Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zjevení mezi UHD Blu-ray přehrávači. Nováček Reavon představil 2 modely

4.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Po velmi dlouhé době se na trhu objeví nové UHD Blu-ray přehrávače. Postarala se o ně nová francouzská značka Reavon, která oznámila modely UBR-X100 a UBR-X200 určené pro náročnější klientelu.
Trh s 4K Blu-ray přehrávači není rozhodně v nejlepší kondici. Svého vrcholu dosáhly v roce 2017 a od té doby jejich prodej vytrvale klesá, stejně jako klesá prodej filmů na fyzických discích. V roce 2018 trh opustilo Oppo, v následujícím roce Samsung. Ano, další výrobci jako LG, Panasonic nebo Sony se sice stále drží na trhu, ale od roku 2019 nepředstavili žádný nový model. Za poslední uvedené UHD Blu-ray přehrávače můžeme považovat herní konzole nové generace PlayStation 5 a Xbox Series X, i když proti samostatným playerům samozřejmě v lecčem ztrácí.
 
 
O to větším překvapením je zpráva, že tento týden byly představeny nové UHD Blu-ray přehrávače. A dokonce od zcela nové značky Reavon, která patří francouzské skupině Groupe Archisoft. Jedná se o modely UBR-X100 a UBR-X200 cílící hlavně na náročnější zákazníky, kteří si potrpí na vysokou kvalitu obrazu a zvuku. Přehrávače si poradí s rozlišením až 3 840 x 2 160 pixelů, ale kromě disků UHD Blu-ray jsou připraveny také na běžné běžné Blu-ray, 3D Blu-ray, DVD, SACD nebo CD. Kromě toho jsou podporovány formáty HDR10 a Dolby Vision, naopak o HDR10+ se výrobce nezmiňuje.
 
 
Obsah, který není v nativním rozlišení 4K, zvládne přehrávač vylepšit pomocí upscalingu. Podobně funguje převod z SDR do HDR. Co se týče zvuku, přehrávače podporují formáty Dolby Atmos a DTS:X. A jaký je vlastně rozdíl mezi oběma modely? Při pohledu na přední stranu totiž vypadají prakticky totožně, stejně tak většina technických parametrů se shoduje. UBR-X100 disponuje dvěma výstupy HDMI (jeden pro audio/video, druhý pouze pro audio), Ethernet, USB 3.0 a optické digitální zvukové výstupy (koaxiální a S/PDIF). UBR-X200 k tomu přidává vyhrazenou část pro analogový zvuk.
 
Reavon začne své první UHD Blu-ray přehrávače prodávat již letos v dubnu. A ceny? 799 eur (21 000 Kč) za UBR-X100 nebo 1599 eur (42 000 Kč) za UBR-X200. Příplatek za konektory navíc je tedy více než tučný. Zatím není jasné, zda budou přehrávače oficiálně dostupné i na českém trhu.