Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač

17.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
Panasonic přinesl na trh poslední Blu-ray přehrávače s podporou 4K v roce 2019. Od té doby nebyl představen žádný nový model, ačkoliv stávající zůstávají dostupné v obchodech. Pokud očekáváte, že Panasonic toto mlčení přeruší letos, máme pro vás špatnou zprávu. Japonský výrobce na nedávné tiskové konferenci, kde představil aktuální nabídku televizorů, oznámil také své plány týkající se UHD Blu-ray přehrávačů. V roce 2021 nebude představen žádný nový model.
 
Dva roky od představení posledního modelu je dost dlouhá doba. Znamená to tedy, že Panasonic odchází z trhu s Blu-ray přehrávači? Nic takové zatím zástupci nenaznačili. Na druhou stranu je patrné, že Panasonic nemá v této kategorii nemá ani do budoucna žádné velké plány. Není se čemu divit, neboť trh s filmy na fyzických nosičích dlouhodobě upadá. Změnu nepřinesla ani pandemie koronaviru, která sice na jedné straně zvýšila zájem o domácí zábavu, ale z toho těžily aplikace pro streamování videí jako Netflix.
 
 
Panasonic UB900
 
Jinak řečeno, Panasonic neinvestuje žádné velké částky do vývoje, ale na druhou stranu nechce z trhu (zatím) odejít. Ostatně stejnou strategii zatím razí také konkurenční výrobci LG a Sony, kteří rovněž vloni nepředstavili žádný nový UHD Blu-ray player. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl být rok 2021 v tomto ohledu jiný. Samsung byl méně trpělivý a trh s přehrávači fyzických disků opustil v roce 2019. Další ztrátou byl kompletní odchod firmy Oppo Digital.
 
Ačkoliv Panasonic nepředstaví úplně nový model, chystá alespoň malý upgrade stávajícího vlajkového přehrávače DP-UB9000 z roku 2018. Zařízení by mělo přijít na trh s novým zvukovým procesorem, ale ostatní specifikace zůstanou stejné. V plánu není ani přidání podpory formátů SACD nebo DVD-A. Upgradovaný model by měl být představen letos v květnu. Jediné nové UHD Blu-ray přehrávače za poslední dobu představila francouzská značka Reavon. K přehrávání disků lze samozřejmě používat i nové herní konzole PlayStation 5 a Xbox Series X.