem, v současné době vyžaduje AV1 pro videa v 8K přehrávaná na televizorech.
YouTube by tedy v budoucnu mohl rozšířit své požadavky týkající se kodeku. Netflix v současné době testuje AV1 na kompatibilních zařízeních s Androidem, ale nejedná se o požadavek. V budoucnu by se mohla podpora tohoto standardu objevit v podmínkách pro certifikaci televizorů Netflix Recommended. Většina streamovacích platforem v současné době používá pro videa ve 4K HDR dekódování HEVC (H.265), které ovšem není tak efektivní jako AV1. Za tvorbou a implementací kodeku stojí skupina Alliance for Open Media, kterou tvoří Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla nebo Netflix. Jednou z výhod AV1 je otevřenost, po výrobcích ani vývojářích totiž není vyžadován licenční poplatek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Po zkušebním období Netflix zrušil také stránku s obsahem zdarma Po zkušebním období Netflix zrušil také stránku s obsahem zdarma
Před časem Netflix v Česku zrušil možnost vyzkoušet si jeho služby na 30 dní zdarma. A nyní odstranil také speciální stránku, kde bylo možné zhlédnout několik filmů a epizod populárních seriálů i bez předplatného.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG OLED TV zatím nepodporují hraní ve 4K120 s Dolby Vision na Xboxu LG OLED TV zatím nepodporují hraní ve 4K120 s Dolby Vision na Xboxu
Microsoft oficiálně potvrdil testování her v Dolby Vision na konzolích Xbox Series X/S. Majitelé LG OLED TV si ovšem všimli, že novinka nefunguje při použití vstupu 4K120. Oprava by měla přijít brzy. Majitelé konkurenčních televizí mají potom smůlu úplně.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Disney+ už má 103,6 milionu předplatitelů, čekalo se ale více Disney+ už má 103,6 milionu předplatitelů, čekalo se ale více
Streamovací služba Disney+ překonala hranici 100 milionů předplatitelů. Konkrétně jde o 103,6 milionu, což je velmi pěkné číslo, nicméně ne tak vysoké, jak se čekalo. Zábavní parky se sice otevírají, ale prozatím přináší ztráty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Disney zkrátí exkluzivní období pro kina na polovinu. Následuje konkurenci Disney zkrátí exkluzivní období pro kina na polovinu. Následuje konkurenci
Disney je dalším velkým studiem, které se rozhodlo zkrátit období, po které jsou jeho filmy exkluzivně dostupné v kinech. Některé snímky bude možné streamovat již po 45 dnech od premiéry. Disney+ hlásí zpomalení růstu počtu předplatitelů.
15.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Video: Přátelé se vrací za 2 týdny. Speciál Friends: The Reunion přijde na HBO Max Video: Přátelé se vrací za 2 týdny. Speciál Friends: The Reunion přijde na HBO Max
Dlouho očekávaný speciál sitcomu Přátelé bude mít nakonec premiéru o rok později. HBO Max dnes vydalo video, ve kterém diváky láká na Friends: The Reunion. Kromě původních hvězd nabídne také řadu hostů.
14.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář